בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות התיירות 
כה אמר אלקנה 

כה אמר אלקנה

 
חדשות התיירות |
 
יואב כהן

בעקבות האזהרה של המטה ללוחמה בטרור לחטיפת ישראלים בחו"ל: על היעדים המסוכנים, ומאיזה בורות אף משרד חוץ לא יוכל להציל אתכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חוף בסיני. נראה תמים, תכופות מסוכן (FLICKR, Creap)
 חוף בסיני. נראה תמים, תכופות מסוכן (FLICKR, Creap)   
האזהרה האחרונה של המטה ללוחמה בטרור, המתריע בפני האפשרות לחטיפת ישראלים בחו"ל, מעלה את השאלה על יעדים מסוכנים נוספים, מי קובע לנו לאן ניסע ולמה (ואם בכלל), ומתי צפוי להיפתח לנו הגלובוס, ולא נדע עוד פחד.

על ההמלצות (אזהרות בשבילכם) אחראי המטה ללוחמה בטרור, בפיקודו של תת אלוף במיל' אלקנה הר נוף. החלטותיו מבוססות על מידע אנשי בטחון וקהילת המודיעין, המהווים יועצים להחלטה הסופית שלו על מדינה מסוכנת או לא, ובאיזו רמה.

במידה ומדינה נמצאה בסיכון כלשהו לישראלים, מתבצע ייעוץ נוסף מול גורמים אזרחיים, כגון משרד החוץ, משרד התיירות ולעיתים גם משרד התחבורה (טיסות ותנועת אוניות). או אז מוציא המטה את נוסח ההמלצה והפנייה לציבור הישראלי לגבי אותה מדינה, נוסח המנסה גם למזער כל נזק, דיפלומטי או אחר, העלול לפגוע באינטרס של ישראל עם אותה מדינה.
 

המלצה חמה: אל תגיעו

צועדים ברחובות טהרן. לא מומלץ לחיילי צה"ל (אימג'בנק / GettyImages)
 צועדים ברחובות טהרן. לא מומלץ לחיילי צה"ל (אימג'בנק / GettyImages)   
על כל ארצות ערב למעט מאוריטניה שבאפריקה, חלות אזהרות מסע. מי שמחליט לקחת את הסיכון, יכול למצוא את עצמו, יחד עם משפחתו, תקוע באותה מדינה. פורמלית, ישראל לא חייבת להגיע ולהציל את מי שבחר לצפצף על האזהרות במדינות ריבוניות, שכן הדבר נחשב להתערבות של מדינה אחת בענייניה של מדינה אחרת. חובה ההצלה היא מוסרית בלבד, אם בכלל, ועל כן נעשות לעיתים פעולות הצלה בתיאום עם אותן מדינות.

מדינות מוסלמיות האחרות - איראן, אפגניסטן, אינדונזיה, מלזיה, קניה, בנגלדש, ניגריה וטג'קיסטאן - הן מדינות שברובן פועלת תשתיות טרור ביתר קלות. ניגריה היא יוצאת דופן במעט,האזהרה עליה היא חלקית, ומוגבלת לשליש הצפוני של המדינה, בה קיימת אוכלוסייה קיצונית.
 

חלקי מדינות בהן לא מומלץ לבקר

חבל קשמיר בהודו. איום ממשי (FLICKR, MysteryBee)
 חבל קשמיר בהודו. איום ממשי (FLICKR, MysteryBee)   
אז מדוע ההמלצה היא רק המלצה ולא חוק? ראשית, באף מדינה בעולם ההמלצה איננה חוק. לדברי אלקנה מסביר כי במידה ויהיה חוק האוסר על כניסת ישראלים, המדינה יכולה להיתבע על יד אותו ישראלי, כיוון שאם הוא איש עסקים, הוא מפסיד כסף באי השתתפותו בכנסים ותערוכות. שנית, ההמלצה מעבירה את ההחלטה הסופית לאותו ישראלי סורר, לשיקול דעתו, וכך האשם הוא הוא בעצמו ולא המדינה. גורם שלישי הוא הסכמי השלום. ישנם סעיפים ברורים בהסכמים המאפשרים תנועה חופשית של אנשים וסחורות. קביעת חוק עלולה לגרור את ביטול ההסכם. סיבה אחרונה היא כי החוק אינו נייד וההמלצה כן. ההמלצות משתנות לעיתים ברמות הסיכון שלהם, וחוק קשה לשנות בהתאם לכל שינוי. בצה"ל, לעומת זאת, אותה המלצה הופכת לפקודה, והיא מחייבת את כל החיילים באיסור מוחלט.

ולמרות הכל, המטה ללוחמה בטרור מבהיר כי למרות הסטיגמה עליו, כסוגר של העולם הגדול והמעניין בפני הישראלים- מתוך 199 מדינות בעולם, רק 29 מוזהרות כיעד בסיכון לישראלים, ומומלצות בדרגות סיכון שונות כיעד לא כדאי. אז יש עוד לאן לברוח...
 
 

המדינות שאליהן אי אפשר לברוח

רשימת המדינות בהן לא כדאי שתנפשו בזמן הקרוב כוללות, לפי העדכון האחרון של המטה ללוחמה בטרור. מקרא קטן, לפני שמתחילים במסע האימים: "איום קונקרטי גבוה מאוד" משמעותו שעל ישראלים להמנע מכל ביקור שהוא ולצאת את המדינה לאלתר. "איום קונקרטי גבוה" משמעותו שעל ישראלים להמנע מביקור, ואם הם כבר שם, אזי לצאת את המדינה בהקדם האפשרי. "איום קונקרטי בסיסי" משמעותו שעל ישראלים להמנע מביקור במדינה. על מדינות המתויגות כ"איום פוטנציאלי מתמשך", ממליץ המטה ללוחמה בטרור לדחות נסיעות שאינן חיוניות.

מדינות המתויגות ברמת "איום קונקרטי גבוה מאוד":
איראן, אפגניסטאן, חבל קשמיר (הודו), האי מינדנאו (הפיליפינים) , ירדן (למעט במעבר (טרנזיט) בשדה התעופה של עמאן במסגרת טיסה ב Royal Jordanian), לבנון, מצרים (בצירוף אזהרה מיוחדת לצאת את סיני לאלתר), סודאן, סומליה, סוריה, עראק, צ'צ'ניה ובאזור גבול צ'צ'ניה-גרוזיה משני צידיו, תימן.

מדינות המתויגות ברמת "איום קונקרטי גבוה":
אינדונזיה, אלג'יריה, ג`יבוטי, מלזיה, ניגריה (למטיילים - בניגריה כולה; לשליחים/עובדים ישראלים ממליץ המטה להימנע מביקור/שהייה בצפון ניגריה (מקו רוחב ‎10 מעלות וצפונה לרבות הערים ‎Kano, Kato, Katsina, Zaria), ערב הסעודית, פקיסטן, דרום תאילנד (מדרום לקו הרוחב שבין Thammarat - Krabi).

מדינות המתויגות ברמת "איום קונקרטי בסיסי":
אמירויות ערביות מאוחדות, בחריין, כווית, מרוקו, קטאר, תוניסיה.

מדינות המתויגות ברמת "איום פוטנציאלי מתמשך":
טג`קיסטאן, לוב, עומאן, קטאר, קניה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by