בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פגים 
משקל נוצה 

משקל נוצה

 
פגים |
 
דקלה שטרן-קיי

כעשרה אחוזים מכלל התינוקות נולדים לפני הזמן, ולא יוצאים מיד הביתה. את השבועות הראשונים לחייהם הם מבלים באינקובטור, ולפעמים אפילו לאמא ולאבא אסור להחזיק אותם. קטנים, מושלמים ופגיעים – סיפורם של הפגים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משקל של שקית סוכר (צילום: sxc.com)
 משקל של שקית סוכר (צילום: sxc.com)   
ספרי ההדרכה שמלווים אתכם לאורך ההריון ולקראת הלידה מסתיימים תמיד בטוב: הזוג המאושר חוזר הביתה לאחר הלידה, חובק תינוק וורדרד ובריא. נדיר שמדברים על האפשרויות האחרות, אבל חשוב לדעת שגם הן קיימות: מידי שנה נולדים כ - 15,000 פגים. תינוקות קטנטנים, פגיעים להחריד שחייהם תלויים על חוט השערה במשך שבועות, ולעתים אף חודשים.

ההגדרה הרפואית לפג היא תינוק שלא השלים 37 שבועות ברחם. קיימות גם הגדרות המתייחסות למשקלו הנמוך של התינוק בזמן הלידה בהשוואה לשבוע ההריון, אבל ההגדרה הגורפת היא לידה שהתקיימה לפני השבוע ה – 37. משקלו של פג בדרך כלל נמוך יותר מזה של תינוק שנולד במועד, והמערכות השונות בגופו צריכות להשלים את התפתחותן מחוץ לרחם, כמובן בהתאם לגיל ההריון.
ד"ר שמואל צנגן, מנהל הפגייה של בית החולים ברזילי וחבר בועד המנהל של איגוד רופאי הפגיות, מסביר: "השכיחות של פגות נעה סביב 8-10 אחוזים מכלל הלידות. הפגים הקטנים ביותר נולדים בשבוע 24, במשקל של 450-500 גרם. חלק לא קטן מהפגים האלה לא שורד, בסביבות 50 אחוז. מתוך אלה ששורדים יש פגים שעלולים לסבול מתחלואים קשים, כשהחמור ביניהם הוא שיתוק מוחין".
 

דילמות מוסריות

 
פג שנולד, מקבל טיפול ראשוני בהתאם למצבו. פגים קטנים במיוחד עלולים להיכנס למצב של מצוקה נשימתית ויש לחברם לחמצן באופן מיידי. אותם פגים זעירים חלשים מכדי לאכול בכוחות עצמם, ויש להזין אותם דרך הווריד בתרכובת מיוחדת. גם קבלת תרופות מתבצעת דרך הוורידים, והם נמצאים רוב הזמן באינקובטור מחומם העשוי זכוכית או פלסטיק, השומר על חום גופם ומגן עליהם מפני זיהומים.

מה נדרש מרופא המטפל בתינוקות כל כך קטנים?
ד"ר צנגן: "הדינמיקה מאוד גדולה. בכל רגע יכולים להזניק אותך לחדר לידה, יש המון אדרנלין, המון טכנולוגיה ומיומנות סביב השעון, 24 שעות ביממה. הדילמות האתיות והמוסריות שאנחנו מתמודדים איתן מהותיות מאוד ומהוות מרכיב חשוב בעבודה. אנחנו גם מלווים את ההורים ותומכים בהם כי מדובר במהלך לא פשוט שככל הנראה יימשך זמן. פגים שנולדים בשבוע 25 או 26 עשויים לבלות חודשיים - שלושה בפגיה. אנחנו עובדים ומטפחים את הקשר בין ההורים לתינוק, שהרי מאוד קשה להיקשר לתינוק שנמצא בקופסת זכוכית. יש המון דרמה, המון פסיכולוגיה".
 

עבודה מסביב לשעון

דורשים טיפול צמוד (צילום: sxc.com)
 דורשים טיפול צמוד (צילום: sxc.com)   
הפגים דורשים טיפול צמוד ואינטנסיבי, כשהסכנה הגדולה ביותר המרחפת על ראשיהם הקטנים היא זיהום. המערכת החיסונית שלהם חלשה מכדי להתמודד עם זיהומים שאנחנו, המבוגרים, פוגשים על בסיס יומיומי, לפיכך חשובה מאוד ההקפדה על סטריליזציה ועל כמות המבקרים. היחידים שפוגשים את הפגים, מלבד הרופאים והאחיות, הם אמא ואבא ולפעמים גם סבא וסבתא. על ביקורי חברים אין מה לדבר.

למרות כל אלו, לא ניתן למגר את תופעת הזיהום לחלוטין, וכאן נכנסת המדינה לתמונה. "כיום יש בארץ כ - 50 אחוז יותר זיהום בפגים מאשר בשאר המדינות המערביות. זו תוצאה ישירה של חוסר כוח אדם", אומר ד"ר צנגן. "בארה"ב, על כל פג מונשם יש אחות. בארץ כל אחות ממונה על חמישה פגים. הרופאים שעובדים בפגייה אחראים גם על הפגים, גם מטפלים ביונקים – תינוקות שנולדו בזמן, וגם מגיעים לחדרי לידה במקרים מסוימים כדי לטפל בילודים".

אם נגיד את זה בצורה פשוטה ולא מתייפייפת מדובר בצוות שרוקד למעשה על שלוש חתונות.
"אנחנו עובדים סביב השעון וזקוקים ליותר רופאים ואחיות כדי להגיע למינימום העברת זיהומים מפג לפג. גם ככה אנחנו לא עומדים בתקן המקורי שנקבע לנו, שאפילו הוא לא מספיק כדי לטפל בצורה אופטימלית בכל הפגים. אנחנו מבקשים קודם כל את המינימום – את התקן המקורי שנקבע. עם זה נצליח להסתדר, עד שיקצו עוד תקנים".

רופא המטפל בפגים או בתינוקות הסובלים מבעיות לב, נשימה או כל בעיה הקשורה להריון או למחלת האם, נקרא נאונטולוג. הביקוש למקצוע, לפי ד"ר צנגן, לא גדול במיוחד. "זה מקצוע קשה ואין פרקטיקה פרטית, העבודה מוגבלת לבתי החולים בלבד. זה מקצוע מאוד מתגמל אבל שוחק. מקצוע לא נוח במיוחד". השורה התחתונה היא שאין תקנים, אין מספיק כוח אדם, והפגים הם אלו שסובלים.

יותר ויותר פגים קטנים

שכיחות הפגות לא השתנתה בעשור האחרון, אבל קבוצת הפגים הקטנים מאוד, אלה שנמצאים במצב ממש קריטי, גדלה. "זה ככל הנראה תוצר של טיפולי פוריות", הוא אומר. "מדינת ישראל מממנת שני טיפולי פוריות מוצלחים ליולדת, ובטיפולי פוריות השכיחות להולדת פגים גדולה יותר. ילדים שנולדו כתוצאה מהפריית מבחנה הם בעלי סיכוי משמעותי לצאת מוקדם יותר מהרחם".
והרי לפניכם האבסורד: מצד אחד, המדינה מממנת הריונות למי שלא מצליח, אבל מצד שני לא מספקת מערך שיתמוך בילודים שנולדים מוקדם מהצפוי. הריונות כאלה, שהם מאוד יקרים, עלולים להסתיים בצורה קשה מאוד בשל העובדה שאין מספיק כוח אדם שיוכל לטפל בילודים.
 
 

הזמנה לבר-מצווה

התמודדות עם לידת פג היא מצב מאוד מסובך עבור משפחה, במיוחד אם מדובר בילד ראשון.
התינוק נמצא במשך שבועות, ולפעמים אפילו חודשים במצב של סכנת חיים. הרופאים והאחיות בפגיה נדרשים לעיתים להיות גם עובדים סוציאלים, פסיכולוגיים או סתם להגיש כתף תומכת. "זה מצב מאוד סטרסוגני", אומר ד"ר צנגן. "ראינו כבר משפחות שהתחשלו והתחזקו וגם משפחות שהתפרקו כתוצאה מהלחץ".

הצוות הרפואי עושה ככל יכולתו כדי לקרב בין התינוק הקטן, הנמצא במיכל הזכוכית, לבין הוריו המודאגים. "כשהפג כבר לא מונשם אנחנו מעודדים מגע בין ההורים לתינוק, מניחים את התינוק על החזה של האם או האב, זה מפתח את הקשר ואת מיומנות היניקה. אנחנו מעודדים הורים לגעת בפג ובשלב הכי מוקדם משתדלים להוציא אותו לפרקי זמן כדי שיוכל לבלות עם הוריו. הצוות הרפואי והסיעודי עובר כל הזמן הכשרות בנושא. כמובן שיש גם מקרים שלא מסתיימים בטוב אבל אנחנו רואים את עצמנו שותפים ביצירת חיים, אנחנו אוהבים את מה שאנחנו עושים".

ומה הרגעים הכי טובים?
"כשההורים מגיעים לבקר עם הילד בגיל שנה, כשמזמינים אותנו לימי הולדת ולבר מצווה, אין יותר מרגש מזה. יש לנו פרוזדור מלא בתמונות של הילדים שיצאו מבית החולים, ואנחנו מעדכנים אותן כל הזמן בתמונות ששולחים לנו ככל שהילד גדל. זה מאוד מרגש, וההורים שנמצאים בפגיה שואבים כוח מהתמונות האלה. הם רואים שיש סיכוי".

ילדים זה שמחה אבל לעיתים זה גם פחד ודאגה, לעיתים מדובר במלחמה עיקשת על חייהם. מה שבטוח שלא משנה באיזה משקל או גודל הם נולדו אנחנו נהיה שם בשבילם. בשבוע הבא כתבה שניה בנושא- סיפורה של משפחה שנלחמה על חיי בתם שנולדה במשקל של 845 גר'.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by