בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות התיירות 
הרס בשמורה 

הרס בשמורה

 
חדשות התיירות |
 
תיירות נענע

אלמונים פרצו את הסכרים, ושמורת עין אפק רוקנה ממים. נזק כבד נגרם לבית הגידול הייחודי, שמאכלס מאות דגים, ציפורים ובעלי חיים אחרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עין אפק בימים טובים יותר (תמונה: דורון ניסים)
 עין אפק בימים טובים יותר (תמונה: דורון ניסים)   
אתמול התעוררו עובדי רשות הטבע והגנים לבוקר שחור: אלמונים פרצו את הסכרים- ושמורת עין אפק רוקנה ממים. אתמול, במהלך פתיחת שמורת הטבע עין אפק שבגליל המערבי בשעה 7:00, נדהמו עובדי השמורה לגלות כי במהלך הלילה נפרצו חמשת הסכרים שבשמורה, אשר אחראים לשמור על גובה המים בבריכות ובגופי המים שבשמורה.

כתוצאה מפתיחת הסכרים התייבשה השמורה כמעט לחלוטין ונגרם נזק כבד מאוד לערכי טבע ייחודיים, מצמחיית מים, דרך דגים וחסרי חוליות וכלה בבעלי חיים אחרים ובציפורים. כצעד חירום החליטה רשות המים על הפעלת קידוח מים של חברת "מקורות" במשך 24 שעות ביממה - עד להשבת השמורה למצבה התקין.
 

בית גידול ייחודי לדגים רבים

בתי הגידול נהרסו (תמונה: דורון ניסים)
 בתי הגידול נהרסו (תמונה: דורון ניסים)   
שמורת הטבע עין אפק הינה בית גידול ייחודי למינים רבים של דגים וחסרי חוליות, ובהתאם לכך מושכת אליה גם עשרות מינים של ציפורים ובעלי חיים אחרים. במשך השנה מתמלאת השמורה במים הבוקעים ממעיינות עין אפק, ואשר ממשיכים לזרום לנחל נעמן. בכדי לשמור על מפלס המים הוקמה מערכת של חמישה סכרונים, כאשר כמות מים מסוימת עדיין מועברת לנחל נעמן, בכדי לקיים את ערכי הטבע בנחל. כתוצאה מפתיחת הסכרים זרמו המים מהשמורה לנחל נעמן, שם אכן נצפו סימנים של שיטפון טרי.

ג'יזל חזן, מנהלת שמורת הטבע עין אפק, מספרת על ההלם: "האסון הוא עצום, אנחנו המומים. גופי המים, שחלקם הגיעו לעומק של מטר ומעלה, התרוקנו במהרה והפכו לשלוליות. ככל הנראה נגרם נזק חמור לחסרי חוליות, כאשר גם אוכלוסיית הדגים נמצאת בסכנה של חוסר חמצן, שכן הם מרוכזים כולם במעט המים שנותרו כרגע בשמורה. עצים וצמחים רבים נותרו חשופי שורשים, והפחד הגדול שלנו שהנזק טרם הסתיים. הסיבה למעשה עדיין אינה ידועה לנו, וקשה לי לחשוב על סיבה כלשהיא לגרימת נזק כל- כך גדול במקום כל- כך יפה ".
 

הפתרון: נוהל בצורת

הלל גלזמן, מנהל מדור ניטור נחלים ברשות הטבע והגנים, מספר על המאמצים הנעשים כדי לתקן את הנזק: "כרגע נרתמו במהירות רשות המים וחברת "מקורות" על מנת להפעיל את קידוח המים המליחים, שמקיים את השמורה בעיתות בצורת, באופן רצוף עד להחזרת המצב לקדמותו, אך את הנזק שנעשה יהיה קשה הרבה יותר לתקן. אנחנו משקיעים מאמצים להציל את ערכי הטבע שבשמורה עד להתמלאות גופי המים מחדש, אבל פשוט כואב הלב לראות איך מעשה נפשע אחד פוגע במאמצים הרבים שמשקיעים אנשי השמורה בשימור ערכי הטבע והנוף הייחודיים למקום".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by