בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בעולם 
באנו, ראינו, התפלאנו 

באנו, ראינו, התפלאנו

 
בעולם |
 
יואב כהן

מונה ליזה שאולי מחייכת, ילד שמשתין על העולם, ובת ים שסובלת מפיגועים: האנקדוטות האמיתיות מאחורי האטרקציות המיתיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה? אסור לצלם את המונה ליזה?! עוד לקוח מופתע (FLICKR, johnmarkos)
 מה? אסור לצלם את המונה ליזה?! עוד לקוח מופתע (FLICKR, johnmarkos)   
כמה כיף להגיע לכל המקומות שעד היום רק שמענו עליהם מחברים, ראינו אותם בטלוויזיה, קראנו עליהם בספרים, וקיבלנו מזכרות בדמותם מודפסים על כוס, או כל קיטש מסחרי אחר. אתרי תיירות מפורסמים רבים כאלו בעולם, גדולים כקטנים, על כל תכולתם ההיסטורית- גיאוגראפית-אנושית, שאגדות נוצצות ושמועות חסרות שחר נקשרות סביבם ומבססות את מעמדם התיירותי כנקודת חובה בעת ביקור באזור, יוצרים ציפיות מלאות חשק ורעב לפלאשים, בפוזות שגרתיות של "גם אני הייתי פה". עם זאת, בכל סיפור יש "אבל", ו"האבל" במקרה הזה יכול רק להוסיף להנאה מהביקור: לא כל הנוצץ זהב, ולא כל מה שאתם רואים באמת נמצא שם. מסובך? לא תאמינו עד כמה.
 

וכשהיא מחייכת אני לא מחייך

הנה היא, שם, בפינה. מורה נבוכים ב"לובר" (FLICKR, hjl)
 הנה היא, שם, בפינה. מורה נבוכים ב"לובר" (FLICKR, hjl)   
דווקא אחד המקומות הכי מקודשים לתייר המערבי הממוצע, ואחת האטרקציות האומנותיות העיקריות שלו, הם הסיבה העיקרית להוריד את הדגל לחצי התורן. מוזיאון הלובר, מהמוזיאונים הגדולים והמפורסמים בעולם, מכיל בתוכו את יצירת המופת המפורסמת ביותר בעולם (אולי אף יותר ממנו)- "המונה ליזה", פרי מכחולו של ליאונרדו דה וינצ'י.

לא מעט וויכוחים וסיפורים ממסגרים את מאחורי הקלעים של התמונה, ואולי הם לכשעצמם, הופכים אותה ליותר ממה שהיא באמת. עד היום הציור מהווה השראה לאין סוף יצירות קולנוע, ספרות, טלוויזיה וכדומה. כמו בסרט "החיוך של מונה ליזה" והספר "צופן דה וינצ'י", הציור נוכח בהם לא מעט, כשהוא משמש בעיקר לטובת תשומת לב ועניין.

אבל אין צורך למהר ולהיסחף עם האמוציות. גודל התמונה שמרוחה בכל העולם, הוא בסך הכל 53 על 77 ס"מ. בהשוואה לתמונות אחרות במוזיאון, זו ממש השפלה. התמונה מוצגת מאחורי תיבת זכוכית ושומרים מוצבים בצידיה. אלה לא מאפשרים להתקרב אל הגברת יותר מידי. כל שנותר הוא לתפוס מיקום טוב מבין שמונה מיליוני המבקרים במוזיאון מידי שנה.

אגב, שמועה זדונית במיוחד טוענת, כי הציור המוצג איננו כלל הציור המקורי. המצדדים בקונספירציה טוענים כי הציור האמיתי נמצא במחסני אוצר המוזיאון. לבעלי הפרוטקציה במחסנים תינתן האפשרות לבחון את השמועה.
 

ילד קטן ומושתן

אולי משתין, אבל לא מקורי. הפסל החלופי, בריסל (FLICKR, ricardo.martins)
 אולי משתין, אבל לא מקורי. הפסל החלופי, בריסל (FLICKR, ricardo.martins)   
"פסל הילד המשתין", ה- Manneken Pis, הוא מסמלי התיירות המשגשגים של בריסל, הנתפסת על-ידי תיירי העולם כיעד משעמם לרוב.

מדובר במזרקה קטנה מאוד, הנמצאת מדרום לכיכר גראן פלאס המתויירת להחריד. המזרקה מורכבת, למעשה, מילד עירום המטיל את צרכיו אליה. לפסל נקשרו סיפורים רבים, והידוע מכולם הוא אודות גודפרי, דוכס לוון. לפי האגדה, אביו של גודפרי נפטר ובגיל שנתיים נטל הצאצא בן השנתיים את שרביט הדוכסות. בשנת 1142 יצאו חייליו של הזאטוט לקרב מול חיילי גרימברגן. החיילים של הדוכס תלו על עץ סמוך סל ובו שמו את גודפרי, משל היה קמעד. מהסל הזה, על פי האגדה, השתין גודפרי על חיילי האויב, והכריע את הקרב לטובת ממלכתו.

הפסל המוצב בכיכר היום הוא מחליפו של פסל דומה, עשוי אבן, שעמד שם כבר מאמצע המאה ה-15. מכיוון שהמקור נגנב מספר פעמים, הוא הוחלף לאחר כבוד ב-1619, בפסל הנוכחי. תמונות תקריב של הפסל יוצרות רושם מוטעה לגבי גודלו - הוא קטן מאוד במציאות, ותיירים רבים נצפים מאוכזבים במקום.
 
 

בת הים המושחתת

ראשה נוסר, גופה הועף, אבל בת הים עדיין אופטימית (FLICKR, bobby13)
 ראשה נוסר, גופה הועף, אבל בת הים עדיין אופטימית (FLICKR, bobby13)   
בנמל של קופנהגן, דנמרק, יושבת לה בת הים הקטנה. טוב, לא היא באמת, אלא הפסל המבוסס על אגדת הילדים "בת הים הקטנה" של הנס כריסטיאן אנדרסן. הפסל הוזמן ב-1909 על ידי קארל ג'קובסון, מייסד הבירה "קרלסברג", והוא שוכן במקומו החל מ- 1913. מודל ההשראה לדמותה של בית הים אנושית לחלוטין – לא יותר ולא פחות מאשר אשתו של הפסל.

פסל בת הים הוא אחד האטרקציות המשמעותיות והמעטות בעיר. המבוגרים והילדים שמגיעים לראות את הפסל ולדמיין את האגדה מתעוררת לחיים, יעמדו ויתבוננו בפסל המשוחזר ולא המקורי. זאת, כי הפסל הושחת מספר פעמים: בשנת 1964 ראש הפסל נוסר על ידי חברי תנועת פוליטית, וב-2003 הועף הפסל מעבר לסלע עליו הוא יושב, באמצעות חומר נפץ.
 

דוד - מלך ההעתקים

מוכן לגוליית, ומוכן שיחליפו אותי. פסל דוד, פירנצה (FLICKR, \Robert Scarth)
 מוכן לגוליית, ומוכן שיחליפו אותי. פסל דוד, פירנצה (FLICKR, \Robert Scarth)   
פסל דוד המפורסם של מיכלאנג'לו מציג את מתכונן לקראת הקרב מול גוליית. הפסל נחשב לאחת מיצירות האמנות המפורסמות ביותר מתקופת הרנסאנס, והוא אחד הפסלים הידועים בעולם. הוא עשוי שיש, וגובהו 5.17 מטרים מרשימים.

במקור, הוצב הפסל בכיכר דלה סיניוריה בפתח הפלאצו דלה סיניוריה. ב-1882 הוא הועבר לגלריה אקדמיה שבפירנצה, כדי להגן עליו מנזקי מזג האוויר. ב-1910 הוצב עותק של הפסל בכיכר בה היה מוצב מלכתחילה. ב-1991 השחיתו ונדליסטים את הפסל המקורי בפטיש ושברו את אצבעות רגל שמאל שלו.

העובדה שמרבית התיירים אינם מודעים לה היא, שכשהם מגיעים לכיכר עיריית העיר פירנצה ומצטלמים בגאווה עם הפסל הניצב בכניסה, זהו הזיוף בלבד, אחד מיני דיוקנאות רבים שלו בכל העולם. אבל איכשהו באיטליה הכל נראה אותנטי, הגיוני ורשמי, אז מי בכלל שואל שאלות?
 

90 מטר בשעתיים

המנופים הם חלק מהנוף. הקתדרלה של גאודי, ברצלונה (FLICKR, Vonlohmann)
 המנופים הם חלק מהנוף. הקתדרלה של גאודי, ברצלונה (FLICKR, Vonlohmann)   
סגרדה פמיליה, הקתדרלה המרשימה של האמן גאודי בברצלונה, היא ללא ספק אחד הפלופים התיירותיים הגדולים של זמננו.

סיפור הבנייה המוזר של הכנסייה, הוא למעשה גם גורלה המר. תחילתו בשנת 1883 וסופו אינו ידוע. למעשה, חוקרים רבים מעריכים כי את הבניה הסופית אף אחד מאיתנו לא יוכל לחזות. 200 שנה מהיום, יוכלו אולי הנכדים שלנו לטוס לחגיגות הפתיחה הרשמית של המבנה. אבל לאחראים יש את התירוץ המושלם - בניית האתר תמשך עוד רבות עקב מימון הבנייה על בסיס תרומות, ולא מתוך אוצר הכנסייה. על כן, כל תייר המגיע לחזות במבנה, יחזה גם בשני מנופי ענק לצידו.

רוב האתר נמצא בשיפוצים, מה שמקנה אווירה עכורה של קירות חיצוניים ללא תוכן (חדרים, בשפת העם). בנוסף, ישנה אפשרות לעלות לצריחים הגבוהים והחדים, דרך מדרגות או מעליות. אם תבחרו במדרגות, העלייה תהה איטית מאוד עקב צפיפות רגליים מכל העולם, ואם תבחרו במעליות, תאלצו לחכות לעיתים בתור של שעתיים לערך, בהתאם לעונת התיירות. על התענוג הזה, אגב, תשלמו עשרה אירו. מעתה אמרו גאודי, לא נייקי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by