בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נכנסים למים 

נכנסים למים

 
 
תיירות נענע

קומראן, עיינות צוקים ועין גדי: טיול באזור ים המלח שנוגע במורשת של עבר מפואר, ובנחלים ובבריכות של נווה המדבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גן לאומי קומראן. מסלול מרתק בנבכי ההיסטוריה (תמונה: דורון ניסים)
 גן לאומי קומראן. מסלול מרתק בנבכי ההיסטוריה (תמונה: דורון ניסים)   
גישה לגן לאומי קומראן: יוצאים מירושלים לכיוון ים המלח, ממשיכים כ- 30 דקות עד שמגיעים לפנייה דרומה (ימינה) לכיוון עין גדי ומצדה, עד צומת הלידו (תחנת דלק צמודה). היישוב קומראן נמצא במרחק כשלושה קילומטרים.
אופן הטיול: דרגת קושי קלה.
משך המסלול: יום שלם.
 

תאור המסלול

דגים משתכשכים בנווה המדבר של עינות צוקים (תמונה: דורון ניסים)
 דגים משתכשכים בנווה המדבר של עינות צוקים (תמונה: דורון ניסים)   
מיד כשנעבור את שילוט "גובה פני הים" (קו האפס) ייחשף בפנינו נוף קדומים ייחודי של גבעות החוואר. למרגלות מצוק העתקים, כשלושה קילומטרים מצומת הלידו, נמצא הישוב היהודי מתקופת בית שני – קומראן. בשנת 1947 רעה כאן נער בדואי משבט הכעבנה את צאן אביו וגילה במקרה פיר שנפער בחוואר. בתוך חלל הפיר היו מספר קנקנים גדולים ומשונים, אחד מהם היה שבור ומתוכו בצבץ משהו מגולגל וכרוך. תגלית זו הובילה לאחד הנתיבים המופלאים במפת ההיסטוריה של תקופת בית שני בארץ ישראל. ה"מציאה" שחשף הנער הצעיר הביאה לאזור ארכיאולוגים מכל העולם וכך נחשפו מגילות כתובות המספרות את נפלאות התקופה ואת מתיישבי קומראן – "המגילות הגנוזות". גילויים אלו הפכו את קומראן לאחד האתרים הארכיאולוגים החשובים ביותר בארץ ישראל ובעולם כולו.

בשנים 1956-1951 נערכו במקום חפירות ארכיאולוגיות ונחשף יישוב מסודר ומובנה שתחילתו בתקופת הברזל המאוחרת, לאחר התפלגות ממלכות יהודה וישראל.
 
עין גדי. מתאים במיוחד לימים חמים (תמונה: דורון ניסים)
 עין גדי. מתאים במיוחד לימים חמים (תמונה: דורון ניסים)   
בתקופת בית שני (לאחר שיבת ציון) היה מרוכז מרבית היישוב היהודי בירושלים ובסביבתה. היישוב נחלק לשלוש קבוצות אידיאולוגיות וביניהן היה מתח תמידי. אחת הקבוצות הייתה משיחית והבדילה עצמה מכלל יהודה. מקבוצה זו פרשו פלגים חברתיים והם פנו למרחבי מדבר יהודה, בקעת הורקניה וים-המלח. באמצע המאה השנייה לפני הספירה התיישבה בקומראן קבוצה שמנתה כשבעים נפשות והחלה בפיתוחו של היישוב במקום. לימים נודעה קבוצה זו בשם "כת קומראן". אנשי הקבוצה כתבו קטעי ספרים מן התנ"ך, שִכְתֵבו קטעים מן הספרים החיצוניים המקודשים, העלו על כתב את קורות הכת ורשמו מסמכים אותנטיים בכל הקשור לתפעולו של בית המקדש. כל הכתובים הללו מאוגדים בתוך המגילות הגנוזות, ומגוללים סיפור מרתק של קבוצה בדלנית שניהלה אורח חיים קומונרי (למעשה הקיבוץ הראשון בארץ ישראל) תחת תקנות חברתיות מגבילות וסגפניות ביותר.

במתחמו הקטן של היישוב נחשפו 13 מקוואות ובאתר פזורים תעלות הולכה של מים ומתקני מים רבים. בשמורת טבע עיינות צוקים הסמוכה נחשפה חווה חקלאית שבה עבדו אנשי קומראן. מזרחית לאתר נחשף בית קברות גדול (1100 קברים) המספר בדממה את אורך השנים של המקום.
 
 
נעזוב את קומראן ונמשיך דרומה בכביש 90 במשך כשלושת רבעי שעה, לשמורת טבע עין גדי. בלב המדבר פורץ לפתע מתוך הנוף נווה מדבר ובו נחלי ומפלי מים מתוקים, ברכות צוננות, צמחייה צפופה וייחודית ועולם חי מגוון. הניגוד החריף בין המצוקים התלולים והצחיחים לעושר הירוק והמים, האוויר הצלול של המדבר ורעש המפלים – כל אלה יוצרים הרמוניה נדירה ביופייה. מעיינות עין גדי מושכים אליהם בעלי חיים רבים ושבילי השמורה מאפשרים ביקור לכל המשפחה בשני הנחלים המרכיבים אותה – נחל דוד ונחל ערוגות. גם האדם שכן כאן מאז ימי קדם ובאזור התגלו שרידי תרבות אנושית מלפני 4000 שנה ועד לימי היישוב היהודי של ימי בר-כוכבא. בתקופת בית שני גידלו כאן איכרים יהודים את צמח האפרסמון המסתורי, שממנו הופק הבושם היקר ביותר של התקופה הרומית. סוד גידולו היה שמור רק בידי מגדליו והצמח נעלם והוכחד יחד עם הרס היישוב היהודי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by