בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוריות וטיפולים 
ביציות חורגות לאלוהים  

ביציות חורגות לאלוהים

 
פוריות וטיפולים |
 
לימור גריף

הריון חוץ רחמי מתפתח במקרים בהם תועה הביצית בדרכה ומגיעה אל השחלה, חלל הבטן או צוואר הרחם במקום למקומה הטבעי ברחם. כיצד ניתן לטפל בבעיה ומדוע אינה דובקת הביצית במסלול שהיא אמורה להכיר בעיניים עצומות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הביצית מאבדת מסלול (צילום: photos.com)
 הביצית מאבדת מסלול (צילום: photos.com)   
תהליך הפריית הביצית בעזרת הזרע מסתבר כתהליך ארוך יותר ממה שחשבנו. כשבעה ימים לאחר שיצאה הביצית מהשחלה היא נודדת בתוך החצוצרה, מופרית על ידי תא זרע אשר מגיע אל הרחם ומשתכן בחלקו העליון. הביצית מוסיפה להתחלק ומצמיחה מעין זרועות (סיסים), החודרות אל תוך רירית הרחם וכלי הדם של האם. זוהי תחילתה של השילייה.
 

הביצית שטעתה

 
במצב של הריון חוץ רחמי הביצית המופרית "תועה" בדרכה אל הרחם ומתיישבת מחוצה לו. הסיכון הממשי הוא יכולתה של הביצית להתחלק ולהתפתח כבכל הריון רגיל. הסימפטומים אמנם מתאימים למצב של הריון תקין, אך הקושי שנוצר הוא בשל מיקומו הלא נכון של העובר, אשר גדל מחוץ לרחם. ההריון ממשיך לגדול יחד עם הסיסים, אותן זרועות החודרות בדרך כלל לכלי הדם שבדופן הרחם ופולשות לרקמות אחרות. הריון מחוץ לרחם הנקרא גם הריון אקטופי, על פי רוב, משתרש בדרך כלל בחצוצרה. במקרים נדירים יותר, ההריון עלול להתפתח גם בשחלה, בחלל הבטן או בצוואר הרחם. במצב זה תסבול האישה מכאב בטן חד, מדימום מאסיבי ואף מהלם. חיי האישה נתונים בסכנה, ועליה לפנות בדחיפות לקבלת עזרה רפואית הולמת.
 

שימי לב לסימפטומים

בשלבי ההריון המוקדמים במצב של הריון חוץ רחמי, תיתקף האישה בכאב ממוקד בצד הבטן ובדימום נרתיקי. בשלבים מתקדמים יותר ייתכנו כאבים בבטן כולה ובכתפיים. כמו כן עלולים להיווסף תופעות כגון: הרגשת עילפון, סחרחורת ושחרור גזים. בטן האישה עשויה להיות נוקשה, קצב הדופק מהיר ולחץ הדם נמוך. במידה ומופיע אחד מהסימנים הבאים או יותר ומדובר בתחילת ההריון יש לגשת ולהיבדק בדחיפות על מנת לפסול הריון חוץ רחמי.
 
 
ממה עלינו להישמר?

להריון חוץ רחמי יש סיכוי קלוש ביותר להתפתח להריון תקין, לכן יש לעשות הכל על מנת להקטין את הסיכון להיווצרות הריון כזה. הגורמים המעידים כי אישה עשויה להיקלט להיריון חוץ רחמי מתחלקים לכמה קטגוריות. מקרים בעלי השפעה נמוכה: ניתוח בעבר באזור הבטן או האגן, עישון, שטיפה של הוואגינה בחומרים שונים (חומץ, מוצרי היגיינה נשיים), קיום יחסי מין מתחת לגיל 18, הפרייה חוץ גופית, עיקור ע"י קשירת חצוצרות והתקן תוך רחמי (בעיקר כזה המשחרר פרוגסטרון).

מקרים המשפיעים באופן בינוני וישיר על הריון חוץ רחמי: זיהומים במערכת המין בעבר (כלמידה, גונוראה), הפרעות במבנה החצוצרה הנובעות מדלקות קודמות באגן (דלקות המועברות בזמן מגע מיני עלולות לגרום לדלקת אשר עשויה לפגוע בחצוצרות ולהגביר את הסיכון להריון מחוץ לרחם, לכן יש להשתדל לקיים מין בטוח ומוגן ולהקטין את סיכויי ההידבקות במחלה כזו), ניתוחי בטן, אנדומטריוזיס והפרעות בהתפתחות החצוצרה. אי פוריות, כמו גם ריבוי פרטנרים מיניים במהלך החיים (מעלה סיכון ל - PID, מחלה דלקתית של האגן שמעלה סיכון להריון אקטופי).

גורמי הסיכון הגבוהים ביותר הם: ניתוח חצוצרה בהיסטוריה הרפואית, הריון קודם מחוץ לרחם, פתולוגיה בחצוצרות וחשיפה של האישה ל - DES כשהייתה ברחם אמה. (אם אמך, במהלך ההיריון איתך, נטלה תרומה בשם DES יש לך סיכוי גבוה יותר להגיע למצב של הריון מחוץ לרחם).
 

למה לי ציסטה עכשיו?

הסיכויים להריון תקין עבור אישה שחוותה הריון מחוץ לרחם הם טובים מאוד, אך נשים רבות אשר חוו הריון חוץ רחמי נתקלות גם בתופעת הציסטה, המכונה בעברית, "כיסה". ד"ר אבישלום שרון, מומחה ברפואת נשים ומיילדות, גינקואונקולוגיה ולפרוסקופיה, מנתח בכיר בביה"ח הלל יפה, מסביר כי ציסטה הינה מבנה בגוף המכיל מעטפת ובתוכה בדרך כלל נוזל. "בגינקולוגיה תיתכן ציסטה בפות, בנרתיק, בצוואר הרחם, בשחלה, ליד השחלה או בחצוצרה.

סוגי הציסטות מרובים ולכן הן הציסטות מסודרות בד"כ לפי קטגוריות, למשל, ממאירות ושפירות, זמניות או קבועות וכיוב'. בהריון חוץ רחמי קיימת בד"כ ציסטה, אך היא אינה אופיינית להריון חוץ רחמי אלא להריון בכלל. מקורה של הציסטה באותו זקיק שממנו חרגה הביצית בחודש זה, שהפך ל"גופיף צהוב". הריון חוץ רחמי החל גם הוא בחריגה של ביצית מזקיק ולכן טבעי שגם כאן תופיע הציסטה, אך אין לה משמעות בהריון חוץ רחמי והיא תיעלם באופן ספונטאני בהמשך".
 

מישהו מטפל בך

במקרים בהם לא מתבצע אבחון של היריון חוץ רחמי ולפיכך האישה אינה זוכה לטיפול נאות, עלול להיגרם נזק בריאותי עד מצבים מסכני חיים. הטיפולים המקובלים הם: ניתוח, טיפול תרופתי וטיפול שמרני.רופאים רבים טוענים כי מרבית הנשים הנושאות הריון חוץ רחמי תנותחנה. על פי רוב הניתוחים מתבצעים בלפרוסקופיה ניתוחית, שיטה בה משתמש המנתח בציוד המאפשר גישה לאברי הבטן מבלי להזדקק לפתיחת הבטן. הניתוח נעשה בהרדמה כללית וההתאוששות ממנו מהירה וקלה.

טיפול נוסף הוא ע"י מתן תרופה כימותרפית הנקראת "מטוטרקסט", התרופה ניתנת במינון חד פעמי בהזרקה תוך שרירית ואינה כרוכה בתופעות לוואי. על האישה הנושאת הריון חוץ רחמי להקפיד על מעקב יומי של בדיקות הכוללות בדיקת רמת ההורמון ההריוני וספירת דם, מעקב אחרי ערכי לחץ דם ודופק מספר פעמים ביום, בדיקת אולטרה סאונד לשלילת קיומו של שק הריון ובדיקה גופנית של האישה מול אומדן הכאב ממנו היא סובלת.
 

הולכים על בטוח

הסיכון להריון חוץ רחמי חוזר, תלוי בטיפול שקיבלה האישה לפני כן, מסביר ד"ר שרון. "למשל, טיפול ב"מטוטרקסט" ישאיר את החצוצרה פתוחה ב- 83% מהמקרים, ואילו כריתת החצוצרה, מן הסתם, משאירה חצוצרה אחת, שלא ברור אם היא תקינה או באיזו מידה היא תקינה. ככלל, הסיכון להריון חוץ רחמי חוזר אחרי פעם אחת הוא בין 7%-15%". בנוגע להפלה טבעית, מסביר ד"ר שרון, "לוקח זמן, תלוי בגודל שלו. אופן המעקב הוא בבדיקת רמת הורמון ההיריון בדם. יש לעקוב עד שייעלם ולעבור בדיקת אולטראסאונד, אם האשה טופלה ב"מטוטרקסט", יש לחכות 2-3 חודשים עד להריון הבא".

הסטטיסטיקה מצביעה כי חלק מן ההריונות החוץ רחמיים יסתיימו מעצמם בדומה לתהליך של הפלה טבעית ולא יחייבו התערבות רפואית מלחיצה. אך גם במקרים של התערבות רפואית חשוב לזכור כי הסיכויים להריון תקין עבור אישה שכבר חוותה הריון מחוץ לרחם הינם טובים מאד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by