בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תוכנית כבקשתך 

תוכנית כבקשתך

 
 
דקלה שטרן-קיי

אם בעבר ניתן היה ללדת רק בדרך אחת, היום קצת השתכללנו. לידה ביתית, לידה טבעית או ניתוח קיסרי – טווח אפשרויות הבחירה אינו עצום, אבל כדאי לדעת בפני מה אנחנו עומדות. אל תגידו שלא ידעתן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך הוא יוולד? (צילום: sxc.com)
 איך הוא יוולד? (צילום: sxc.com)   
פעם לא היו יותר מידי אפשרויות בחירה בחיים בכלל ובשלב הלידה בפרט. פעם המוכר במכולת הציע רק סוג אחד של לחם, החלב היה בשקיות והקרח הגיע בבלוקים גדולים, כך מספרים. בעבר התינוק נשלף מהרחם בדרך אחת, ולא היה הרבה מה לעשות בעניין, הן בתחום האלחוש והן במקרה שמשהו מסתבך וניתוחים קיסריים היו נדירים ומסוכנים. אבל היום היולדת עומדת מול כמה אפשרויות בחירה לגבי הדרך בה תינוקה יגיח אל העולם.

יש נשים שמעדיפות לידה טבעית עם מינימום התערבות, אחרות מעדיפות השגחה רפואית מקסימלית ומבחר משככי כאבים או קובעות תור לניתוח קיסרי. חלק מהנשים היו מעדיפות ליצור מצב בו הגברים הם אלה שצריכים ללדת ומבטיחות להחזיק להם את היד, אבל כולנו יודעות שאם זה היה המצב, היינו עדים להיכחדות המין האנושי. אפשרויות הבחירה בזמן הלידה לא מרובות, אבל חשוב לדעת על כל אחת מהן.
 

לידה "רגילה"

 
בארץ מתרחשות בכל יום עשרות ומאות לידות שנקראת "רגילות". אישה מגיעה לבית החולים כשהיא נמצאת בתהליך לידה, מחוברת למוניטור, עוברת בדיקות, מקבלת עירוי נוזלים ומתחילה ללדת. אם היא בוחרת להשתמש במשככי כאבים כמו אפידורל או משככים אחרים שאינם טבעיים, היא מרותקת למיטה. אם היא בוחרת שלא, היא יכולה לנוע בחופשיות מסוימת אבל עדיין נמצאת בהשגחה רפואית. עם סיום הלידה, אחרי זמן מה בחברת התינוק נלקחת היולדת להתאוששות והתינוק לבדיקות, והם מתאחדים לאחר מכן בבית החולים. אם הכל תקין, משתחררים הביתה לאחר יומיים, בדרך כלל.
 

לידה טבעית

אם היולדת רוצה להיות בתנועה, רוצה לחוות ולחוש מה קורה ומבחינה רפואית הכל תקין, ניתן ללדת בלידה טבעית שמתבצעת בדרך כלל בחדר מיוחד במסגרת בית החולים. מדובר בחדר שהוא מרווח יותר, עם אביזרים שיכולים לסייע כמו ג'קוזי, חבל המשתלשל מהתקרה, מיטה זוגית וכיוצא באלו. לידה טבעית נעשית במינימום התערבות רפואית, ומשככי הכאבים הם טבעיים – עיסויים, מגע, נשימות, מים חמים. זאת כמובן, במידה שהבדיקות מראות שהאישה והעובר נמצאים בסיכון נמוך. עיתוי השחרור מבית החולים זהה ללידה רגילה.
 
 

לידה ביתית

לידה בבית מתבצעת בעזרת מיילדת לפי בחירתה של האם, כשהזמנת מיילדת ללידת בית עולה בין 2500 ל – 4000 ₪. המיילדת בודקת את דופק העובר מפעם לפעם על ידי מכשיר דופלר, מסייעת ללידה ולשיכוך הכאבים באמצעים טבעיים וללא התערבות רפואית. חשוב לזכור שקיימים מצבים המחייבים העברה לבית החולים, כמו דימום מסיבי, מים מקוניאליים, חוסר התקדמות בלידה וכמובן, בקשת היולדת. לאחר הלידה אפשר לגשת לרופא ילדים או להזמין הביתה, לצורך בדיקה רפואית מפורטת יותר של התינוק.
 

לידת מכשירים

מדובר על לידת ואקום או מלקחיים, כשכיום כמעט ולא משתמשים במלקחיים. במהלך לידה פעילה בבית החולים, קיימים מצבים בהם ישתמשו הרופאים בוואקום. למשל, במצבים בהם האם תשושה ולא מצליחה לדחוף, במצב בו לאם יש בעיה רפואית בגללה רצוי למנוע הפעלת מאמץ-יתר כמו מחלת לב או בעיות עיניים, במצב בו התינוק סובל מבעיה פתאומית הדורשת יילוד מהיר וכיוצא באלו סיטואציות בהן התינוק "מתעכב ביציאה". אם הכל תקין, ניתן להשתחרר מבית החולים לאחר יומיים.
 

ניתוח קיסרי חירום

אם נוצר מצב של סיכון שבו יש להוציא את התינוק מהרחם במהירות האפשרית ואין אפשרות ליילד אותו, מבצעים ניתוח קיסרי חירום. היולדת מובהלת לחדר הניתוחים, מורדמת בדרך כלל בהרדמה אפידורלית או ספינאלית, מתבצע חתך ומוציאים את התינוק.

לפעמים לידה שהתחילה כרגיל מסתבכת, והצוות הרפואי שוקל את הנתונים ומחליט לבצע ניתוח חירום. אם מדובר במצוקת עובר פתאומית ייתכן שלא יהיה ליולדת זמן להבין מה בדיוק קורה או להיות שותפה בהחלטה, אבל אם אין בהילות תוכלי לבקש שיסבירו לך (ככל הנראה יעשו זאת בכל מקרה) וישתפו אותך בתהליך קבלת ההחלטה. מה שבטוח, בניתוח חירום האב לא יכול להיכנס, ובכל ניתוח קיסרי זמן ההתאוששות בבית החולים הוא לא פחות מחמישה ימים.
 

ניתוח קיסרי מתוכנן

כשמו כן הוא. היולדת קובעת תאריך, מתאשפזת במועד והתינוק נולד בניתוח. התאריך נקבע על ידי היולדת והרופא בין השבועות 38-39, והיולדת מגיעה בדרך כלל ללא צירים. יש נשים שבוחרות ללדת בניתוח מתוכנן בשל לידה ראשונה טראומטית או מתוך חשש מכאבים, אבל קיימות גם סיבות רפואיות לניתוח מתוכנן, כמו משקל יילוד גדול מידי או מצג עכוז. במקרה של ניתוח קיסרי מתוכנן יש המון זמן להסברים על ההרדמה, הניתוח והאשפוז שלאחר מכן, וגם כאן השחרור הוא לאחר חמישה ימים במידה והכל תקין.
 
שרי קרוכמל, מיילדת מוסמכת ומנהלת מרכז "אמא אדמה", משתפת מניסיונה ומביעה את דעתה כי לא כל כך חשוב לנסות להגדיר מראש את סוג הלידה שאת מתכננת: "מה שחשוב הוא המשמעות והתובנות שאת מעניקה לתהליך הלידה, ליכולת לזרום עם שינויים שעשויים להפתיע, ליכולת התקשורת שלך עם עצמך, עם בן זוגך ועם הצוות והכל כדי לאפשר לתינוקך להיכנס לעולם בדרך הבטוחה והנעימה ביותר האפשרית, בהתחשב בנתונים הקיימים".

קרוכמל מדגישה כי חווית הלידה היא סובייקטיבית בכל מקרה. "קורה שלידה שנחשבת לתקינה במונחים רפואיים, נחווית ע"י האישה כקשה ומאכזבת", היא אומרת, "אך קורה שיולדת לאחר ניתוח קיסרי מספרת על חווית לידה טובה כשלפי הבנתה הניתוח נדרש להצלת תינוקה".

הכנה לקראת חווית הלידה, אומרת קרוכמל, חשובה מאוד. "זוגות שיוצאים לטיול בחו"ל עורכים הכנות של שבועות ולפעמים אפילו של חודשים, כשגם כאן הרי מדובר בטריטוריה לא מוכרת. גם כאן אתם לא ממש מכירים את השפה, לא יודעים לאן ללכת ומה לעשות. חשוב לסייר בחדר הלידה, לקרוא, לדבר על הציפיות שלכם מהלידה וחשוב מאוד לעשות קורס הכנה ללידה". בעיקר היא ממליצה שלא להיות מקובעים על שום תסריט. "אלה שמתקבעים, הם בדרך כלל גם אלה שמתאכזבים", היא אומרת. "תגיעו עם ראש פתוח, תהיו מוכנים לשינויים וקחו בחשבון שדברים עלולים להסתבך. בסך הכל לידה יכולה להיות חגיגה, דבר גדול ומשמח, שלא השתנה באופן מהותי מאז ימי חווה".

תהה הדרך אשר בה בחרת להביא את תינוקך לעולם הנכונה ביותר עבורך ועבורו ולא משנה מהי, העיקר שתהיה לידה קלה ומהירה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by