בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הסטייה הטובה 

הסטייה הטובה

 
 
תיירות נענע

שתי פנינות טבע בדרך לירושלים מספקות את הסטייה האולטימטיבית מהדרך. עין חמד והקסטל: גנים לאומיים בדרך שלך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ירוק ומלא מים. הקלילות של עין חמד (תמונה: יח"צ)
 ירוק ומלא מים. הקלילות של עין חמד (תמונה: יח"צ)   
הדרך לירושלים וממנה מספקת לאוהבי הטבע שתי פנינות לאומיות: גן לאומי עין חמד, וגן לאומי הקסטל. האחד משופע בירוק ומים ומכיל שרידים מהתקופה הצלבנית, ואילו אחר ההיסטוריה של השני - הרצינית ו'כבדה' יותר - ניתן להתחקות עד תקופתו של דוד המלך.
 
משתשכים בעין חמד (תמונה: יח"צ)
 משתשכים בעין חמד (תמונה: יח"צ)   
סטייה קלילה מהמולת הכביש המהיר המחבר את תל אביב וירושלים, תוביל אתכם לגן הלאומי עין חמד. הגן הלאומי המטופח הוא אחת מפינות הטבע המקסימות ביותר בסביבות ירושלים. בתקופה הצלבנית כינו את המעיין המרכזי בשם הלטיני "אקווה בלה", שמשמעו "מים יפים". בצד הפלג הזורם – חלקו של נחל כסלון - נמצא מבנה צלבני גדול. זהו בית חווה מבוצר, בעל שתי קומות וחצר מרכזית שנכנסים אליה מבעד לשער מקושת בחומה הצפונית. מהחצר עולה גרם מדרגות אל הקומה השנייה.

לאחרונה הוכשר שביל בחורש המוביל אל מערת קבורה, הקיימת כנראה מתקופת בית שני. בדרך המתרוממת מעל לעמק שבו מצוי הגן הלאומי, יש נקודת תצפית לריאה הירוקה בין הכבישים והישובים.

משך הסיור: כשעה.
איך מגיעים: עולים על מחלף חמד לכיוון דרום מכביש תל אביב – ירושלים, בין הצמתים שורש במערב וקסטל - מבשרת ציון במזרח. 15 דקות מירושלים ו-30 דקות מתל אביב.
שעות פתיחה: 08:00-17:00.
מחיר: מבוגר 18 שקלים, ילד 8 שקלים. חינם למחזיקי כרטיס מטמון.
נגישות לנכים: בימים אלו מבוצעות עבודות להכשרת שביל נכים לכל אורך הגן הלאומי.
 
פריחה בהרי ירושלים. לעצור ולשאוף את הטבע (תמונה: דורון ניסים)
 פריחה בהרי ירושלים. לעצור ולשאוף את הטבע (תמונה: דורון ניסים)   
בניגוד לקלילות של עין חמד, גן לאומי הקסטל הוא אתר לאומי שמוכר בעיקר בשל הקרבות במלחמת העצמאות. מעטים יודעים, עם זאת, שסיפורו של האתר מתחיל אלפי שנים קודם לכן. מהישראלים של דוד המלך ועד הישראלים של דוד בן גוריון – חשיבותו של האתר איננה בהר עצמו אלא במיקומו הסמוך לדרך לירושלים.

כאשר ניכנס לחללים הנמצאים כיום מתחת לאדמה, נראה שרידי קשתות של המבנה האדיר שבנו הצלבנים. במהלך מלחמת העצמאות הסתבר שנסיעת המשוריינים לירושלים גובה מחיר רב וכי הפתרון הוא להשתלט על צדי הדרכים ולכבוש את ההר. כוח פלמ''ח יצא באפריל 1948 מקריית ענבים ותפס את הכפר ללא קרב. מספר ימים לאחר מכן החלה התקפה ערבית על כוח שנותר לשמור על ההר, והלוחמים היהודים נסוגו תוך ספיגת אבידות קשות, חזרו למחרת והשתלטו עליו. סיפור הקרב הארוך על הקסטל מתואר בקצרה בדף המחולק בכניסה לאתר ובשילוט המלווה את העלייה לפסגת ההר.
 
 
לאחר תום המלחמה צפה הקסטל לצפון אל גבול ירדן. מפקדי צה''ל חששו שירושלים תותקף ולכן חפרו בקסטל את רוב התעלות והבונקרים שאנו רואים היום. עם התרחקות הגבול הוקם סביב המבצר ישוב יהודי ששומר על הדרך לירושלים ומהווה חלק משרשרת הישובים העוטפים את בירת ישראל.

משך הסיור: כשעה.
איך מגיעים: פונים במחלף הראל דרומה למבשרת ציון מכביש ת"א-ירושלים. עוברים את המועצה המקומית ונכנסים מצד ימין לרחוב "מעלה הקסטל".
שעות פתיחה: 08:00-17:00.
מחיר: מבוגר 12 שקלים, ילד 6 שקלים. חינם למחזיקי כרטיס מטמון.

לעוד מסלולים באזור ובארץ בכלל
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by