בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ילד מפונק 

ילד מפונק

 
 
איילה פפירני יניב

כולנו רוצים להיות הורים טובים ולגדל את ילדנו בצורה הכי טובה ונכונה -להם ולנו. לפעמים אנחנו מנסים יותר מדי והתוצאות הפוכות. איך מונעים פינוק יתר, ומה עושים כדי לא לגדל ילד עם פרצוף חמוץ?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נתינה שגויה של חום ואהבה (צילום: ginamig276-flickr)
 נתינה שגויה של חום ואהבה (צילום: ginamig276-flickr)   
קניתם לו לפני יומיים ספר חדש והוא כבר זורק אותו בעווית סלידה. אתמול הוא ישב בחדר הצעצועים ולא הסכים לשחק או לחייך, מאוחר יותר הנחתם אותו מידיכם העייפות לרבע שעה בכדי להכין את ארוחת הערב ובכיו גרם לזקן מלמעלה להזמין את הכבאית האחרונה בעיר. אבל אתם פשוט כל כך אוהבים אותו, אז איך זה קרה? יכול להיות שגידלתם עולל מפונק? עדי פרי, פסיכולוג קליני לילדים ומומחה התפתחותי, טוען שיש חיה כזאת, סליחה, ילד כזה. "קשה להצביע על הגבול בצורה ברורה. השאלה היא מה בדיוק מגדירים כפינוק. הקריטריונים הם הרעפה מיותרת ואופן נתינה שגוי של חום ואהבה."

מה נתת לי?

כאשר הנתינה לא תואמת את צרכי הילד נוצרים הרגלים שמפריעים להסתגלות הילד למציאות בעולם. התפקיד של ההורים הוא לעזור לילד להתמודד עם כל רובדי החיים. אם ההורה הדואג מנסה למנוע מהילד לחוות קושי, עצב, כעס וחוסר הוא יוצר ילד "מפונק" במובן לא חיובי, שיש לו מחסור בכלים להתמודד בעתיד עם מצבים שתמיד מתקיימים.

רק תינוק שצמח לאדם והחכים לעמוד בחבטות רגשיות ותסכולים יגיע למצב של חיים נעימים. מתוך ידיעה איך להתמודד עם מצבים שונים.
 
 
האם עודף מתנות יוצר מצב של פינוק שלילי אצל הילד?
"כששפע מתנות מהווה תחליף ומונע כתוצאה מרגשי אשמה זה פינוק שלילי. אני מדבר לדוגמא על מצב בו הורים נמצאים שעות ארוכות מחוץ לבית, לא משכיבים את הילד בלילה או שוהים במחיצתו בבוקר. כתחליף לכך הם מרעיפים עליו משחקים חדשים, אבל זה לא מספק את הצורך האמיתי של הילד ולא של ההורים, שחשים את החסך."

פיצוי חומרי נגרר פעמים רבות למעגל קסמים. כשאנו רואים את הקטן חמוץ-הפרצוף שלא מרוצה לעולם, למרות שחדרו גדוש במשחקים ובובות אנו עדים לתהליך של התמכרות לסמלים שלא מזינים את הצורך. וכך נוצר מצב בו ידרוש הקטן כל פעם עוד, יקר יותר וללא הפסק. "ילד צריך שיביטו בו, יראו ויעריכו אותו, הוא אינו לומד שהוא נפלא ונהדר מקבלת מתנה. תחושת חוסר הערך מועצמת היות ולא עשה שום דבר בכדי לקבל את ההערכה המתורגמת הזו. השי אינו מתקשר אצל הילד לעשיה ולמעמד והנרקומניות הזו היא חוסר בצורך הבסיסי להיות מוערך על ידי ההורים."

מה קורה אצל ילד כזה?
"הוא הופך תובעני ודורשני עד כדי בעיית התנהגות. הוא תמיד כועס, ממורמר ולא מסופק. ההורים נותרים להתפלא מדוע כזה הוא המצב, אחרי שנתנו כל כך הרבה." הילד הזה משיג את רצונו מהוריו על ידי בכי, צרחות וסצנות עקשנות. הוא דורש מאחרים לעשות הכל עבורו, אינו עצמאי ולא מסוגל להתמודד עם סירוב. דמיינו לעצמכם מה יקרה בהתקלות הראשונה שלו עם החברה הסובבת.
 

לא להרים ידיים

פסיכולוגים המייעצים להורי המאה ה-21 אוחזים בדעה כי תינוק אינו דומע לשווא ויש להיענות אליו, כך קרה שהצווחן המתוק הוא המשקולת החדשה בבית הממוצע. ואולי הטעות מתחילה מכאן? האם יהפוך תינוקנו הנישא השכם וערב לעולל ממורמר ומפונק? עדי מסביר ששילוב בין שתי הגישות הוא הנכון, "אני לא אומר לא לגשת בחודשים הראשונים בהם התינוק חסר אונים טוטאלית ולא צריך לדחות סיפוקים, אבל בהדרגה צריך לחשוף אותו ליכולת הזו, כדי שיצליח לעמוד בכך הלאה".

לכל רך נולד אופי משלו ורמת תסכול אופטימלית אחרת. עם הגדילה ובדרך הטבע נוצרות סיטואציות של דרישה לעמוד בתסכול נסבל. אם מניקה מספקת ומרגיעה מיד את תינוקה הבוכה, אך כששערו ונפשו צומחים ושגרה מתחילה להתבסס, יש כבר סוגי בכי שונים וחלקם אינם קשורים לרעב. כאן מתחיל להיווצר תהליך של יכולת קבלת סיפוק בדרכים שונות עבור התינוק.

ואם הוא בוכה למרות שאכל, לא להרימו לידיים כדי שלא יתרגל?
"וודאי שלהרים. הערסול, המגע וההרגעה הטבעית מעניקה אורך רוח ומלמדת את התינוק להמתין. כדאי להסיח את דעתו במשחק כך הוא ילמד שלמרות שמשהו מפריע לו, הוא יכול להתרכז במשהו אחר. חשיפה לתסכול מעודן שכזה מספקת אמצעים קוגנטיביים ומופנמים להתמודד עם מצבים וזו ההכנה הטובה ביותר לעולם שבו יש מסגרות פורמליות, בהן יש לדעת להתמודד עם ציפיה."

אז המושג פינוק בהגדרתו אינו דבר רע. הוא מייצג את תשומת הלב, החום והאהבה שכל ילד רוצה לקבל מהוריו. ילד שיקבל זאת במינון ובדרך הנושקת לחיים שבחוץ, בשילוב גבולות ברורים ועקביים, יהיה ילד מפונק (לטוב) שאינו מפונק (לרע).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by