בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נחום והדייגים 

נחום והדייגים

 
 
תיירות נענע

גן לאומי כפר נחום: גן לאומי שבו שרידי כפר דייגים מתקופת בית שני, ומרכז הפעילות הגלילי של ישו הנוצרי ושליחיו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נוף הכינרת בגאות (תמונה: זאב מרגלית, רשות הטבע והגנים)
 נוף הכינרת בגאות (תמונה: זאב מרגלית, רשות הטבע והגנים)   
גישה: בצומת כפר נחום, השוכן בכביש טבריה – ראש פינה (כביש מס' 90) פונים מזרחה לכביש 87. אתר כפר נחום נמצא ארבעה ק"מ מהצומת. ניתן להגיע למקום גם מהכביש המזרחי של הכנרת (כביש 92).

אתר העתיקות

בחפירות שנערכו במקום נחשפו שרידי רובע מגורים יהודי מימי בית שני. איכות הבנייה מעידה שבמקום התקיים יישוב פשוט ועני. לעומת זאת, שרידי בית הכנסת שהתגלו במקום מעידים כי זה היה מבנה מפואר ביותר. בניגוד לבתי הכפר שנבנו מאבני בזלת, האבן הנפוצה במקום, בית הכנסת בנוי מאבני גיר מסותתות היטב. קירות החזית מגולפים בעיטורים מעולם הצומח והחי ובעיטורים גיאומטריים, חלקם ממקור יהודי מובהק, כמו מנורה בת שבעה קנים החקוקה על כותרת קורינתית ולצדה שופר ומחתה. תבליט מיוחד במינו הוא מרכבה הנושאת מבנה דמוי מקדש. יש המאמינים שזהו ארון הברית שנישא משדה המערכה נגד הפלשתים. בית הכנסת ששרידיו נראים כיום בכפר נחום פעל בתקופה הביזנטית. לפניו היה באתר בית כנסת קדום יותר, שטרם הוכרע אם נבנה במאה השלישית או הרביעית לספה"נ.
 
ניתן להגיע לגן גם מהים (תמונה: זאב מרגלית, רשות הטבע והגנים)
 ניתן להגיע לגן גם מהים (תמונה: זאב מרגלית, רשות הטבע והגנים)   
האתר המשמעותי והמרגש יותר שנמצא במקום, לפחות עבור עולי הרגל הנוצרים, הוא מבנה מהמאה הראשונה לספירת הנוצרים. נראה כי כבר בסוף אותה המאה שימש הבית, ובעיקר חדר מסוים בו, כמקום התכנסות לנוצרים הראשונים מבני הקהילה ("הנוצרים היהודים"). במקום התגלו 173 פיסות טיח נושאות כתובות, רובן המכריע יווניות, וחלקן נושאות מילים בעלות תוכן נוצרי כמו "אדוננו", "הנוצרי", "הגדול מכולם", "שמעון". כאשר עזב ישו את נצרת הוא בא לכפר נחום, ובאזור זה הוא בחר את 12 שליחיו הנאמנים. כפר נחום מילאה תפקיד מרכזי בחייו של ישו עד כדי כך שלפעמים היא מכונה "עירו של ישו".

במאה הרביעית התפתח האתר וחדר ההתכנסות הפך למבנה ציבורי קטן. באמצע המאה החמישית נבנתה מסביבו כנסייה מתומנת, כך שהחדר הקדום נמצא בדיוק במרכז. סביב המתומן המרכזי נבנה מתחם מתומן גדול יותר, שברצפתו נקבע פסיפס מעוטר בדגמים פרחוניים. עולי רגל מהמאה השישית טענו שהכנסייה נמצאת מעל ביתו של השליח שמעון פטרוס. כיום ניצבת כנסייה מודרנית מעל למקום שנחשב ביתו של פטרוס.
 

גן לאומי כפר נחום

עיקר שטחו של הגן הלאומי, המשתרע על פני כ-80 דונם, הוכשר כאתר מסייע ומשלים לביקור באתר העתיקות ולהשתלב בטיילת החדשה, שאורכה שלושה וחצי קילומטרים, המקשרת בין כפר נחום לכנסיות עין שבע (טבח'ה). במקום מטפחים גן שמשלב צומח טבעי עם צמחיית נוי. בגן זה יוכלו עולי הרגל לשוטט, להרהר ולהתייחד עם המקום הקדוש. אחד העצים הטבעיים בגן הוא השיזף המצוי, שמענפיו הקוצניים הוכנה העטרה הקוצנית שעיטרה את ראשו של ישו בעת שנצלב.

סמוך לאתר העתיקות הוקם מעגן לסירות, המאפשר למבקרים להגיע לכפר נחום בשיט מטבריה ומעין גב. בגן הלאומי תחנת מידע, חנות מזכרות, מבנה שירותים, מסעדה וקפיטריה, ובעתיד יפעלו במקום "כפר דייגים" ו"כפר אמנים", שישחזרו את הווי החיים בימי בית שני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by