בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בעולם 
תיירות סוף העולם 

תיירות סוף העולם

 
בעולם |
 
יואב כהן

ערי החוף בארה"ב, הולנד והונג קונג: איפה כדאי לבקר לפני שהכל ישקע מתחת למים? מטיילים בספירה לאחור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משתתף בפסטיבל המסיכות בוונציה. לרוץ לפני שייעלם (FLICKR, annia316)
 משתתף בפסטיבל המסיכות בוונציה. לרוץ לפני שייעלם (FLICKR, annia316)   
יש סיכוי שבקרוב לא יישמע יותר המשפט "ברוכים הבאים לוונציה". ההיסטוריה של העולם רצופה באסונות טבע שגרמו הרס בלתי ישוער, ומלבד הצער שבפגיעה בבני אדם ורכוש, נוטים לשכוח שאיתם נאבדים גם אתרי תיירות חשובים במעלה מבחינה היסטורית, תרבותית, וכלכלית.

קשה לדמיין את זה מתוך כתבה באינטרנט, וקל מאוד להדחיק את זה מתוך סרט אסונות הוליוודי, אבל בטווח של 5 או 100 שנים, ייעלמו ממפת התיירות מאות מוקדי עלייה לרגל.
 

הצלב הירוק

צאו אל הים לפני שהוא ייצא אליכם. תיירת באמסטרדם (FLICKR, La Bella Mafia)
 צאו אל הים לפני שהוא ייצא אליכם. תיירת באמסטרדם (FLICKR, La Bella Mafia)   
נתונים אלו צריכים להעלות את המודעות של התייר הממוצע, ולהפעילו לטובת שימורם של אתרי התיירות המועדים להינזק. בשנת 97' נחתם "פרוטוקול קיוטו" שהגביל את כמות פליטת הגזים המזהמים של כל מדינה החתומה בו. בנוסף, מעניקות מדינות שונות חשיבות רבה למחקר ופיתוח של בעיות צפויות ופתרונות, והן מספקות משאבים כלכליים רבים, באמצעות גופים שונים, כגון ה-NSF האמריקאי. אפשר גם לתרום דרך הפגנות וסיוע לארגונים ירוקים.

בפני התייר המודאג מוצעים יעדים לביקור בקרוב, בשם הדאגה לגורלם ומתוך רצון לתעד אותם, אולי בפעם האחרונה. להלן דגימה של אתרים רלוונטיים לחשוב עליהם, ובמהירות.
 

הקוטב הצפוני - קר... מתחמם... לוהט!

הקוטב הצפוני. בקרוב יהיו יותר מים מקרח  (FLICKR, Lanz)
 הקוטב הצפוני. בקרוב יהיו יותר מים מקרח (FLICKR, Lanz)   
פליטת גזים מזהמים בשילוב התפרקות שכבת האוזון מגבירים את אפקט החממה. זה בתורו מפשיר את הקטבים, מעלה את הטמפרטורות, גורם להתפשטות המדבריות, מייבש מקורות מים, יוצר סופות חזקות והרסניות, ופוגע בחי ובצומח. בנוסף, ישנם רעידות אדמה והתפרצויות הרי הגעש, שפגעו ועודם פוגעים, באזורים רבים בעולם, ללא כל אבחנה.

רוב היעדים שייפלו קורבן הם אלו השוכנים לחופי הים, או נמצאים על איים בלב האוקיינוס. הסיבה לכך היא עליית פני הים. מדד הצפי לעליית פני הים עומד על שני מטרים ויותר - עלייה שתמחוק איים, תעלים חופים וערים שלמות, כמו ונציה וניו-יורק הענקית, שקשה לדמיין עולם בלעדיהן.

הקוטב הצפוני, היעד הבולט שכבר שנים ניתן לחזות בו את השינויים הפיסיולוגיים והביולוגים שהולכים ונעלמים. החום השורר שם (למרות שמדובר בעשרות מעלות מתחת לאפס), מביא להמסתם של גושי הקרח המרכיבים את היבשת, ואיתם הוא מעלים גם את בעלי החיים, כגון הפינגווינים והדולפינים, שזהו המקום הטבעי היחיד בו הם יכולים לשרוד.

תיירות הקוטב היא בעיקר אקולוגית, וכוללת לרוב שייט ספינות בקרבת מצוקי קרח עצומים, נקיקי קרח, ותצפיות על דובי הקוטב, הציפורים ושאר המינים הייחודיים, החיים שם בשלווה. אם תבקרו שם ב-21 ביוני, היום הארוך בשנה, תזכו לחוות את "שמש חצות"- 24 שעות של אור יום, כשהשמש לא שוקעת כלל. אם תגיעו ב-21 בדצמבר, היום הקצר בשנה, לא תזכו לראות כלום, כיוון שהשמש לא זורחת בו.
 
 

הולנד - ככה לא בונים מדינה

נוף הולנדי טיפוסי לפני סערה (FLICKR, Fraser Smith)
 נוף הולנדי טיפוסי לפני סערה (FLICKR, Fraser Smith)   
הולנד, הבנויה ברובה על אדמה מישורית שיובשה מהים ומוגנת לעת עתה באמצעות סכרים ותעלות, תצטרך להתחיל לחשוב על פתרונות יצירתיים יותר. זאת, עקב העובדה שמחצית משטחה כיום נמוך במטר מפני הים.

קשה להספיד מדינה שלמה. רק הזכרת השם "אמסטרדם"' טומנת בחובה אין סוף סיבות לטוס לשם עכשיו. ואם לא נשאר עוד הרבה זמן, נציין ביקור חובה בכיכר דאם, סביבה נמצא את ארמון המלוכה ומוזיאון השעווה, ובתוכה ניצבת אנדרטת הזיכרון לחללי מלה"ע ה-2. רחוב החלונות האדומים הוא וי חובה לכל חובב סקס וחנון בתול, שמחפשים את החופש והליברליות האמיתיים שהולנד מייצגת בגאווה.

כדי להירגע מכל הדרמה, מומלץ לראות את העיר דרך התעלות הרבות שבה, באמצעות שייט או סירות פדל, שיחשפו את הארכיטקטורה של המבנים המיוחדים, את בתי הקפה והמקומיים הבלונדינים שיושבים בהם, ואת האופניים השימושיים, שחוצים את הגשרים הקטנים שמעל.
 

הונג קונג- להיות או לבכות

ימים שלמים של גשם. הונג קונג (FLICKR, denn)
 ימים שלמים של גשם. הונג קונג (FLICKR, denn)   
העיר החושנית הזו, הבנויה על אי קטן בדרום סין, נמצאת בסכנה מתמדת של סופות טייפון וסערות חזקות שנושפות בעתידה הלא ברור. קשה לתאר כיצד מודל מצועצע של גורדי שחקים חלומיים וצבעוניים בלילות, יכול להפוך למקום המוכרז כאסון.

פספוס של האי הזה הוא בכייה לדורות. הסיבה העיקרית לכך היא פסגת ויקטוריה, המקום ממנו נשקפת העיר על גורדי השחקים שלה, והמפרץ שלחופו היא נושקת. סביב להונג קונג נמצאים עוד כ-234 איים המסופחים אליה ומציעים אטרקציות נוספות, כגון מנזר פו לין באי לנטאו. המנזר הבודהיסטי הזה נבנה בשנת 920, הפך להיות מהגדולים שבאזור, ואף שבר שיא גינס בזכות פסל הבודהה הגדול בעולם (34 מטרים) ששוכן מחוץ למבנה קדוש.

נמל העיר אבארדין הוא אתר המושך את העין ואת חושי הטעם והריח. מדובר במקום מגורים ופרי עבודתם של 6,000 פועלים. המקום הומה פעילות כל שעות היממה כמעט, וניתן לתפוס בו סירה לשייט קצר, לטובת הנוף הבלתי נשכח. הונג קונג מהווה מרכז עסקים כלכלי מהמפותחים בעולם, יש בה שווקים אקזוטיים לכל דורש, חוף רחצה הומה (ריפולס ביי), ונמל תעופה חדשני שהוא אטרקציה אדריכלית וטכנולוגית בפני עצמה.
 

מקסיקו סיטי – כי גבוהות לא נהנות יותר

מקסיקו סיטי, הנמצאת בגובה 2,200 מ', רחוקה אומנם מסכנת טביעה אבל חשופה לסכנת רעידות אדמה קשות. העיר הצפופה הזו (22 מיליון איש), נמצאת בתחומה של "טבעת האש" - אזור טבעתי לאורך גבולותיו של האוקיינוס השקט, שמיטיב להגיב בהתפרצויות געשיות ורעידות אדמה אשר, בין היתר, גרמו גם לגל הצונאמי הקטלני במזרח הרחוק.

אחת הכיכרות הגדולות בעולם, כיכר סוקאלו, היא אזור יציאה וחקירה תרבותי חשוב בעיר. סביבה נמצאים הארמון הלאומי, שמשמש את הנשיא, והקתדרלה 'מטרופוליטאנה' העירונית. במרכז הכיכר ניצב הדגל הלאומי הגדול ביותר במקסיקו. בסופי שבוע וחגים, הכיכר נצבעת בחוגגים מקומיים, אינדיאנים, ומתקיימות בה הופעות שונות.

אסור לפספס את הצעידה לאורך הפסיאו, שדרה מטופחת בירוק עד של עצים ופרחים ונחשבת ליפות בעולם. ואם הפרחים קנו אתכם, הגיעו לשוק סאן חואן ותקנו לעצמכם זר יפה לחדר במלון.

האלאמדה הוא הפארק העירוני הגדול ביותר בעיר. מסביבו תגלו בתי אחוזה מהתקופה הקולוניאליסטית, גורדי שחקים, בבתי קפה ומסעדות, חנויות ושווקים, שימלאו לכם יום שלם בן רגע. והרגעים הללו, לכל מי שחי על כדור הארץ בשלושים שנותיו האחרונים, הולכים ומתמעטים.

כתבות נוספות בנושא, ומקומות שחייבים לבקר בהם:
בעל הבית השתגע - יוני החם בשנה באירופה
קול הג'אז הזה - תיירות הג'אז בניו יורק
פשוט אמרו כן - סיור לסטלן באמסטרדם
ההקפצה הגדולה - סיור טקילה במקסיקו
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by