בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קיץ אינדיאני 

קיץ אינדיאני

 
 
אסי רן

בתוך כל השמחה והזיעה, החופש הגדול מזמן גם לא מעט ימים מועדים לפורענות, ודווקא בבית. תאונות בית שמעורבים בהן ילדים הן שכיחות ועלולות להיות מסוכנות, אך אפשר בהחלט למנוע אותן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צפו את הסכנה (צילום: shoothead-flickr)
 צפו את הסכנה (צילום: shoothead-flickr)   
החופש הגדול פה, הילדים משוחררים מהמעונות, מהגנים ומבתי הספר, מפלס החום והלחות עולה, הזאטוטים פורקים כל עול וההורים בכוננות ספיגה. בתוך כל השמחה והזיעה, החופש הגדול מזמן גם ימים מועדים לפורענות, ודווקא בבית. תאונות בית שמעורבים בהן ילדים הן שכיחות ועלולות להיות מסוכנות, אך אפשר למנוע אותן על ידי הקפדה על כמה הוראות פשוטות. ברוב התאונות מעורבים ילדים קטנים מאוד, שמטבעם הם סקרנים ופזיזים, מה שמוסיף גפרור למדורת הסכנות.

מקור הסכנה

תאונות הבית נחלקות לכמה קבוצות: תאונות שנגרמות משתיית רעלים, בדרך כלל נגרמות בתקופת החגים ובימי נקיון הבית. חומרי הניקוי נגישים לפתע לילדים שרוצים לקחת חלק בעבודות הניקיון, אך לא מודעים לכך שאת נוזלי הניקוי אין לשתות. חומרי אקונומיקה ומי אש עלולים להיות מסוכנים ביותר. תאונות אחרות הן אלו שנגרמות מלקיחת תרופות. זה קורה כמשאירים תרופות במקום גלוי ונגיש לילדים. סירופים מתוקים חביבים מאוד על ילדים וההבדל בין בקבוק אנטיביוטיקה ממותק, סירופ נגד שיעול או פטל לא ממש נהיר להם.

יש תאונות בית שגורמות חבלות, לרוב בשל משחקים והשתובבויות. שולחן זכוכית יישבר בקלות ויפצע ילד שטיפס וקפץ עליו, כמו גם דלת או חלון מזכוכית שתוך כדי ריצה והשתוללות בבית עלולים להתנפץ ולגרום לפציעה. בתים עם מדרגות בתוכם מזמנים נפילות וכתוצאה מהן שברים, חבלות ופגיעות ראש. גם חלונות בקומות גבוהות הם פתח לסכנה, ולא נדירים הם המקרים של ילדים ש"צללו" מהחלון לקרקע.

סוג נוסף של תאונות בית גורם לכוויות, ובמיוחד מועדים לסכנה פעוטות שאך למדו ללכת ומתוך סקרנות ופעלתנות מושכים בידיהם כל הנקרה בדרכם, כבלי חשמל שמחוברים לקומקומים חשמליים או מחמים עם מים רותחים.
 

בית בטוח

 
תשומת לב ומשנה זהירות יכולים למנוע רבות מתאונות הבית שבהן מעורבים ילדים. בקבוקי תרופות שסגורים היטב, מאוחסנים בארונות גבוהים או נעולים במגירת התרופות ובכל מקרה הרחק מהישג ידם של ילדים, ימנעו הרעלת תרופות. גם את חומרי הניקוי יש להקפיד ולנעול בארון, לשמור את החומר בבקבוק המקורי ולא למלא למשל קנקל של שתייה ממותקת בחומרי ניקוי מסוכנים כדי למנוע מראש את הבלבול. בדרך זו, אם חס וחללילה תיגרם הרעלה, תוכלו לדעת מה הילד שתה ולהביא את הבקבוק לבית החולים.

דאגו לבית בטיחותי עד כמה שניתן. התקינו סורגים על פתחי החלונות, או הגבילו את פתח החלון לעשרה ס"מ. הקפידו לא להעמיד מיטת תינוק מתחת לחלון. בבית עם מדרגות, התקינו שערים משני צדדי גרם המדרגות, ובמיוחד אם אתם הורים לתינוקות שזה עתה למדו לזחול וללכת. רהיטים כבדים, כגון שידות, ספריות ומעמדים לטלוויזיה, ראוי שיהיו מקובעים לקירות, כך שבמידה שהילד מחליט להיתלות עליהם, הוא לא מסתכן בנפילת הרהיט עליו. שקעים חשמליים מכוסים מונעים התחשמלות. אם יש בבית שקעים שאינם בשימוש, פשוט סיגרו אותם.

סדר במטבח
אחסנו תרופות, חומרי ניקוי, חומרי הדברה, גפרורים וחפצים חדים במקום גבוה ונעול. אל תשאירו כלים חמים, סירים עם אוכל או נוזלים חמים על הרצפה, בקצה השולחן או בהישג ידם של ילדים.

סדר באמבטיה
אל תשאירו ילדים עד גיל חמש לבד אפילו לא לרגע אחד. לפני שאתם רוחצים את הילד וכן במהלך האמבט, בידקו את טמפרטורת המים. שטיחון מגומי או מדבקות בקרקעית האמבטיה ימנעו החלקה, ולאחר "שמחת בית השואבה", אל תשכחו לרוקן את המים מהגיגית, מבריכת הפלסטיק, מאמבטיה ואף מהדלי.

סדר בחדר
בחדר הילדים הקפידו שהריהוט כולו (מיטת תינוק, מזרן, שידה וכיו"ב) יהיה עם תו תקן. אל תשאירו ילד במקום גבוה (שידה, כיסא אוכל) שממנו הוא עלול ליפול אף לא לרגע אחד לבד.

הקפידו לתלות במקום בולט בבית את מספרי החירום הבאים, מגן דוד אדום: 101, מכבי אש: 102, מרכז רעלים ארצי: 04-8541900.
 

הגנה מחוץ לבית

אל תשכחו את הילד (צילום: flickr)
 אל תשכחו את הילד (צילום: flickr)   
הילדים שלנו נתונים לסכנות שאורבות גם מחוץ לבית, זה לא אומר שאנחנו לא צריכים לצאת איתם, זה אומר שאנחנו צריכים להיות מודעים לסכנות ולמנוע אותם ככל הניתן.

בטיחות ברכב
סיפורי הזוועה על הורים ששכחו את ילדם ברכב הפרטי וחזרו ומצאו אותו מעולף מחום ולעתים אף ללא רוח חיים, אינם כה נדירים בארצנו החמה. נעילת ילדים בכלי רכב סגור מסוכנת בעיקר בחודשי הקיץ. "מכת חום" או היפרתרמיה מתרחשות בחום גוף של 40.5 מעלות ועלולות לגרום למוות.

ואם באוטו עסקינן, זיכרו כי נסיעה בכלי רכב בלי התקן ריסון היא הגורם העיקרי לתמותת ילדים בנסיעה במכונית. מושבי בטיחות וחגורות בטיחות מצילים חיים, לכן בכל נסיעה במכונית הושיבו את התינוק במושב בטיחות. תינוק עד גיל שנה, שמשקלו תשעה ק"ג ומעלה, יישב במושב הבטיחות כשפניו נגד כיוון הנסיעה. אין להושיב תינוק במושב שמותקנות מולו כריות אוויר.

בטיחות בגינת המשחקים
השגיחו על הילדים ושימרו עמם על קשר עין רצוף. הסירו מהם שרשרות, שרוכים וחוטים שעלולים להיתפס במתקנים. הרחיקו אותם מנדנדות ומקרוסלות בתנועה. הקפידו כי הגיל המצוין על המתקן מתאים לגיל הילד. זהו לא המקום ולא הזמן לחשל את ה"רמבו" הבא. זה יישמע לכם מוגזם, אבל שימרו את חתיכות התפוח והלעטת החטיפים לזמן שבו הילד אינו מתנדנד, מתגלש או עסוק בפעילות גופנית, אחרת תגדילו את הסיכוי לחנק.

ודאו כי המתקנים תקינים וכי גן השעשועים שלכם בטיחותי. כאמור, על כל מתקן מוצב שלט עם כיתוב לאילו גילאים הוא מתאים. המרווחים בין מוטות המתקנים אינם עולים על 10 ס"מ, מתחת למתקנים וסביבם יש חול או משטחי גומי בולמי זעזועים, החול בעומק 30 ס"מ לפחות והגומי בעובי 12 ס"מ, ללא חריצים וחורים.

חשוב לדעת עוד כי בגן בטיחותי המרחק בין מתקנים נעים, נדנדות וקרוסלות למשל, צריך להיות לפחות 1.8 מטרים, ובין מתקנים עומדים, מגלשות למשל, מרווח של 1.2 מטרים לפחות. הרחיקו משטח הגינה חפצים חדים ומסוכנים, ובידקו שהמתקנים אינם חלודים, שבורים או שיש בהם חלקים בולטים (ברגים) או שלבים חסרים. ודאו (דרך הרשות המקומית) שבדיקת תקינות המתקנים בגינה נמצאת בתוקף.

עכשיו כשאתם מודעים קצת יותר לתאונות הקטנות והגדולות שאורבות לקטנטנים שלנו בבית ומחוצה לו, תהיו קצת יותר עירניים ותדאגו להם ולעצמכם. כי הם באמת הדבר הכי יקר שיש לנו בחיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by