בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מכניעים את השרב 

מכניעים את השרב

 
 
תיירות נענע

טיול בפינה הצפונית של הארץ, השוכנת בזוית גבול הלבנון עם קו החוף הצפוני: נקרות מעשה ידי אדם וים, רצועת חוף שבה חוות קינון לצבי ים ונחל שוצף שבו מכלאת יחמורים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנוף מראש הנקרה (FLICKR, Adam Solomon)
 הנוף מראש הנקרה (FLICKR, Adam Solomon)   
סוף השבוע השרבי עלול לגרום אפילו לפעיל שבאדם לשקול שוב את צעדיו, במיוחד אם הם מתרחקים אט אט מהמזגן. לפני שאתם מחליטים לבלות את היומיים הקרובים בחוסר מעש ממוזג, הרשו לנו לפתות אתכם עם פעילות מרעננת מחוץ לבית: טיול בלכל המשפחה בפינה הצפונית של הארץ, השוכנת בזוית גבול הלבנון עם קו החוף הצפוני; נקרות מעשה ידי אדם וים, רצועת חוף שבה חוות קינון לצבי ים ונחל שוצף שבו מכלאת יחמורים.
 
פינה מרעננת בגן לאומי אכזיב (תמונה: דורון ניסים)
 פינה מרעננת בגן לאומי אכזיב (תמונה: דורון ניסים)   
מסלול הטיול: מגן לאומי ראש הנקרה אל גן לאומי אכזיב ומשם לשמורת טבע נחל כזיב.
אופן הטיול: מסלול הליכה משולב בנסיעה ברכב או ברכיבה באופניים.
משך הטיול: שעה וחצי עד שלוש שעות.
גישה אל ראש הנקרה: נוסעים בכביש מספר 4, מנהריה עד רכס הסולם. מחנים ברחבת החניה של גן לאומי ראש הנקרה.
 

תאור המסלול

דייגים בחוף סמוך לראש הנקרה. מסלול אפשרי לרכב, אופניים וברגל (FLICKR, ogimogi)
 דייגים בחוף סמוך לראש הנקרה. מסלול אפשרי לרכב, אופניים וברגל (FLICKR, ogimogi)   
נפתח בתצפית מרחבת החניה אל הים ואל רצועת החוף הצפונית של מדינת ישראל: במערב שורת איים מקבילה לחוף, שהם למעשה שרידי רכס כורכר טבוע המשמשים היום כמקום מקלט בטוח לעופות ולמושבות קינון רחוקות מהישג ידו של האדם; מצפון לדרום נפרסת טיילת החוף המגיעה עד סמוך לגן לאומי אכזיב; משמאלנו קיבוץ ראש הנקרה ומאחורינו ניצב רכס הרי הסולם התוחם את מדינת ישראל מצפון.

נרד ברכבל אל הנקרות החצובות ברכס ראש הנקרה ונהנה מיופי השילוב בין ים, סלע ומים הנוקבים את ההר. נחזור לרכבים ונתחיל לרדת לכיוון הטיילת. נטייל ברצועת החוף בנופים של מערות ימיות, גומחות מים רדודים ונחלי אכזב הפורצים את רכס הכורכר החופי. אפשר לטייל ברכב, באופניים או בהליכה נוחה ברגל.

נרד ברכב מהתצפית אל החוף, ניסע דרומה כ - 800 מטר ונפנה ימינה בצמוד לכניסה לכפר הנופש של ראש הנקרה. נפנה מיד שמאלה ונתחיל את הנסיעה בטיילת. מימיננו נראה את חוף בצת החולי. האזור המגודר הוא חוות הקינון של צב הים החום ושל צב הים הירוק. צבי הים הם זוחלים ענקיים, שמשקלם עולה על 100 קילוגרמים, הנוהגים לטרוף מדוזות.
 
 
גן לאומי אכזיב, סמוך למצפור על נחל כזיב והמבצר הצלבני (תמונה: דורון ניסים)
 גן לאומי אכזיב, סמוך למצפור על נחל כזיב והמבצר הצלבני (תמונה: דורון ניסים)   
מגן לאומי אכזיב נמשיך אל שמורת טבע נחל כזיב: ניסע על כביש 4 צפונה לצומת בצת ונפנה מזרחה לכיוון כביש 70. נעבור את העיירה שלומי, נעלה על כביש הצפון ונמשיך מזרחה לכיוון פארק גורן (על-פי השילוט). ניכנס לפארק ונגיע למצפור המונפור, שם יש תצפית מרהיבה על נחל כזיב והמבצר הצלבני.

נחל כזיב הוא הגדול והעשיר שבנחלי הגליל המערבי. הוא מתחיל ברכס הרי מירון ונשפך לים התיכון בחוף אכזיב. מעל אפיק הנחל מתנוססים שרידי מבצר המונפור – עדות לעבר עשיר ומפואר בתקופה הצלבנית.

נלך הלאה וניתקל בפסל ענק של חלקי אוניה ישנה, מעשה ידיו של הפסל יחיאל שמי. מולנו אזור שפך נחל רחב. בקטע חוף זה נפגשים שני שפכי נחלים גדולים וחשובים בגליל המערבי - נחל בצת ונחל כזיב. נמשיך עד שנגיע למגרש החניה של גן לאומי אכזיב, שבתחומו שכנה העיר אכזיב שנוסדה בתקופה הכנענית התיכונה (המאה ה-18 לפסה"נ). תושבי המקום ניצלו את הביצור הטבעי של התל- הים ממערב, מפרץ טבעי מדרום וערוץ נחל כזיב מצפון. ממזרח לתל הם חפרו חפיר שחיבר את נחל כזיב עם המפרץ. זהו אתר עתיקות בעל חוף רחצה ייחודי, תצפית יפה אל הים ונופש פעיל.
 
המים הזורמים בנחל כל השנה, מהווים את הבסיס לצמחיית הנחלים המפוארת הנמצאת לכל אורכו. בנחל מתקיים גם עולם חי מגוון שגולת הכותרת שלו היא היחמורים - איילים שוכני חורש. בעבר היה היחמור הפרסי נפוץ ברחבי המזרח הקרוב, ועד המאה ה-19 היה היחמור חלק בלתי נפרד מעולם החי שהתקיים בארץ. ציד נרחב וצמצום של בתי הגידול שבהם חי היחמור הביאו אסון על בעל-חיים יפה זה, ומאמצע המאה ה-20 הוא נחשב רשמית כבעל חיים שנכחד מהעולם.

במאי 1996 החלה רשות הטבע והגנים בפרויקט השבת היחמור הפרסי לבר בשמורת נחל כזיב. כתריסר פרטים מועברים פעמיים בשנה מהחי-בר בכרמל אל מכלאת אִקלום שנבנתה בנחל ושם הם מוגנים מפני טורפים. במכלאה שוהים היחמורים לתקופת אקלום של חודשיים-שלושה והם ניזונים רק מהצומח הטבעי שבה. לאחר שהחיות משוחררות לבר, מתנהל אחריהם מעקב שוטף. היום, אחרי מספר מחזורי אקלום ושחרור, מסתובבים בנחל כזיב וסביבתו מעל מאה יחמורים, וזהו למעשה העדר הגדול בעולם בטבע ניתן לערוך תצפית על היחמורים כשהם שוהים במכלאת האקלום: מתצפית המונפור ניסע מזרחה לאורך השביל המסומן בשחור כחמישה קילומטרים, עד שנגיע לחניון הזיתים. נחנה את הרכב ונלך כמה מטרים דרומה אל תצפית המכלאה.

לטיולים נוספים באזור
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by