בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מסעות בעקבות אגדות 

מסעות בעקבות אגדות

 
 
רוני להב

אירופה הקלאסית היא לא רק האייפל או הביג-בן, אלא גם המקומות שבהם נולדו אגדות הילדים הקלאסיות של האחים גרים, אנדרסן ואחרים. מסע קסום בעקבות ספרי ילדותנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדים בעקבות אגדות, במסע מרגש אל תוך ספרי הילדות (FLICKR, fatal cloepatra)
 ילדים בעקבות אגדות, במסע מרגש אל תוך ספרי הילדות (FLICKR, fatal cloepatra)   
אירופה הקלאסית היא לא רק האייפל, הביג-בן והקולוסאום, אלא גם המקומות שבהם נולדו אגדות הילדים הקלאסיות של האחים גרים, הנס כריסטיאן אנדרסן ורבות נוספות. קחו את הילדים למסע בעקבות המיתולוגיות המודרניות: מאנגליה עד שוודיה, ממסעותיו האגדיים של המלך ארתור ועד מקום מושבה של בילבי: סיור קסום לכל הילדים, בכל גיל.
 
טירותו של המלך ארתור, ווילס (FLICKR, DanieVDM)
 טירותו של המלך ארתור, ווילס (FLICKR, DanieVDM)   
בעקבות המלך ארתור - ווילס

בסוף ימי הביניים נרקמה באנגליה דמותו האגדית של המלך ארתור ומאז לא עזבו אותנו עלילות גדושות באבירים, מכשפים, חרבות קסומות ואהבות גדולות מהחיים. הן חובבי שר הטבעות והן ממשיכיהם בני דורו של הארי פוטר, ישמחו לגלות את מקורות ההשראה של גיבוריהם במחוזותיו של המלך ארתור: משרידי מקום הולדתו בטירת טינטאגל, דרך טירת קמלוט ועד חורבות קבורתו במנזר גלסטונבורי (אבלון).

מסלולים וכתובות:

לסיור בעקבות המלך ארתור
ללמידה עצמאית על אתרי עניין והיסטוריה של האזור

בעקבות פו הדב - חבל סאסקס

א.א מילן כתב את עלילותיהם של בנו כריסטופר ושל חברו הדוב פו בחווה שבה נהגה משפחת מילן לנפוש. ביער אשדאון הסמוך נולדו דמויותיהן של חיות היער איה, חזרזיר, קנגה, טיגר ושאר החבר'ה מילדותנו. אפשר לטייל באזור, לחצות את הגשר המפורסם וגם לבקר בביתו של מאייר הספרים ארנסט שפרד, ששותף אף הוא ביצירת המיתולוגיה הנצחית הזו.

חוות קוצ'פורד (Cotchford Farm) נמצאת ליד הארטפילד במזרח סאסקס, כשעה נסיעה מלונדון. מפת האזור, אזורי ציון ואקנדוטות על הסופר וספרו ניתן למצוא באתר.

בעקבות רובין הוד - נוטינגהם

האגדה העממית אודות בן האצולה האנגלי רובין מלוקסלי שהפך לרובין הוד - מגנם של העניים הנדכאים, כיכבה באינספור בלדות וסיפורים, ושימשה השראה לרבים. רובין שרד את מסעות הצלב בתקופת ריצ`רד לב הארי וגילה עם שובו שאנגליה של היום היא ממש לא אנגליה של פעם. ההמשך מוכר: הבחור הסתכסך עם השריף מנוטינגהם, התחבב על המקומיים והתאהב במריאן הענוגה. אפשר לבקר ביער שרווד, שבו התגוררו רובין ואנשיו, בכתובת: Edwinstowe, ליד מנספילד, ביציאה מ-B6034. בכפר Edwinstowe, הנמצא במרחק הליכה ממרכז המבקרים, נמצאת הכנסייה שנחשבת למקום שבו נישאו רובין ומריאן (כנסיית St. Mary).

לסיור בעקבות מעלליו של רובין הוד
 
פארק השעשועים טיבולי, קופנהגן (FLICKR, Stig Nygaard)
 פארק השעשועים טיבולי, קופנהגן (FLICKR, Stig Nygaard)   
בעקבות 'דון קיחוטה' – חבל קסטיליה

חלפו כ-400 שנים מאז שצעדו דון קישוט (קיחוטה), עוזרו הנאמן סנשו פנשה וסוסתו הכמושה ברחבי דה לה מנצ'ה - דרך שטוחה, משמימה וצחיחה בחלקו הצפוני של מחוז קסטיליה. גם היום אפשר לצעוד בדרכים המאובקות, להתפלסף ולפנטז על דולציאנה, ממש כמו בספרו של מיגל דה-סרוונטס, לאורך הדרך פזורים כפרים קטנים וצנועים, טחנות רוח לבנות ענקיות ושרידי טירות.
למידע, מפה ומסלולים בעקבות דון קישוט


בעקבות סיפוריו של הנס כריסטיאן אנדרסן - קופנהגן

בגיל 14 הגיע הנס כריסטיאן אנדרסן לראשונה לעיר הגדולה קופנהגן והתאהב בה מייד. גם כשהפך לסופר מפורסם וטייל הרבה בעולם, אנדרסן תמיד חזר לקופנהגן והעיר מחזירה לו אהבה עד היום - בעיר יש מסלול הליכה בעקבות אנדרסן שמתחיל במרכז וחוצה 62 תחנות משמעותיות מחייו ומסיפוריו של הסופר הדני הנודע (פרטים במרכזי המידע לתיירים). גני טיבולי, שנפתחו בקופנהגן בשנת 1843, היו מקום חביב במיוחד על אנדרסן ועשרות אלפי הפרחים הצבעוניים, הנורות המאירות והמגדל הסיני העתיק בגן העניקו לו השראה לסיפור הנודע על הקיסר והזמיר. לאחר מותו של אנדרסן הוקם בגן פארק השעשועים "טיבולי" (Tivoli) ברוח סיפוריו ובפינת כיכר העירייה, מחוץ לגנים, ניצב פסל בדמותו.

כתובת הגנים ופארק השעשועים: Vesterbrogade 3

בנמל של קופנהגן יושבת לה על סלע, ומשקיפה אל הים נוגות, אחת הדמויות המוכרות ביותר מסיפוריו של אנדרסן - בת הים הקטנה. זו, לפי האגדה, שהקריבה את חייה האלמותיים למען אהבתה לנסיך, ננטשה על ידו וסירבה להצעה להרגו כדי להציל את חייה. הפסל הוצב בשנת 1913 ומאז הפך לסמלה המזוהה ביותר של העיר.

כתובת: המזח הצפוני בנמל (Langelinje)
אתר מפורט המתאר אתרים בעיר מחייו של אנדרסן
סיור באודנסה- עיר הולדתו של אנדרסן, כולל מפה
 
 
הפסל של אנדרסן באודנסה. סיור לתוך עולמו הפנימי של הסופר, בעיר הולדתו (FLICKR, hans s)
 הפסל של אנדרסן באודנסה. סיור לתוך עולמו הפנימי של הסופר, בעיר הולדתו (FLICKR, hans s)   
בעקבות הגיבן מנוטרדאם - פריז

קתדרלת הנוטרדאם בפריז היא התפאורה לסיפורו של ויקטור הוגו משנת 1831, שהוא למעשה טלנובלה סבוכה על חייהם של קואזימודו- מצלצל הפעמונים הגיבן של הקתדרלה, ושל איזמרלדה - הצוענייה שוברת הלבבות.

למקום שבו ניצבת הקתדרלה יש עבר מפואר של 2,000 שנה. זה התחיל במקדש גאלו-רומי לכבוד יופיטר, והמשיך בכנסייה הראשונה של פריז (בזיליקת סנט אטיין), ששודרגה לקתדרלה הראשונה של העיר – תחילה בסגנון רומנסקי ולבסוף לקתדרלה הגותית העומדת שם כיום.

עלילת הספר של הוגו נפתחת ברחבת הקתדרלה ביום חגיגות פסטיבל השוטים, כאשר מוכרזת שם תחרות מלך השוטים. המנצח הוא קואזימודו האומלל, המוכרז כבעל הפרצוף המכוער ביותר בעיר. פרט היסורי וספרותי מעניין הוא שבזכות הצלחתו העצומה של הספר בוטלו תכניותיהם של מהנדסי העיר להרוס את הקתדרלה "המיושנת".

הקתדרלה ממוקמת בלב פריז, על האי איל דה לה סיטה (Ile de la Cite) שבמרכז נהר הסיין.
לשעות פתיחה ופרטים נוספים על האתר

בעקבות רומיאו ויוליה - ורונה

הלוקיישן שבו התרחשה הטרגדיה השייקספירית הגדולה של כל הזמנים יכול להיות התפאורה המושלמת לטיול בת-מצווה של ילדות-נערות עם נפש רומנטית. אלה יוכלו לטייל בסמטאות העיר שבה התאהבו רומיאו מונטגיו ויוליה קפולט, לדמיין כיצד הם הסתתרו בניסיונם הנואש להיפגש למרות היריבות ארוכת השנים בין משפחותיהם, ולדמיין את שון דהן מכיתה ו' 2, בעוד הן מדקלמות מונולוגים קורעי לב מהמרפסת המפורסמת בסיפור. סופו של הסיור, הבה נקווה, יהיה קצת פחות אלים.

לסיור וירטואלי בעקבות רומיאו ויוליה, מלווה בכתובות מפורטות
 
בעקבות בילבי – וימרבי ושטוקהולם

פיפי לונגסטוקן – או בילבי בת-גרב בשבילכם, נולדה בדרום שבדיה ומדי קיץ היא חוגגת יומולדת בחצר הבית שלה בחברת דמויות נוספות מספריה של אסטריד לינדגרן. וכשהילדה הכי חזקה בשבדיה חוגגת יומולדת ומזמינה את כל הילדים, למי יש אומץ להבריז? החגיגות מתרחשות ב- "Astrid Lindgrens Värld" בעיר Vimmerby, הנמצאת קרוב להצטלבות של כביש 33 עם כביש 34 במחוז Småland, כ-290 קילומטרים מדרום מערב לשטוקהולם.

מפה, תעריפים ופרטים נוספים

אלה המבקשים שלא לעזוב את סטוקהולם, מוזמנים ליהנות מבילבי וחבריה גם תבחומי העיר: באי Djurgården שבמרכז העיר נמצא מעין מוזיאון המוקדש לסיפוריה של אסטריד לינדגרן, ובו מופעים של הדמויות האהובות, רכבת שיוצאת לסיור בין הסיפורים (כולל תחנה אצל בילבי בבית), תערוכות מתחלפות, מסעדת-נושא ועוד. בית "Junibacken" נמצא ב- Galarvarvsvagen.

שעות, כיצד להגיע ופרטים מלאים, גם בעברית

מסע בעקבות האחים גרים

כדי להתחקות על עקבותיהם של האחים וילהלם ויעקב גרים צריך הרבה יותר ממסלול נקודתי. שני האחים נדדו במשך חמש שנים לאורכה ולרוחבה של מולדתם גרמניה, וליקטו עשרות אגדות מקוריות משלל רב של אנשים שנקרו בדרכם. בשנת 1812 התפרסמו הסיפורים בקובץ אגדות עם שנקרא "סיפורים לילדים ולבית", וכבשו מייד את הקוראים. המטרה של האחים הייתה "להציל" את אגדות העם הגרמניות לפני שייעלמו ויישכחו ואכן, בזכותם מכירים ילדים בכל העולם את סינדרלה, שלגייה, כיפה אדומה, החלילן מהמלין, היפהפייה הנרדמת, הנזל וגרטל (עמי ותמי), רפונזל ועוד. נכון שחלק מהסיפורים שלהם אכזריים להפליא (מישהו אמר מורשת גרמנית?), אבל עם הצלחה לא מתווכחים.

לסיור ומפת מסלולים בעקבות האגדות

בעקבות אגדות האחים גרים - פארק השעשועים אפטלינג

ואם כבר באחים גרים עסקינן, בדרום הולנד נמצא פארק שעשועים שנוצר בהשראת סיפוריהם של הצמד הגרמני. ביער האגדות הקסום, שנפתח בשנת 1952, תפגשו את שלגיה, הנזל וגרטל, נסיך צפרדע ודמויות נוספות. פארק השעשועים אפטלינג (De Efteling) נמצא 110 קילומטרים מאמסטרדם, בכתובת: Europalaan 1, Kaatsheuvel. מאמסטרדם אפשר לקחת רכבת ל- ´s-Hertogenbosch או ל- Tilburgומשם יוצאים אוטובוסים מיוחדים לפארק.

פרטים מלאים באתר הפארק

בחזרה לפרויקט חו"ל עם הילדים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by