בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צפון יוון 
טיול עם האלים 

טיול עם האלים

 
צפון יוון |
 
איתי בן אליעזר

לא הרבה ישראלים מכירים אותה, אך היא שווה נהירה המונית: צפון יוון, מהטרקים השווים ועד בילוי עם בקבוק אוזו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נוף מדהים, אוכל טוב, ומיתולוגיה קסומה. טיול בצפון יוון (ASAP)
 נוף מדהים, אוכל טוב, ומיתולוגיה קסומה. טיול בצפון יוון (ASAP)   
כשמחברים יחדיו את המלים "יוון" ו"תיירות" ומזינים אל תוך עולם האסוציאציות, התוצאה היא לרוב, כמו במקרה של תאילנד, המלה "איים". אך ליוון יש הרבה יותר מה להציע לשוחרי הטיולים, הטבע והמרגוע, ובניגוד לתאילנד, שחלקה הצפוני מוכר לכל שוחרי המזרח הרחוק, חלקיה היבשתיים של יוון הוצנעו מאחורי הילתם של כרתים, רודוס, סנטוריני ודומיהם. יתכן ויש באמרה זו הגזמה קטנה, כיון שתעשיית התיירות ביוון היא מהמשגשגות ולא פסחה על אף חלקה בריאה במדינה, אך בכל זאת, רוב האנשים שנפשו ביוון לא העזו לחשוב מחוץ לרובריקה של אתונה – מעבורת – אי – חוף – שמש. זוגות ישראליים בירח דבש מהווים דוגמא נוספת, כאשר איטליה, ספרד, מכסיקו, ניו יורק, ויעדים רבים אחרים מככבים ברשימת התפנוקים של מחותנים טריים רבים – ויוון נמצאת שם רק כסטייה, כטעות מדגמית.
 

מריח כמו פורקן נעורים

ניחוח אירופאי שקט  (FLICKR, ethanlindsey)
 ניחוח אירופאי שקט (FLICKR, ethanlindsey)   
נופש יווני מקושר הרבה יותר לפינוק קפריסאי או לרביצה בקלאב טורקי מאשר לטיול אל מול נופי ספרד, פורטוגל ואיטליה. המזג היווני הים תיכוני, יחד עם הקרבה האידיאלית לישראל, הפכו את יוון לאתר לפורקן נעורים פרה-צה"ל, כאשר צעירים רבים מגשימים את נבואת האורקל של חברות התיירות ונוהרים לאיים השונים, ורבות ממה שיש למדינה זו להציע נותר בצל האחיות האיבריות וארץ המגף.

מבלי לפצוח בהרהורים סוקראטיים על אודות מה שהעניקה לנו יוון במרוצת הציוויליזציה בהשוואה למדינות אחרות באירופה, תהיה זו טרגדיה אריסטוטלית של ממש אם לא נתחיל למנות חלק ממעלותיה התיירותיות.
 

חבל איפירוס: ניחוח אירופאי, אוזו וקינוחי חלב

זהירות עם האוזו (FLICKR, Bobby Dimitrov)
 זהירות עם האוזו (FLICKR, Bobby Dimitrov)   
לאחר הנחיתה באתונה, ובילוי של מספר ימים במטרופולין השוקק הזה, מומלץ לצאת לכיוון חבל איפירוס שבצפון מערב יוון. גולת הכותרת של חבל איפירוס הנו קניון ויקוס האימתני ונהר אאוס הזורם בתוכו, המציע מסלולי טרקים ונופים מיתולוגיים.

מאתונה מומלץ להגיע ליואנינה, בירת איפירוס. תופתעו לגלות שמדובר בעיירה נעימה, אנטי-תזה לאתונה הגועשת. היא בעלת ניחוח אירופאי שקט, הגובלת באגם גדול ושלו ומעוטרת בשאריות של עיר עתיקה ומרשימה. במידה ותחליטו לבלות ביואנינה את הלילה, צאו לטייל ברחובות השקטים, ושתו בירה ואוזו (שילוב שיוכיח עצמו כקטלני בבוקר) באחת ממסבאות העיר. הרגישו חופשי להתעורר מאוחר בבוקר, ולהתפנק בארוחת בוקר מאוחרת מול האגם, באחת ממסעדות הפזורות בטיילת הסמוכה. לאחר טיול קצר לאורך חומות העיר העתיקה, תוכלו להיפרד מיואנינה ולעשות דרככם צפונה אל אזור הפארק לאומי של ויקוס אאוס.

ישנן לפחות שתי סיבות לבקר בפארק הלאומי ויקוס אאוס. הסיבה הראשונה היא חוויית האירוח שמציעים הכפרים שמסביב. מדובר באסופת כפרים, דוגמת מונודנדרי ואריסטי, בהם ניתן למצוא צימרים כפריים המציעים לינה וארוחת בוקר במחירים סבירים בהחלט. סמטאות הכפרים והחורשות הסובבות אותם יעטפו אתכם בתחושה שאתם דמויות ראשיות בסיפור אגדה יווני, מינימום הומרוס לעניים. תוכלו להתמקם בכפר מונודנדרי, ולהחליט שאת הטרק הסיזיפי שתכננתם תתחילו למחרת. על מנת לאמן במקצת את שריריכם המנוונים, צאו לטיול במונודנדרי, דרך שבילי עפר וחורשות ציוריות, עד שתגיעו למנזר איה פאראסקווי, המצוי על שפת צוק המשקיף אל מעמקי קניון ויקוס והרכסים הסובבים אותו. לאחר שנפעמתם מהמראה המרהיב ובחנתם את המנזר ואת המחילות הקטנות שבתוכו, תוכלו לחזור לכפר וליהנות מתבשיל מהביל באחת המסעדות. לאיזון אלכוהולי בדם קחו לכם בקבוק של יין "רצינה" יווני, וקנחו בעוגת חלב - קינוח מסורתי בניחוח קינמון, וטעמו כטעם האמברוסיה של שוכני האולימפוס.

בבוקר השכימו לקום וצאו לדרך. קחו בחשבון שהטרק היומי המסורתי שיוצא ממונודנדרי ומוביל אתכם אל חורשות הקניון יסתיים בערב, אז דאגו למים ואוכל. הטרק יוביל אתכם דרך נופים מהיפים באירופה, שפע של טבע וצמחיה, ורכסי הרים כה ציוריים, עד שתוכלו לדמיין ללא קושי שפניהם של זאוס, הרה, הרמס, אפולו ושאר חבריהם חקוקים בסלעים. בסיומו של הטרק, לאור שקיעה, קחו מונית בחזרה לכפר. הנסיעה אינה ארוכה, וסביר להניח שתיהנו מנוף קסום נוסף בצידי הדרך: עדרי כבשים המונהגים על ידי כלבים (זה לא האוזו, זה אמיתי).
 
 

חבל תסליה

מכיוון שתמיד רצוי לשמור את הטוב ביותר לסוף, היפרדו מחבל איפירוס, לא לפני שניצלתם לפחות יום נוסף במונודנדרי לטיול בכפרים באזור זגוריה, העשיר במשאבי טבע. עשו דרככם מזרחה אל חבל תסליה, שם מחכות לכם נפלאות מטאורה (ביוונית: תלוי באוויר). למרות שצברה מוניטין רב יותר משאר מקומות בצפון יוון, ולמרות שהיא נהנית מכבוד מלכים כאשר צולם בה סרט מסדרת ג'יימס בונד ("לעיניך בלבד", לידיעתכם), נהנית מטאורה מאלמוניות יחסית לשאר פלאי תבל. ושלא ותטעו, אכן מדובר בלא פחות מפלא.

מטאורה היא כינוי לקבוצת מנזרים אשר נחצבו במאה ה- 15 בסלעי ענק המתנשאים לגובה רב. המנזרים, החצובים באופן מושלם אל תוך הסלעים ולמעשה מהווים המשך ישיר שלהם, הם מאד מרשימים. ניתן אמנם לטפס ולהציץ אל תוך המנזרים, לפגוש נזירים חייכנים ואף להתכבד בממתקים (אזהרה לנשים: הכניסה למנזרים אסורה ללא חצאית), גולת הכותרת הנם הסלעים עצמם. מדובר בתופעה גיאולוגית יוצאת דופן ממש, ובה סלעי ענק, חלקם ארוכים וצרים עד מאד, שצמחו לפני מאות שנים מהאדמה ואל גבהים עצומים. המקום נראה כמו אחרי נחיתה של חלליות מוזרות מתקופת האבן, ומהווה מוקד משיכה לרגל למטפסי הרים רבים. האם סלעי מטאורה הם פרי שגעת רגעית של אלי האולימפוס המשועממים? האם האוזו עלה לכם לראש ואתם נתונים לחסדיהם של התקפי הזיות? יתכן ובעיירה הקטנה קסטרקי, המצויה למרגלות הסלעים, יודעים את התשובה.

מומלץ לשכור חדר בקסטרקי כיון שהיא מצויה במרחק קצר מתחילת מסלול ההליכה שמקיף את מטאורה, וגם כי פשוט מאוד מאוד נעים שם. לאחר טיול יומי באזור, הכולל טיפוס במדרגות החצובות בסלעים המובילות למנזרים ומיני-טרק ביער הסמוך (שם תוכלו לחזות בסלעים קטנים יותר, אך צרים ומוזרים לא פחות, ניבטים מן האדמה), חיזרו לקסטרקי על מנת לנוח.

בהגיעכם למסעדה הסמוכה לחדרכם, ברכו את בעל המקום ביאסו קטן, הזמינו בקבוק יין רצינה (לא מקורי, אבל שוב – טעים), התרווחו בכיסאות ורדו על סלט יווני, קצוץ גס כמובן. ואל תשכחו להיפרד מהמארחים ב"אפחריסטו" (תודה). כי ליוון, החל מהפילוסופיה הפרה-סוקראטית ומתנת הציוויליזציה וכלה באפשרויות התיירותיות הגלומות בה, מגיע "אפחריסטו" גדול.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by