בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דומים אבל שונים  

דומים אבל שונים

 
 
איילה פפירני יניב

שניהם נושאים את אותו שם משפחה, לשניהם אפילו בגדים משותפים. על העובדה ששניהם פרי חלצייך אי אפשר לערער. אז איך שניהם כל כך שונים? הכל על אחים בעלי אופי שונה שאפילו הגנטיקה מרימה גבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אוי, הם כל כך דומים", מתפעלת הסבתא עם המבטא ההונגרי, מבנך ובתך, בגן השעשועים. את לעומת זאת צוחקת, מסתכלת על ילדיך, וחושבת לעצמך, שלולא היית בטוחה ששניהם פרי חלצייך, לא היית מאמינה שהם באמת אחים. אחרי שעה וחצי, כשאת והסבתא כבר מחליפות מתכוני פנקייק, היא אוזרת עוז ושואלת, "הם תמיד היו כל כך שונים?", כי במהלך שיחתכן, הקיפה הבת את המגרש 20 פעם, חלפה על פני כל נדנדה אפשרית, כולל כמה ראשי ילדים, בעוד הבן ישב והעביר בדקדקנות חול מהכף לדלי, וחוזר חלילה.
 

זהות לא זהה

 רואים דמיון? (צילום: sxc)
  רואים דמיון? (צילום: sxc)   
אכן, דומים אבל שונים. "בוודאי" מתפלאת שרה יעקב, מנהלת מרכז מיפל לטיפול ויעוץ במשפחה, "קשה מאד, ואפילו בלתי אפשרי, שיהיו שני אחים עם אותו האופי. אלו אותם ההורים,
אבל כל התנאים שונים. כל ילד מושפע מהתנאים הטרום עובריים שלו, שהם תולדה של התקופה בה נולד: היסטוריה אישית ומשפחתית של הוריו ומשפחותיהם, איזור, תרבות, ומצב כלכלי".
 

כיצד כל זה משפיע ?

 
מסבירה יעקב, "לדוגמא, ילד בכור שנולד בדרום אמריקה, וגדל במשפחה עשירה ומבוססת, יהיה שונה בתכלית השוני מאחיו הצעיר, שנולד שנים אחר כך, אחרי שהמשפחה עשתה עלייה ארצה, התמודדה עם קשיי קליטה ומצב כללי קשה. אין ספק שמדובר בסיטואציה שונה לגמרי ומערך סביבתי אחר". יעקב מסבירה שמרכיבים נוספים כמו גנטיקה, תולדה של הריון וביולוגיה, מיקום במשפחה, והיסטוריה אישית כמו מחלה, משפיעים על אופיו של ילד.

כולנו יודעים, למשל, שילד בכור נחשב לנסיך המשפחה עד שאחיו נולדים, והוא הופך שולייה להוריו בגידול הילדים. האמצעי נאבק על מקומו, והשלישי מכיר רק את החיים בקבוצה. אם ניקח בחשבון את כל המשתנים, הנוסחה לא יכולה להיות זהה.
 
 

יחד וכל אחד לחוד

מה עושים במקרה קיצוני יותר? מקרה בהם האח הגדול מתעב רעש ונרגע רק לשמע נגינת אבוב מול הים, ואילו האח הקטן חובב ויכוחים יפניים ומתקני טיפוס ואתגר. בכדי לא לקפח, האם צריך להנהיג משטר שווה זכויות ?"חד משמעית לא" אומרת יעקב "צריך לנהוג כלפי כל ילד אחרת. הורה צריך להיות המאבחן הכי טוב של ילדיו, ולתת לכל אחד מה שצריך."
 
איך נוהגים, לדוגמא, באח היפראקטיבי ואח שקט?
"הילד ההיפראקטיבי מעסיק בד"כ את המשפחה, וזוכה לתשומת לב יתרה, בעוד האח השני עלול לחוש נטוש, להתכנס בתוך עצמו, ובמקרים קיצוניים, אף לחוות משבר או התפרצות. מכיוון שמירב תשומת הלב מופנית לילד ה'קצבי', על ההורים לעשות שני דברים עיקריים בהתמודדות עם הילדים, לדעת ללמד את הילד ההיפראקטיבי איפוק, ומנגד לא להזניח את הילד המופנם ולדרבן אותו לדבר, על מנת שלא יסתגר בתוך עצמו". הבנת היתרון והקושי היא המפתח בתמרון בין האחים, אך לעיתים תיאוריה לחוד ופרקטיקה לחוד.

יעקב לא מרחמת "אף אחד מאיתנו לא נולד עם הידע. אמנם הפכנו להורים, אבל אין באמתחתנו שנים של לימוד כשל בעל מקצוע. לכן יש להיוועץ באדם כזה, שידריך, יפקח את העיניים, ויעזור להתארגן נכון."
 
ובינתיים, בחופש, לאן יוצאים איתם?
"כל הילדים במשפחה צריכים ללמוד שלכל אחד יש את הצרכים שלו ולכולם יש מקום ומענה", מסבירה יעקב, "ולכן מומלץ ללכת גם לחוף הים וגם לגן שעשועים אתגרי. צריך לחנך להתחשב האחד בשני, ולא ליצור סיטואציה שילד אחד ישלוט בסדר היום המשפחתי".

לסיכום, כמו בכל תחום אחר בהורות, גם כאן יש לקפץ בין הטיפות. למרבה המזל בשנות האלפיים, כמעט בכל פארק ניתן למצוא משחקי חשיבה ופינות ציור, ובמקביל מגלשות ושופלים. חשוב לשמור על רגישות והקשבה לכל הילדים במשפחה, ולהבין שגם לאלו שאינם פוצחים את פיהם או רוקעים ברגליים, יש רצונות וצרכים משלהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by