בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תפור עליהם 

תפור עליהם

 
 
יעל רגב, מערכת RED

הם לא קונים בגדים ברשתות, החוט והמחט הם ידידיהם הטובים ביותר ואת אובססית השופינג שלהם הם מכוונים לבדים מעניינים. בשיטת עשה זאת בעצמך, הם עושים את המעשה היצירתי ותופרים לעצמם את האביזרים והבגדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תיק תשבץ של יעל הירשברג
 תיק תשבץ של יעל הירשברג   
למי מאיתנו זה לא קרה. את יוצאת לסיבוב שופינג מהגיהנום, עוצרת מול חלון הראווה היחיד שאת קולטת בו משהו שאשכרה שווה לקנות אותו במקום לאכול בשבועיים הקרובים וכשאת נכנסת למדוד, עומדת בתור לקופה איזו ההיא שגנבה את הפריט האחרון שהיה במידה שלך. או שאת גדולה מדי ולכן אין בכלל במידה שלך. או שלקנות בגדים זה מותרות שאפילו בצחוק ועם הרבה חומר סיכה לא נדחסים לתקציב שלך.

עשה זאת בעצמך

יש אנשים שזה פשוט לא קורה להם. כשהם רואים חולצה מעניינת באחת מהחנויות המרושתות לעייפה, הבאנליות ושוחטות המחיר הארורות ביותר, הם לא צריכים לחלוק אותה עם כל עם ישראל ופרחתו, הם פשוט מצלמים בראש את הגזרה, ניגשים לחנות הבדים הקרובה, קונים בד בגרושים ותופרים להם את הפריט בדיוק בצבע, בהדפס ובמידה שמתחשק להם. דיוות.

אנשים מתחילים לתפור לעצמם בגדים בשל סיבות שונות. כריפוי בעיסוק, כתחביב, כאמצעי לחסכון בהוצאה על קניית בגדים. בשל מחסור במבחר בגדים במידה הנכונה. קראו לזה שדרוג האינדיבידואל הסטייליסטי.
 
 
לא משנה מה הסיבה, עצם יצירת הבגד שלך בעצמך היא פעולה מעצימה, מחשלת ולחלוטין מאתגרת. האוטודידקטיות שביניכן יכולות לגשת לחנות "סטימצקי" הקרובה ולרכוש חוברת גזרות "בורדה" ולהתחיל לתפור או לחילופין, לרכוש ספר אופנת D.I.Y באחת מחנויות התחביב, או במכירת Ebay.

במידה ואינכן כה עצמאיות תוכלו להירשם לאחד ממגוון קורסי תפירת מלתחה אישית, שם תוכלו לזכות להיכרות ראשונית עם גזרות בסיסיות לפי מדתכם ועם רזי התפירה. לאמיצות במיוחד, מומלץ פשוט לתפוס שני פרטי לבוש ישנים, לפרק אותם, ולתרגל תפירה, עיצוב ותיאום דרך החלפת החלקים ביניהם.
 

חופש יצירה

תיק של יעל הירשברג
 תיק של יעל הירשברג   
דותן מורנו (22), סטודנט לאנימציה ב"בצלאל", התחיל לתפור לעצמו כבר בגיל 13. בביתו היתה מכונת תפירה ומה שהוא מגדיר כ"רוח תפרנית" מדבקת. תרתי משמע. " כשהייתי ילד, אמא שלי תפרה לנו המון בגדים, עוד כשלא היו בגדים מסין והכל היה מאד יקר. גם סבתא שלי שגרה איתנו, כל הבגדים שלה היו כאלה שהיא תפרה, ובתחום הזה היא ידעה הכל: תפירה, סריגה ורקמה". מורנו למד מהן את הבסיס, אך בעיקר שכלל את הטכניקות דרך ניסוי והמון תהיות וטעויות. הוא החל בתפירת תיקים וכובעים ובהמשך החל אף לתפור לעצמו בובות מסוגננות. בתיכון החל מורנו לתפור לעצמו גם בגדים, אך רק לפני שנה נרשם לקורס גזרה מקצועי, בו למד את רזי הטכניקה המסורתיים.

יעל הירשברג (23), סטודנטית לפסיכולוגיה ופילוסופיה, החלה לתפור בסביבות גיל 14. גם היא כמורנו למדה את הבסיס מאמה, רכשה מעט כלים אצל תופרת אך בעיקר המשיכה לחקור ולהתנסות בעצמה. בתיכון היא למדה במגמת אמנות פלסטית שבה עסקה גם מעט בתפירה. בניגוד למורנו, היא מעולם לא מקצעה את הטכניקה דרך קורס ועל כן למרות תחושת החופש והייחודיות שמעניקה היצירה העצמאית, הירשברג מודעת למגבלות המוצר המוגמר.
 
 
אפודת פליז בדוגמה כריסמסית (צילום: אנה שוונצ'קו)
 אפודת פליז בדוגמה כריסמסית (צילום: אנה שוונצ'קו)   
"הייתי רוצה לדעת לתפור בצורה מדוייקת יותר, עם טכניקה טובה יותר", מודה הירשברג, " בדרך כלל, הדברים שלי יוצאים לא לגמרי מקצועיים עם הרבה תפרים לא ישרים ותוצר סופי לא לגמרי סימטרי". הירשברג מסבה את תשומת ליבנו לכך שאם ברצונך לתפור לעצמך את המלתחה, את חייבת ללמוד דחיית סיפוקים מהי. במקום לרכוש בגד ומיד לחרוש עליו בחדווה אימפולסיבית, תאלצי להתבליין בתהליך רכישת חומרים ויצירה "ממושך ולעיתים אף מייגע".

לא רק תפרנים תופרים

שירה רומנובסקי (31), סטודנטית לתואר שני בלימודי תרבות, דווקא הגיעה אל התפירה מכיוון פחות רומנטי. צורך כלכלי. "התחלתי לתפור ולשנות בגדים כשהגעתי לארץ מרוסיה ב-88'. הייתי ילדה עם מודעות אופנתית והיו לי בגדים מכוערים. לא היה לנו כסף לקנות בגדים, אבל למזלי היה מוסד שנקרא 'מחסן עולים' עם בגדים משנות ה-70, ופיתחתי ממש יכולות על-אנושיות למצוא שם בגדים ולהפוך אותם לפריטים מגניבים. הפכתי שמלות לחולצות, גופיות לחצאיות מיני, מכנסיים מתרחבים לסקיני ווילונות לחצאיות. מבחינת טכניקה, עשיתי הכל עם חוט ומחט, באמצעים ביתיים, בעיקר ממה שזכרתי משיעורי התפירה, שהיתי גרועה בהם, ביסודי ברוסיה. רק אחרי שנים למדתי בבית הספר לתיאטרון חזותי טכניקה וגזרות".
 
דותן וג'קט פרי ידיו (צילום: אנה שווצ'נקו)
 דותן וג'קט פרי ידיו (צילום: אנה שווצ'נקו)   
גם מידתה הקטנה של רומנובסקי השפיעה על הצורך שלה לשדרג וליצור אופנה עבור עצמה. "משום מה", מספרת רומנובסקי, "לפני עשר שנים המידות בארץ היו ממש גדולות ובניגוד למה שנדמה, אותי כבחורה מאוד רזה, זה מאוד ביאס, כך שתמיד הייתי צריכה לשפצר את הבגדים וליצור בגדים למידתי.

מקורי זה לגמרי אני

דרייב התפירה של מורנו, שלמד בתיכון במגמת אמנות ועיצוב ועוסק היום באנימציה, נובע רבות מתשוקתו ליצירה וביטוי אמנותי. בשל כך, שמירה על יצירתיות וחותם אישי הם אחד מהמרכיבים המשמעותיים בהחלטתו להתלבש בביגוד פרי מכונתו. "אני אוהב את העובדה שאני בוחר את הבד והגזרה ואני לא נתון לגחמותיהם של מעצבי פס הייצור", טוען מורנו, " אני לא אוהב להיות פרסומת מהלכת לקסטרו או רנואר ועוד לשלם על זה הון. ברגע שאתה יוצר עבור עצמך את הפריט, אין מגבלות. אתה לא תלוי באף אחד".

למרבה ההפתעה, מורנו מנפץ את האשליה שאנשים שתופרים לעצמם בגדים בכביכול חסכנות אמיש-סטייל, בהכרח לא נושאים את גן ההתמכרות לשופינג בלתי נשלט. הם רק מחליפים את מושא האובססיה. "אני ממש אוהב לקנות בדים", מתוודה מורנו, "זה גובל באובססיה. אם אני רואה בד מוצלח אני חייב לקנות אותו".
 

קהל מבקרים

תיקים של דותן (צילום: אנה שוונצ'קו)
 תיקים של דותן (צילום: אנה שוונצ'קו)   
הירשברג, רומנובסקי ומורנו מספרים על תגובות מגוונות ומעניינות שהם סופגים מהסביבה ומהרחוב הקונבנציונאליים. "חברים ומשפחה מאוד מתלהבים מהבגדים ומהשילובים שאני עושה עם הבדים, למשל בטנה זועקת שמתחבאת בתוך הבגד", מספר מורנו, " הבגדים מושכים תשומת לב ברחוב, בעיקר בירושלים. התיק שאני הולך איתו כל יום ללימודים מושך המון מחמאות ותהיות מהיכן צץ דבר כזה". גם הירשברג משועשעת מהתגובות לבגדים ובעיקר לתיקי נייר העיתון המשובחים שלה. " הכנתי לבן זוגי תיק מעיתון 'בלייזר' עם מלא תמונות של ציצים", מספרת הירשברג, " הוא מקבל עליו המון הערות ומחמאות וזה לפעמים מצחיק ומביך כשאנחנו הולכים יחד והוא מספר שאני תפרתי את התיק".

אחד מהקאצ'ים המרכזיים של לבישת בגדים תוצרת בית ונטולי גימור מקצועי וממוכן, היא איכות התפירה השנויה במחלוקת שעלולה ליצור פאדיחות ברגעים הכי לא נכונים. " קרתה לי תקלה עם מכנסיים שתפרתי", מודה מורנו, "ניסיתי הרבה זמן למצוא גזרה מנצחת של מכנסיים וזה עלה לי בלא מעט טעויות מביכות, שלרוב דאגתי להצניע אותן בבית. במהלך קורס הגזרות, ניסיתי לתרגל גזרת מכנסיים מסוימת ורק אחרי שסיימתי את המכנסיים, גיליתי שהם לא עולים לי על התחת כי שכחתי להוסיף חלק מסויים. זה נשאר איתי ועם המראה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by