בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות אמא 
דם לחיים 

דם לחיים

 
חדשות אמא |
 
רוני להב

אומרים שבבריאות לא חוסכים, אז אחרי שהשקעתם בביטוחים פרטיים ובשירותים מקיפים של קופות החולים הגיע הזמן לחסוך לדבר הבא – דם טבורי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תהליך מהיר ונטול כאבים (צילום: ron and nancy-flickr)
 תהליך מהיר ונטול כאבים (צילום: ron and nancy-flickr)   
חבל הטבור, שהיה עבורנו משהו שחותכים בעיניים מוצפות דמעות רגע אחרי הלידה ומשליכים מיד לפח, הפך בבת אחת לאוצר של ממש, מעיין חיים נובע. איך זה קרה? בעשרים השנים האחרונות נעשה שימוש בתאי גזע, התאים שאחראיים לבניית כמאתיים רקמות שונות בגוף שלנו, להצלת חיים. עד כה התרגלנו לשמוע בהקשר זה על השתלת תאי מח עצם בגוף, אך בשנים האחרונות התגלה שכמויות נכבדות של תאי גזע נמצאות גם בחבל הטבור.

בניגוד לשאיבה הכואבת של מח העצם מתוך העצם של התורם, הכרוכה גם באשפוזו בבית החולים, תהליך איסוף התאים מחבל הטבור הוא מהיר ונטול כאבים. עד היום בוצעו בעולם למעלה מ-5,000 השתלות של מוח עצם שהופק מדם טבורי, וזוהי רק ההתחלה.

תאים צעירים

המחקרים הרפואיים מראים שיעילות התפקוד של תאי הגזע עולה ככל שהם צעירים יותר, לכן תא גזע של יילוד (כלומר מחבל הטבור) יעיל יותר מעשרה תאי גזע של מבוגר. המשמעות היא שניתן להשתמש בכמות נמוכה יחסית של תאים כשמקורם בדם טבורי, ו"ללמד" אותם בקלות רבה יותר להפוך למשהו אחר. הדם הטבורי מתאים לטיפול בילדים החולים במחלות ממאירות מסוימות, במחלות גנטיות של מערכת החיסון או במחלות שבהן יש כשל של מוח העצם.

בנוסף, כאשר משתילים מח עצם ממבוגר, על התורם ועל המושתל להיות בעלי סיווג רקמות זהה כדי להקטין את סכנת הדחייה של הגוף. בהשתלה שמקורה בדם טבורי מספיקים שיעורי התאמה נמוכים בהרבה, כי התאים הצעירים סתגלנים יותר. בקיצור, כשמדובר ב"רזרבות" קלות להשגה, שיכולות להיות חיוניות לבריאות ילדינו, מה הפלא שזוגות רבים מעוניינים כיום באיסוף הדם הטבורי בזמן הלידה?
 

תהליך האיסוף

 
תהליך איסוף הדם ושימורו עולה כ-7000 שקלים וכרוך בהרשמה מוקדמת של ההורים העתידיים אצל אחת מהחברות שמספקות שירות זה. הם יקבלו ערכה מיוחדת, אותה יביאו עמם בבוא הזמן לחדר הלידה, ובמקביל עליהם ליידע מראש את הצוות המיילד בבקשתם. האישה תתבקש לחתום על טופס הסכמה לביצוע ניסויים בבני אדם, כיוון שנטילת הדם הטבורי עדיין נחשבת לפעולה ניסיונית. תהליך האיסוף עצמו, המתרחש מיד לאחר הלידה, פשוט מאוד ואינו כרוך בכאב או בסיכון ליילוד או ליולדת. ניתן לבצע אותו בשתי שיטות:

קנולציה- לאחר הלידה וניתוק התינוק מחבל הטבור, מחברים קטטר אל הווריד בקצהו של חבל הטבור (שאינו מחובר לשליה ברחם). הדם הטבורי מתנקז לתוך שקית האיסוף של הקטטר באמצעות התכווצויות הרחם.

גרביטציה- לאחר לידת התינוק והשליה תולים את השליה על מתקן מיוחד. הדם הטבורי זורם מטה לתוך שקית איסוף שמחוברת לקצה חבל הטבור ומכילה גם חומר קרישה. הדם מוקפא בחנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות, שמאפשרת את שימורו לאורך זמן. נציג של החברה יאסוף את הדגימה ויובילה למעבדה לבדיקת תקינות, לעיבוד ולהקפאה במכלי חנקן נוזלי. משלב זה, הדגימה שמורה עבור המשפחה בבנק הדם למשך עשרים שנה.
 

כדאי לדעת

בבתי החולים בישראל אפשר לשמר את דגימות הדם הטבורי בבנק של הדסה עין כרם (באמצעות שרות "תא לחיים") ובמרכז הרפואי שיבא בתל השומר. שירותי איסוף ושימור ניתנים גם על ידי חברות פרטיות: חברת "ביוקורד" משמרת את הדגימות במעבדת "אמריקן מדיקל סנטר" בראשון לציון, חברת "מדיפריז" אוספת דגימות מכל בתי החולים ומשמרת אותן במעבדות המרכז הרפואי הדסה, חברת "טיבורית" פועלת בשיתוף מקצועי עם המרכז הרפואי שיבא בתל השומר (והיחידה שמשמרת את הדגימות למשך 15 שנה בלבד) וחברת "קריוסל" משמרת את הדגימות במעבדות בבלגיה ובהולנד.

בישראל קיים גם בנק דם טבורי ציבורי, שהוקם על ידי מגן דוד אדום בשיתוף משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן. כל דגימת דם בבנק עוברת סיווג רקמות, נתוניה מועברים למחשב המאגר הבינלאומי ובעת הצורך תועבר התרומה לנזקק, ללא חשיפת פרטי התורם.

יש מספר דברים שכדאי לוודא מראש לפני שנרשמים לאחת החברות: שהדגימה שנאספה מובלת בתוך צידנית השומרת על טמפרטורת החדר, שנעשָה שימוש בטכנולוגיה ממוחשבת באמצעות SEPAX להפקת תאי הגזע, ושדגימה מפוצלת נשמרת במקום גיאוגרפי אחד. בִּחרו בשירות שזמין במשך כל ימות השנה, 24 שעות ביממה, שירות שמתחייב שמשך הזמן שעובר מרגע הלידה ועד להקפאת הדגימה יהיה קצר מ-24 שעות ושמבטיח מהירות בסיפוק הדגימה במקרה הצורך. חפשו מעבדה בעלת הסמכה על ידי תקני ה-GMP ובקשו מידע על ניסיונם של חברי הצוות. לבסוף, בִדקו היטב את תנאי ההתקשרות הכספיים עם החברה: עלויות ותנאי התשלום, חיוב בדמי רישום או בדמי ביטול, חיוב במקרה שהדגימה אינה ראויה לשימוש, החזר כספי במקרה של רשלנות וסוג הביטוח שהחברה מציעה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by