בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות התיירות 
הקלק לך פלא 

הקלק לך פלא

 
חדשות התיירות |
 
גליה סיון

חרף ההאשמות במסחור פלאי העולם, פטריוטיזם על פני אובייקטיביות והקניית משמעות חדשה למושג "פוליטיקלי קורקט", הצליחו אתמול השוויצרים לבחור לכם שבעה פלאי עולם חדשים. כך זה קרה, וכך זה נראה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פסל ישו נשקף מבריזלאית שחוגגת את הבחירה (תמונה: רויטרס)
 פסל ישו נשקף מבריזלאית שחוגגת את הבחירה (תמונה: רויטרס)   
שש שנים עמלו 100 מיליון אנשים, אם ניתן לכנות הקלקה על לינק באתר מסחרי כ"עמל", לבחירת שבעה פלאי עולם חדשים. הרשימה המיושנת של פלאי העולם המקוריים, שהורכבה בימי הביניים, פסה מן העולם ב-7 ביולי 2007 ובהצבעה דמוקרטית. בהליך של בחירה המונית, שהביקורת עליו רבה מההלל, נבחרו שבעת פלאי העולם החדשים. הפרויקט החדש של אותו אתר, ברוח הדור השלישי והעונה לשם הקליט "שבעת פלאי עולם הטבע", יבקש מגולשי העולם לבחור שבעה פלאים מתוך רשימה באתר.
 

פלאי העולם: עכשיו החולצה

פרואנים חוגגים את בחירת מאצ'ו פיצ'ו כאחד מפלאי העולם (תמונה: רויטרס)
 פרואנים חוגגים את בחירת מאצ'ו פיצ'ו כאחד מפלאי העולם (תמונה: רויטרס)   
יוזם תהליך הבחירה הדמוקרטי של שבעת פלאי העולם החדשים עונה לשם השוויצרי הניטראלי ברנרד וובר, איש עסקים ויזם. בספטמבר 1999 החליט הלז לצאת ביוזמה עולמית חדשה, שתקודם כמובן באתר אינטרנט שהקים לצורך העניין, לבחירה דמוקרטית ושווה לכל נפש, של שבעה פלאי עולם חדשים. וובר הקים את ה-NOWC, "תאגיד העולם הפתוח החדש", ובשנת 2005 הורכבה רשימת ה-177 המועמדים הסופיים. הקריטריונים היו פשוטים: על הפלאים המועמדים להיות מעשה ידי אדם, מושלמים עד שנת 2000, ובמצב תחזוקתי סביר. בתחילת 2006 צומצמה הרשימה ל-20 שמות סופיים, כאשר הצבעה אינטרנטית ראשונה היא בחינם לגולש, והצבעות נוספות הנן בתשלום, בין אם בטלפון או דרך האתר. הכנסות נוספות נגרפו דרך מכירת מרצ'נדייז, ממש כמו בכוכבים נולדים למיניהם, כשה-NOWC יצא עם חולצות וכוסות עליהם מודפסים הפלאות ברשימה.
 

שבעת הפלאים המקוריים: רק אחד שרד

הרשימה הראשונה של שבעת פלאי העולם הורכבה על-ידי ההיסטוריון הרודוטוס והוגה הדעות קלימכוס במוזיאון אלכסנדריה, אך רק התייחסויות אליה שרדו את מבחן הזמן. הרשימה הראשונה ששרדה במלואה היתה שייכת דווקא לאנטיפטרוס מצידון, שישב עליה במחצית המאה השניה לספירה. משבעת פלאי העולם המקוריים, שכללו בין השאר את הפירמידות בגיזה, הגנים התלויים בבבל, מקדש ארטמיס ופסל זאוס, רק אחד שרד: הפירמידות המופלאות בגיזה, שבכל פסח אנחנו "נזכרים", בטעות כמובן, כי אנחנו בנינו אותן בעמל כפינו. קיומם של הגנים התלויים בבזל לא הוכח לעולם, בעוד שחמשת פלאי העולם הנותרים נהרסו במהלך השנים, אם ברעידות אדמה, ואם בעקבות שריפות או הצתות.

אונסק"ו מתנערת, מצרים מתעצבנת

יוזמתו של וובר וה-NOWC קיבלה גושפנקא רצינית מהעובדה שמעולם לא היה קונצנזוס עולמי על רשימה סופית של שבעה פלאי עולם. רשימות רבות הורכבו על-ידי ארגונים שונים, מהאגודה האמריקאית למהנדסים, דרך מומחים של CNN ועד רשימות תיירותיות שונות שהאג'נדה להרכבתן נותרה סמויה, ברובה, מהציבור.
 
 
רקדנים בטקס הגרנדיוזי בליסבון, אתמול (תמונה: רויטרס)
 רקדנים בטקס הגרנדיוזי בליסבון, אתמול (תמונה: רויטרס)   
חרף ההליך הדמוקרטי של בחירת שבעת הפלאים החדשים, התהליך לא חף מביקורת. אונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, התנער מהיוזמה לחלוטין לפני כחודש, כאשר שחרר לאוויר העולם הצהרה חריפה למדי לעיתונות: "למרות שאונסק"ו הוזמנה מספר פעמים לתמוך בפרויקט", נאמר שם, "הארגון החליט לא לשתף פעולה עם יוזמתו של מר וובר." ההתנערות נמשכת בפסקה נוקבת: "יש לקבוע קריטריונים מדעיים, להעריך את איכותם של המועמדים, לקבוע מסגרות עבודה חוקיות וניהוליות. אין כל דמיון בין הקמפיין המסחרי של מר וובר ובין העבודה המדעית והחינוכית שהושקעה ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו". במלים אחרות, אומרת אונסק"ו לגולשים, אחלה שהצבעתם בשביל אתרים במדינה שלכם, אבל ערך סנטימנטאלי מחד, וערך מדעי-מחקרי - מאידך.

המצרים, שגאוותם על ההישרדות של אחד מפלאי העולם המקוריים (הפירמידות) מובנת בהחלט, חטפו מעט את הקריזה. שר התרבות המצרי הכריז שהפרויקט מגוחך, ומומחה מצרי בעל שם עולמי עולמי לאתרי מורשת טען שלמועמדים של וובר אין דבר וחצי דבר עם קריטריונים מדעיים. בעקבות הקריזה המצרית העניקו ב-NOWC מעמד מיוחד למצרים, אך הותירו את ההצבעה בעינה.

הבעיה של המצרים הופכת לעניין הכלל כשעוצרים לרגע לחשוב על רחשי הפטריוטיות של המצביעים ברחבי העולם: למה שבריזלאי עם גישה לאינטנרט, למשל, לא יצביע לטובת פלא מארצו? אין כל דרך להוכיח שזה לא היה המקרה, בעיקר כשה-NOWC שמר לו את הזכויות הבלעדיות על הרשימה, ללא כל פיקוח חיצוני על אמיתות התוצאות וההצבעות. מלחמת סקעת-מויאל, היר וי קאם.
 

החומה הסינית, סין

החומה הסינית (תמונה: רויטרס)
 החומה הסינית (תמונה: רויטרס)   
פלא העולם הזה נבנה, איך לא, כמבצר אסטרטגי לעיתות מלחמה. הסינים בנו את החומה כדי להדוף את פלישתם של שבטים מונגוליים לגבולם. בניית החומה החלה במאה החמישית לספירה ונמשכה, עם שחזורים, תחזוקה והוספות, עד למאה ה-16. זהו המבנה הגדול ביותר מעשה ידי-אדם על פני כדור הארץ, 6,400 קילומטרים ממעבר שנחאי במערב ועד לופ נור במזרח. השאלה באם ניתן לראות את החומה מהחלל, נותרת פתוחה ובלתי פתורה עד היום.
 

פטרה, ירדן

פטרה, ירדן (תמונה: רויטרס)
 פטרה, ירדן (תמונה: רויטרס)   
בירת האימפריה הנבטית ומושא חלומם של כמה מאות ישראלים שסכינו את חייהם כדי לראותה. עיקר פרסומה בא לה ממבני האבן בסלע האדום, וב-1985 גם אונסק"ו הכירה בפלא, והכריזה על פטרה כאתר מורשת עולמי. הכסף שזרם מהאו"ם, שהלל את האתר כאחד מפלאי התרבות המזרח תיכונית, פתח את התיירות הירדנית לא רק לאירופאים שביקרו בה עד אז, מלווים במדריכים מזוינים, אלא לעולם כולו.
 

מאצ'ו פיצו', פרו

מאצ'ו פיצ'ו (תמונה: רויטרס)
 מאצ'ו פיצ'ו (תמונה: רויטרס)   
לא מומלץ לאנשים בעלי לחץ דם נמוך, כל השאר מוזמנים: מאצ'ו פיצ'ו, עיר האינקה שבהרי האנדים, בעומק הג'ונגל האמזוני. היא ננטשה, לפי הראיות, במשך שלוש מאות עד שנתגלתה שוב ב-1911. גובהה 2,430 מטר מעל פני הים, בנייתה פלאית, כראוי למעמד: איש לא יודע כיצד האינקה, בהתאם למסורת ארכיטקטונית רבת שנים, העבירו את האבנים הכבדות והיבשות במעלה ההר. מה שיצא להם, לבסוף, עוצר את נשימתו של כל מבקר (קצר נשימה גם כך כשהוא מגיע לפסגה): 140 מבנים הכוללים מקדשים, מזבחים, פארקים ומבני מגורים מסותתים בשלמות עד לאבן האחרונה.
 

פסל ישו המושיע, ריו דה ז'נירו, ברזיל

פסל ישו בריו, מקושט בבאנרים של גרינפיס (תמונה: רויטרס)
 פסל ישו בריו, מקושט בבאנרים של גרינפיס (תמונה: רויטרס)   
38 מטר של ישו: זה מה שהיה לברזילאים בראש כשהעלו אבנים כבדות מנשוא לגובה של 700 מטר של הר. האייקון הקתולי הזה, פרי מחשבתו של כומר ספרדי שרצה ביוקרתה של מלכתו באמצע המאה ה-19, נכנס למגירה כשהמלכה האמורה הראתה נטייה לפרוש לסיאסטה בכל פעם שהרעיון הועלה בפניה. רק בשנות ה-20 של המאה ה-20, שנים לאחר עצמאותם מהאימפריה, החלו הברזילאים להשתעשע שוב ברעיון. לקח להם חמש שנים לבנות את מפלצת הבטון פתוחת הזרועות במרומי הר הקורקבדו, ובשנת 2007זה השתלם להם, כאשר הפסל הוכרז כאחד מפלאי העולם.
 

מקדש צ'יצ'ן איצ'ה, מקסיקו

מקדש צ'יצ'ן איצ'ה (תמונה: רויטרס)
 מקדש צ'יצ'ן איצ'ה (תמונה: רויטרס)   
עיר המקדש המפורסמת ביותר שנבנתה על-ידי שבט המאיה, בכ-800 לספירה. האתר מפגין מספר מגוון של סגנונות ארכיטקטוניים – פירמידת הקוקולקן, מקדש הצ'ק מול, אולם 1,000 העמודים ומגרש המשחקים של האסירים.
 

הקולוסאום, רומא

הקולוסאום, רומא (תמונה: רויטרס)
 הקולוסאום, רומא (תמונה: רויטרס)   
האמפיתיאטרון הגדול בעולם, בו דם נשפך כמו מים, ולא רק על מסכים הוליוודיים. הקולוסאום נבנה ב-70 לספירה, בעיקר למטרת האדרת הקיסר דאז ולשעשועיו, שכללו בעיקר גברים שנלחמים בגברים אחרים, ציד חיות, הוצאות להורג, ושחזור של קרבות מפורסמים. הבלגאן האלים נמשך ברוב פאר והדר כ-500 שנה, והיום משמש הקולוסיאום בעיקר כאייקון קתולי רב עוצמה, ודוגמא מובהקת לארכיטקטורה רומית קלאסית.
 

מקדש הטאג' מהאל, הודו

מקדש הטאג' מהאל (תמונה: רויטרס)
 מקדש הטאג' מהאל (תמונה: רויטרס)   
כוחה של אהבה: מקדש הטאג' מהאל נבנה במאה ה-17 לספירה על-ידי קיסר מוסלמי לזכרה של אשתו האהובה שנפטרה. הקיסר ביקש מבנה עשוי כולו משיש לבן ומוקף גנים גרנדיוזיים, וזה בדיוק מה שהוא קיבל. שילוב בין אלמנטים פרסיים, הודיים ואיסלאמיים הוא זה שנותן לטאג' את עיקר הדרו, ואת המעמד של פלא עולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by