בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מנהרת הזמן 

מנהרת הזמן

 
 
שחף איל

מדוע התנגדו תושבי העיר להקמת הקיוסק הראשון? לאן נעלמו ההומלסים של הסנטר, ולמה כבר אין פה מוזיאון שעווה? על תל אביב שלא העזתם לשאול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הורה או קפוארה? כאן יש את שניהם. תל אביב של כולם (FLICKR, Tierecke)
 הורה או קפוארה? כאן יש את שניהם. תל אביב של כולם (FLICKR, Tierecke)   
אופיה המיוחד של תל אביב לא התעצב ביום אחד, והססמה "עיר ללא הפסקה" הגיעה לה הרבה לפני שהוקם משרד הפרסומאים הראשון בישראל. אז איפה נבנה הקיוסק הראשון? למה קוראים לפיצוציה פיצוציה? מדוע חוסל מוזיאון השעווה הראשון, ואיזה גלידה אכל רבין כשפגש לראשונה את אשתו? מהמצאת הקיוסק ועד המציל הראשון בעיר: על תל אביב כשעוד היתה אלטנוילנד.
 

כשבפיצוציה היה שלגון

פעם היה כאן קיוסק, עכשיו הכל אספרסו (צילום: שחף איל)
 פעם היה כאן קיוסק, עכשיו הכל אספרסו (צילום: שחף איל)   
הקיוסק מהווה חלק בלתי נפרד מהנוף הישראלי. הקיוסקים הראשונים הוקמו בימי העלייה הרביעית, בעיקר בתל אביב, עובדה שהקנתה לעלייה זו את הכינוי "עליית הקיוסקים". בשנותיה הראשונות של המדינה שימש הקיוסק הפינתי נקודת מפגש לתושבי השכונות: אם לא הייתם שם, לא הייתם בעניינים.

הקיוסק הראשון בתל אביב הוקם בשדרות רוטשילד, בין הרחובות הרצל ונחלת בנימין. ועד העיר סירב בתחילה לבקשות לפתוח חנויות בשכונה, מתוך שאיפה לשמור על השקט, השלווה והניקיון במקום, ולכן דחה את הבקשה הראשונה לפתיחת קיוסק. רק ב-1910 הושגה ההסכמה לבניית קיוסק קטן, 2 מטר על 2 מטר גודלו, ובתנאי שיהיה בבעלות הועד ושימכרו בו משקאות קלים בלבד.

כיום ניתן למצוא מעט מאוד קיוסקים בעיר. במשך השנים שינה הקיוסק המקומי את אופיו וצורתו, והפך לפיצוציה, מין הכלאה של קיוסק וסופר קטן. בסוף שנות השמונים הוקמה הפיצוציה הראשונה על ידי דני קוגלביץ, אשר טבע את המונח "פיצוציה" על משקל "פיצוחיה". למרות הכל, עדיין ניתן לשמוע ילידי שנות ה-80 ומטה פולטים ש"הם קופצים רגע לקיוסק".
 

מאיר-לנד בחצר האחורית

מאדאם טוסו התחיל פה. מגדל שלום (צילום: שחף איל)
 מאדאם טוסו התחיל פה. מגדל שלום (צילום: שחף איל)   
מגדל (שלום) מאיר הוקם בשנת 1965 ברחוב הרצל בתל אביב, והיה לגורד השחקים הגבוה במזרח התיכון. המגדל נבנה על ידי היזם מרדכי מאיר, שקרא למגדל על שמו של אביו.

גובהו של המגדל כ-142 מטרים והוא מונה 34 קומות. רק לשם השוואה, גובהו של מגדל עזריאלי העגול הוא 187 מטרים על 49 קומות. אף על פי שנבנה בשנות ה-60, מגדל שלום נותר עדיין המגדל היחיד בתל אביב שבו ייעדו מתכנניו שטח להקמת תחנת רכבת תחתית. כמובן שהרעיון להקים תחנת רכבת תחתית התגלה כרעיון מהפכני ונהדר, ועכשיו כל מה שחסר הוא הרכבת.

במגדל שלום הוקמה חנות הכלבו הראשונה בסוגה ובממדיה בתל אביב - כלבו שלום בשבילכם. מעליה הוקם פארק השעשועים "מאירלנד", ומוזיאון השעווה היחידי בישראל. חנות הכלבו נסגרה באוקטובר 1989 בשל קשיי נזילות. ב-1999 נסגר גם המצפה של המגדל, עקב פתיחתו של המצפה במגדל עזריאלי. במגדל שלום, השומם למדי, פועל כיום "המרכז להכרת תל אביב". על קירות רחבת הכניסה המערבית למגדל נמצאים שני פסיפסים גדולי ממדים, המתארים תמונות מהחיים בעיר. בשנת 2003 החל שיפוץ של הקומות העליונות, שם ייבנו דירות יוקרה שינצלו את מיקום המגדל, הנוף אל הים והסמיכות לשכונת נווה צדק ההיסטורית וההיסטרית. אבל עבורנו, מגדל שלום תמיד יישאר "כלבו שלום".
 
 

דיזנגוף סנטר – הומלסים אז, הומלסים עכשיו

חנות קטנה בדיזנגוף. לא הרבה נשאר אחרי בניית הסנטר  (FLICKR, chany14)
 חנות קטנה בדיזנגוף. לא הרבה נשאר אחרי בניית הסנטר (FLICKR, chany14)   
השכונה שבה ממוקם דיזנגוף סנטר, הנושק לרחובות דיזנגוף וקינג ג'ורג', במקום שכנה בעבר שכונת נורדיה, שהוקמה ב-1922. תושבי השכונה הראשונים היו פליטי מאורעות תרפ"א (1921) ביפו ועולים חדשים מחוסרי דירות. בשולי השכונה, במקום שבו הוקם לימים דיזנגוף סנטר, הוקמו צריפים מצופי נייר זפת על ידי מי שידם לא השיגה לרכוש בתי אבן.

ב- 1977 נחנך הסנטר עם פתיחת חנות הכלבו של המשביר לצרכן במתחם. שאר החנויות אוכלסו בהדרגה ובאוגוסט 1983 נערכה פתיחתה חגיגית.

הסנטר הציג תפיסה חדשה בארץ: חנויות ובתי קפה המרוכזים במתחם סגור, ממוזג, מבודד מהשפעות מזג אוויר ומואר באמצעים מלאכותיים, הנשלט באופן מוחלט על ידי מפעיליו ומופרד בבירור מהחוץ. וכך הפך דיזנגוף סנטר,למעשה, לקניון הראשון שהוקם בישראל. הסנטר הביא תפיסה עכשווית ועדכנית של תרבות צריכה, שביטאה את האמריקניזציה של ישראל. אך הצלחתו ביטאה גם את העתקת הפעילויות שהיו מזוהות עם הרחוב למרכז החדש, ובכך הואץ תהליך ירידת מעמדו של רחוב דיזינגוף כמרכז הקניות של המדינה.
 

כשיצחק פגש את לאה

לפני מונטנה שלט הויטמן. האזור של אלנבי 99 (צילום: שחף איל)
 לפני מונטנה שלט הויטמן. האזור של אלנבי 99 (צילום: שחף איל)   
בלב המוסכים המכוערים של נמל תל אביב נמצא עדיין אחד המוקדים של תרבות הנוער בתל אביב של שנות ה-60 וה-70, גלידה "מונטנה". לימים הפך המקום לנוסטלגיה של ממש עם שגשוגם של סרטי אסקימו לימון. עם זאת, הגלידרייה הותיקה ביותר היא דווקא גלידת "ויטמן" ברחוב אלנבי, בה יכולים הייתם להתענג על גלידה קטיפתית בטעמים שוקו וניל או מוקה. "ויטמן" היתה מפגש מוכר ומהולל של לפני-או-אחרי קולנוע, ושם גם נפגשו יצחק רבין ולאה רבין בשנת 1943. נראה את הפרוזן יוגורט מתחרה בזה.
 

על שוטרים ומציצים

קצת סדר בכאוס. החוף המופרד, תל אביב (FLICKR, Esme Vos)
 קצת סדר בכאוס. החוף המופרד, תל אביב (FLICKR, Esme Vos)   
בימיה הראשונים של תל אביב לא היו חופי רחצה מוכרזים ומצילים רשמיים. המורים נתבקשו להתלוות לתלמידיהם ההולכים להתרחץ בים, כדי לשמור על ביטחונם. ב-19 ביוני 1921 נערך טקס התחלת הבנייה של המרחצאות בחוף רחוב אלנבי. המוזמנים נתבקשו להגיע על סוס או בעגלה, זאת משום שעדיין לא נסלל קטע הכביש המחבר את רחוב אלנבי לים. המשטרה הבריטית חזרה ודרשה את הקמתה של תחנת הצלה על יד בתי המרחצאות. בניסיון קומבינה שלא היה מבייש גם את ממציאי הפל-קל, ניסו בעלי המרחצאות להעסיק דייגים וספנים כמצילים. המשטרה העירונית, איך לא, טענה כי אלו לא מלאו תפקידם כראוי.

בשנת 1923 עברו המרחצאות לרשות העירייה, והיא שכרה כמציל ראשון את אברהם ליברסון, שהועסק גם כשוטר וכמשגיח על הסדר במרחצאות. הכניסה אליהן הייתה כרוכה בתשלום, דבר שגרם לרבים מהתושבים, בעיקר דלי האמצעים מביניהם, להתרחץ מצפון למרחצאות. ב-1926 כתב מפקד המשטרה העירונית לראש העיר החדש ממפלגת הפועלים, דוד בלוך, מספר הצעות בנושא הרחצה, ביניהן הקמת קיר מקרשים צפופים בין מרחצאות הגברים והנשים בכדי למנוע הצצה דו-כיוונית. הוא דרש שיהיה בקיר ההפרדה שער קטן, נעול במפתח, ורק לשוטר יהיה מותר לעבור מצד לצד בשעת הצורך. היום זה עוד קיים, אם כי רק בחוף הקרוי, כמה אירוני, "מציצים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by