בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תנין זה לא קיר 

תנין זה לא קיר

 
 
תיירות נענע

יום לפני שהגשם חוזר, במרחק חצי שעה מגוש דן, מצא נחל אחד זורם ונקי ומפעלי מים עתיקים וחדשים: טיול בנחל תנינים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נחל תנינים. פיסת היסטוריה על רקע מרענן (תמונה: דורון ניסים)
 נחל תנינים. פיסת היסטוריה על רקע מרענן (תמונה: דורון ניסים)   
גישה: הכניסה לשמורת טבע נחל תנינים נמצאת בחלק הדרומי מערבי של השמורה. מכביש ת"א-חיפה הישן (מספר 4) פונים לכיוון בית חנניה ועוברים בגשר מעל לכביש החוף.
 

תאור מסלול:

נחל תנינים. סכר מהתקופה הרומית (תמונה: דורון ניסים)
 נחל תנינים. סכר מהתקופה הרומית (תמונה: דורון ניסים)   
שמורת נחל תנינים משלבת בתוכה שני מוקדי משיכה עיקריים. הראשון שבהם הוא סכר שהוקם בסוף התקופה הרומית או בתחילת התקופה הביזנטית ויצר באזור אגם ששיטחו כ- 6,000 דונם. מטרת הסכר הייתה להעלות את מפלס מי הנחל בשלושה מטרים נוספים, כדי שניתן יהיה להזרימם לקיסריה. סכר נוסף, שנמצא כשני קילומטרים צפונית לשמורה, חסם את הבקעה מצפון. האגם נוצר בבקעת כבארה, בין הסכרים להר הכרמל, וממנו התחילה האמה הנמוכה לקיסריה. שפע המים במקום והפרש הגבהים בין האגם לנחל תנינים אפשרו את בנייתן של טחנות-קמח בתקופה הביזנטית ובתקופה העותומאנית. בטחנות הקמח הביזנטיות נמצאו שני ממצאים נדירים: גלגל כפות אנכי (שהיה מוכר בארץ רק מהתקופה הצלבנית, המאוחרת יותר) ואבני רחיים שהופעלו על ידי חמור והוסבו לשימוש בטחנה המופעלת בכוח המים.
 
מוקד המשיכה השני בשמורה הם מימיו הכחולים והצלולים של נחל תנינים, הנחשב לאחרון נחלי החוף הנקיים. מקורות הנחל מליחים, אך הם מאפשרים קיום לצמחים רבים ולבעלי חיים כמו הקיפון (בורי), האמנון והשפמנון, צבי ביצה ומגוון של עופות גדה וציפורי שיר. בימי שבת מתקיימים בשמורה סיורים מודרכים.

אחרי הסיור בנחל תנינים נמשיך למספר אתרים באזור. הראשון נמצא בכניסה למושב בית חנניה, שם נראה קטע מאמת המים הגבוהה שהובילה מים לקיסריה. הארכיאולוגים יודעים שאמה זו קדמה לאמה שיצאה מנחל תנינים בזכות עשר כתובות שנמצאו בה. שתים מהן אפשר לראות בחלקה הצפוני של האמה, בכניסה למושב, ובהן מוזכרים הקיסר הדריאנוס והלגיון העשירי.

האתר השני נמצא בכניסה לפרדס חנה (מכביש מספר 4). לפנינו אגני חלחול של מפעל נחלי מנשה, שייעודו לאגור את מי שיטפונות החורף שזורמים באגן הניקוז של נחל תנינים ולהחדירם למי התהום של אקוויפר החוף.

לסיום נבקר בגן הלאומי קיסריה ונראה את כל המרכיבים המאפיינים עיר רומית: תיאטרון, היפודרום, מקדשים, מערכת רחובות, ארמונות וגם בתי מרחץ, מזרקות ושירותים ציבוריים שקיבלו את מימיהם מאמות המים שראינו בתחילת טיולינו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by