בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תינוק בא הביתה  
מוות מיסתורי 
 
תינוק בא הביתה  |
 
רוני להב

מקרה המוות של התינוק בן החמישה חודשים בחולון, בגן הילדים, מעלה שוב את השאלה, מה נוכל לעשות, אנו ההורים, בכדי להפחית את הסיכוי למוות בעריסה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישן כמו תינוק (צילום: sxc.com)
 ישן כמו תינוק (צילום: sxc.com)   
מבין כל הסיוטים שמדירים שינה מעינינו כהורים לתינוק, מוות בעריסה הוא ללא ספק אחד הגדולים. המחשבה שהגוזל התמים שלנו ימות בשנתו ללא סיבה היא פשוט בלתי נסבלת. מה אנחנו באמת יודעים על הסיבה השכיחה ביותר לתמותת תינוקות (המאובחנים כבריאים) עד גיל שנה?

מוות בעריסה (SIDS) הוא כינוי לתסמונת שבה תינוק מת במהלך השנה הראשונה לחייו בפתאומיות ובאופן שלא ניתן להסביר גם לאחר נתיחת גופתו. 90 אחוז מהמקרים מתרחשים בקרב תינוקות מתחת לגיל חצי שנה, ובעיקר בגיל 2-4 חודשים. התסמונת מוכרת לאורך ההיסטוריה, ועדיין נחשבת לתעלומה רפואית גדולה. ככל הידוע לחוקרים רוב התינוקות שנפטרו ממנה נולדו ללא סיבוכים ובריאים, אך יתכן שמדובר למעשה במוות כתוצאה ממומים שונים שטרם התגלו לרפואה. ככל שיותר מקרי תמותה יאובחנו כמצבי מחלה ברורים ולא כ"מוות עריסה", תרד שכיחות התסמונת עד שתיעלם.
 

תסמונת לא ידועה

 
בדרך כלל מצביע הניתוח לאחר המוות על חנק שנגרם כתוצאה מחוסר בשלות או מפגם במערכות בגזע המוח האחראיות על בקרת הנשימה, הדופק, השינה וחום הגוף. נשימתו של התינוק נפסקת, הדופק שלו מאט והוא נחנק למוות. יתכן שתינוקות הנמצאים בסיכון אינם מתעוררים משנתם במהלך החנק, בניגוד לתינוקות שאינם בסיכון. על פי גישה הנקראת "התקופה הקריטית", רוב מקרי התסמונת מתרחשים בתקופה שבה המוח מכפיל את משקלו ומתרחשים בו תהליכי שילוב מערכות קריטיים. התינוק פגיע יותר והשפעת גורמים חיצוניים עלולה להוביל לתסמונת. כל ההסברים הללו עדיין בגדר סברות, בשורה התחתונה הרפואה כיום אינה מסוגלת להסביר את התסמונת ולמנוע אותה.

התסמונת לא פוסחת על אף עדה, גזע או מין. ככל הידוע היום, השכיחות לאירוע מוות בעריסה עולה כשמדובר במשפחה שבה התרחשה התסמונת בעבר, או כשמדובר בפג. גם הריון שבו האם לעתיד סובלת מאנמיה או מתת תזונה, או צורכת סמים, מגביר את הסיכוי לתסמונת. יש הטוענים שהנקה של התינוק מקטינה את הסיכוי שלו למוות בעריסה, וכן שימוש במוצץ עד גיל שנה, אך שוב- אין לכך הוכחות. עד שתימצא הדרך לנבא איזה תינוק עלול למות ממוות בעריסה, מסתפקים החוקרים בזיהוי גורמים סביבתיים משותפים למקרי התסמונת, במטרה לנטרל אותם ככל האפשר ובכך לצמצם את מספר המקרים.
 

גורמי סיכון

לא מומלץ לישון יחד (צילום: sxc.com)
 לא מומלץ לישון יחד (צילום: sxc.com)   
קיימים כיום מספר גורמי סיכון אשר מגדילים את הסיכויי למוות בעריסה:

שכיבה על הבטן - תנוחה זו עלולה לחסום את אפו של התינוק, ובכך לגרום לירידה בזרימת החמצן לריאות שלו ולאפשרות שהוא לא יתעורר וייחנק. מאז שניתנה ההנחיה להשכיב תינוקות על גבם בלבד, פחת מספר מקרי התסמונת בעולם ביותר מחמישים אחוז.

הַשכיבו את התינוק תמיד על גבו, עד שיגיע לשלב שבו יוכל להתגלגל בעצמו מספר פעמים (לרוב בגיל חצי שנה). אם הוא מצליח להירדם רק על הבטן, הפכו אותו בעדינות לאחר הירדמותו ואל תשכחו להנחות בכך גם את כל מי שמטפל בו מלבדכם.

עישון - לכולם כבר ברור שעישון בזמן הריון מסוכן לעובר, אבל לא כולם יודעים שעישון קבוע בקרבת התינוק עלול להשפיע על התפתחות המוח והריאות שלו, לשנות את תגובתו לרמות נמוכות של חמצן ובכך להכפיל את סיכוייו למוות בעריסה.

שינה עם ההורים - שינה משותפת באותה המיטה עלולה לסכן את חיי התינוק. המחשבה שלהורה יש אינסטינקט שימנע ממנו להתהפך בשנתו על תינוקו בכל מצב, שגויה. ההורים עלולים לחסום את דרכי האוויר של התינוק באמצעות חלק מגופם או באמצעות פיסת בד (בגד או כלי מיטה). סכנה אחרת נובעת משינוי ברמות דו-תחמוצת הפחמן בסביבת התינוק. הירידה באוורור הסביבתי תגרום לו לנשום שוב ושוב את אותו האוויר וזה יכול להפריע לתהליך הנשימה התקין שלו.

אל תשכיבו תינוק במיטות של מבוגרים, בספות, על מזרנים רכים או על שטיחים שעירים, ובכל מקום שבו יש סכנה שדרכי האוויר שלו יחסמו. במשך השנה הראשונה לחייו של התינוק הקפידו שבמיטתו יהיו רק מזרן קשיח ועליו סדין מתוח וקשור היטב. אל תשאירו על דופן המיטה דבר מלבד מגני ראש קשורים היטב. עדיף לא להשתמש בשמיכה, גם כשקר, אלא להלביש את התינוק בחליפות שינה שיותירו את זרועותיו ואת ראשו חשופים. אם הוא נוהג להירדם עם סמרטוט בד אהוב, הרחיקו אותו ממנו לאחר שיירדם.

חימום יתר - הסטטיסטיקה מראה שיותר מקרים של מוות בעריסה מתרחשים בחורף, אך עדיין קשה להגדיר את מזג האוויר כגורם סיכון. ליתר ביטחון הימנעו מחימום מוגזם של חדר התינוק ומהלבשתו ביותר מדי בגדים. טמפרטורת החדר שנוחה לכם נוחה גם לו (19 - 22 מעלות), ואין לו צורך בסדין חשמלי או בשמיכה חשמלית. שימו לב לסימנים לחימום-יתר של התינוק: הזעה, שיער לח, חררה על העור, נשימה מהירה, אי-שקט וחום.
 
 
רובנו מוציאים כסף רב על אמצעים לניטור שנתו של התינוק ולמַתן התראה במקרה של הפסקת נשימה. טרם הוכחה יעילותם של מוצרים כמו אינטרקום או מזרנים עם חיישנים וגלאים למניעת מוות בעריסה, אך הם מעניקים שקט נפשי שאין לזלזל בו. החיסרון שלהם הוא ריבוי של אזעקות שווא, הגורמות להתעוררויות ליליות מלאות בעתה.

ומה ירגיע אתכם? על זה רק אתם יכולים לענות. נחזיק אצבעות שבמהרה תיפתר התעלומה ששמה מוות בעריסה ונאחל לכולם שינה שלווה, ובעיקר בטוחה.

אמהות מעשנות מגבירות את הסיכוי למוות בעריסה
סברה אחרת למוות בעריסה - רמות סרטונין גבוהות
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by