בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אמא על עקבים  

אמא על עקבים

 
 
לימור גריף

ילדת ילד מקסים, החיים חוזרים אט אט לשגרה ואת עסוקה בלהיות אמא ובמחשבות על המשך הקריירה. יסורי המצפון מתנגשים עם האמביציה. מה עושים? מחשבות לאמא במשרה מלאה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דילמות של קריירה, אמהות וזוגיות (צילום: flickr.com)
 דילמות של קריירה, אמהות וזוגיות (צילום: flickr.com)   
הדילמות שאתן מתמודדות האמהות הישראליות לאחר לידה אינן חדשות, השאלה הבלתי נמנעת האם כדאי לי בכלל לחזור למקום העבודה הקודם או שעליי לוותר בגלל הצורך לטפל בילד מקבלות ביטוי ותהודה גדולים בקרב נשים רבות. יוצא שנשים רבות עסוקות בשנה הראשונה שאחרי הלידה בענייני ינקות ורוצות להיות הכי טובות בתחום האימהות. הן מקדישות את מרצן לשעות של למידה אינטנסיבית, שהרי הורות היא אחד מן המקצועות הקשים למימוש.

אני לא רק אמא

לאחר שנת פיפי-קקי מגלה האימא שהיא בעצם אישה, אשר חבויה בתוך המסגרת הקשה של החוקים שיצקה אל תוך עולמה. משהו בה מתעורר, היא רוצה לחזור ולהיות מי שפעם הייתה, ליצור, לקבל תשבחות, להתמנגל עם בני אנוש נוספים ובעיקר להפגין את יכולתה, הממש לא מזערית, להרוויח. אימהות רבות שיוצאות לראשונה אל רוטינת ראיונות העבודה מתייאשות. הן נשאבות אל תוך הלם מוחלט שמציע להם לנצל את מיטב כל הכישורים שלהן, ליהנות מכל היתרונות המקצועיים שמוחן יוכל לספק, אך בשל מסגרת השעות שהצטמצמה בשעתיים, השכר אותו תוכל להרוויח כבר לא עומד סמוך למילה כבוד. מעמדה של האימא הולך ונסגר.
 

מה שעובר עליה

 
בעולם החילוני והליברלי, מסבירה נלי שטיין, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, נישאים בני זוג צעירים מתוך אג'נדה שוויונית ביחס לכלל תחומי החיים. שניהם למדו, שניהם עובדים ומטלות משק הבית אינן עוד בלעדית מנדט נשי. אג'נדה שוויונית זו עומדת למבחן עם הולדת הילד הראשון, אשר יוצרת מהלך רגרסיבי עבור נשים צעירות רבות. רגרסיבי במובן שהן מוצאות את עצמן מחוץ לעולמן הרגיל, בו לעולם העבודה יש חשיבות מרכזית, בעוד שבני זוגן ממשיכים את חייהם כרגיל. לאחר לילה ללא שינה, בו האם היא זו שקמה בעיקר, הן משיקולי הנקה והן משום הרצון להקל על בן הזוג שעתיד להתחיל יום עבודה ארוך למחרת, הן קמות בבוקר לעולם של טיטולים, חלב, כביסות ו'שאר ירקות', בעוד שבן הזוג מתקלח, מתלבש וממשיך בעולמו ה'ישן'.
 
מה הן הדילמות שאיתן מתמודדות אימהות שזה עתה ילדו, ושוקלות לחזור לעבודה?
"הדילמות אשר צצות בעקבות הפער שנפער בין בני הזוג הן בעלות משמעויות כוללות ברמה האישית והזוגית. בנוסף לכך, עבור נשים צעירות, היציאה משוק העבודה, והדילמות הנקשרות לחזרה אליו, אינן פשוטות, ולא נסובות אך ורק סביב שאלות כלכליות. כמו בכל תחום נאלצות נשים הרוצות לשוב לעבודה להתמודד עם מכלול של מסרים כפולים ומכופלים.

מצד אחד, קיימת בחברה הישראלית שימת דגש וחשיבות לתפקיד האם, והוא משאב זהותי מרכזי עבור נשים רבות. כאן הן מרגישות שהן מימשו את הציפיות שתלו בהן וכאן לבסוף יש להן משהו שהוא 'באמת שלהן'. אולם מצד שני, למרות ההילה הנשזרת לתפקיד האמהות, סובל הסטאטוס של 'עקרת בית' מזילות ושקיפות, המייצגות התייחסות מזלזלת ברוב המקרים. נשים צעירות נדרשות אם כן להיות אמהות מסורות, משכילות, בעלות מקצוע, קשובות לילדיהן ומשתתפות במערך הפרנסה של הבית."

הדילמות לקראת החזרה לעבודה הן, אם כן, רבות ומגוונות. אישה הרוצה לחזור מהר למקום עבודתה נאלצת לעשות 'עבודת רגש' עם תחושות העצבות, דאגה לרך הנולד ורגשות אשמה. ב'עבודת רגש' מתכוונת נלי לתהליך מורכב של הדחקת הרגשות ה'לא רצויים', המכבידים והעלולים לנטרלה, במטרה להעלות רגשות אחרים, רצויים יותר, כמו החלטיות, אסרטיביות, מוטיבציה ושאפתנות. "מדובר בתהליך שמתקיים כאמור בהקשר חברתי רחב וכולל של ריבוי מסרים, בו האמהות תופסת מקום חשוב, אך בד בבד מהדהדים מסרים של מימוש עצמי ועצמאות אישית וכלכלית".
 
 
מה מעוררת הבחירה של אמא חדשה שלא לחזור לעבודה הן מבחינה אישית והן מבחינה כלכלית?
צעירה המחליטה שאינה רוצה לחזור לעולם העבודה עלולה להיתקל בריבוי של תגובות. את התגובות מתארת נלי גם כאלו המבינות אותה, לפחות לתקופת השנה הראשונה, וכאלו המבקרות אותה ואת החלטתה, בין היתר בשל העול הכלכלי שיוטל על בן זוגה. "ברמה הזוגית יכול בן הזוג לחוש רגשות אמביוולנטיים. מחד, יש בהישארותה בבית הקלה, משום שאין צורך לחפש מסגרת של מטפלות, מעונות יום וכדומה. מאידך, יכול בן הזוג לחשוש מהנטל הכלכלי שמוטל בלעדית על כתפיו, ולהטיח בבת זוגו שמדובר בתירוץ לקחת הפסקה מ'מירוץ העכברושים' בשוק העבודה שהוא עצמו משתתף בו ולא רואה עצמו כיכול להפסיק".
 
חסרת אונים מול המציאות (צילום: photos.com)
 חסרת אונים מול המציאות (צילום: photos.com)   
מה קורה לקשר הזוגי במצב שבו האישה לוקחת פסק זמן ונשארת בבית לגדל את הילדים?
"יכול להתקיים מרחק הולך וגודל בין בן הזוג היוצא כל בוקר לעולם העבודה, לבין בת זוגו הנשארת במעגל המסורתי של בית-גינה-חברות. עבור האם הצעירה תהיה חבורת האמהות שהיא פוגשת בגינה כקבוצת תמיכה המבינה לליבה, אולי אפילו יותר מבן זוגה. פערים אלו יכולים ליצור תסכול, מתח ותחרות, כששני הצדדים חשים שהשני לא מבין לליבם. השאלות של 'מה יותר חשוב'? 'מי תורם יותר'? עולות, ונשים עלולות למצוא עצמן חסרות אונים מול 'התשובה המנצחת' הקשורה לפרנסה ולצד הכלכלי. יחד עם זאת יש אמהות צעירות המרגישות שהן חייבות לקחת פסק זמן מסוג זה, ולידה היא עיתוי המזמין שינוי ואתנחתא".

יש לציין שנדמה כי נשים צעירות רבות לא מבינות בשלב זה של חייהן את המשמעויות העמוקות של הישארותן בבית. הצורך להישאר עם הרך הנולד/ת, מסבירה נלי, לא להפסיק את ההנקה המוצלחת, לנוח קצת מהתביעות של הבוס/ית מטשטשים מעט את הראייה לטווח רחוק. "מניסיוני אני רואה נשים רבות, שנשארו עם ילדיהן מרצון ומאהבה ומצאו את עצמן לאחר מספר שנים מתוסכלות, עם פגיעה עמוקה בתחושות הערך העצמי שלהן. ככל שילדיהן גדלו הנחיצות המיידית והפיזית ירדה, והן שואלות את עצמן – מה הן 'שוות'? ומה הן צריכות לעשות עם 'שארית חייהן'? שאלות אלו, המשקפות ירידה בביטחונן העצמי פוגעות הן ביחסיהן הזוגיים והן באלו ההוריים. זאת משום שממקום של חסר וחוסר ביטחון קשה לתת, להעניק ואפילו לקבל".
 

מצמצמים פערים

מדוע אימהות רבות לא מוצאות את הזמן "לעשות הכל" - לעבוד במסגרת חיצונית, לאסוף את הילדים, לנהל את הבית ולזכור להיות קשובה לבעלה ולצרכי הזוגיות? נלי מסבירה שהנחיצות של תקשורת ישירה וחיובית הינה הכרחית כדי לגשר על כל חילוקי הדעות. "אני ממליצה לבני זוג למצוא פעם בשבוע שהיא 'קודש' לזוגיות. דהיינו שעה וחצי של הליכה, בית קפה, כוס קפה בבית כשהטלוויזיה, הסלולאריים והמחשב כבויים. תתפלאו כמה זה נשמע פשוט ובפועל כמה זה לא. עם קשיים רציניים יותר, ומתחים שנקשרים לעוד סוגיות, אני ממליצה לא לחכות. ללכת להתייעץ. חבל לסחוב משקעים. יש לזכור שעבודה על איכות החיים של שני בני הזוג, מקרינה על כל אחד בנפרד ועל ילדיהם גם כן".

לסיכום, נראה כי לעולם לא תעלנה התשובות הנכונות אשר יותירו אמא להיות פחות מתוסכלת מן הקריירה שהפסידה, העבודה החדשה שאינה מרוצה ממנה כלל. יש יוצאות מן הכלל שמוצאות לעבוד למחייתן וליהנות מעבודתן, הכל עניין של תפיסה. לא נשכח להקפיד ולעבוד על התקשורת הסביבתית, ליהנות מן החיים ולהקדיש רגעים יקרים שווי נפש לכל סובבינו האהובים. לקריירה, לילדים ואף לזוגיות שתחייה. אמא בהגדרתה היא בן אדם שהוא כל יכול, בואו לפחות נוכיח שמעבר להצלחות הקריירה, לגידול ילדינו בכבוד, יש לנו קודם כל, את היכולות הנפלאה לתקשר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by