בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הילד 
צהוב עולה 

צהוב עולה

 
בריאות הילד |
 
יפית בן-נון

מזל טוב, אתם הורים. אוחזים בידכם יצור קטן, מושלם וצהוב. מהי צהבת יילודים ואיך מתמודדים איתה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צהבהבות עדינה (צילום: Ron&Nancy-flickr)
 צהבהבות עדינה (צילום: Ron&Nancy-flickr)   
הקטנצ'יק רק נולד וכבר הוא מפגין את אהדתו לקבוצת הספורט האהובה עליו. מכיוון שהוא אינו יכול ללכת למשחקים, לצעוק ולהניף ידיו בגל כמו אוהד מושבע הוא מסתפק בדרכו הצנועה והמיוחדת. הוא צובע את גופו בצבע ההוא המיוחס לאותה קבוצה – צהוב עולה או בצורה יותר קוהרנטית צהבת יילודים. דר' ברנרד ברזילי וצוות מחלקת ילודים מרכז רפואי אסף הרופא, מספקים את כל התשובות לשאלות הצהובות המטרידות אתכם.

לבש צהוב

תינוקות רבים מפתחים גוון עור צהבהב במשך הימים הראשונים לחייהם. "צהבת הילוד הנקראת גם צהבת פיזיולוגית הינה תופעה בדרך כלל לא מסוכנת ובת חלוף השכיחה אצל 60% מהילודים במועד ו- 80% מהפגים". עכשיו לאחר שנרגענו מעט, בואו נחזור אל ספסל הלימודים לשיעור ביולוגיה קצר. "הסיבה בגינה הילוד יראה צהוב הינה הצטברות פיגמנט הקרוי בילירובין בעור ובריריות כאשר הבילירובין ברובו הוא תוצר פרוק סופי של כדוריות דם אדומות ישנות".

אם כך מה בעצם גורם להצטברות הבילירובין ולתופעת הצהבת? "מסת כדוריות הדם האדומות בילוד גדולה יותר מזו של המבוגר ואורך חייהן קצר יותר לפיכך ייווצר ייצור רב יותר של בילירובין. כמו כן, הכבד שאמון על פינוי הבילירובין ממחזור הדם למערכת העיכול עדיין אינו בשל בימים הראשונים לחיים. ובנוסף, חלק מהבילירובין המגיע למערכת העיכול נספג בחזרה למחזור הדם של הכבד ויוצר עומס נוסף על הכבד".
 

תופעה לא מחלה

 
חשוב לדעת כי צהבת הילוד הפיזיולוגית מופיעה בשבוע הראשון לחיים ואינה מוגדרת כמחלה ולפיכך אינה מדבקת כמו הצהבות הזיהומיות המופיעות בגיל מאוחר יותר והנגרמות ברובן על ידי זיהום נגיפי. את הצהבת לא ניתן לפספס היא מתחילה בפנים וככל שרמת הבילירובין עולה היא מתפשטת לחזה, לבטן ולגפיים התחתונות. כאשר כל הגוף צהוב ניתן להסיק שרמת הבילירובין גבוהה. בדיקת דם הנלקחת בדרך כלל מהעקב תצביע על הרמה המדויקת של הבילירובין בדם.

מהי היא רמת הבילירובין הנחשבת לבעייתית?
"רמת הבילירובין בילוד עולה לשיא בימים השלישי עד החמישי ואחר כך יורדת בהדרגה. הגבול העליון של ערכי בילירובין בצהבת פיזיולוגית הוא 14 אחוז מ"ג. ברמת בילירובין מעל ערך זה נדרש ברור הסיבה וטיפול- הסיבות השכיחות לרמה גבוהה של בילירובין הן: צהבת של פגות, צהבת של הנקה, אי התאמה בין סוג דם אימהי לעוברי, דמם עורי או פנימי, הזנה לקויה, תת פעילות בלוטת המגן ועוד. סיבות פחות שכיחות הן: הפטיטיס A B C ציטומגלווירוס (וירוס הנקרא גם CMV וגורם לזיהום תוך רחמי) וטוקסופלזמוזיס (טפיל חד תאי שיכול להדביק בע"ח רבים וגם בני אדם. החשש העיקרי להדבקה הוא של אנשים עם כשל חיסוני או הדבקה של העובר. בני אדם יכולים להידבק בטפיל או על ידי אכילה של בשר לא מבושל או על ידי מגע ישיר או עקיף עם צואת חתול – י.ב).

בערכי בילירובין גבוהים מ- 30 אחוז מ"ג בשבוע הראשון לחיים ובמצבים מסוימים (שאינם שכיחים בתינוק שנולד במועד) כמו ירידה בריכוז החמצן בדם, עליה בריכוז הפחמן הדו חמצני, חמצת (מצב של ריכוז גבוה של חומצה בדם), תת חום, זיהום ועוד, תיתכן חדירה של בילירובין למוח ונזק מוחי".
 

איך מטפלים?

במידה שמתגלה לתינוק צהבת יינתן לו טיפול אשר "מטרתו למנוע עליה של הבילירובין לרמה מסוכנת". קיימות מספר שיטות טיפול עיקריות:

טיפול אור - התינוק מונח תחת מנורה דמוית ניאון במשך יום יומיים עד שהכבד מבשיל דיו ומצליח להתגבר על עודף הבילירובין. הטיפול משנה את הבילירובין והופך אותו לכזה שיתפנה ביתר קלות מן הגוף בצואה ובשתן.

נר גליצרין - מזרז את פעילות המעי ומפחית ספיגת הבילירובין למחזור הדם הכבדי.

הזרקת אימונוגלובולינים (נוגדנים) - למניעת פירוק כדוריות דם אדומות במקרים של אי התאמה של דם אם – ילוד.

ערוי חליפין - החלפת דם הילוד בדם מותאם של תורם, כאשר כל השיטות האחרות נכשלו".

ילוד עם צהבת שאינה בערכים הדורשים טיפול משוחרר לביתו עם הוראות להקפדה על האכלה נאותה, ומעקב אחר צבע עורו. אם התינוק בבית מצהיב ניתן לבצע בדיקת דם לבילירובין. כאשר תינוק הזקוק לטיפול אור יוכל לשוב לטיפול במחלקת ילודים".

הצהבת לרוב אינה נוראית ולמרות הלחץ וההיסטריה הקלה היא חולפת לרוב מעליה. לגבי בחירתו של הקטנצ'יק בקבוצה אשר אינה תואמת את שלכם, תתנחמו. הוא עוד קטן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by