בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פריחת האלרגיות  

פריחת האלרגיות

 
 
יפית בן נון

לעיתים נדמה כאילו כל דבר בעולם יכול לגרום אלרגיה לזאטוט שלנו. כיצד מרגיעים אותן ואת ההיסטריה שלנו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעיצומו של עיטוש (צילום: sxc.com)
 בעיצומו של עיטוש (צילום: sxc.com)   
תשתה חלב תהיה חזק! האומנם? מסתבר שלא תמיד הדבר נכון, ישנם ילדים שאף חלב תמים למראה עלול ליצור אצלם תגובה אלרגית. "3%-5% מכלל הילדים בעולם, סובלים מאלרגיה בשנתיים הראשונות לחיים. כאשר בשלוש השנים הראשונות לרוב מדובר באלרגיה למזון ולא לאלרגנים באוויר". אומרת ד"ר יעל לוי, סגנית מנהל מכון קיפר לאימונולוגיה ואלרגיה במרכז שניידר. ומוציאה אותנו למסע בעקבות קרדית אבק הבית, אבקנים, ושאר מזונות. כנראה שלשאלה שאני אשפשף? במקרה זה התשובה היא כן. ובגדול.
 

למה זה קורה לנו?

 
עונת האביב מגיעה וביחד איתה המראות החוזרים של הזאטוטים המתרוצצים בגן זבי חוטם, למה בעצם זה קורה? ד"ר לוי עונה, "אלרגיה היא תגובה חריגה של מערכת החיסון של הגוף שמתבטאת ביצירת נוגדנים מסוימים, נגד חומרים שנמצאים במגע עם הגוף. החומרים יכולים להגיע דרך האוויר או מערכת הנשימה. בנוסף ניתן למצוא חומרים היוצרים תגובה אלרגית דרך העור או דרך מערכת העיכול המגיעים דרך מזוננו. כתוצאה מיצירת הנוגדנים האלה יש שרשרת תגובות בגוף שגורמת לתגובות האלרגיות השונות".
 

לתת בהם סימנים

על מנת לעשות קצת סדר בבלגן, ד"ר לוי מפרטת בפנינו את סוגי האלרגיות:
המחלות האלרגיות כוללות כמה מערכות בגוף: דרמטיטיס אטופית (Atopic Dermatitis) המכונה גם "אסטמה של העור" )מתבטאת בשטחי עור אדומים ומאוד מגרדים). מחלות אלרגיות של דרכי נשימה: נזלת אלרגית עם או בלי אסטמה ואלרגיה למזון. ילדים הסובלים ממנה עלולים בבגרותם לפתח אלרגיות לאבקנים, לקרדית אבק הבית ולבעלי חיים. הנזלת האלרגית מתחילה בגיל ארבע חמש בערך והיא קשורה באלרגיה לאלרגנים נשאפים באוויר, לא נבחין בה בד"כ אצל ילדים בני שנתיים שלוש. קרדית אבק הבית לעומתה היא גורם אלרגני, הקשורה בדרך כלל בנזלת אלרגית יותר כרונית ולא נזלת אלרגית עונתית".

לפחות בשלוש השנים הראשונות תופעות קדחת השחת (אלרגיה לפריחה המופיעה באביב) מדלגת על הזאטוטים ומזכה אותנו בשקט יחסי. מאידך, האלרגיה למזון חיה נושמת ובועטת. "קיימים מספר מזונות אלרגניים שגורמים למרבית התגובות בילדים קטנים. העיקריים שבהם: חלב, ביצה, חיטה, בוטנים, אגוזים, שומשום ודגים". אם כך תהה ההיפוכונדר השוכן בתוכנו, האם ניתן להקדים תרופה למכה? "לא ניתן לדעת מראש". חורצת ד"ר לוי. כעקרון אין להוציא מזונות מסוימים מתפריטו של הילד כפעולת מנע, אך יחד עם זאת באם האחד האחים סובל מאלרגיה או מדרמטיטיס אטופית, במקרה זה קיימת המלצה לדחות מזונות אלרגניים כמו ביצה, חטיפי בוטנים, טחינה חלבה.
 
 

סימפטומים שכאלה

באם הילד אלרגי ניתן לדעת רק לאחר שמתרחשת התגובה האלרגית. תגובה אלרגית חריפה באה לידי ביטוי דקות לאחר אכילת המזון האלרגני, ומתבטאת בפריחה מתפשטת ומגרדת, התנפחות, לעיתים בקשיי נשימה, התעטשויות, נזלת ודמעת. במקרים חריפים יותר, כגון אלרגיה לבוטנים, יתכנו בצקות בעור ובריריות דרכי הנשימה והעיכול. ברגע שתגובה חריפה מסוג זה מתרחשת, די מובן שזו תגובה אלרגית למזון שנאכל מספר דקות קודם לכן.

תגובה אלרגית מתונה יותר מתרחשת בעיקר כאשר הרגישות הינה לחלב או לסויה. "במקרה זה, התגובה האלרגית בקרב תינוקות תתבטא בהדרגה, תוך מס' שעות ואפילו ימים מאכילת המזון. התגובה האלרגית תבוא לידי ביטוי בעיקר בסימפטומים מצד מערכת העיכול כמו: הקאות, שלשול וחוסר עלייה במשקל".
 
לישון עם האויב (צילום: hoover family photos-flickr.com)
 לישון עם האויב (צילום: hoover family photos-flickr.com)   
כיצד ניתן לדעת האם הילד נדבק בעוד וירוס מעצבן שהוא הביא מהגן, או שמא מדובר באלרגיה? ד"ר לוי שמה דברים על דיוקם, "קיימים סימנים נוספים שתומכים, על פיהם נוכל לדעת האם מדובר במחלה או אלרגיה כלשהי. למשל, כאשר מדובר במחלה זיהומית, נוכל להבחין בעלית חומו של הילד. בנוסף נערוך גם בדיקות, למשל, במקרה של שלשול כרוני נערוך בדיקות נוספות כדי לשלול סיבות אחרות. לאחר ששללנו את הסיבות האחרות והגענו למסקנה שהשלשול הכרוני וחוסר העלייה במשקל נובעים ארעו כתוצאה מאלרגיה לחלבונים, לחלב או לסויה, יש להוציא את המזון האלרגני מהתפריט, להחליף אותו במשהו אחר ולוודא שהסימפטומים חולפים".
 

קדימה לאלרגולוג

חוששים שהקטנצ'יק אלרגי? ד"ר לוי מפנה אתכם להתייעצות עם רופא הילדים. "באם הרופא חושש שאכן קיימת אלרגיה, הוא יפנה אתכם לייעוץ, בד"כ אצל רופא אלרגולוג.
כיצד מתבצע האבחון הרפואי? במידה ומדובר בתגובה אלרגית חריפה מסתייעים בתבחיני עור מהידיים או בבדיקת דם המאתרת את הנוגדנים כנגד המזון האלרגני. במידה ומדובר באלרגיה כרונית לא קיימת בדיקה ולכן עושים ניסוי וטעייה, מוציאים מהתפריט של הילד את המזון שאנחנו חושבים שגורם לו לסימפטומים ובודקים האם קיים שיפור".

מעבר לרצון שהילד יוכל סתם ליהנות מגלידת שמנת טעימה, קיים גם החשש שמא האלרגיה לחלב תפגע בתזונתו של הילד. ד"ר לוי ממוססת את הפחדים, "ילד האלרגי לחלב יכול לאכול תחליפי חלב על בסיס סויה,. במידה והילד אלרגי לחלב ולסויה, קיימת אפשרות לתת לו פורמולה היפואלרגנית. הפורמולות בנויות באופן כזה המספק את כל אבות המזון. מחקרים לאורך זמן הראו שתינוקות שאינם פגים גדלו על פורמולות סויה, כמו ילדים רגילים".
 

מה עושים?

ילד אלרגי זה לא סוף העולם, כמעט לכל דבר ניתן למצוא תחליפים לא פחות מזינים וטעימים, אך יחד עם זאת כדאי לנקוט בפעולות מנע, "על מנת להשגיח על הילדים הקטנים, יש להודיע לכל האנשים הבאים איתו במגע, סבים, גננות וכו' על האלרגיה. יש להשתדל שלא יביאו את המזונות האלרגניים למסיבות ולאירועים משפחתיים עד כמה שזה אפשרי.

ילדים שחווים תגובות אלרגיות קשות מאוד ובעלי נטייה לאסתמה ברקע. מקבלים ממשקל מסוים את מזרק האדרנלין האוטומטי לטיפול חרום ראשוני, במידה והילד אוכל בטעות את המזון האלרגני ומפתח תגובה אלרגית קשה". בנוסף, מכיוון שלנטיות האלרגיות יש רקע משפחתי, כלומר אם לשני ההורים יש מחלות אלרגיות, יש סיכוי גבוה מאוד שלילד יהיו גם מחלות אלרגיות. במשפחות בעלות נטייה כזו, כדאי להימנע משטיחים מקיר לקיר ומהכנסת בעלי חיים: חיתולים ציפורים וכו'. זה המינימום שאפשר לעשות כדי ליצור סביבה פחות או יותר חופשית מאלרגנים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by