בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חסימה ממוקדת 

חסימה ממוקדת

 
 
איילה פפירני יניב

אין דבר שהתינוקות שלנו אוהבים יותר מלדחוף כל דבר שזז לתוך הפה שלהם. זה מלחיץ וזה מסוכן. איך מתמודדים, ממה נזהרים, ואיך מוציאים את זה החוצה? קנה חסום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תפוח גדול ופתח נשימה קטן (צילום: sxc.com)
 תפוח גדול ופתח נשימה קטן (צילום: sxc.com)   
חנק כתוצאה ממזון בקרב פעוטות הוא סכנה שרובנו מודעים לה. הבעיה היא רמת הידע ויישומו בפועל. וודאי נתקלתם לא אחת בילדים שבעי רצון וקיבה, אחוזי שקית פופקורן או לועסים סוכריית גומי בתאווה. ההורים, שחוצים נקניקיה לאורך לא יודעים שאפילו בתפוח יש פוטנציאל הרסני הנע בין נזק לריאה, ירידה באספקת החמצן למוח ועד מוות.

לדאבון לב, אירועי חנק חוזרים על עצמם מדי שנה. מנתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים עולה, כי כ-9 ילדים מתים בכל שנה עקב חנק, כ-6 מתוכם תינוקות עד גיל שנה. בשנת 2005 אושפזו 350 ילדים בבתי חולים בישראל ופעוטות מתחת לגיל 5 מסיבת שאיפת גוף זר. נתונים עצובים אלו, דורשים את תשומת הלב וההתגייסות של כולנו.
 

כל כך קטן ומסוכן

 
תהליך החנק מתרחש על ידי כניסה של גוף זר החוסם את נתיב האוויר. הוא יכול לגרום לחסימה מלאה של נתיב אוויר ראשי, להתקדם במערכת הנשימה, להתמקם באחד מנתיבי האוויר הקטנים ולגרום לתסמינים ריאתיים. קבוצת הסיכון שנדרשת לאבטחה מלאה, היא, כרגיל תינוקות בשנת החיים הראשונה ופעוטות עד גיל 5 שנים.

ילדים עד גיל 3 חשופים יותר לתאונת חנק עקב פתחי נשימה קטנים, מגבלות של לעיסה ובליעה, ונטייתם הטבעית להכניס כל דבר לפה. דרכי הנשימה והתיאום בין הבליעה לנשימה בגיל זה אינן מפותחות דיין- הן צרות וקטנות יותר משל המבוגר. לילדים חסרות שיניים טוחנות וחזקות ללעיסה מוקפדת ומזונם עלול להחליק בשלמותו. גם רפלקס השיעול, שנועד להוציא חפץ זר שחדר לדרכי הנשימה, עדיין לא מפותח בגיל הרך. מעבר לכך, מי מאתנו שמכיר מעט את הדור הבא, מודע לחיבתם לאכילה תוך משחק, תנועה או דבור דבר שמגדיל את הסכנה.

הבנת הבעיה קשורה גם בסוג האוכל. יש מספר קריטריונים למזון בעייתי:
צורה- מאכלים עגולים המתיישבים בדיוק על פתח קנה הנשימה וחוסמים את מעבר האוויר.
מרקם- מרקם סופח מים מתנפח בקנה, מרקם דביק נצמד לקנה הנשימה וקשה להסירו, מרקם קשה מקשה על הלעיסה, מרקם חלקלק עלול לגלוש במהירות לעבר בית הבליעה.
גודל- מזון שגודלו גדול או קטן מדי. חתיכות קטנות מדי נכנסות לקנה הנשימה כאשר מנסים לבלוע אותן לפני שהן נלעסו כראוי. חתיכות גדולות מדי שקשה ללעוס עשויות להישאף ולחסום את דרכי הנשימה.
 

התאמת גדלים

מניעה היא התרופה הטובה ביותר והכללים לכך יחסית פשוטים. אין לאפשר לילדים מתחת לגיל 6 לאכול סוגי מזון קטנים, עגולים, חלקים, דביקים וקשים.

קשים- פופקורן, סוכריות קשות, פיצוחים למיניהם, תפוח עץ, גזר או כל פרי או ירק קשה אחר לא מומלצים. במידה והגשתם לפעוט פרי או ירק שכזה יש לרסק או לבשל עד רכות ולעיסה ללא קושי.

קטנים- פירות יבשים כצימוקים ואגוזים.

דביקים- תאנים מיובשות, תמרים ומשמשים יבשים.

עגולים- ענבים, דובדנים, זיתים יש להגיש חצויים ונטולי חרצנים. נקניקיות לחתוך לאורך ואז לרוחב, כך שלא יווצרו טבעות.

חלקים- ממתקי ג'לי מסויימים שצורתם, גודלם ואופן צריכתם עשוי להוות סכנה.
רצוי להמנע ממזון אחר שאינו מתאים כמו דגים עם עצמות, מסטיק או חמאת בוטנים, המכילה חתיכות בוטנים.

יש לאמץ התנהגויות בטוחות שונות כמו הגשת מאכלים בהתאם לגיל הילד, הקפדה על ישיבה ליד שולחן בזמן ארוחה ולעיסה קפדנית של המזון. חשוב לשמור חפצים קטנים כמו מטבעות, סיכות, תכשיטים, כפתורים הרחק מעיניים ופה סקרניים .
 
 

טיפול חירום

במידה ומתרחש אירוע חנק על ההורים להכיר את פרוצדורת הימליך ורפואת חירום, היכולים להציל את חיי התינוק, הפעוט או הילד. בחשד לחנק התינוק ע"י גוף זר, יש לבצע את הפעולות הבאות: לטפוח עד חמש טפיחות על גב התינוק כשראשו נמוך מרגליו, להפוך את התינוק ולבצע עם שתי אצבעות עד חמש לחיצות על החזה ולא על הבטן כשראש התינוק נמוך מרגליו. במידה והתינוק לא נושם, יש להנשימו ורק במידה והגוף הזר נראה לעין אפשר לסלקו מפיו של התינוק.
 

אחריות ציבורית

נתוני האשפוז בפתיח מוכיחים כי נדרשת עוד עבודה מאומצת בהסברה. ראשית, הדרכת הורים לגבי השגחה רציפה על ילדים קטנים בזמן אכילה. שנית, תוכניות הסברה לקהלי יעד שונים כמו מטפלים והורים באמצעות מערכת החינוך, מערכת הבריאות והמדיה. שלישית, קידום חוקים ותקנות הקשורים לסביבה ולנהלים הקשורים להגשת מזון לתינוקות ולפעוטות במוסדות חינוך לגיל הרך.

מעבר לכך, בספטמבר 2006 אישרה הכנסת את תקנות בריאות הציבור (מזון) סימון אזהרה מסכנת חנק. תוכן התקנות נוגע לחובת סימון אזהרה במכירת גרעיני קטניות, פיצוחים, גרעיני תירס וממרחים שנוסחה: "אזהרה: סכנת חנק לילדים מתחת לגיל 5". חובת סימון אזהרה חלה גם על מכירת נקניקיות לרצועות דקות (ולא לטבעות), בנוסח: "לתשומת לב: לילדים מתחת לגיל 5 יש לחתוך לאורך".

מפחיד? האמת שכן. אבל ניתן למנוע את האסונות ואת הפחדים. היו זהירים, שמרו על ילדכם וקראו את התוויות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by