בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הפרעות אכילה בגיל הרך 

הפרעות אכילה בגיל הרך

 
 
לימור גריף

הפרעות אכילה המוכרות לנו מהעולם שלנו, עשויות לפקוד גם את גוזלינו הקטנים. כיצד נאבחן הפרעת אכילה אצל תינוק בן חודש, מהם הגורמים ואיך מטפלים בהם מבלי שתהיינה לכך השלכות בעתיד?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם התינוק צועד על קיבתו (צילום: sxc.com )
 גם התינוק צועד על קיבתו (צילום: sxc.com )   
מסתבר כי הורים רבים מוצאים עצמם מתמודדים עם סרבנות אכילה, כבר משנתו הראשונה של הילד, כאשר התגובה הראשונית היא חרדה לשלום הילד. חשוב להבחין בין חוסר תיאבון זמני ובין סרבנות שהופכת עיקבית ועלולה להזיק לבריאותו והתפתחותו של הילד.

במידה וילדכם החליט כי ההנקה לא מתאימה לו, וגם תחליף החלב ממש לא לרוחו, וחולף לו פרק זמן משמעותי ותינוקכם בן החודשיים עדין דבק בסרבנותו, דעו כי זהו אחד הסימנים שמורים על בעיה הדורשת.
 

הסטטיסטיקה מדברת

 
ד"ר אבני, מנהלת מרפאת הפרעות אכילה לגיל הרך בביה"ח דנה לילדים, מסבירה כי על פי עיון בנתוני הסטטיסטיקה, הפרעת אכילה עשויה להתחיל בגיל מאוד צעיר. "הנתונים מראים כי 25% מהילדים הבריאים בגילאי 6-0 סובלים מהפרעת אכילה. בהגדרה זו נכללים ילדים הנגמלים מהנקה מאוחרת, ילדים עם אכילה סלקטיבית, פליטות מרובות ואגירת מזון. בנוסף נכנסים לסטטיסטיקה ילדים אשר סובלים מהשתנקות לעתים קרובות, ילדים המוזנים בזמן שינה או ילדים האוכלים רק בעזרת טקסים ייחודיים, כמו מול הטלוויזיה והווידיאו. חשוב לציין כי 80% מהילדים עם בעיות התפתחות סובלים גם מהפרעת אכילה".
 

בעיה מורכבת

יפה שיף, דיאטנית קלינית, מומחית בתזונת תינוקות וילדים מביה"ח דנה, מרכז רפואי ת"א, מסבירה כי הפרעות אכילה עשויות לנבוע מבעיות תזונתיות, רגשיות או תחושתיות. הטיפול בבעיות התזונאיות נעשה כמובן על ידי הדיאטן יחד עם צוות פסיכולוגי וקלינאי תקשורת. יחד, מסבירה שיף, עשוי הילד לקבל את הטיפול שיאמוד ויטפל בבעיה מכל כיוון אפשרי.

הפרעת אכילה יכולה להופיע אף בגיל חודש, מסבירה שיף, מלווה בביטוי התנהגותי פשוט מאד: חוסר רצון לאכול. "ייתכן מצב בו הילד יאכל כמויות מאוד קטנות או מזונות מסוימים, כתוצאה מרגישות יתר. הפרעות אכילה יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים: ילד כבן שנתיים שלא מוכן לאכול מוצקים, ומעדיף לאכול כל היום מעדן או מחית פירות. תינוק שיש לו בעיית מציצה או הפרעת סנכרון בין נשימה, יניקה ובליעה. במצבים כאלה נרכז את האוכל שלו בכמויות מאוד קטנות, עד שילמד לפתח את היכולת לסנכרן בין נשימה, יניקה ובליעה כמו גם את הצורך באכילת מוצקים".

המצבים בדוגמאות המוזכרות נובעים מחוסר בשלותו של הילד, ולכן על ההורים להתאים עבורו, בפיקוח דיאטנית קלינית כמובן, את כמות המזון המתאימה לו, עד שיפתח בעצמו את היכולת לבצע פעולות המצריכות גיוון במזון, ויתקדם בסרגל ההתפתחות הנורמלי.
 
 
מהן התופעות על פיהן ניתן לאפיין ילד כסובל מהפרעת אכילה?
לפני מספר שנים הוגדרו מספר קטגוריות של הפרעות אכילה הניתנות לאבחון על פי גיל הילד, בזמן התחלת התופעה: הראשונה, מסבירה ד"ר אבני, היא הפרעת אכילה הקשורה בוויסות (מדובר בתינוקות במהלך החודשים הראשונים לחיים). "התופעה קשורה בעיקר לטמפרמנט של התינוק ונובעת מליקוי בויסות המנגנונים האחראים על הרעב והשובע, העירות והשינה. הטיפול מצריך התייחסות פרטנית לילד יחד עם ההורה, על מנת לאפשר את ויסות הגירויים אצל התינוק שיביא למצב של אכילה בזמן ערות רגועה".
 

בעית תקשורת

תופעה נוספת, מסבירה אבני, היא הפרעת אכילה כתוצאה מבעיה בקשר עם המטפל (מגיל חודשיים ועד גיל חצי שנה). כאשר מנגנוני הוויסות תקינים, אולם יש ליקוי בהבנת צרכי התינוק מצד המטפל המרכזי שלו (הורה או מטפל אחר). "בתינוקות אלה נראה עיכוב בתגובות החברתיות (קשר עין ,חיוך או מלמול) וכן סימנים של עיכוב בגדילה שאינם קשורים לבעיה רפואית. על מנת לטפל בבעיה, יש לקיים טיפול במסגרת הקהילה או במקרים קיצוניים במסגרת אשפוז. זוהי קבוצה קטנה של ילדים שיגיעו לאבחון הפרעת האכילה, בד"כ בגלל חשד להזנחה כוללת".
 
על אנורקסיה של גיל הילדות כבר שמעתם?
ד"ר אבני מסבירה כי התופעה מתחילה סביב גיל שישה עד תשעה חודשים עם המעבר לאכילה בכפית. "בתקופה הזו עלול התינוק לפתח התנהגויות כגון: סגירת הפה וסירוב לאכול, מה שגורם להורים להסיח במידה רבה את דעתו מהארוחה על מנת שיאכל. ההורים יוצרים שילוב לא נכון של משחק ואוכל בזמן ההאכלה, וגורמים לתינוק שלא להבחין בין השניים. הטיפול יתבצע רק ברמה ההתנהגותית של הילד, תוך כדי הקניית כלים להצבת גבולות, הכוללים בתוכם את נושא האוכל, תוך כיבוד רצונו בעצמאות.
 

הפרעת אכילה סלקטיבית

אכילה סלקטיבית (sxc.com)
 אכילה סלקטיבית (sxc.com)   
הפרעת אכילה סלקטיבית הינה הפרעה נוספת המופיעה מגיל תשעה חודשים ועד גיל שנתיים. "התופעה שכיחה במיוחד בעת המעבר למזון מוצק ומתבטאת בכך שהתינוק מסרב לאכול אוכל עם מרקם, טעם, ריח או מראה מסוים. הסירוב מופיע מיד עם הופעת אוכל חדש, אולם כשמציעים לילד אוכל מוכר הוא אוכל טוב יותר. במקרה זה קיימת סכנה לבריאותו של הפעוט, מכיוון ותזונתו תלויה במגוון מזונות מצומצם מאד. דרך הטיפול במקרה הנוכחי תתבצע על ידי חשיפה הדרגתית למזונות חדשים יחד עם מתן דגש על אכילה משפחתית כמודל.
 

פוסט טראומה

הפרעת אכילה פוסט-טראומתית יכולה להתרחש בכל גיל וקשורה במרבית המקרים לאירוע טראומתי שהתרחש בחלל הפה או קשור למערכת העיכול. התופעה מתרחשת בעיקר אצל פגים שהונשמו בעזרת מכשירים שונים, ילדים שעברו ניתוחים בחלל הפה או תינוקות וילדים שהואכלו בכוח. בנוסף ניתן להבחין בכך אצל ילד שעבר אירוע קיצוני של השתנקות (יכול להופיע גם כתגובה לאירוע שאינו קשור ישירות לאוכל או לחלל הפה). במקרה כזה מציעה אבני לחשוף את הילד בצורה הדרגתית לגורם ה"טראומטי".הפרעת אכילה הקשורה בבעיה רפואית יכולה להופיע בכל גיל וטיפול בבעיה הרפואית יפתור רק חלקית את בעיית האכילה.
 
איזה תהליך עובר ילד אשר אובחן כסובל מאחת מהפרעות האכילה השונות?
ד"ר מיכל אבני: "הילדים המגיעים אלינו עוברים אבחון רב מקצועי הכולל הערכה משותפת של אחות, רופא ילדים, פסיכולוג, קלינאי תקשורת, תזונאית ופסיכולוג. בתום האבחון ניתנות המלצות טיפוליות. הטיפול מאפשר הבנה טובה יותר של תהליך האכילה וההאכלה דרך הפן הטכני שלהם (קלוריות, מכניקה של אכילה) וכן הבנה לגבי משמעות האוכל, והשלכות האינטראקציה שיוצר האוכל בין הילד להורה".
 
במה יכולה להשפיע הפרעת אכילה על תפקודו של הילד?
הפרעות אכילה עשויות לגרום לירידה בביצועים הקוגניטיביים בקרב גילאי שנתיים עד ארבע, ליצירת בעיות התנהגות, ואף להפרעה בקשר התקין בין ההורה לילד. מסבירה ד"ר אבני, "הפרעות שאינן מטופלות בגיל הרך עלולות לקבע הפרעות דומות בגיל מבוגר, ואף לתרום להתפתחות הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות".
 

נורה אדומה

מחקרים הוכיחו כי גם ילדים אשר המשיכו לעלות במשקל, המשיכו לסבול מנזקים ממושכים בשל הפרעת אכילה שלא טופלה. האינדיקציה לתשומת הלב שצריכה להתעורר אצל ההורים היא הופעת סירובו של התינוק לאוכל, סירוב שנמשך יותר משבועיים שלושה (עד חודש ימים).

הסימפטום הנוסף והחשוב ביותר שעלינו לזכור ולהקפיד, הוא הקשר בין התינוק והוריו. במידה וקיימת בעית תקשורת, יכולה להתעורר הפרעת אכילה קיצונית אצל הילד, שעשויה להוביל לתת משקל. מדובר בתינוקות שלא יוצרים קשר עין, לא ממלמלים, ולעיתים אף מפגינים חולשה בשרירים. לאחר בדיקה קפדנית, בה יתברר כי הורי התינוק לא מטפחים את הקשר עימו, הטיפול ייעשה בעירוב עובדת סוציאלית והרשויות, ובמקרים קיצוניים אף ידרוש אשפוז.
 

לתשומת לבנו

במידה ונקבל הפנייה מטיפת חלב או רופא הילדים עקב ירידה חדה או עלייה מוגזמת במשקל התינוק, עלינו להתחיל ולחשוד כי מדובר בהפרעת אכילה בגיל הרך. כמו כן יש להיות עם האצבע על הדופק כאשר נושא האוכל הופך באורח מוגזם לנושא ההתעסקות העיקרי בבית או כאשר קיים רפלקס הקאה מוגבר בזמן האכילה. מקרים נוספים שיש לשים לב אליהם הם: חוסר יכולת לאכול בשל בעיה רפואית, קשיים בגמילה מהנקה מאוחרת או כאשר קיימים קשיים בהחדרת מזונות חדשים או מעבר לאוכל מוצק.

כמו כן יש לתת את הדעת במקרה של אכילת מגוון מזונות מצומצם ביותר, במקרים של האכלה בזמן שינה או כאשר ההאכלה מתבצעת רק בעזרת טקסים והרגלי אכילה ייחודיים.

הפרעות אכילה עשויות להתרחש בגיל צעיר מאד ועלינו ההורים לפקוח עיניים ולהבחין בכך אם סימפטומים כאלו ואחרים מתרחשים. בה בעת עלינו לשמור על איזון ברמת החרדה, ולנסוך בילדינו תחושת ביטחון מתוך אחריותינו כהורים בוגרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by