בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לנהוג בחוכמה 

לנהוג בחוכמה

 
 
דקלה שטרן-קיי

בשל המקרים הקשים המדווחים לנו מדי יום באמצעי התקשורת על תאונות המערבות ילדים וכלי רכב. כמה כללי ברזל שאסור לפספס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
להרגיש בטוח (צילום: photos.com)
 להרגיש בטוח (צילום: photos.com)   
בשבועות האחרונים הגיעו מספר אירועים טראגיים לעמודים הראשונים של החדשות. תינוקת בת שמונה חודשים וילד בן ארבע מתו מחום לאחר שהושארו במכונית בימות הקיץ הלוהטים, אב דרס בשוגג את בתו הפעוטה בת השנתיים כשלא הבחין שיצאה מהמכונית. אלו רק האירועים שאנחנו שומעים עליהם, ילדים רבים משחקים במגרשי חניה, עולים לרכבי הסעה לא תקינים ונוסעים במכונית כשהם אינם מאובטחים בכיסאות בטיחות. במיוחד בקיץ, כשהשמש מטגנת את תאי המוח ולפעמים הכללים פורחים מהזיכרון, חשוב לשמור על הרגלי בטיחות ברורים ולהפוך אותם לטבע שני. הימנעות היא שם המשחק, כי בקרב הלא צודק בין ילד ומכונית, הילד תמיד מפסיד.
 

להדק את החגורה

 
שלא תגידו שלא ידעתם, ילד עד גיל תשע חייב להיות מאובטח וקשור בכיסא בטיחות או "בוסטר" בכל נסיעה. גם אם אתם רק "קופצים" לחברים או נוסעים לחוג, אל תשאירו את הילד מחוץ לכיסא הבטיחות. על פי ארגון "בטרם", יעילות מושבי הבטיחות הוכחה במחקרים סטטיסטים שבוצעו בארה"ב. המחקרים מצביעים על ירידה בשיעור של 71% בתמותת תינוקות שהיו נתונים בכסא בטיחות בזמן תאונה, וירידה של 54% בתמותת פעוטות עד גיל ארבע. עכשיו, כשברור שלא יוצאים מהחניה מבלי לוודא שכולם קשורים ומאובטחים, איך נדע איזה כסא לבחור? מיכל קליין, ראש תחום מידע ופיתוח בארגון "בטרם", מציינת מספר פרטים שצריך לבדוק כשבאים לקנות מושב בטיחות: "חשוב להתייחס להמלצות בנוגע לגובה ומשקל. צריך לבדוק שהכיסא מותאם לגילו ומשקלו של הילד, ולהנחיות בנושא כיוון הנסיעה (על פי ההנחיות, תינוק עד גיל שנה ועד משקל 9 ק"ג צריך לשבת נגד כיוון הנסיעה). בנוסף חשוב לבחון את יציבות הכיסא ברכב לפני שקונים, לראות האם ניתן להרכיב אותו בצורה נכונה ונוחה לכולם".
 
יותר בטוח מבטוח (צילום: photos.com)
 יותר בטוח מבטוח (צילום: photos.com)   
מה בנוגע לתו תקן?
"יש לבדוק האם קיים תו תקן אמריקאי או האירופי, המאושר על ידי משרד התחבורה", טוענת מיכל קליין. את ההנחיות המפורטות לרכישת מושבי בטיחות ניתן לקרוא באתר של ארגון "בטרם", אבל חשוב לדעת מספר כללים בסיסיים. למשל, אסור בתכלית האיסור להתקין סל-קל או כיסא בטיחות מול כרית אוויר פעילה, ועדיף להתקין אותם במושב האחורי, שהוא בטוח יותר. לפני שאתם יוצאים לנסיעה, ודאו שרצועות מושב הבטיחות מהודקות לגוף הילד, כך שניתן יהיה להכניס בין הילד לבין רצועת הכתפיים אצבע אחת בלבד.

תינוק באוטו

הורים רבים מדביקים על הרכב מדבקה המתריעה על המצאות תינוק ברכב, אבל לפעמים שוכחים את העובדה הקריטית הזו בעצמם. על פי ארגון "בטרם", 25 תינוקות וילדים נשכחו ברכב בארבע השנים האחרונות, כשבחלק מהמקרים התוצאות היו קטלניות. רשמו וזכרו: אין להשאיר תינוק, פעוט או ילד ברכב ללא השגחה, בשום מקרה. גם אם "קפצתם" לבנק והשארתם מכונית מונעת עם מזגן פועל, גם אם רק עצרתם ויצאתם לדבר עם השכן. הוציאו את הילד מן הרכב, כי אין לדעת מה עלול לקרות.

אבל מה קורה אם אנחנו טרודים, עסוקים וחוששים שנשכח, חס וחלילה, שהילד נמצא איתנו?
קליין, "אנשים מנסים לחפש מכשירים אלקטרוניים שמתריעים על הימצאות ילד ברכב. קיימת איזשהי המצאה אמריקאית, אבל היא מתאימה רק למושבי בטיחות אמריקנים, מן הסתם, ולא שמעתי על משהו שהגיע לארץ. רעיון טוב הוא לשים מדבקה על ההגה ועל החלון, שמזכירה לבדוק בסוף כל נסיעה האם יש עוד מישהו ברכב. בכל מקרה צריך לעשות הרגל , גם אם אנחנו יודעים שלא לקחנו אף ילד באוטו, להעיף מבט ולבדוק. ברגע שזה יהפוך להרגל, לטבע שני, נרגיש יותר בטוחים כי כבר נעשה את זה באופן אוטומטי".
 
 

מי שעומד מלפני, מאחורי ומצדדיי

ילדים קטנים או גדולים, השוהים ומשחקים בקרבת המכונית נמצאים בסכנה. חניונים אינם מקום למשחק, רגע קטן של חוסר תשומת לב יכול להיות קטלני. קליין: "הכלל הכי חשוב הוא להפריד בין החניה והאזור שבו הרכב נמצא לבין המקום בו הילדים נמצאים ומשחקים. אסור בשום אופן ליצור מצב שבו מתחם המשחקים של הילדים יכלול גם את שטח החניה. צריך לגדר, לתחום את החניה בצורה מאוד ברורה כך שהילד לא יראה אופציה לשחק שם". ואם אתם חונים במקום בו אין הפרדה, עשו לעצמכם מנהג לפני כל נסיעה, הקיפו את הרכב ובדקו האם יש מישהו בסביבה, מעל או מתחת. קיימים גם אמצעים טכנולוגיים המתריעים על כך, כמו מצלמות וידאו במראות או בחלקו האחורי של הרכב, אפילו מערכת המתריעה על דמות קרובה מדי באמצעות צפצופים. אבל הכי פשוט (וגם הכי זול) זה לצאת ולבדוק. גם במקרה הזה מדבקה על ההגה או על החלון תהיה פיתרון יעיל כדי להזכיר לנו שוב ושוב.
 

הסעות

מערך ההסעות לבתי הספר, לגנים ולקייטנות עשוי לרוב להיות בטוח ומאורגן, אבל כדאי תמיד לבדוק כמה נקודות לגבי הרכבים שמסיעים את הקטנטנים ממקום למקום, הנהגים וחברת ההסעה ובעיקר ללמד את הילדים כמה כללי בטיחות בסיסיים. האחריות על בדיקת חברת ההסעה, הרישיונות ושאר הקריטריונים המקצועיים מוטלת על הרשויות המקומיות, אבל כדאי לוודא שלכל ילד יש מקום לשבת ואף אחד לא עומד, או מצטופף.

קליין, "הורה יכול לעלות על ההסעה ולבדוק שלכל כיסא יש חגורה, שיש שלט במקום בולט שאומר שמדובר ברכב הסעות לילדים". קליין מוסיפה שאם יש לכם ילד קטן, חשוב ללוות אותו להסעה ולראות שהוא עולה לרכב בצורה בטוחה. חשוב להסביר בבית שלא רצים לכביש, גם אם הכדור התגלגל או התיק נפל. "צריך להסביר מה סדר העדיפויות, להבהיר לילד שמה שבאמת חשוב זה לא התיק או הכדור אלא הוא והחיים שלו. הדרך היחידה להרים תיק או חפץ אחר שנפל ליד רכב ההסעה הוא להודיע לנהג, לוודא שהוא שמע והסכים או אפילו יצא מהרכב והביא את החפץ בעצמו".

בנוסף, חשוב לעבור על כמה כללי בטיחות בסיסיים בעיקר בכל הנוגע לעלייה וירידה מההסעה. יש לומר לילד להמתין לרכב רק בתחנה, לא לרוץ ולהתפרץ לכביש אלא לחכות שהרכב יגיע לתחנה ולעלות בזהירות. בירידה מהרכב, יש לחכות לעצירתו המלאה ולחכות על המדרכה עד שייסע. אם צריך לחצות כביש שנמצא לפני או אחרי רכב ההסעה, יש להתרחק מהרכב עד למצב בו הנהג יכול להבחין בילד, ולוודא שבאמת הבחין בו.
 
ב-14 באוגוסט יושק בקניון הגדול בפתח-תקווה פרויקט "זוהרים בדרכים" , ילדים בטוחים בדרך, שיתוף פעולה בין ארגון "בטרם", קבוצת קניוני ישראל וחברת ניו קופל SIXT. האירוע יתקיים במעמד שרת החינוך יולי תמיר, וכדאי להגיע עם הילדים, להשתתף וללמוד על כללי הבטיחות. הכלל החשוב מכל הוא פשוט לשים לב, להיזהר ולהימנע, כדי שלא נצטרך להתמודד עם התוצאות.

לסיכום, למרות טרדות היום, העבודה, הנקיונות, החשבון בבנק, חשוב לזכור כי החיים של ילדכם תלויים בכם ובהחלטות הרגעיות שאתם לוקחים, החלטות שעשויות להציל את חייו של הדבר היקר לכם מכל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by