בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בכפות רגליך 

בכפות רגליך

 
 
לימור גריף

הידעתם כי מגע עם כפות הרגליים יוצר אנרגיות חיוביות המועברות אל כל הגוף? הכירו את הרפלקסולוגיה. הכינו שתי ידיים משומנות היטב וכפות רגליים קטנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העבירו לו אנרגיות (צילום: sxc.com)
 העבירו לו אנרגיות (צילום: sxc.com)   
מחקרים הוכיחו שטיפולי רפלקסולוגיה לאורך זמן מעלים את רמת הריכוז אצל ילדים, עוזרים כנגד הפרעות שינה ומשפרים את תחושת הרוגע שלהם. באמצעות רפלקסולוגיה ניתן לעזור לילדים להתמודד עם בעיות במערכת העיכול, מערכת הנשימה, קשב וריכוז, מערכת החיסון ועוד.

רונית נזרי, רפלקסולוגית בכירה ומטפלת הוליסטית במרכז אמא אדמה מתארת את הרפלקסולוגיה כשיטה פיזית עתיקה אשר מבוססת על עיסוי ולחיצות בכפות הרגליים, ואשר ביכולתה ליצור השפעה על הגוף כולו. כף הרגל מסבירה רונית, היא מפה, בה משורטטים קווים ונקודות, שלהם אזורים מקבילים בגוף האדם. "את השיטה הביא לעולם פיצ'גרד, רופא שהצליח בעזרת לחיצות במקומות מסוימים להעלים כאבים ואף לרפא מחלות". מוסיפה רונית להבהיר כי כפות הרגליים פועלות כאזור ההשתקפות של הגוף ומכאן מקור השם רפלקסולוגיה.

הגיל שאפשר להתחיל

שאלה שנשאלת לא מעט היא מאיזה גיל ניתן להתחיל בטיפולי רפלקסולוגיה. רונית טוענת כי לרפלקסולוגיה אין גיל "מגיל אפס ועד מאה ועשרים. עיסוי לתינוק הוא כלי הרגעה נהדר אשר מצליח לעורר יצירת קשר חם ואוהב, בדיוק מה שהתינוק צריך בשלבי חייו הראשונים ואילך".

כיצד תינוק מתמודד עם טיפול רפלקסולוגי?
"לתינוק יש יכולת לקלוט את האנרגיות אשר מועברות דרך כפות הידיים. וכמו כן כושר התגובה של התינוק נמדד כמצוין".
 
 
כיצד הרפלקסולוגיה עשויה להשפיע על התפתחות התינוק?
"מחקרים הוכיחו את ההשפעה של התפתחות התינוק בדרך המגע, מכיוון שהמגע הוא הצורך הבסיסי עבור התינוק, בדיוק כמו מזון ומים. המגע בראש ובראשונה הוא ביטוי לאהבה ולקשר שנוצר בין האם לתינוק. מכיוון שתינוק הוא יצור חסר אונים, באמצעות המגע אנו מכוונים אותו ומעניקים לו ביטחון שיש מישהו איתו, כאן ועכשיו".

הטיפול בכפות הרגליים עשוי להקל בבעיות כמו גזים, עצירות, נזלת, חום וכו' ובעיקר עשוי להרגיע את התינוק במצב של אי שקט. בעזרת המגע בכפות הרגליים, מסבירה רונית, אנו מכינים את התינוק לקראת שלבי העמידה וההליכה. במקרים קשים של חוסר שקט על ההורה לעסות את כל חלקי כף הרגל על מנת להקל על תחושת התינוק ולהשיג את השלווה הרצויה".
 

ארבעת היסודות

כפות רגלינו מחולקות לארבע יסודות אשר מקבילים לחלקי הגוף השונים:
אוויר- אצבעות הרגליים מייצגות את אזור הראש והצוואר.
אש- כרית כף הרגל (עליה אנו דורכים) מייצגות את בית החזה: ריאות, לב ועד לסרעפת.
מים- השקע הפנימי בכף הרגל מקביל לבטן על כל אבריה הפנימיים: קיבה, מעיים, טחול וכבד.
אדמה- עקב כף הרגל מקביל לאגן (כולל אבריו הפנימיים) ועד לרגליים עצמם.

מה קורה בסדנת רפלקסולוגיה של אימהות עם תינוקות?
"מבחינה תיאורטית בסדנה שלי יש ארבעה מפגשים למשך שעה כל אחד. במשך הסדנה אני מלמדת את האימהות כלים בסיסיים ברפלקסולוגיה, כמו טכניקות עיסוי אשר נועדו לחבר את האימהות עם האינטואיציה שלהן בנוגע לילד שלהן. הרפלקסולוגיה בסופו של דבר היא ידע ומעניקה לאימהות ביטחון, כמו גם כלי עבודה נהדר לשימוש בבית".
 
 
מה לגבי תינוקות שאינם מתחברים לטיפול?
"צריך לבדוק מה טוב לתינוק. אם הוא בוכה הרימו אותו והרגיעו אותו, חדלו מן העיסוי, אל תחשבו בכלל על דרך אחרת". רונית מסבירה כי היא דורשת מן האימהות לערוך טקס פתיחה מקדים לטיפול, דרכו הן מלטפות את גוף התינוק כולו, אוחזות בכפות רגליו ומבקשות את רשותו להתחיל בעיסוי.

רונית מוסיפה כי "מאוד חשוב לשמור על קשר עין עם התינוק, לדבר איתו על הפעולות שאנו עושים בו ולספר לו על כף הרגל ועל מה בדיוק אנו לוחצים עכשיו". במידה ותרצי להתחיל בטיפול רפלקסולוגי בבייתך קיימות לא מעט שיטות, אחת מהן היא השיטה של רונית, דרכה תתבקשי להפעיל מגע שאינו רופף מדי ואינו כואב מדי אלא מגע בעל נוכחות שתדמה ללחיצת עגבנייה מבלי לבקוע את קליפתה.
 
ענבר קירשינבוים, מטפלת ברפואה משלימה במרכז נגיעת הלוטוס ממליצה להורים שלא ללחוץ חזק מדי על כפות הרגליים של התינוק אלא להשתמש במגע עדין "על מנת להרגיע ילד אני ממליצה לעטוף את כפות רגלי התינוק בשתי כפות ידנו במגע עדין, מעט רופף. ובתנועות סיבוביות להפעיל את האגודל שלנו על כל כף רגלו של הילד היישר אל מקלעת השמש – המקום שנמצא בין כרית האגודל לשאר האצבעות". מקלעת השמש היא מקלעת עצבית מסבירה ענבר, אשר נמצאת בגוף בין כלוב בית החזה לגב, ותפקידה לעצבב את חלקו העליון של הגוף.

בנוגע לילד שמסרב לטיפול, מוסיפה ענבר: "אל תגעו בו, הפסיקו את העיסוי. אחרי כמה שיעורים הם בדרך כלל יפתחו, הרעיון מקורו בהתמדה. כפי שמבוגר צריך להתחבר למטפל גם על התינוק להתחבר לאימו ולטיפול, ברגע שלא נעים לו כדאי פשוט לעצור וללכת".
 

מגע מטפל

הקשר בין האם לתינוק (צילום: photos.com)
 הקשר בין האם לתינוק (צילום: photos.com)   
"ילדים הם סנסורים הרבה יותר טובים מאיתנו" מסבירה ענבר. לילדים, לטענתה, אין את החסימות הרגשיות והפיזיות איתם מסתובבים מבוגרים. יותר קל לטפל בילדים דווקא כי להם יש יכולת טיפול ענקית. "נוכחתי לדעת כי במקום בו יניח ילד את ידו במטרה לטפל וברצונו לטפל, המקום יטופל. אם מתמידים במגע, הילד לומד שהמגע הוא נעים וטוב. עם הזמן הוא ילמד לחקות אותנו ויעשה לנו בדיוק את מה שאנו עושים לו."

בגלל השינויים הרבים שעברה הרפלקסולוגיה, אין בעצם שיטה אחידה שעל פיה מטפלים בילדים או במבוגרים. כל מורה מביא ממנו, מעצמו ואישיותו לטיפול הרפלקסולוגי, מסבירה ענבר, לכן היא מוסיפה וממליצה כי כפי שעל המבוגר להתחבר לטיפול ולמטפל, גם על הילד להתחבר, ואין חיבור מושלם יותר בין אמא לתינוקה. הקשר הראשוני, הטהור והיסודי ביותר עשוי להצליח, דווקא בגלל שהחיבור ההורי הרבה יותר פשוט והוא חלק מן התופעה הקרויה טבע.

לעיתים ההורה צריך את הטיפול, התמיכה וההרגעה לא פחות מהילד. הורה לחוץ מכל סיבה שהיא, משפיע בהרגשתו על מצבו הנפשי של הילד, וכתוצאה מכך גם על מצבו הפיסי והצורך בפתיחות מסוימת על מנת לקבל את הטיפול.

על הקשר היסודי בין האם לתינוק מוסיפה רונית להסביר: "אני מאמינה שקשרים נוצרים מינקות על ידי מגע. הם משפיעים גם במעגל המשפחתי היותר מורחב ומחוצה לו. מה שמתחיל בבית בקטן הוא בעל השפעה חיצונית רחבה הלאה. המגע, ולא משנה איך נקרא לו, טיפול, רפלקסולוגיה וכו', הוא כלי נהדר שיוצר תחושה של ילד נאהב, בעל ביטחון עצמי, שיגדל, ללא כל ספק, להיות בוגר כזה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by