בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות היולדת 
מציאות נושכת  

מציאות נושכת

 
בריאות היולדת |
 
לימור גריף

בתנ"ך הבטיחו לנו כי בעצב נלד בנים, אך האם נצטרך גם להמתין בעצב עד תום ההריון על מנת לעבור טיפולי שיניים? מיתוסים מול מציאות, הכל על טיפולי שיניים במהלך הריון. אל נא תעקור נטוע.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נשים רבות מתפקדות במהלך חודשי ההיריון כבכל ימות השנה. אישה בהריון יכולה לנסוע לחו"ל, להתעמל, לנהוג, לעבוד עד דקת הלידה הראשונה, לנהל את הבית, שלא נדבר על ילדים נוספים, אך האם היא יכולה לטפל בשיניה שהפתיעו בכאב פתאומי? כל מה שרציתן לדעת על טיפולי שיניים במהלך ההריון, מיתוסים מול מציאות נושכת במיוחד.
 
כי זה לבן על לבן (צילום: allspice1-flickr.com)
 כי זה לבן על לבן (צילום: allspice1-flickr.com)   
זמן ההריון הוא הזמן הטוב ביותר לשנות הרגלים ישנים שאינם מועילים לבריאותנו. דווקא משום שבמהלך ההריון חלים לא מעט שינויים הורמונליים. ד"ר גדעון לוי, מומחה אף אוזן גרון ורופא שיניים בכיר, מנהל השרות הדנטלי בקפלן, מסביר כי שינויים הורמונליים בתקופת ההריון גורמים בשלב מוקדם מאד לדלקת חניכיים או לנפיחות חניכיים אשר מתבטאות בדימום בזמן הצחצוח. במידה והאישה אינה מקפידה על היגיינה בזמן ההריון, נפיחות החניכיים יכולה להתפתח לכדי גידול הריוני. ד"ר לוי מסביר כי הגידול מופיע כגוש בשר, שהוא למעשה צמיחת יתר של חניכיים. הגידול עשוי לעבור מעצמו או שיש להסירו בדרך כירורגית לאחר הלידה.

השיניים עצמן אינן נפגעות עקב ההריון עצמו, אך אם תאבונה המוגבר של ההריונית גורם לה לחשוק בכמויות בלתי מבוטלות של ממתקים, בשעות הקטנות של הלילה, מבלי שתקפיד על היגיינת הפה. עלולים להיווצר תהליכים עששתיים, שיכולים בקלות להתגבר, מתריע ד"ר לוי.
 
 
מהי ההמלצה עבור נשים הנמצאות בשליש הראשון להריונן וסובלות מכאבי שיניים חדים?
אישה בהריון אשר תיגש אל מרפאת שיניים בעודה בטרימסטר הראשון של הריונה, הרופא המטפל, מסביר ד"ר לוי, ישתדל מאוד שלא לגעת בחלל פיה, "בעיקר משום שבטרימסטר זה משתדלים לא ליטול כלל תרופות, לא רק תרופות שקשורות לחלל הפה. זוהי תקופה של דיפרנציאציה של מערכות העובר, לכן אפשר וצריך לשפר את היגיינת הפה. יש לטפל בחניכיים, אך לא בשיניים עצמן, אלא אם מדובר בטיפולים דחופים".

בשני השלישים הנותרים להריון, מסביר ד"ר לוי, אין מניעה לבצע את כל טיפולי השיניים הנדרשים, למעט ביצוע של עבודות שיקומיות גדולות. "רופאי השיניים משתדלים לא לבצע ניתוחים אלקטיביים בגלל הצורך בנטילת אנטיביוטיקה בכמויות גדולות". כמו כן, במהלך כל שלבי ההיריון, ישנה העדפה, לא לצלם צילומי שיניים (על אף שצילומי שינים חושפים את האישה לכמות אפסית של קרינה). "במידה וחייבים לבצע צילום אבחנתי, יש להסביר לאישה את הנסיבות, לבקש את רשותה, ולכסותה בסינר עופרת גדול על מנת להגן היטב על העובר שבבטנה".
 
 

זריקת הרדמה

זריקות או תרופות שניתנות לאישה הריונית, מגיעות לדמה, יכולות לעבור את השליה ולהגיע אל העובר. ד"ר לוי מסביר כי כל מצב מתוח מצד האם, שנגרם בעקבות טיפול שינים או כאבי שינים שאינם מטופלים, משפיע בצורה ישירה על האישה כמו גם על העובר. החומרים השכיחים הנמצאים בשימוש ברפואת שיניים הם בטוחים, במיוחד מהטרימסטר השני. חלקם הגדול של חומרי האלחוש מכילים גם תוספת מזערית של אדרנלין, הורמון המופק בגוף במצבים של לחץ פיזיולוגי או נפשי.
 
לא צריכה ליטוש (צילום: allspice1-flickr.com)
 לא צריכה ליטוש (צילום: allspice1-flickr.com)   
כיצד שומרים על היגיינה של השיניים בזמן ההריון?
כדי למנוע דלקות שיניים שנוצרו עקב שינויים הורמונלים בזמן ההריון, מומלץ לאישה לצחצח את שיניה ולא להזניח, על אף הרגישות הקשה שעשויה לפקוד את פיה במהלך כל חודשי ההריון. נראה כי נשים רבות אשר סובלות מדימום חניכיים במהלך ההיריון מעדיפות לצחצח קלות כדי להימנע מן הכאב העז והדימום הלא נעים. רופאי השיניים ממליצים בעיקר לנשים הרות, לצחצח היטב, גם במהלך הטרימסטר הראשון, שבו חלקן עשויות לחוש בחילה או צורך עז להקיא.

נשים המקיאות בזמן הריונן, חשוב שתזכורנה כי להקאה השפעה ישירה על השיניים. ההקאה משחררת חומצת קיבה מרוכזת שעלולה לגרום לעששת, ולכן לא מומלץ לצחצח שיניים מיד לאחריה. צחצוח זמן קצר לאחר ההקאה עשוי להסיר חלקיקים מזעריים מחומר השן. ראשית, יש לנטרל את חלל הפה על ידי שטיפה יסודית במים או מים המהולים במעט אבקת סודה, רק לאחר מכן כדאי להתחיל ולצחצח.

נשים הרות הנוהגות לאכול ארוחות קטנות, מספר רב של פעמים ביום, כדאי שיצחצחו את שיניהן בתום כל ארוחה. אכילה באופן זה, מאריכה את משך ההתקפה החומצית על השיניים. כמו כן יש להימנע מנטילת כדורי הרגעה מכל סוג שהוא, אשר עשויים להקל במצב רגיל על כאבי שיניים עזים. יתרה מכך קיים איסור מוחלט על שימוש בגז צחוק במהלך ההריון.
 
לסיכום, נשים בהיריון עשויות לחוות תופעות שונות במהלך ההריון, חלקן תופענה בחלל הפה.
דימום בזמן צחצוח, חניכיים מגורות, הופעת גידול הריוני, בחילות ורפלקס הקאה מוגבר, הקאות שיכולות לפגוע בשכבת האמייל, ובעיקר זלילות ותיאבון מוגבר. תקופת ההריון הקסומה, נותנת לנו הנשים, הזדמנות לשים דגש מיוחד על בריאותנו, ולכן חשוב שלא נשכח שבריאות השיניים היא חלק בלתי נפרד ממצבנו הפיזי. יש להקפיד ולצחצח את השיניים מספר פעמים ביום ולבקר אצל שיננית לפחות אחת לרבעון כדי למנוע ביקור אצל רופא שיניים. ביקור שלכל הדעות, אינו סימפטי במיוחד בימים כתיקונם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by