בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מילים, מילים 

מילים, מילים

 
 
רוני להב

בין אם אתם מוקסמים מפעוט שמפטפט יפנית שוטפת, או מודאגים שילדכם לא יכבוש את העולם בגלל אנגלית קלוקלת, הקניית שפה שנייה לילד שלכם קוסמת לכם מאוד. מתי עושים את זה ואיך?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתי מתחילים? (צילום: jessicafm-flickr)
 מתי מתחילים? (צילום: jessicafm-flickr)   
אחרי חוג השחייה, התנועה המוטורית ומפגשי ההעשרה המוזיקלית, הורים רבים שולחים את ילדיהם בני השנתיים-שלוש לחוג לרכישת שפה שנייה, כדי להקנות להם עוד כלי מעשי לחיים. הם מסתמכים על ההנחה שככל שהילד צעיר יותר קליטת השפה החדשה קלה יותר עבורו, ועל מחקרים המראים שלימוד שפה שנייה בגיל צעיר מפתח גם את האינטליגנציה ואת היצירתיות של הילד. האם זה אכן כך?

הגיל שאפשר להתחיל

הגיל היעיל ביותר לקליטת שפה שנייה הוא אכן שנתיים-שלוש, אך רק כאשר מדובר בלמידה בו-זמנית של שתי שפות. ילדים הגדלים בבית שבו מדברים יותר משפה אחת, למשל אצל זוגות מעורבים או כשהילד מבלה את עיקר זמנו עם מטפלת דוברת שפה זרה, רוכשים את שתי השפות בטבעיות ובמהירות.

תוכלו להקל על הילד בעזרת הקפדה על עקביות ועל חשיפה גבוהה: התחילו לדבר אתו בשתי השפות מרגע לידתו והפרידו ביניהן באופן ברור, למשל, שאימא תפנה אליו בשפה אחת ואבא בשפה שנייה, או לדבר בתוך הבית שפה אחת ובחוץ שפה שנייה. כך הוא יבין שמדובר בשתי מערכות לשוניות נפרדות. בנוסף, הקפידו שמי שיְתקשר עם הילד בשפה הזרה יהיה מישהו שזוהי שפת אמו, כדי שהילד לא ילמד שפה עילגת או שגויה, ולא ירכוש מבטא זר לשפה זו.
 

שתי שפות

 
יש הטוענים שלמידת שתי שפות במקביל תגרום לפעוט להתחיל לדבר בגיל מאוחר, אך הסיבות המשפיעות על תחילת הדיבור של הילד רבות וקשה לבודד אותן. במקרה של לָיה, למשל, העובדה שאמא מדברת אתה עברית ואבא מדבר אתה ספרדית לא הפריעה לה להתחיל לדבר כבר בגיל שנה וחודש, הראשונה משכבת הגיל שלה בגן.

חואן, אבא של לָיה, מספר שהמילים הראשונות שלה נאמרו בשתי השפות: "היו מילים שהיא אמרה רק בעברית ומילים שאמרה רק בספרדית, לא ערבבה ביניהן. מאז שהיא התחילה לדבר ברצף היא מדברת כמעט רק בעברית, למרות שהיא מבינה מעולה ספרדית ומסוגלת לתרגם משפה לשפה כשמבקשים ממנה. זה הגיוני, בגן ובבית מדברים עברית, ורק אני וסבתא שלה מדברים אתה בספרדית. מאז שהיא נולדה הקפדנו שכל אחד מאתנו יהיה עקבי בשפה שהוא מדבר אתה, ופעם היה לה מוזר כשאמא שלה הקריאה לה סיפור בספרדית. היום הכל טבעי לה. אנחנו לא דואגים מזה שהיא לא מדברת ספרדית ביומיום, כשהיא תרצה זה יבוא לה בקלות".
 

לימודים מלאכותיים

ילדים שלא לומדים שפה שנייה באופן טבעי בבית ונשלחים לחוג פרטי פעם או פעמיים בשבוע, ישיגו תוצאות דלות בהרבה ולרוב גם ייפגע הדימוי העצמי שלהם מתחושת האכזבה של הוריהם. הזמן הטוב ביותר ללימודים "מלאכותיים" הוא דווקא בגילים 7-6, כאשר הילד שולט היטב בלשון הדְבוּרה ובלשון הכתובה של שפתו הראשונה, כלומר שפת האם. בנוסף, בגילאים אלה יש לתלמידים יתרון קוגניטיבי על פני תלמידים צעירים יותר: הזיכרון שלהם טוב יותר, יכולת הריכוז גבוהה יותר והם כבר מבינים מהי שפה. ילדים לומדים טוב יותר כשהמוטיבציה שלהם גבוהה, למשל כשהשפה תעזור להם בקריאת ספר אהוב, בהתמצאות באתרי אינטרנט, או בתקשורת עם דמות אהובה שמתקשה בעברית.

במוח שלנו נמצאים אזורי 'התמחות לשונית', שבהם מתבצעים תהליכים לעיבוד השפה ותהליכים לשוניים נוספים. בכל אזור כזה יש אפשרות להתפתחות שניים ויותר מרכזים, כל אחד לשפה שונה. ילד ללא בעיות מיוחדות יכול ללמוד בלי בעיה שתיים, ואפילו שלוש שפות במקביל, אך החשיפה לשתי שפות תגרום לקושי נוסף אצל ילדים בעלי ליקויים תקשורתיים.
 
 

לשון מתגלגלת

להורים שבכל זאת מעוניינים ללמד את ילדיהם בני השנתיים-שלוש שפה שנייה מומלץ לשלוח אותם לגן שבו דוברים עברית חצי יום ואנגלית בחציו השני. כך יישמרו עיקרון החשיפה והעקביות. במקביל, חשוב לפתח את היכולות הקוגניטיביות והרגשיות שלהם בשפה העברית, שיסייעו גם ברכישת שפה שנייה. אם בוחרים בחוג פרטי בשעות אחר הצהריים, רצוי שזה יהיה שיעור קבוצתי כדי שהילד יתרגל גם הקשבה לאחר וכבוד לזולת ויפתח מיומנויות חשובות לתפקוד בקבוצה.

בחיי היומיום נחשפים הילדים בכל מקרה למושגים בשפה האנגלית, באמצעות המחשב או הצפייה בטלוויזיה, וכך אפשר לפתח את המוכנות שלהם לקליטת השפה באופן נעים ובלתי מלחיץ בעזרת תוכנות מחשב דוברות אנגלית, או קלטות עם שירים וסרטים. "הבונוס" בכך הוא שהם יפתחו מבטא טוב יותר, שהרי חלק ניכר מהמורים בישראל אינם ילידי ארצות דוברות אנגלית.

אז עכשיו כשאתם כבר יודעים מה הגיל הנכון להתחיל, כל שנותר להחליט באיזה שפה אתם רוצים שהילד יקשקש: צרפתית, איטלקית פורטוגזית או יוונית. יאסו!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by