בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נופלים ברשת  

נופלים ברשת

 
 
לימור גריף

האם גני אינטרנט הם התרופה הנכונה עבור אי הוודאות העופפת אותנו במהלך היום? האם זה הוגן כלפי ילדינו להיות מבוקרים ללא הרף? חשוב מכך לשאול, האם הילדים שלנו הולכים לשלם על כך את המחיר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תחת עיניהם הפקוחות (צילום: premasagar-flickr.com)
 תחת עיניהם הפקוחות (צילום: premasagar-flickr.com)   
בימים בהם מציצצנות, סדרות ריאליטי והצבעות ב-אס. אם . אס, הפכו להיות נכס צאן ברזל בתרבות הפנאי שלנו, אין זה פלא שגני האינטרנט לבלבו ופרחו להם, כאילו היו כאן מאז ומעולם. רבים ההורים שטוענים, כי הסיבה שילדיהם נמצאים בגן אינטרנט נובעת מכמות אדירה של חרדה
שמציפה אותם בזמן שהייתם בעבודה, נתונים באי ודאות מוחלט לגבי מצב ילדיהם. אך האם זו התרופה הנכונה שיש לתת לילדנו? האם זה הוגן כלפיהם? יתרה מכך, האם הם הולכים לשלם על כך מחיר?
 
 
מדוע הורים רבים מעדיפים גן עם מצלמת אינטרנט?
להורים קשה להיפרד מהילד, מנציחה ענת זפרני, מרצה לפסיכולוגיה ומנחת קבוצות הורים, "הילד הוא הנכס היקר ביותר בעולם. פרידה בבוקר משמעותה איבוד שליטה על חלק נכבד מתוך חייו החדשים. דרך המצלמות הורים רבים חשים שהשליטה חוזרת אליהם. חלקם חשים שותפים לחוויות שהילד חווה במשך היום, והדבר מאפשר להם נושאים לשיחה עם הילד בערב. חלק מההורים מנוהלים על ידי חששות, כתבות בעיתונים ובחדשות שמעידות על התעללות. הם מפקחים ושומרים על הילד שלהם בשלט רחוק, יש להם מגננת הוכחות מול הגננת או אחד הילדים האחרים בגן, אשר נטפל או לא מתייחס כראוי לילדם".

כיצד עשויה להשפיע נוכחותה של המצלמה בגן הילדים?
הקשר עשוי להיות מאולץ בשל קיומה של המצלמה בגן, מסבירה מיכל הרפז, יועצת לניהול חינוכי ופדגוגי לגני ילדים, "ככל שלגננת יש יותר חששות מתגובות ההורים, בעודה יודעת כי ההורה צופה בה בכל עת, כל מה שהיא תעשה אינו ממקום פנימי, אותנטי, של הענקה ונתינה לילד, כפי שהיא אמורה לנהוג".

גננת מיומנת אשר מודעת לעצמה וליכולות שלה שלמה עם הדרך שבה היא עובדת עם הילדים, אינה אמורה להיות מאוימת מהמצלמות ועליה להתנהג כרגיל, מוסיפה זפרני. "הגננת צריכה לקחת בחשבון שלהורים יהיו יותר טענות, יותר הוכחות ויותר דרישות, והיא תהיה חייבת להגדיר לעצמה את הגבולות המקצועיים, ואחר כך להעביר מסר ברור להורים, נתתם לי את הילד, סמכו עלי ואל תתערבו, אלא אם הדבר בעוכריכם".

תהליך אישי
כל הורה והורה עובר תהליך של פרידה ואיבוד שליטה, מסבירה זפרני, "המסלול שאנו עוברים הוא של פרידה הדרגתית משליטה מוחלטת בחיי הילד. כשתינוק נולד הוא כל כולו נתון לרשותנו ואנו יודעים בדיוק מה קרה לו במשך היום והלילה. בהדרגה, ככל שהילד גדל אנו צריכים לאפשר לו מרחב אישי על מנת שידע לבנות כלים פנימיים להתמודדות בעולם החיצוני. אני חושבת שבמובן הזה מצלמות אינטרנט פולשות למרחב האישי של הילד, ולא מאפשרות לו בניית כלים הסתגלותיים".
 
נפלו ברשת האינטרנט (צילום: josef.stuefer-flickr.com)
 נפלו ברשת האינטרנט (צילום: josef.stuefer-flickr.com)   
האם גננת יכולה להתעלם מן המצלמה?
גננות עשוית ללמוד להתעלם מהמצלמה, מבהירה הרפז, אך במידה וההורה מתערב בעבודה, הן נסוגות אחורה וחוזרות לחשוש. "גם במצב נורמאלי, גננות רבות חוששות מתגובות ההורים. הן מרגישות שהן נתונות במבחן תמידי אל מול דרישות ההורה, ובמידה וקיימת מצלמה, החששות רבות יותר. לדוגמא, הורים שמרשים לעצמם לחלק הוראות דרך הטלפון בעודם צופים במתרחש בגן, אין ספק שתגובה מהסוג הזה פוגעת בגננת, כמו גם בילד".

כיצד משנה המצלמה את הקשר בין ההורה לילד?
המצלמה מקיימת את הצורך של ההורה לשלוט בילד, גם כשאינו בסביבה, מסבירה הרפז, "במידה והורה אינו סומך על הגן, עדיף שישים את ילדו בגן אחר. ברגע שהורה משדר חוסר שביעות רצון מצוות הגן, הילד חש אף הוא בחוסר ביטחון, מה שיקשה על קליטתו בגן". על השלכת המצלמה על הילד מסבירה מיכל כי ככל שהילד גדל, הוא מבין שההורה רואה הכול, ויכול להשתמש בזה ככלי נגד הצוות. "זה בסדר לתת לילד לבכות טיפה, אבל כשההורה צופה, הגננות מיד רצות אליו ואין ספק כי הדבר פוגע בהקניית ערכים כגון, דחיית סיפוקים, התפשרות, ויתור ועוד"‭.
 
 

תהליך ההתנתקות

זפרני מציעה להורים שחשים כי אינם מסוגלים בשום אופן להסכים לגן שבו אין מצלמות, להגביל את התצפית למספר רגעים במשך היום ולא להישאר צמודים למסך. "דבר זה יאפשר גם להורה להאמין ביכולות הילד והגננת להסתדר בלעדיו כמפקח עליון".

מצלמה בגן, כן או לא?
מבחינתה של הרפז התשובה היא חד משמעית, "זאת טעות מקצועית ממדרגה ראשונה. גן צריך לפעול על פי חזון וגישה חינוכית, ולא רק לפי רצונות ההורים, במקום מצלמות, הגננת צריכה להדריך את ההורה, ליידע אותו על המתרחש בגן, אבל להשאיר את אחריות הגן לצוות המקצועי.
לדעתי כולם יוצאים נפגעים, ההורה אינו מרוכז בעבודתו, הוא לא נפרד מהילד ולוקח עימו את החרדות אל מקום העבודה. הגננת מצידה שרויה בחרדה תמידית מכיוון והיא נמצאת תחת פיקוח ואינה עושה את מה שהיא מאמינה בו. המצלמה הופכת להיות אמצעי שיווק אשר מושך את כניסת הילד לגן. והילד, הגורם הכי חשוב בכל העניין, אינו מקבל מענה ראוי לצרכיו, אלא מענה המושפע מגננת שאינה רגועה. כל זה יוצר אי שקט מוחלט בגן".

מאידך, מציינת הרפז, כי במידה וגן עובד טוב מקצועית, מצלמת האינטרנט לא תשפיע עליו. "הביקורת העיקרית נסובה סביב גננות שנמצאות בתחילת דרכן ומנסות להשתמש במצלמה ככלי שיווקי ותו לא. חשוב שכל גננת מתחילה או כזו אשר רוצה לשקם את פעילותה בקרב הורים וילדים, תזכור כי מצלמה לא מסייעת בבניית אמון עם הורים. ואמון הוא הרי הבסיס העיקרי עליו מושתת חווית הכניסה לגן בפעם הראשונה".

לסיכום, חשוב שכל הורה יבדוק את הגן אליו הוא מכניס את ילדו לפי הפרמטרים המקובלים עליו ולא יושפע שיווקית מנוכחותו של האינטרט. גננות אשר יודעות את מלאכתן יעשו זאת היטב ללא פיקוח אינטרנטי, אלו שלא יודעות, ידעו להסתיר זאת גם עם נוכחות המצלמות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by