בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בעולם החי 
משפחתי וחיות נדירות 

משפחתי וחיות נדירות

 
בעולם החי |
 
אוהד מילכגרוב

כמה גורילות הרים נותרו, איפה מסתתר החתול הנדיר בעולם, ומדוע בוכה הדודו? מסע בין החיות הנדירות בעולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפנדה באדומה. נדירה מאוד בטבע (FLICKR, jimbowen0306)
 הפנדה באדומה. נדירה מאוד בטבע (FLICKR, jimbowen0306)   
לפני ח"י שנים, ביקר הסופר דגלאס אדאמס בסין למטרת כתיבת ספרו "הזדמנות אחרונה לראות", וחיפש בין הסירות הממונעות והזוהמה שבנהר היאנג-צה, החוצה את סין, את הבאיג'י, דולפין הנהרות הסיני. כבר אז היה ברור שהעתיד של החיה המרתקת הזו לא יהיה טוב, והבאיג'י היחיד שאדאמס הצליח לראות היה אחד שנמצא בשבי. במעט השנים שחלפו מאז הספיקו הבאיג'י ודגלאס אדאמס להכחד מהעולם, יחד עם הכותפות, הטייטסים עם הנצנצים, ועשרות אלפי מינים של חיות וצמחים. בכל שנה, למעשה, נכחדים כ-30,000 מינים (לעומת כעשרה מינים במצב נורמאלי) בקצב הולך וגובר, ולפי הערכות שונות, מחצית מהמינים על פני כדור הארץ ייכחדו ב-100 עד 200 השנים הקרובות.

למרות הבעייתיות בתיירות לצפייה בחיות בסכנת הכחדה, העובדה שמינים רבים עשויים לשרוד דווקא בזכותה מטים את הכף לטובתה. השיקול הוא שיקול כלכלי קר - רק ברגע שגורילת הרים חיה נהיית עסק רווחי יותר מגורילת הרים מתה, מתחיל מאמץ אמיתי למנוע את הריגתן, ותיירות הופכת את אי-טביחתן של הגורילות למשתלמת מאוד.
 

גורילות: בדיוק מה שחשבתם

גורילת ההורים מנשנשת, רואנדה (FLICKR, mrflip)
 גורילת ההורים מנשנשת, רואנדה (FLICKR, mrflip)   
במשך שנים נהרסו בתי הגידול שלהן והן ניצודו למאכל, לגידול כחיות מחמד (כדי ללכוד גור גורילות צריך להרוג לפחות גורילה בוגרת אחת שתנסה להגן עליו), ולצורך מזכרות שוברות-שיאים של ערסיות בטעם רע, כמו מאפרות שעשויות מכף יד. כעת רק כ-650 גורילות הרים חיות בטבע, והן מצומצמות לשתי אוכלוסיות בלבד – אוכלוסיית בווינדי, בהרים שמערב אוגנדה, ואוכלוסיית וירונגה שעל הגבול שבין אוגנדה, קונגו הדמוקרטית (זאיר) ורואנדה.

אם ברצונכם לנסוע לאחת או יותר מהשמורות האלה תצטרכו להתארגן זמן-מה מראש, כיוון שיש להוציא אשרות מיוחדות, אבל ניתן להגיע לסוכנויות טיולים רבות בקיגאלי (רואנדה) או קמפאלה (אוגנדה) שמארגנות טיולי ספארי לצפייה בגורילות, וגם ינפיקו עבורכם את האישורים המתאימים. האשרות עולות כ-500 דולר. אולי זה מרגיש כמו פרוטקשן יקר ולא הוגן, אבל הכסף הזה הולך רובו ככולו להגנה על הגורילות, וכשתראו מבין היער הסבוך אמא גורילה משחקת עם בייבי גורילה, ואת האבא גורילה כסוף-הגב לועס עשב כמה מטרים מהם, ומהרהר עמוקות, תהיו סמוכים ובטוחים שזה שווה את הכסף, למענכם, ובעיקר למענם.
 

הלינקס: החתול הנדיר והביישן בעולם

דוב פנדה בזולה (FLICKR, ginsob)
 דוב פנדה בזולה (FLICKR, ginsob)   
בין ההרים הסלעיים ויערות האלונים של הסיירה מורנה, חי החתול הנדיר ביותר בעולם – הלינקס האיברי. לפי הערכות נותרו פחות מ-150 פרטים בוגרים – מגפות שפגעו בארנבונים, מקור המזון העיקרי שלהם, וסלילת כבישים מהירים עם הצטרפותה של ספרד לאיחוד האירופי, דיללו משמעותית את האוכלוסיה. חברת נייצ'רטרק (Naturetrek) מארגנת טיולים לספרד בעלות של כ-800 ליש"ט לשישה ימים בחודש ספטמבר, החודש היבש ביותר באזור, אז הסיכויים לראות את הלינקס עולים בזכות היכולת לארוב לו ליד מקורות המים המועטים. אבל גם אז, כיוון שמדובר בחיה לילית, ביישנית, ובעיקר נדירה מאוד, אין שום ודאות שתצליחו לראות אותם, ואולי טוב שכך, כי הדחף הבלתי ניתן לעצירה לקחת אותו הביתה, לא רק לא רק שיקטין את סיכויי ההשרדות של המין היפה הזה, אלא גם תגזור כלייה בטוחה על עשרות ואזות ורוב הסרוויס הטוב מהחתונה.
 
 

דובי הפנדה: הג'וצי של התעשייה

דוב פנדה. סוג של בובת צמר, אבל נדירה (FLICKR, drsbiz)
 דוב פנדה. סוג של בובת צמר, אבל נדירה (FLICKR, drsbiz)   
אם ההגנה על חיות הבר היא אופנה, אז הפנדות הן ללא ספק הגוצ'י והפראדה של התעשייה הזו, ובארגון העולמי למען חיות הבר (WWF) ידעו מה הם עושים כשהפכו אותן לסמל שלו – הן חמודות, הן זוהרות, והן במצב רע מאוד. רק כ-2,000 פאנדות נותרו בטבע, בעיקר עקב ציד והיעלמות איזורי מחייה. והצרה היא שלהבדיל מדוגמניות של מותגים אחרים, הפנדות ממעטות להצטלם בעירום אמנותי עם בטן של חודש תשיעי, או לתת ראיונות על איך האמהות שינתה אותן, מהסיבה הפשוטה שפנדות כמעט לא מתרבות. הן עושות זאת לעתים נדירות יחסית בטבע, וכמעט אף פעם לא בשבי.

בשביל לראות את הפנדות בטבע, תצטרכו לטוס לסצ'ואן בסין, שם הכריז אונסק"ו על שבע שמורות כאתרי מורשת עולמיים, במטרה להגן על בובות הפרווה האלה. פרט אליהן ניתן למצוא בשמורות גם חיות נדירות אחרות כמו הפנדה האדומה, נמר השלג, והנמר הערפילי, אבל הסיכויים לראות כל אחת מהחיות האלה אינו גבוה.

חברות רבות מציעות טיולים לשמורות הפאנדות, במחירים שנעים בין כמה מאות דולרים לטיולים של ימים בודדים, ועד סכומים של כ-8,000 דולר לטיולים ארוכים יותר, מפנקים יותר, ומקצועיים יותר.
 

ג'אווה, ולא רק על הדסקטופ

דודו מפוחלץ במוזיאון בבריטניה (FLICKR, hugovk)
 דודו מפוחלץ במוזיאון בבריטניה (FLICKR, hugovk)   
אם אתם כבר במזרח אסיה, ויכולים להגיע לאינדונזיה (וזה לא פשוט במיוחד עבור מחזיקי דרכון ישראלי), יש לכם הזדמנות לנסות ולראות את קרנף ג'אווה, אחד היונקים הנדירים ביותר בעולם, שאפשר לומר כמעט בודאות שעומד בפני הכחדות, נותרו רק כ-60 בעולם, וכמעט כולם חיים בשמורת אוג'ונג קולון (Ujung Kulon ) בצדו המערבי של האי ג'אווה. הסיכויים לראות אותם לא גבוהים, אבל לרוע המזל הם גבוהים בהרבה מהסיכויים לראות אותם בעוד 30 שנה.

בסרט גוסט-דוג נוסע הגיבור בדרך עפר, ונתקל בשני ציידים רד-נקים כשלצדם דוב שזה עתה צדו. פורסט ויטאקר (זה שם השחקן, אין יער כזה, וגם אם היה סביר שלא היו בו כבר דובים), שואל אותם אם זו בכלל עונת הציד. "אין פה כבר הרבה דובים", הם מסבירים לו "לכן כשיש לך הזדמנות לצוד אחד כזה, אתה מנצל אותה". זהו בקצרה סיפורן העצוב של רוב חיות הבר שעומדות בפני הכחדה, ככל שהן הולכות ונעשות נדירות, מחירן של קרני קרנף, או פרוות טיגריס, או בשר לוויתן עולה.
 

אני דודו, אל תחכו לי

הדודו ממאוריציוס היתה יונה טפשה, שהמלחים ההולנדים הרעבים שהתיישבו באי טבחו סתם בשביל הכיף, על פי עדויות טעמו של הדודו היה מבחיל, אבל היום אפילו ארקדי גאידמק כבר לא יכול לארגן לתושבי שדרות ארוחה של סטייק דודו. אפשר רק לקוות שהמחירים של חלקי גוף של חיות הבר יתחילו לצנוח מהר מאוד, אבל למרבה הצער, לא נראה שזה הולך לקרות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by