בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוריות וטיפולים 
קפאו לי הביציות  

קפאו לי הביציות

 
פוריות וטיפולים |
 
רוני להב

אחרי שהתרגלנו למושג "הקפאת זרע", הגיע הזמן להתוודע למושג הנשי המקביל ולתחום שימור הפוריות שלא מפסיק להתפתח. מה זה הקפאת ביציות, למי זה מתאים ולמה זה חשוב?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החגיגה מתחילה אחרי ההפשרה ( צילום: linny-flickr.com)
 החגיגה מתחילה אחרי ההפשרה ( צילום: linny-flickr.com)   
בעשורים האחרונים חלה התקדמות אדירה בעולם בכל מה שקשור לתחום הפוריות. לאחר שהמדענים מתחו את גבולות הגיל שבו יכולה אשה ללדת, ולאחר שהם אפשרו לאחוז ניכר מאנשים עם בעיות פוריות להפוך להורים, עכשיו הם שוקדים על שימור הפוריות. כלומר, המדענים מנסים להגיע למצב שבו אשה שתרצה, תוכל לדחות את מועד כניסתה להריון, ועדיין תשתמש בביציות שלה. אחרי הכול, אם גברים יכולים להקפיא את הזרע שלהם לשימוש עתידי, למה שהנשים לא ייהנו מהאפשרות הזאת גם?
 
 
החשיבות של שימור הפוריות גדולה עבור נשים שמעוניינות להבטיח את יכולתן ללדת בגיל מבוגר יותר (בעיקר נשים ללא בן זוג) ועבור נשים חולות סרטן שאינן יכולות להיכנס להריון כיוון שהן עוברות טיפולים כימותרפיים והקרנות. טיפולים אלה פוגעים בשחלות ובמאגר הביציות של האשה, שקיים בגופה מיום היוולדה ואינו מתחדש. כשמדובר במטופלת צעירה שרוצה להרות בעתיד, צריך לשמר אותן. שיטה אחת היא להקפיא את הביציות כשהן אינן מופרות, כלומר שמירתן בטמפרטורה נמוכה דיה כדי לעצור את כל התהליכים הביולוגיים שבהן. שיטה זו מתאימה בעיקר לילדות או לנשים שאינן נשואות, אך הדעות הרפואיות לגביה חלוקות: הביציות נוטות להיהרס במהלך ההקפאה ורובן לא ישרדו את המאמצים שהושקעו בהם. בנוסף, האישה עדיין צריכה לעבור ביוץ, וזה יוצר מגבלת גיל וזמן.
 

השיטות לפניכן

השיטה המומלצת לשימור הפוריות של ילדות, נערות ונשים חולות סרטן היא הקפאת רקמת השחלה, על אף שהניסיון הקליני בתחום עדיין מועט. זהו תהליך שמתאים לנשים עד גיל 40 שאמורות לעבור השתלת מח עצם או טיפול כימי במינון גבוה, ועיקרו הוצאת המעטה החיצוני של השחלה והקפאתו. לאחר ההחלמה מפשירים את הרקמה ומשתילים אותה באגן, כדי שתחזור לייצר ביציות. הוצאת הרקמה מתבצעת בלפרוסקופיה תחת הרדמה מלאה. הרקמה (והביציות בתוכה) מועברת למעבדה ומוקפאת בחנקן נוזלי למשך זמן בלתי מוגבל. היתרונות של השיטה הם מהירות הביצוע שלה, היכולת להשתמש בה גם אצל ילדות שטרם הגיעו לגיל הפוריות (הביציות הפוטנציאליות כבר קיימות בשחלה) והעובדה שהיא אינה מצריכה גירוי הורמונלי, המסוכן בסוגי סרטן מסוימים. החיסרון של השיטה הוא שבמהלך ההקפאה וההפשרה נהרסות ביציות רבות, והמאגר הקיים, והמוגבל, מתרוקן
 
 
השיטה שבה הצטבר הניסיון הרב ביותר לשימור הפוריות היא הקפאת הביציות לאחר הפרייתן והחְדרתן חזרה לרחם לאחר שהופשרו (אפילו לאחר כמה שנים). זוהי טכניקת טיפולי פוריות שנמצאת בשימוש כשלושים שנה ומקלה על תהליך ההפריה באופן משמעותי. שיטה זו מתאימה לנשים שמנסות להרות באמצעות הפריה חוץ-גופית (עם בן-זוג או עם תרומת זרע), ולבני זוג שנותרו להם ביציות מופרות עודפות מטיפול הפריה קודם והם מעוניינים בטיפול נוסף. תהליך הפשרת הביצית שונה ממוסד רפואי למשנהו, אך לרוב הוא כולל את הפשרת הביצית הקפואה לטמפרטורת החדר, הסרת החומר שנועד להגן על הרקמה שלה בזמן ההקפאה, ולבסוף חימום הביצית המופשרת לטמפרטורת הגוף. שיעור ההצלחה של שיטה זו מוערך בעשרים אחוזים למחזור טיפול (תלוי בגיל האשה, במספר העוברים המוחדרים ובגורמים נוספים).
 
נכון להיום, הקפאת ביציות מוגבלת לתקופה של חמש שנים בלבד. בית החולים רשאי להאריך את התקופה בחמש שנים נוספות בעקבות בקשה כתובה, חתומה בידי שני בני הזוג ומאושרת בחתימת הרופא האחראי. מבחינה משפטית, בישראל מותר לבצע נטילת ביצית רק מאשה שנמצאת בטיפול רפואי בגלל בעיות פוריות ובאישור רופא, כלומר, לא כל אשה שמעוניינת לתרום ביציות יכולה לעשות זאת, אלא רק אשה שעוברת טיפולי הפריה בעצמה.

באופן טבעי, רוב המטופלות מעדיפות לשמור את הביציות לעצמן לשימוש עתידי, והתוצאה היא שמאגר הביציות מתורמות ישראליות זעום. "המרכז הרפואי לפוריות" בבית החולים אמריקן מדיקל סנטר מספק פיתרון ייחודי למצוקה: אתר אינטרנט לזוגות בטיפולי פוריות שמעוניינים בתרומת ביצית, המפרסם מאגר של מאות נשים שמעוניינות לעזור להם. המאגר מספק פרטים כלליים על התורמות (נתונים פיזיים, השכלה, היסטוריה רפואית ועוד), והתהליך עצמו מלווה בפגישות עם רופא במרכז הרפואי לפוריות. האתר כתוב באנגלית כיוון שהוא מיועד גם לזוגות באירופה ובארצות הברית, והוא כולל אינפורמציה רבה, פורום שאלות מקצועיות ומידע על פעילות המרכז הרפואי ועל הסגל שלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by