בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
לחזור לג`ינס 
חזקי את הרצפה 

חזקי את הרצפה

 
לחזור לג`ינס |
 
לימור גריף

משפט שכיח שמוכיח עצמו כל פעם מחדש. "לא תבחין בחסרונו של משהו, רק עם היעדרו". ככה גם רצפת האגן שלנו, לא חשבנו עליה אפילו לשניה עד שנדרשנו לחזק אותה לאחר הלידה. אבל אחרי שכבר חשבנו, אסור לנו לשכוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חשוב לחזק את הריצפה (צילום: photos.com)
 חשוב לחזק את הריצפה (צילום: photos.com)   
במהלך חודשי ההריון חלים בגוף האישה שינויים פיזיולוגיים, אשר יוצרים עומס רב על רצפת האגן. כתוצאה מכך הם גורמים להחלשותה, ומונעים תפקוד תקין של שריריה. מדוע הלידה מקשה על התפקוד הנורמטיבי של רצפת האגן, וכיצד נוכל למנוע את קריסתה?

נתחיל מן ההסבר המדעי הגורס כי באופן טבעי הרחם גדל, כמו גם משקלו. נתון זה גורם לעלייה כרונית של הלחץ התוך בטני. מעבר להסבר המדעי, קיים החשש מן הנזק אשר עשוי להתרחש במהלך הלידה הראשונה. ככל ששלבי הלידה ארוכים יותר, המתח והלחץ על השרירים והעצבים מעמיק, הסיכוי להתערבות מכשירנית גדל, ולפיכך גם הנזק שעשוי להיגרם לרצפת האגן ותפקודיה. מניעת הנזקים לרצפת האגן מתחילה בעצם עוד לפני הלידה, נמשכת בתהליך הלידה, ומסתיימת לאחריה.

הכינו מפות

רצפת האגן, נמצאת במקום "מסתורי" ומוצנע בין רגלינו: צינור השתן, הנרתיק (אצל האישה) ופי הטבעת. רצפת אגן בריאה חשובה לתפקוד תקין של מערכת השתן, המין והצואה. אם היא חלשה מדי או מכווצת יותר מדי תפקודה נפגע.
 
 
פרופ' ציון חגי, מנהל חטיבת נשים ויולדות, מרכז רפואי קפלן, מסביר כי ליקוי או נזק לרצפת האגן, הינו תהליך אשר מתרחש לרוב לאחר לידות וגינאליות טראומטיות או לידת עובר במשקל גדול.
"הוכח בבדיקות שנעשו לנשים לאחר לידה, שקיים נזק לסוגרים ברצפת האגן כתוצאה מקרעים פנימיים של רקמת השריר והפסיה. ברוב הנשים לא יהיו סימפטומים לאחר לידה, אך בחלקן עלולה להופיע הפרעה ביציאות או הפרעות בהטלת שתן כמו דליפת שתן לאחר מאמץ קל, שיעול או הרמת משא".

מתי נוכל להרגיש את הנזק שנעשה לרצפת האגן עקב לידה/ות?
"לרוב הנזק לרצפת האגן בעקבות לידות נותן את ביטויו בגיל 50-60 לחיי האישה. קיימת קשת רחבה של תלונות כמו תחושה של גוש באזור הפות, שהינו ביטוי לצניחת רחם או שלפוחית השתן. בחלק מהנשים הצניחה מלווה בקשיים במתן שתן או צואה. אנו במרכז הרפואי קפלן, ממליצים על פיזיותרפיה של רצפת האגן כ 7-8 שבועות לאחר הלידה. מטרת הטיפול היא חיזוק שרירי רצפת האגן, ומניעת סיבוכים בעתיד. היולדות לאחר הלידה מקבלות הסבר והדרכה מפיזיותרפיסטית מוסמכת על התרגילים המומלצים לחיזוק רצפת האגן. מצבים של צניחת רחם ודופנות הנרתיק ניתנות לתיקון כירורגי. בחלק מהמקרים בהם נצפית חולשה של השכבה הנקראת פסיה, ברצפת האגן, יש היום המלצה להשתמש ברשת סינטטית, המוחדרת מתחת לרירית הנרתיק, ובכך נמנעת צניחת דפנות הנרתיק והרחם".
 
מהם הסימנים האופייניים לצניחת האגן?
שוש קרני, פיזיותרפיסטית מומחית בשיקום אורוגניקולוגי ואנורקטלי, מסבירה כי כאשר מדברים על צניחה, מתייחסים לאבר "שנדחף" לתוך הנרתיק. "הגורמים לצניחה השכיחים הם: מתיחת רקמות התומכות את אברי האגן (חלחולת, רחם ושלפוחית השתן), הגורמים למתיחה הם הריון, לידה ומאמצים גופניים. בהריו,ן השינויים ההורמונלים גורמים לרפיון והתארכות של כל הרקמות הרכות, בעיקר באזור האגן. שרירי הבטן, שרירי רצפת האגן, הרחם, רצועות המיצבות את האגן, כלי הדם ועוד. נוסף על ההשפעה ההורמונלית, הרחם נעשה כבד מחודש לחודש, ובגלל מיקום האסטרטגי, נמתחות גם הרצועות התומכות את שלפוחית השתן.

ההמלצה הכי חשובה של שוש עבור נשים אחרי לידה, בזמן משכב הלידה (שישה שבועות לאחר הלידה), לא לעשות מאמצים כמו: הרמת ילד גדול, הרמת סל כביסה או דלי מים, ביקור בחדר כושר, הליכה מאומצת, ריקודים וכדומה. "כל מאמץ גורם לעליית לחץ תוך בטני, וכל עוד שרירי הבטן ושרירי רצפת האגן לא חזקים, ולא תומכים את האברים, הלחץ שנוצר, דוחף את הרחם והשלפוחית לתוך הנרתיק הרפוי והחלש, וככה נוצרות צניחות.
 
 
מהן הצניחות השכיחות ביותר?
שוש מסבירה כי הצניחות השכיחות ביותר שייכות לשלפוחית השתן והחלחולת, הנמצאות משני צידי הנרתיק. כמו כן שותפים נוספים לצוות הצניחה עשויים להיות גם הרחם והמעי הדק. "במידה והצניחה קטנה, ובולטת רק לתוך הנרתיק, כמעט ולא מרגישים בנוכחותה. אפשר למששה באצבע, ולהרגיש אם קירות הנרתיק אינם חלקים. מצבים של צניחה ניתנים לטיפול, וחשוב מאוד לטפל בהם, מפני שצניחה מחמירה עם כל לידה, ובעיקר באה לידי ביטוי אחרי גיל המעבר בו החסר ההורמונלי מתבטא ברפיון נוסף של כל הרקמות הרכות. במידה והצניחה כבר עברה את פתח הנרתיק, תחוש האישה במעין כפתור הבולט מהנרתיק. זהו מצב הדורש תיקון ניתוחי".

כיצד הטיפול בצניחה ישפיע על חיי המין?
"כל בעיה ברצפת האגן יכולה להשפיע על יחסי המין. שרירי רצפת האגן חשובים מאוד להנאה המינית, אחד מהם הוא האחראי על איכות האורגזמה. ככל שהוא מתפקד טוב יותר, כך תהיה התוצאה טובה יותר. שריר מכווץ יתר על המידה יגרום לכאבים בחדירה. דליפת שתן במאמץ או בזמן אורגזמה גורמת להפרעה בתפקוד המיני של האישה עקב חרדה מאי שליטה. צניחה הנמצאת בתוך הנרתיק לא צריכה להפריע בקיום יחסי מין, אלא אם היא גדולה, והחיכוך גורם לאי נעימות וכאב".
 
כיצד מטפלים ברצפת האגן?
"הטיפול ברצפת האגן נעשה אך ורק על ידי פיזיותרפיסטים שעברו הסמכה לטיפול ברצפת האגן. הבעיות המצריכות טיפול פיזיותרפי הן: דליפת שתן במאמץ, דליפת שתן עקב חוסר יכולת להתאפק, ריצה תכופה לשירותים וחוסר יכולת להתאפק. כמו כן, צניחות, כאבים במגע מיני, כאבים בזמן התרוקנות, עצירות ודליפה אחרי כריתת בלוטת הערמונית, נכללים גם הם בין רשימת הבעיות המצריכות טיפול. הטיפול עצמו מותאם לבעיה הספציפית לאחר ביצוע אבחון פרטני. בידי המטפל מגוון אפשרויות טיפוליות כמו חיזוק שרירים, טיפול התנהגותי, שימוש בביופידבק, שימוש בגירויים חשמליים, לימוד הרפיה ועוד".
 
האם פעילות גופנית תחמיר את צניחת האגן?
"שרירי רצפת האגן הם הבסיס לכל פעילות גופנית נכונה. יחד עם שרירי הבטן העמוקים-הרוחביים, זוקפי הגב העמוקים, ושריר הסרעפת, הם יוצרים קופסה שרירית העובדת בתאום במטרה לייצב את מרכז הגוף לפני כל מאמץ. פעילות גופנית לא נכונה יכולה להחמיר בעיות כמו דליפות וצניחות, כאבי גב ופריצות דיסקים, לכן פעילות גופנית חשובה מאוד, אבל צריך לעשותה נכון".
 
דרוש כסא (צילום:tagp-flickr.com)
 דרוש כסא (צילום:tagp-flickr.com)   
שוש קרני, ממליצה על שני תרגילים עיקריים האמונים על חיזוק רצפת האגן, לכל הנשים ההרות.

תרגיל 1
שבי על כסא, הרפי את שרירי הישבן והירכיים (הם לא צריכים להתכווץ) דמייני את רצפת האגן כמעלית הסוגרת את הדלתות שלה ועולה למעלה. החזיקי כמה שניות. המעלית יורדת והדלתות נפתחות. הרעיון הוא להתאפק וגם ל"קחת" את הכווץ כלפי מעלה, להחזיק הכול חזק כמה שניות כמה שהשריר מסוגל, ואז להרפות. ככל שמשך הכיווץ ארוך, סימן שהשריר חזק יותר. חשוב לנוח זמן ממושך בין כיווץ לכיווץ, אחרת השריר יתעייף מהר. לדוגמה כיווץ של 4-5 שניות, מנוחה של 10 שניות, סה"כ 60 פעם לאורך כל היום.

תרגיל 2
התחילי באותה צורה. סגרי רגליים והרימי אותן. תוך כדי הרמת הכיווץ, נישפי אוויר בחוזקה החוצה, ואז תרגישי איך הבטן נשאבת פנימה והוצאת האוויר תגרום לסרעפת לעלות .עליית הסרעפת מושכת איתה את רצועות התמיכה של הרחם והשלפוחית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by