בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות היולדת 
אישה סוכר 

אישה סוכר

 
בריאות היולדת |
 
יפית בן-נון

את בהריון, ולפתע מתברר לך שאת סובלת מסוכרת הריונית. מה זה, איך מטפלים בזה והאם זה אומר שתם עידן השוקולדים? כל מה שרצית לדעת על הריון מתוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה גורם לסכרת להתעורר? (צילום: photos.com)
 מה גורם לסכרת להתעורר? (צילום: photos.com)    
הריון זה התרגשות, אושר וציפייה אבל גם חשש קטן שמנקר בראש- שהכל יעבור בשלום. אחד מפחדי ההריון היא הסוכרת ההריונית שיכולה כך פתאום להפתיע אותך בנוכחותה. ד"ר אייל סיוון, מנהל המחלקה להריון בסיכון גבוה בתל השומר, מפרק לגורמים את הפחדים "טיפול נכון, בזמן, ומעקב מאוד קפדני אחר רמת הסוכרים, אצל רוב הנשים יגרום לכך שהסוכרים יהיו תקינים, ועל ידי כך מהלך ההריון, הלידה, והתוצאות יהיו זהים לכל אישה אחרת, שאינה סוכרתית בהריון".

זה רק סוכר וזה חולף

למרות הקונוטציות השליליות, התופעות הדומות והשם הדומה, סוכרת הריונית, בניגוד לסוכרת מבוגרים, אינה מחלה כרונית מגדיר ד"ר סיוון וזאת על שום העובדה שבניגוד למחלה הנוראית ההיא "סוכרת הריונית ברוב המקרים חולפת לאחר הלידה. הסוכרת מופיעה בחצי השני של ההריון, החל מהשבוע ה- 24 ואילך. שכיחות הסוכרת ההריונית בארץ, כמו ברוב העולם המערבי, היא בין 5%-7% מכלל ההריונות. כאשר הבעייתיות העיקרית מתבטאת בהשפעה על העובר יותר מאשר על האם, מאחר וההשפעה היא יחסית קצרה".

אז למה בעצם זה קורה, ומה בהריון גורם לסוכרת להתעורר? ד"ר סיוון מסביר "בחציו השני של ההריון, התקופה שבה גדל העובר הכי מהר, הגוף מפנה פחמימות לדמה של האם על מנת שהן תהיינה זמינות לעובר. במצב רגיל הגוף יוצר איזון בין כמות הפחמימות שיש בדם והצריכה העוברית על ידי כך שהוא מעלה את כמות האינסולין, ההורמון המכניס את הסוכר לתוך התאים. נשים המפתחות סוכרת, היכולת שלהן ליצור את אותו אינסולין מוגבלת, לכן בתקופת הצריכה המוגברת של פחמימות, רמות הסוכר בדם שלהן עולות יותר מהרגיל והן אינן מסוגלות להגיע לאיזון".

ואם את שואלת את עצמך אם יש קשר לעובדה, שאת קצת מרשה לעצמך להתפרע, כי בכל זאת מה עוד חפיסת שוקולד תשנה, כדאי שתדעי כי מזון גם אם הוא רווי בפחמימות וסוכרים אינו גורם לסוכרת הריונית.
 

קבוצת סיכון

 
הרבה נשים בוודאי שואלות את עצמן אם יש דרך לדעת מי תחלה בסוכרת הריון ומי לא? אז אין דרך וודאית במאת האחוזים אבל יש נשים שאצלן הסיכוי יותר גבוה. "בקבוצת הסיכון נמצאות נשים אשר סובלות ממשקל עודף לפני ובמהלך ההריון, נשים עם היסטוריה משפחתית של סוכרת מבוגרים במשפחה (כאשר ההתייחסות היא לקרבה מדרגה ראשונה), נשים שהייתה להן בעבר סוכרת הריונית ונשים שילדו בעבר תינוקות גדולים". אומר ד"ר סיוון.
 

לא מרגישים

בסרטים כמו בסרטים, הסיטואציות המתארות נשים סוכרתיות בהריון, לעיתים אינן מדמות את המציאות במלואה. באם לאשה יש סוכרת הריונית היא למעשה לא תחוש שום שינוי, ד"ר סיוון מסביר את ההיגיון בדבר "בשל העובדה כי סוכרת הריונית משפיעה בעיקר על העובר ואין לה השפעות ישירות על האם, היא לא תחוש בסוכרת. הדרך היחידה לגלות את הסוכרת היא על ידי ביצוע בדיקות סקר. הבדיקות נערכות לכלל הנשים, מאחר שנשים עם גורמי סיכון מהוות רק 50% מהנשים המפתחות סוכרת הריונית".

סוכר על מקל

אז מה הן בעצם אותן בדיקות, ומה הן בודקות?, ד"ר סיוון מפרט "קיימות שתי בדיקות: בדיקת
סקר שנעשית באופן ראשוני לכלל הנשים ההרות בין שבוע 24-28, כדי לבדוק אילו נשים נמצאות בעצם בסיכון. בדיקה זו נעשית בכל שעות היממה ואין צורך להיות בצום. נותנים לאישה 50 גרם גלוקוז ולאחר שעה באמצעות בדיקת דם בודקים את רמת הסוכר. נשים שבדמן נמצא ערך גבוה מ 130-140 תעבורנה בדיקה אבחנתית לסוכרת שנקראת העמסת סוכר.

בבדיקה זו בניגוד לבדיקת הסקר, על האישה להיות בצום בין 8-12 שעות טרם הבדיקה. בתחילה תיבדק רמת הסוכר בדם בצום, לאחר מכן האישה תקבל כ- 100 גר' גלוקוז, ורמת הסוכר בדמה תימדד , לאחר, שעה, שעתיים, ושלוש. כששני ערכים אינם תקינים, הדבר מראה כי, יש לה סוכרת הריונית. (ערכים תקינים הינם: מתחת ל – 95 בצום, לאחר שעה מתחת ל-180, אחרי שעתיים מתחת ל – 155 ולאחר שלוש שעות מתחת ל- 140)".

ד"ר סיוון מבקש לציין " בתקופת הביניים בין בדיקת הסקר להעמסה, נשים שואלות האם כדאי להתחיל דיאטה, התשובה היא בדיוק ההפך. יש להקפיד לאכול מזון עשיר יחסית בפחמימות".
 
 

היתרון הנשי

מי תסבול מסכרת הריון? (צילום: photos.com)
 מי תסבול מסכרת הריון? (צילום: photos.com)   
בוודאי כבר שמעת את האמרה הרווחת, תינוק שמן מבוגר שמן, זו אחת הסכנות גם במקרה של סוכרת הריונית, כפי שמסביר אותן ד"ר סיוון "מבחינת העובר, אם האישה אינה מאוזנת מבחינת סוכרים אז הסוכרים עוברים את השליה וגורמים למס' תופעות, כאשר התופעה העיקרית היא השמנה, אשר עלולה לגרום לקושי בחילוץ הכתפיים בשעת הלידה, מה שיוצר סכנות לעובר, ביניהן: פגיעות עצביות בידיים ונזקים בעצמות הכתפיים. לאחר הלידה התינוק עלול לסבול מנפילות בסוכר, תופעה אשר מסוכנת ליילוד. אם נביט לעבר העתיד הרחוק, ההשמנה של העובר עשויה לשים אותו בקבוצת סיכון; הוא עלול להיות מבוגר שמן מה שחושף אותו יותר לסוכרת מבוגרים.

מבחינת האם, הדבר עלול להביא לכך שהיא לא תוכל ללדת לידה רגילה, ותזדקק לניתוח קיסרי. כמו כן, עלולים להיווצר קרעים בתעלת הלידה. למעשה אין נזקים מהסוכרת עצמה מכיוון שהמחלה היא קצרה, כך שאין השלכות על האם באופן ישיר".

יחד עם זריקת ההרגעה, מזהיר ד"ר סיוון מפני העתיד "מאחר שהמחלה דומה באופייה לסוכרת מבוגרים כ-50% מהנשים שפיתחו סוכרת הריונית, תפתחנה במהלך החיים שלהן סוכרת מבוגרים. ולפחות 70% אחוז מהנשים שהייתה להן סוכרת הריונית יחוו אותה גם בהריון הבא".

אך אם נביט על חציה המלא של הכוס, גם בנושא הסוכרת, נשים פותחות פער על הגברים כפי שמסביר ד"ר סיוון: "לנשים יש התראה שאין לגברים. נשים שהייתה להן סוכרת הריונית, יכולות על ידי שינוי של סגנון החיים כמו: ירידה במשקל והתעמלות להשפיע על הסיכוי שהן יפתחו סוכרת בהריונות הבאים, ואף על פיתוח סוכרת מבוגרים בהמשך החיים. נשים צריכות לדעת שיש להן פה הזדמנות לשנות משהו ממנו הן עלולות לסבול בעתיד".
 

זמן דיאטה

באם התנסית בדיאטת הרזיה דלה בפחמימות, תופתעי לגלות כי הטיפול הניתן לסוכרת די מזכיר את אותה דיאטה מפורסמת. ד"ר סיוון מסביר את שלבי הטיפול, "ברוב המקרים השלב הראשון בטיפול הוא שילוב של דיאטה שהיא יחסית עשירה בשומן, אך דלה בפחמימות, ביחד עם התעמלות קלה, כגון הליכה של 20 דקות. ל- 30% מהנשים הטיפול הראשוני אינו עוזר. במצב זה קיימים שני טיפולים אפשריים: אחד מהם הוא האינסולין המוכר, הניתן בזריקה. והשני, נטילת כדורים המיועדים במקור לטיפול בסוכרת מבוגרים. נתגלה כי כדורים אלו בדומה לאינסולין אינם עוברים את השליה ובכך משפיעים על האם, בלי להשפיע על התינוק".

נשים אשר להן סוכרת הריונית נדרשות לבצע מעקב אחר רמת הסוכרים בדמן באופן קבוע, ד"ר סיוון מפרט "המעקב נעשה במרפאות משולבות בהן משלבים דיאטנית במרפאה. לכל אישה ניתן מכשיר ביתי למדידת סוכר, המאפשר לבדוק את רמות הסוכר מבלי לפגוע במהלך החיים. אותם מכשירים מתחברים אחר כך למחשב במרפאה ומאפשרים לראות את הנתונים בין היתר בצורה גרפית ובכך לאפשר לאישה לדעת מתי במשך היום, היא לא הייתה מאוזנת ועל יד כך לכוון את הטיפול בצורה מיטבית. שינוי זה גרם למהפכה גדולה בתוצאות של הסוכרת ההריונית לעומת תקופה קודמת בה היו בודקים את האישה רק כאשר הייתה מגיעה למרפאה".

מה שבטוח כשאומרים שעדיף לא לאכול בשביל שניים, אומנם מתכוונים כי כדאי לשמור על הגזרה אבל אולי כדאי לשנות ולומר, לאכול בריא בשביל שניים, כדי לשמור על הבריאות שלך ושל הצוציק בבטן. הריון קל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by