בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איה פלוטו? 

איה פלוטו?

 
 
ליבי בגנו

סימון כלבים בשבבי זיהוי הוא כבר דבר שבשגרה בכל רחבי הארץ אך רצוי שתדעו שגם אם לפאפי שלכם יש צ'יפ, אין זו ערובה לכך שתזכו לאיחוד משפחות מרגש אם יאבד. הכל על המוקי צ'יפ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאסי שובי הביתה? (תמונה: SXC)
 לאסי שובי הביתה? (תמונה: SXC)   
אין דבר יותר עצוב ומדכא מלאבד את חיית המחמד שלך. מעבר לעובדה שמדובר ביצור חי שהוא ממש כמו ילד עבור רובנו, המחשבה על מה עשוי לעלות בגורלו של כלבנו האהוב אם יימצא על ידי הרשויות המקומיות, היא לעיתים קשה מנשוא.

אחרי שנים שבהן שמענו סיפורים קורעי לב על חיות שנמקו בהסגר ולבסוף הומתו משום שבעליהם לא נמצאו, נדמה היה בתחילת שנות האלפיים, שבא לציון גואל. כלבים יסומנו בשבב אלקטרוני תת עורי, שישא קוד ייחודי שיאפשר גישה לפרטים על הכלב ובעליו באמצעות סריקת השבב.

למרות האסוציאציות הברורות לג'ורג' אורוול, ל"אח הגדול", לעידן המעקב וכל מה שמשתמע מכך, היתרונות נראו כבירים. כלב בו מושתל שבב אשר ילך לאיבוד, ייסרק על ידי רשות מקומית או וטרינר אליהם יובא, פרטיו ופרטי בעליו יעלו מייד ועד מהרה ישוב הכל על מקומו בשלום. ייתכן. אך אליה וקוץ בה: לא הכל פשוט וקל כמו שהיינו רוצים שיהיה.
 

צ'יפ קטן שישנה את העולם

 
גודלו של השבב המושתל בגוף הכלב (באזור העורף), אינו עולה על זה של גרגר אורז. מדובר בקפסולה זערורית שמוחדרת על ידי הווטרינר מתחת לעורו של הכלב באמצעות מזרק ומחט. השבב מוזרק באופן סטרילי וכל מה שהכלב מרגיש היא דקירה קלה. לא מעורבים סבל או כאבים עבורו, וכל חיה שעברה חיסון או שניים בימיה תצלח את השתלת השבב בלי בעיה.

למרות שזה נשמע רחוק מלהיות נעים, וטרינרים יעידו שלא נגרמת לכלב אי נוחות כתוצאה מהשתלת השבב וכל יצרני השבבים מצהירים שאין סכנת זיהום. על אף העובדה שבשבבים ישנן הלחמות של עופרת וכספית, המתכות הללו נמצאות בכמות כה מזערית עד כי גם במקרה הנדיר והלא סביר שהשבב יינזק או יישבר, לא נשקפת סכנה לבעל החיים. עם כל הסקפטיות שמעורבת בדבר, מיליוני חיות נושאות שבבים כאלו בכל העולם וטרם דווח על מקרה הרעלה. דלקות מקומיות עשויות להתפתח אם יש תקלה בזמן ההזרקה, וגם זה לעתים נדירות.

השבב, כאמור, נושא עליו את פרטי הבעלים ואת פרטי הכלב - היסטוריה רפואית וכו'. מאחר שהקוד הייחודי לכל שבב נמצא בשימוש כלל ארצי ולרוב העיריות, המועצות המקומיות והמרפאות הוטרינריות המחוזיות יש קורא שבבים, ניתן לסרוק את הכלב, ובמידה שיש לו שבב, הפרטים של בעליו יתבהרו עד מהרה והוא יוחזר לחיק משפחתו המודאגת והאוהבת. מקרים כאלה קרו וקורים כל הזמן. אין ספק שכלבים רבים לא היו מוצאים את דרכם הביתה לולא השבב, אך קיימות לא מעט בעיות בשיטת התיוג הזו.
 

צדו השני של השבב

האם הסורק מתאים לשבב? (תמונה: SXC)
 האם הסורק מתאים לשבב? (תמונה: SXC)   
אז מה בכל זאת תוקע סיכה בבלון הזה? ראשית, לא כל הרשויות אוכפות את החוק ומחייבות בעלי כלבים להשתמש בשבב. בעיה נוספת היא סוגי השבבים: בארץ מושתלים לכלבים צ'יפים משני סוגים, איזו (ISO) או טרובן ( TROVAN). על מנת לקרוא מידע משני סוגים אלו יש צורך בקורא שבבים אוניברסלי. ונחשו מה? לרבות מהרשויות יש רק קורא שבבים מסוג אחד ויש כאלו שכלל אין להן קורא שבבים.

כלבכם הלך לאיבוד ומצא את דרכו בעיר אחרת? הוא ייכנס כמובן להסגר וכל מה שנותר לכן לעשות הוא להתפלל שבאותה עיר או מועצה מקומית קיים קורא שבבים. המשאלה הבאה שלכם צריכה להיות שיהיה זה קורא שבבים שיתאים לצ'יפ המושתל אצל כלבכם.

חכו. יש עוד. אותם מאגרים שאמורים להחזיק את פרטיהם של כל הכלבים, לא תמיד מעודכנים, או שהמידע בהם חסר וחלקי. קיים גם חוסר התאמה בין עיר לעיר וכמובן שהבעיה העיקרית שנוצרת מכל הבוקה ומבולקה הזו היא העדר מאגר ארצי שלם, מלא, מעודכן ומפורט.

מפנים את האצבע

תמיד קל לחפש וגם למצוא אשמים, אך במקרה הזה מדובר באחריות שנחלקת בין כמה גורמים ורק אם כל המעורבים בדבר יעשו את חלקם, שיטת התיוג תהיה יעילה ותעשה את מה שהיא נועדה לעשות. האחריות היא בראש ובראשונה על הבעלים. כל פרטי הכלב המעודכנים צריכים להיות מוזנים למאגרים. הכלב עבר בעלים? עדכנו. עברתם דירה? עדכנו. הכלב עבר סירוס? עדכנו. בלי להתעצל. זה יכול לעשות את ההבדל בין לקבל אותו חזרה אם יאבד או לאבדו לנצח. בעלים שלא דואגים לעדכן את פרטי כלבם במאגר, עשויים להתחרט על כך.
 
 
איזה כיף שחזרת הביתה (תמונה: SXC)
 איזה כיף שחזרת הביתה (תמונה: SXC)   
נניח שאתם הבעלים, עשיתם את המוטל עליכם והעברתם את הפרטים לעירייה או למועצה שלכם, זה לא תמיד אומר שאתם יכולים לישון בשקט. הרשויות צריכות להעביר את פרטי השבב והבעלים למרכז השבבים הארצי שהולך ובונה לאיטו את המאגר הארצי והמקיף ביותר. אך הרשויות, שאמורות אגב לאכוף את השתלת השבב לפי חוק, לא רק שלא עושות זאת, ועל כך מעידים כלבי בית נטולי שבב, הן גם לא תמיד מעבירות את הפרטים המעודכנים אל המרכז הארצי. וגם אם מעבירות, הסחבת היא גדולה ובינתיים כלב יכול ללכת לאיבוד, להימצא, להיסרק ובקורא השבבים יופיעו פרטים שגויים ולא מעודכנים.

מה יעשה בעל כלב מודאג שאינו סומך על כך שהפרטים של כלבו יעודכנו? הדרך הבטוחה ביותר היא יצירת קשר עם מרכז השבבים הארצי ועדכון הפרטים במאגר הארצי. שם יוכלו הבעלים לוודא שהפרטים מוזנים במלואם וכמו שצריך בלי תיווך.

אנחנו מול העולם

גם בשאר העולם המצב לא טוב בהרבה. שימוש בסוגים שונים של שבבים וקוראי שבבים יצר בלגן לא קטן גם מעבר לים, וגם שם לא ממש אכפו את השימוש בצ'יפים. בשנים האחרונות קיימת התעוררות מסוימת ומשרדי החקלאות וארגוני הווטרינרים באירופה ממליצים על שימוש בשבב "איזו" במטרה להגיע לסטנדרטיזציה שתאפשר לזהות גם בעלי חיים ממדינות אחרות. בארץ כאמור, נעשה שימוש בשני סוגי השבבים, מה שאומר שאולי לא כדאי לכם לאבד את הכלב באירופה.

ומה אומרים הוטרינרים אשר טובת הכלבים היא מעל לכל עבורם? ובכן, ישנה הסכמה גורפת בצורך בזיהוי ודאי ומרבית הווטרינרים רואים בשבב כלי חיוני למציאת כלבים אבודים. יחד עם זאת, ולמרבה הפלא, יש שתי אסכולות לגבי סוג השבבים שצריכים להיות בשימוש. ישנם וטרינרים שמאמינים שצריכה להיות קביעה מוסכמת לגבי סוג השבב והקורא שיהיו בשימוש. אחרים מעדיפים חופש בחירה בין שני סוגי השבבים בהתחשב בקריטריונים כגון סוג הכלב ורצון בעליו.

המסקנה חייבת להיות ששבבים יכולים להציל את חייהם של כלבים אך מישהו צריך להרים את הכפפה, לאכוף את השימוש בהם, לדאוג לאיזושהי סטנדרטיזציה בסוגי השבבים שבשימוש או לחילופין לצייד את כל הרשויות המקומיות בקורא אוניברסלי. המאגר הארצי המלא צריך להיות מושלם ומעודכן ורק אז "האח הגדול" יביא גם תועלת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by