בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוריות וטיפולים 
דור הזרע 

דור הזרע

 
פוריות וטיפולים |
 
לימור גריף

נשים רבות הפכו את תרומת הזרע למושג הבריאה החדש. מה קרה לאותו דור ישן שחשב כי משפחה מקימים מאהבה וכי צריך שניים לטנגו שנקרא בית וילדים? משפחה אחרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זרע לכל אישה (תמונה: photos)
 זרע לכל אישה (תמונה: photos)   
אם אתה רווק, עוד לא חגגת 30, בריא בדרך כלל וללא מחלות רקע או מחלות משפחתיות, תוכל לתרום זרע מבלי לשקול את הבדלי צבע שיערך, צבע עינייך, עורך וכו' וכמובן אל תשכח להיות איש נעים הליכות.

אישה אשר תחפש לעצמה זרע משובח שיפרה את ביטנה, תשלם 300 ₪ עבור הזרע עצמו ותיקח בחשבון גם עליות נלוות כגון מפגש עם הרופא, עלות שטיפת הזרע לפני ביצוע ההזרעה, עלות ההזרעה, שיסתכם בסך של 650 ₪ לערך, בתנאי שביטוחי קופת החולים יכסו את שארית הטיפול.

לגבי השאלה האם כל אישה יכולה לקבל תרומת זרע? עונה פרופ' רפאל רון-אל , מנהל היחידה להפריה חוץ גופית ופריון (IVF) במרכז הרפואי אסף הרופא בחיוב: "כל אישה יכולה לקבל תרומת זרע. במידה והיא נשואה או יש לה בן זוג, נדרשת חתימתו של הבעל או בן הזוג שלה".
 

ילדי בנק הזרע

 
מספרן של האימהות הלא נשואות בישראל, אשר השתמשו ומשתמשות בתרומת זרע, הולך וגדל. אנו מדברים על נשים שנקרעות בין הצורך למצוא בן זוג ולהתמסד, מול שעונן הביולוגי המתקתק שעשוי לעצור את מחוגיו המאיימים. בקיצור כאוס של הראש מול הנפש.

מצד אחר מדובר גם על נשים לסביות שחלומן להקים משפחה אינו שונה מחלומה של כל אישה עלי אדמות, וזכותן להביא ילד במסגרת אישית או חד מינית יכולה להתממש בדרך הנ"ל. כתוצאה מכך אנו נחשפים אל דור עשיר, שלם וחדש של ילדי בנק הזרע, אלה שלעולם לא יכירו את אביהם הביולוגי.

דווקא בשנים האחרונות, עצם התחדשות גלי התודעה והדיבור הפתוח על כל העולה ברוח האנושית, יחס החברה למשפחות שנוצרו עקב תרומת זרע השתנה ועורר נפלאות. יותר ויותר נשים מדברות גלויות על תרומת הזרע שקיבלו או שברצונן לחפש, עניין החד הורית או משפחה חד מינית הפך למושא של בחירה גמישה ואישית. מכאן שכל אישה שקיבלה על עצמה הריון מתרומה, קיבלה על עצמה גם את האחריות בגידול משפחתה לבדה.
 

בחירת הזרע

לא לקטינות ולא לנשים מעל גיל 44 (תמונה:sxc)
 לא לקטינות ולא לנשים מעל גיל 44 (תמונה:sxc)   
מרפאות תרומת הזרע נמצאות כמעט בכל בתי החולים ברחבי הארץ. הזרעים נשמרים במיכלי חנקן נוזלי ומסומנים על פי קוד, המאפשר נגישות לרופאים המטפלים בהם, למטרת זיהוי התורם ותאריך התרומה. כל גבר יוכל לתרום כמה פעמים שירצה, מסביר פרופ' רון-אל, וזאת בלבד שמספר ההריונות שהושגו יהיה סביר.

על תהליך בחירת הזרע מסביר פרופ' רון-אל כי כל אישה בוחרת על פי הקריטריונים שלה. "האישה מקבלת את הנתונים האובייקטיבים של התורם: גיל, מידות, גוונים (צבע שיער, צבע עיניים וצבע עור) ומקצוע. במידה וכל אלה מתאימים לה, היא עושה את בחירתה".

עוד לפני שהאישה בוחרת לה זרע אמין, איכותי ובעל גוון עיניים ירקרק בהיר, עליה לעבור סדרת בדיקות שיבררו אם אין לה מחלות שיכולות לפגוע בסיכוייה להרות. כמו כן עליה להיבדק באופן כללי על מנת לסקור את בריאותה לאורך השנים ומעמדה הבריאותי כיום, כמו גם בדיקה מקיפה של מנגנון הרבייה הנשי שלה.

אישה שתעבור את גיל 44 לא תוכל לקבל תרומת זרע. מחקרים וניסיונות הזרעה הוכיחו כי מעבר לגיל הנ"ל, לא הושגו הריונות באמצעות טיפולי זרע, דווקא מכיוון שפוריות האישה מתחילה להאט החל מגיל 35. החוק קובע כי נשים שהן קטינות לא יוכלו לעבור הפריה באמצעות תרומת זרע.

הגרפים מוכיחים שוב ושוב כי הנשים אשר מגיעות בבקשה לתרומת זרע, הינן נשים שגיל הפוריות שלהן מתקדם ואינן מצליחות למצוא בן זוג הולם על מנת להקים איתו משפחה, או נשים לסביות אשר חיות במסגרת חד מינית שאינה מאפשרת כניסת הריון בדרך הקונבנציונאלית.
 
 

שלב ההזרעה

לאחר שבחרה האישה את זרעה המשובח, היא מוזמנת לשתי הזרעות בחודש בתקופת תאריך הביוץ שלה. במידה ולאחר כמה חודשים וכמה הזרעות לא מופיעים סימני הריון, יש נשים אשר נוטלות כדורי הורמונים שונים המגבירים את יכולת הפריון. על אף שלכדורים אלו תופעות לוואי לא נעימות עבור נשים רבות, ההצלחות נמדדו ואף נרשמו כהלכה.

מהם סיכויי ההצלחה בהזרעה בקרב נשים?
"סיכויי ההצלחה הם 12% - 14% למחזור הבראה".

האם הריון שנקלט עקב הזרעת אישה הינו הריון רגיל או שהוא מצריך מעקב מיוחד?
"זהו הריון רגיל לכל דבר ולא מצריך מעקב מיוחד".

מה לגבי הסודיות עבור אישה שהגיעה עם תורם זרע מצידה?
"אין דבר כזה בארץ, אישה לא יכולה להביא תורם שלה".

אילו בדיקות עובר התורם לאחר התרומה?
"כעבור חצי שנה ממתן הזרע הראשון עובר התורם בדיקות הפטיטיס B, הפטיטיס C, ואיידס".
 

הורות אחרת

כל התורמים מתחייבים לוותר על זכותם להורות, כמו גם על גידולו של הצאצא לכשייוולד. החוק הישראלי אינו מאפשר לילד שנולד מתרומת זרע לברר את זהות אביו והדעות כידוע חלוקות בעניין. הפרטים היחידים אותם תקבל מי שמבקשת להיכנס להריון בעזרת תרומת זרע, הם פרטים הקשורים למראה חיצוני בלבד, מוצא עדתי, לאום ולעיתים גם תחום העיסוק של התורם, במידה וזה יצליח להשפיע על החלטתה.

תרומת הזרע התחילה כתוגת השקט הפנימית, נשים לא דיברו והכל קרה במסגרת דיסקרטית. כיום הלכי התרבות האנושית שינו את פני המציאות הקיימת, יותר ויותר נשים לא מוכנות לוותר על זכותן הביולוגית להיות אמא ולוקחות החלטה שמצריכה אומץ, הרבה אומץ. מענין מה יגידו על כך הילדים שלהן, כשיגדלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by