בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חשים את החושים 

חשים את החושים

 
 
לימור גריף

כיצד לומד תינוק שרק נולד להפעיל את חושיו, וכיצד אתם, ההורים, תוכלו לעזור לו בכך? דברו אליו, צחקו איתו, חבקו אותו התייחסו אליו. הוא קולט כל הזמן גם אם עוד אינו מבין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נשימתו הראשונה של התינוק, שמיעתו והשימוש בפיו כמקור לבכי הראשון, הם הסימנים אשר מעידים כי התינוק הנולד הינו בן אנוש אשר יודע, מכיר ולומד להשתמש בחושיו. כבר בשלב הלידה, בו יוצא התינוק לאוויר העולם, מתעוררים חמשת החושים והוא חווה התנסות חושית במערך אבריו שלא היו בשימוש בזמן שהייתו ברחם. תינוק נולד כאשר כל חושיו כבר פועלים, מסבירה סיגל לוי, פסיכולוגית קלינית מומחית, בעלת קליניקה בשרון. עובדת עם ילדים ומדריכת הורים.
 

למשש זה מרגש

על חמישה חושים ועוד אחד (צילום: sxc.com)
 על חמישה חושים ועוד אחד (צילום: sxc.com)   
את חוש המישוש התינוק לומד להכיר כבר ברחם אומרת סיגל, בעודו עטוף כולו במי השפיר. כשהוא נולד, הוא נרגע מתחושה דומה, שהוא עטוף כולו. "תינוקות שרק נולדו בדרך כלל נלחצים ושונאים את המעברים בהם הם ערומים- כמו החלפת חיתול, יציאה מהאמבטיה וכו'. עם הזמן הם מתרגלים גם לתחושה שהם חשופים ומתחילי ליהנות מכך".

כדי לעזור לחוש המישוש להתפתח ממליצה סיגל על הדברים הבאים "כשהתינוק בן חודשים ספורים הוא מתחיל לחקור את העולם ולשלוח יד, טוב לתת לו בהדרגה חשיפה לצורות טקסטורה שונות וכך הוא לומד להכיר אפיונים שונים של העולם דרך צורות מגע שונות".

אור מן הרחם

כבר בסוף ההיריון מסוגל התינוק להבחין בחשיפה ברורה לאור, מכאן הוא מפתח את חוש הראייה. התינוק נולד כשהוא רגיש לאור (השינוי קשה לו ולכן בתחילה הוא מרבה לעצום את עיניו). הוא מבחין בין אור לצל, מבחין בתנועה ומסוגל מעט לעקוב אחריה בעיניו.

ישנם מספר דברים אשר ביכולתם לגרות את חוש הראיה של התינוק. לדבריה של סיגל, לתינוק קל להתייחס לגבולות ולקונטורים ברורים ולכן גירויים שתינוקות מגיבים אליהם הם ציורים פשוטים בשחור ובלבן. "אין זה אומר שהתינוק אינו רואה צבעים אחרים אלא שקל לו להגיב על המאפיינים הבולטים. למשל גירוי מועדף עבור תינוקות הוא הפנים האנושיים, הם מעדיפים להסתכל על פנים אנושיים ואפילו מצוירים ולכן קרבו את הפנים אלכם אל התינוק, חייכו אליו, דברו איתו, וכשילמד לחייך, גם יראה לכם שהוא נהנה מכך. כמו כן, לא כדאי להחשיך את חדר התינוק אלא לתת לו חשיפה לאור האמיתי וכך בהדרגה ילמד לסנכרן את עצמו לקצב של היום והלילה".
 

לשמוע ולהרגיש

 
כידוע התינוק שומע עוד ברחם אימו ומכאן כי הוא נולד עם חוש שמיעה אשר מפותח היטב.
המלצותיה של סיגל הן לא לגדל תינוק בסביבה סטרילית. אך אם אפשר, כדאי להימנע מרעשים חזקים ולא צפויים ולחשוף אותו למשהו שקט יותר, נעים, מרגיע ובעל מקצב קבוע (כמו שהיה רגיל לשמוע את קצב ליבה של אמו). בהדרגה הוא יתרגל לצלילים שונים כגון קולות בני הבית, צעצוע אהוב, קלטות שירים ועוד, וילמד להכירם.

מתוק לי מתוק לי

מחקרים הוכיחו כי תינוק נולד עם העדפה למתוק. חלב האם הוא בעל מתיקות והחלב המלאכותי הוא אף מתוק יותר ולכן תינוקות בני יומם יעדיפו אותו לעיתים על פני הדבר האמיתי. בנוגע לגירויי חוש הטעם מסבירה סיגל כי "אין שום צורך להרגיל תינוק לטעמים אחרים עד גיל חצי שנה, וגם אז, לעשות זאת בהדרגה, ללא תיבול וכך לגלות מה התינוק אוהב או לא אוהב. אפשר כעבור זמן מה לחזור לטעם שהתינוק דחה קודם ולבדוק האם חל שינוי".
 
 

להריח את אמא

חוש הריח הוא החוש הקדום ביותר. תינוקות בני יומם יראו העדפה לבד אפוף בריח אימם לעומת ריח של אדם זר. סיגל ממליצה לשמור על סביבה נקייה, מאווררת, ללא בשמים חזקים. "הריח הוא גם מרכיב מרכזי להיקשרות בגיל מאוחר יותר לחפץ מעבר, אותו לוקח הפעוט לכל מקום ואשר מקנה לו תחושת בטחון (ולכן לא מומלץ לכבס אותו כדי שלא יאבד לו הריח)".

כאשר עוזבים תינוק לבדו במיטה, או משאירים לטיפול ידיים אחרות, כדאי וגם אפשר להניח ליד ראשו של התינוק בד שהאם הייתה איתו במגע – ריח מוכר אהוב ומרגיע. "תינוקות יונקים מכירים היטב את ריח אמם ואת ריח החלב שלה וירגישו מיד אם הם בידיים הנכונות".

חוש הכאב

כאב הוא ללא כל ספק אינו חוש, אך קיים איתות ברור שתינוקות פועלים לפיו ומדווחים עליו בצורת בכי. כאשר תינוק בוכה הוא מסמן באופן ברור שהאיזון אצלו הופר למשל שהוא רעב, צמא, חש אי נוחות בשל חיתול מלא, סובל מגרפס שלא השתחרר או מגזים, עייף וכו'. להורים לא נותר אלא לבדוק אם מצליחים לאתר מה מפריע לו וחלק מהבדיקה הוא באמצעות ניסוי וטעייה, או הסתמכות על סדר היום של התינוק.

כמה גירויים עלינו להציע לתינוקינו שרק נולד והאם עודף גירויים גורם להגזמה?
"כדאי וחשוב לתת לתינוק גירויים, אך חשוב לא פחות לא להציף אותו, לפעמים מוטיבציה גבוהה של ההורה יכולה לגרום לתינוק עודף גירויים ולכן כדאי לא להפריז. אפשר להעניק גירוי ויזואלי אחד ולהחליפו מדי פעם, לא לשים מוזיקה כל הזמן, טוב שיהיה גם שקט. לתת לתינוק להכיר ולחקור את העולם המורכב הזה לאט לאט ולא בבת אחת".
 

חוש אישי ושישי

יש הטוענים כי בהעדר השימוש של התינוק בחושיו האחרים ברחם, החוש השישי מתקיים בעוצמה גבוהה ופעילותו יעילה. ובעצם לידתו של העובר ובהיותו תינוק, חוש זה נעלם בהדרגה ומפנה מקום לחושים האחרים. ידוע כי החוש השישי הוא חוש המתקיים אצל מעטים מבני האדם אשר מסוגלים להפעיל את יכולת הטלפתיה, ידיעה, ראייה מרחוק למרות הגבולות הפיזיים כמו זמן, מרחק וכו'.

החוש השישי נועד לקלוט מידע באופן פראפסיכולוגי, שלא דרך חמשת החושים הרגילים. מדע אינו יכול עדיין להגדיר את החוש באופן ספציפי, מאחר וחוש זה מופשט ואינו מוגדר כהלכה ולאור העובדה שאין עדיין מקרים רבים מהם ניתן לבחון, לאמוד את החוש השישי.

רבים מאיתנו יודעים וחשים כהורים, שהתינוק הקטן שלומד להזיז את אבריו, לומד להשתמש בחמשת חושיו השונים, גם יודע היטב לקרוא את תחושותינו. רבות האימהות שטענו כי תינוקות הם גלאי שקר רציניים, רדארים, מהם אי אפשר להסתיר ולהם אי אפשר לשקר, הם יודעים להבין בדיוק מה אנו חשים, ובכל זאת לא נוכל להתווכח עם המדענים והפילוסופים אשר טוענים כי לתינוקות או לבני אדם אין כלל את היכולת להפעיל את מה שקרוי החוש השישי.

עוצמת השידור בין ההורה לילד היא ללא כל ספק כה גדולה, אין אמא שתעיד כי בימיה הקשים, ברגעים בה שלוות הנפש נסה ממנה, תינוקה כל כך הבין לרגשותיה. הוא שלח אליה חיוך קטן, ניחם אותה, או מן הצד השני, בכה במירורים רוב שעות היום, בעודו מנסה להזדהות ולהבין מה בכלל קרה לאמא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by