בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לא רוצים לישון 

לא רוצים לישון

 
 
איילה פפירני יניב

כל היום אתם מחכים לשינת הלילה שתגיע, תרגיע את הרוחות בבית ותיתן לכם קצת שקט ממעמסות היום. אבל מה קורה שהבייבי לא ישן ואתם עסוקים בלנסות להרדים, להרגיע ולשעשע אותו. מתים מעייפות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למה הוא לא ישן? (צילום: sxc.com)
 למה הוא לא ישן? (צילום: sxc.com)   
כולנו יודעים ששינה חיונית להתפתחות ותפקוד ולכן מהווה את פעילות המוח העיקרית בתחילת החיים. עד גיל שנתיים מגיע מוח הפעוט לתשעים אחוזים מגודלו הבוגר ובמהלכן מתרחשים הישגי הקוגניציה, תפיסת העצמי, שפה והתפתחות רגשית, גופנית וחברתית. במשך רוב תקופה זו, המוח ישן 10,000 שעות וער במשך 7,500 שעות בלבד.

לכן ברור מדוע מתעוררת סיבה לדאגה בקרב הורים, כשתינוקם מפתח הפרעת שינה. כיצד מזהים זאת אצל תינוקות המתעוררים ממילא? ובכן, הכל עניין של מידה. בגיל חצי שנה רוב התינוקות מסוגלים לישון לילה רצוף בן חמש שעות לפחות וזקוקים לשתי תקופות שינה קצרות במשך היום. ילד המתעורר למעלה מפעמיים בלילה ומתקשה לחזור ולהירדם בעצמו, סובל כנראה (במקביל לאמא ואבא) מקשיי שינה.

לפי דיווחי הורים כ-30%-20% מהילדים סובלים מהבעיה. הסממן הוא עצבנות, פעילות עודפת וחוסר שקט כללי המתבטאים בהתרוצצות, "נדנוד" או להפך, עייפות רבה המתבטאת באדישות וישנוניות של הילד. ההורה מוצא עצמו צמוד מדי אל הילד לפני ההירדמות או במהלך הלילה.
 

סיבות

 
קיימות מספר סיבות לתופעה. בעיות פיזיולוגיות כמו דום נשימה גורם להתעוררויות קצרצרות ומרובות לשניות ספורות במהלך הלילה, לעיתים בלווית נחירות. גם הפרעה עצבית גורמת לתנועות רגליים מחזוריות הפוגעת באיכות השינה. מצב נדיר יותר הוא הפרעות השעון הביולוגי, הנובעות משיבוש במנגנון האחראי לשינה והעירות והגורם לה הוא חינוכי – התנהגותי. לעיתים הגורם הוא חרדת הפרידה, כשהגורם המזרז הוא פרידה משמעותית כמו החלפת מטפלת או חזרה של האם לעבודה.

יש סיבות חינוכיות המתבטאות בהורים השולחים מסר מבלבל. שינה עם תינוק בלילה כפיצוי על זמן איכות או אב המשחק עם ילדו באמצע הלילה כתחליף לזמן איכות. בגיל 10 חודשים תינוק כבר לא זקוק לאכילה או פעילות לילה.
 

תוצאות

תינוקות שסובלים מהפרעות שינה נוטים להתנהגות בעייתית בתחומים אחרים. הם עלולים להצטייר נרגנים, נודניקים, תובעניים, רגישים לגירויים ומתקשים להסתגל למצבים שונים. חסך שינה מצטבר עלול להשפיע על התפתחותו הגופנית, הנפשית והשכלית. בעיות בהתנהגות, למידה, קשב וריכוז, פגיעה או עיכוב בגדילה ובתפקודו של הילד במהלך היום. קשיים כמו היפראקטיביות, סרבנות, רגזנות, עקשנות, אי שקט שעשויים לגרום לבעיות הסתגלות במסגרות החינוכיות.

בעיה נוספת טמונה בכך שלרוב לא מקשרים את הקשיים לבעיית שינה. לעיתים, נוצרת עייפות כרונית שמשמעותה אפאטיות לסובב, אדישות, איטיות ועייפות ושעלולות להיות מאובחנות בטעות כדיכאון.

מעבר לכך, חסך השינה הקשה של ההורים גורם לעצבנות גבוהה, אי סבלנות כלפי הילד ואחיו, עייפות רבה, מתח, קושי בריכוז בלימודים ובעבודה. ולכן עלולים להיווצר במשפחה מתח ופגיעה בתפקודם המקצועי והחברתי של ההורים. משפחות ההתמודדות עם הבעיה חוות מריבות המתפשטות לתחומים אחרים.
 
 

פתרונות

היכולת להיות לבד ולהרגעה עצמית משפיעה ישירות על יכולת ההרדמה העצמית. יכולת להיות לבד מתיחסת לתחושת הביטחון הפנימית של הפעוט. במקרה השכבה בעייתית יש לנסות ולשנות בהדרגתיות את השעה. האב צריך להתגייס משום שלמעורבות חיובית שלו תפקיד משמעותי בתהליך. לעיתים יש לשקול שינה משותפת של תינוק והוריו העונה על צרכים הדדיים של קירבה ובטחון. נמצא שבשנה הראשונה של החיים ילדים ישנים היטב כשהם במיטה של ההורים. בגיל מאוחר יותר לא רצוי לעשות זאת.

צלילים, תנודות בתנועות קצובות כקצב הלב מסייעים בתהליך ההרגעה וההירדמות. תוספת של חפץ כמו שמיכה אהובה משדרג את הפתרון. גם פעילות חוזרת של חפצים, כמו מציצת מוצץ או אחזקת דובי הנושם עם מדחס אוויר, התגלו כיעילים משום שהתינוק לומד להפיק תנועות הרגעה בעצמו.
 

בטיפול

יותר ממחצית מהתינוקות שסבלו מהפרעת שינה ממשיכים לסבול ממנה גם בגיל שלוש. לכן אסור לזלזל בטיפול, שאורכו 4-3 פגישות לערך. מחקר שנערך במרכז להפרעות שינה דיווח כי כ-70% מההורים דיווחו על פתרון מוחלט ועוד 20% על שיפור ניכר.

בשלב האבחון הראשוני יש ראיון קליני ממוקד בנושא השינה. לעיתים מתבצעת בדיקה באמצעות אקוטיגרף - שעון שינה שגודלו כשל שעון יד, ונענד על פרק היד או הקרסול. כך מתקבל רישום דפוס השינה של הפעוט בביתו, מבלי לפגוע בשגרת חייו. לאחר שהבעיה זוהתה מוצעים פתרונות להורים, המתבססים על ידע חינוכי והתפתחותי. טיפול דינמי קצר מועד המשלב עקרונות טיפול התנהגותי והבנת הקשיים הרגשיים והמשפחתיים. המשפחה מקבלת הכוונה מעשית יחד עם בחינת משמעות של ההכוונה הזו עבור ההורים. במקרים רבים, מוביל הטיפול להקלה בבעיות הנלוות, כך שהצלחתו עשוייה להביא לשיפור בתחום הלימודי והתנהגותי ולהפיג מתחים משפחתיים.

אז עם רדת הערב הרגיעו את הפעילות בבית התכוננו לשינה ולנו נותר לאחל לכם - ליל מנוחה וחלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by