בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מישהו שומע אותי? 

מישהו שומע אותי?

 
 
איילה פפירני יניב

אתם מדברים אליו, עוד בהיותו בבטן. מקריאים לו סיפורים ושרים לו שירים. חשבתם על האפשרות שהוא לא מסוגל לשמוע אתכם? ליקויי שמיעה אצל תינוקות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך לא שמנו לב? (צילום: maessive's photos- flickr)
 איך לא שמנו לב? (צילום: maessive's photos- flickr)   
בחודשים הראשונים לחיי תינוקנו, אנו שבים ומתחברים לשורשינו ומטפלים בגור האדם חסר הישע שנכנס לחיינו. אנחנו שומרים מכל משמר מעליית חום, עצירות או שינה על הבטן ומתכוננים לביקור בטיפת חלב בחרדת קודש. אבל אנו שוכחים לעיתים להבחין בטריוויאלי, במה שנתפס כחלק אוטומטי מגוף הנצר. אחר כך, בהמשך, אנו לא מבינים איך לא שמנו לב לכך שהקטן שלנו לא שמע מעולם.

אוזניים לכותל

אהוד לברן, קלינאי תקשורת ותיק, ממכון השמיעה אודיו מדיק, מנקה אותנו מרגשות אשם "בהרבה מהמקרים יעברו לא מעט חודשים, עד שהורים יבחינו בליקוי שמיעה אצל ילדם. אני מכיר באופן אישי מקרה בו אובחנה ילדה חיננית, פקחית וחייכנית רק בגיל שנה וחצי. האם החלה לחשוד מעט קודם, אבל הילדה הצליחה לעבוד על כולם בעיניים. מין הסתם חוש אחד המכפר על היעדרו של האחר".

אם כך כיצד נוכל לזהות ולמה צריך לשים לב?
"אם התינוק לא נבהל למשמע קול חזק, אם אינו בוכה לצליל נפילה וממשיך בפעילות כאילו הכל כרגיל, אם העיניים ממצמצות כשדלת נטרקת, כדאי לצפות בו יותר ולעקוב. בגיל מאוחר יותר ילד כבר אמור להפנות ראש לכיוון רעש. בדיקה שכזו עושים לדוגמא בטיפת חלב עם פעמון או רעשן"

גילוי מאוחר עלול להזיק להתפתחות קוגנטיבית?
"אין ספק שהתפתחות בתנאים בהם יש חסך בגירוי השמיעתי לוקה בחסר בצורה כזו או אחרת. יחד עם זאת אין סיבה לדאגה, משום שכל ילד ממוצע עם תחילת הטיפול, ידביק את שלב ההתפתחות הנורמלי לגילו."

אהוד מסביר שליקוי שמיעה הוא בדרך כלל תורשתי גנטי. "כשיש ילד חרש אחד ונולד שני, ההורים כבר בודקים באופן מיידי. גם מערכות בתי החולים בודקות אוטומטית תינוקות שנמצאים בסיכון גבוה עקב תורשה."
 

גילוי ראשוני

 
אהוד מהלל את רמת הגילוי המוקדם בישראל שנחשבת אחת מהגבוהות בעולם "לא קורה שילדים בגיל 13-12 לא מאובחנים. המערכת הטובה שלנו מגלה בגיל צעיר את הליקויים ומטפלת בהם."
במספר מחלקות ילודים בבתי חולים בארץ (כמו תל השומר והדסה), נערכת בדיקת שמיעה באופן רוטיני לכל ילוד ב-48 השעות הפותחות את חייו.

את בדיקת ה"הדים הקוחלרים" שאינה פולשנית מבצעת אחות או מתנדבת שהוכשרה לכך. מטעמי נוחות מכניסים כפתור גומי קטן באוזן ואז משמיעים קול. התופעה אינסטנקטיבית - כשהאוזן שומעת היא מחזירה הד. מדידה אובייקטיבית של ההחזר מעניקה תשובה אם יש בעיה או שמא לאו. במידה והתשובה חיובית, מפנים לבדיקה נוספת המתבצעת במכונים אודיולוגים שבבתי החולים.

מה קורה בבדיקה הנוספת?
"גם היא אינה דורשת שיתוף פעולה והיא מתבצעת תחת סדיישן, סוג של הרגעה עדינה. מחברים לתינוק הישן אלקטרודות ומשמיעים לו סיגנלים. המערכת הממוחשבת בודקת את התגובה העצבית של מסלול השמיעה מהאוזן לגזע המוח. בתפקוד תקין פולסים חשמליים נקלטים. אם לא, סימן שיש בעיה. פגיעה עצבית היא ליקוי שלא יסתדר ומכאן וממשיכים הלאה".

ומה קורה בשלב הבא?
"קודם כל מקבלים טיפול של מכשיר שמיעה או שתל שבלולי, שמתבצע בניתוח גולגולת מורכב ואחר כך מופנים לחינוך משולב בגני ילדים ולמיח"א (מחנכים ילדים חרשים אילמים). הארגון קיים בכל עיר גדולה ונותן תמיכה למשפחות להן ילדים לקויי שמיעה מהחודש הראשון ועד גיל 7."
 

מים באוזן

תופעה שנחשבת בטעות לבעיה בשמיעה היא קיומם של נוזלים באוזניים. כמעט כל ילד, בשלב זה או אחר של ילדותו סובל מהתופעה, בעקבות הצטננויות הגורמות לבצקת באוזן התיכונה. בדיקה קלה בת חצי דקה נערכת במכוני השמיעה ויכולה לאשר את החשד. אך אפשר להרגע. ההמלצה היא בדרך כלל לא לעשות דבר משום שנטייתם של הנוזלים להיספג ולהעלם.

בעיית שמיעה אמיתית דורשת זמן הסתגלות- גם של הילד וגם של ההורים. מדובר בתהליך לא קצר בעל קושי פיזי ונפשי, עם הנחמה המועטה שיש לאן לפנות בארץ, לסיוע ותמיכה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by