בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה מצחיק?  

מה מצחיק?

 
 
דקלה שטרן קיי

בקול רם או בגלגולים קטנים, מה שבטוח הוא שכל התינוקות צוחקים. אז איך באמת מתפתח חוש הומור שלהם? כל הדרך ממשחקי "קוקו" ועד בדיחות סיינפלד. נסו את זה בבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבא, אני לא צוחק ממך, אני צוחק עליך (צילום: mrsherrick2003-flickr.com)
 אבא, אני לא צוחק ממך, אני צוחק עליך (צילום: mrsherrick2003-flickr.com)   
איתי בן השנה, משחק עם הטרקטור צעצוע שלו. אבא מתגנב אליו, מתחבא מאחורי הספה ופתאום, "קוקו". איתי מופתע ואפילו נבהל, אבל מגיב בצחוק מתגלגל. אבא מתחבא שוב, הפעם איתי כבר מוכן למה שעומד לקרות. הוא כבר לא מופתע, אבל עדיין צוחק כשאבא מציץ וקורא "קוקו", אפילו בפעם העשירית. אז מה מצחיק את הקטנטנים? למה הם כל כך מתלהבים מה"קוקו" הטיפשי הזה? ומתי מתפתח הצחוק התינוקי למשהו שדומה קצת יותר להומור שלנו?

אביטל יעקובי, פסיכולוגית התפתחותית וחינוכית מומחית ומטפלת משפחתית, מסבירה: "בדרך כלל הדברים הראשונים שמצחיקים הם אלו עם גורם ההפתעה. כמו "קוקו", למשל. אם תשימי לב, גם בבדיחות אצל מבוגרים יש את גורם ההפתעה. יש גם את נושא החזרה, לחזור על אותה מילה או אותה מחווה שמצחיקה אותנו. אם עשינו משהו מצחיק, יש ציפייה שנעשה אותו שוב. אפילו כשתינוקות בני שנה עושים משהו שמצחיק את ההורה, הם ינסו לעשות את זה שוב ושוב כדי להוציא תגובה דומה".

מבראשית

ההומור מתחיל, מסתבר, בגיל מאוד צעיר, כשצחוק הוא למעשה אלמנט של השרדות. "צחוק הוא תגובה מולדת", אומרת יעקובי. "זה חלק מהצורך הפיזיולוגי, ההישרדותי שלנו, להיות ערים לשינוי בסביבה. אם השינוי טוב, נגיב בצחוק, אם השינוי פחות טוב, נגיב בבכי או בבריחה מהמקום, בשלב מאוחר יותר. צחוק הוא סוג של התרגשות, אפשר לראות את זה על התינוק, הוא מתרגש כשהוא צוחק, כל הגוף שלו רועד".ילדים מתחילים לצחוק בגיל מאוד צעיר, אבל כל הורה לילדים בגילאי הגן, יודע שחוש ההומור מתפתח קצת יותר מאוחר.

ניצני התופעה יכולים להיות מפילים מצחוק או סתם תמוהים.ד"ר חיה אוסטרובר, פסיכולוגית ויועצת חינוכית שחקרה לעומק את נושא ההומור והצחוק, מציינת שההומור מתפתח ברגע שהילד רוכש כישורי שפה ויכולות קוגניטיביות. "קוקו", זה לא ממש הומור, אלא יותר צחוק. ילדים מתחילים לספר בדיחות בגילאי שלוש עד חמש, אבל עד אז הם מתמודדים בעזרת הומור עם דברים שקשים להם. למשל, ילד שמתקשה ללכת ורק לומד את הצעדים, יצחק בכל פעם שהוא נופל או אם הוא רואה מישהו אחר נופל. ילד שיש לו קשיים בשפה יכול להמציא מילים מצחיקות. זה הומור עצמי, סוג של הומור שיכול לסייע המון בהתמודדות עם מצבי לחץ".

למה חשוב כל כך לצחוק ולפתח הומור?
"הצחוק הוא קטע חברתי לחלוטין, הוא מתפתח כחלק מתהליך החיברות שלנו. ילד צוחק ומפתח חוש הומור כדי להיות חלק מהחברה, חלק ממשהו, לפתח אינטראקציה עם הסביבה".
 

הכל מתחיל בבית

 
אמא: "מורן, אנחנו נוסעים היום לבנימינה". מורן, בת שנתיים ושמונה חודשים: "לא רוצה לבנימינה, רוצה לבנישמאלה". (שרית פרקול, "ציטוטף". מתוך הפרקוליתון)

איך אנחנו יודעים אם הילד אמר משהו בתמימות או ניסה להצחיק?
יעקובי: "כך ההומור נבנה. בהתחלה אלו דברים תמימים, והילד לומד מתוך תגובת המבוגרים שהדברים האלו גורמים לצחוק. הוא מבין מה מצחיק ומשתמש בזה. זה מתחיל מטעויות ספונטניות, שיבושי מילים וכדומה. הומור ושימוש בו קשור לתגובות של הסביבה, אם ילד רואה שמגיבים, הוא ימשיך. זה יכול אפילו להיות קצת מעצבן, משהו שהצחיק בפעם הראשונה, אבל בפעמים הבאות כבר לא כל כך. החלק של החיברות בהומור, בעצם מאלץ את הילד להיות ערני לתגובת הסביבה. הוא יחזור על דברים שמקבלים חיזוקים חיוביים, מה שדורש ערנות".

הורים נוטים, כמובן, לייחס לעצמם כל מיני תכונות חיוביות ש"יוצאות לאור" אצל הילדים. כך גם עם חוש ההומור. ילד מצחיקן שמפיל את כל הסביבה מהרגליים, מיד יקוטלג ככזה שגדל במשפחת מצחיקנים. ובכן, זה לא ממש מדויק אבל גם לא שגוי. אוסטרובר: "יש ויכוח האם הומור הוא דבר תורשתי או שניתן לפתח אותו. אני מאמינה שניתן לפתח, אבל הומור הוא כמו שריר, אם לא משתמשים בו, הוא נחלש. בבית שלא צוחקים בו, ילד ילמד שלא לצחוק יותר מידי. אנשים שראיינתי ודיברתי אתם תמיד אמרו "הצחוק הגיע מהבית". ילדים ממציאים כל מיני בדיחות שלפעמים מצחיקות אותנו מאד, ולפעמים לא כל כך, אבל חשוב בכל זאת לצחוק מהבדיחות שלהם, כדי לעודד אותם לפתח את ההומור".
 

הומור כמנגנון הגנה

אבל המציאות היום יומית דווקא פחות מצחיקה. מחקרים מראים שילד צוחק בין שלוש מאות לארבע מאות פעמים ביום, בעוד שמבוגר צוחק בין עשרים למאה פעמים ביום. ככה זה, עם הזמן אנחנו הופכים חמוצים יותר. בכל מקום מתפרסמים מאמרים על חשיבות הצחוק. הוא מפיג מתחים, מרגיע ואפילו שורף קלוריות. ליצנות רפואית הפכה למקצוע מוכר כמעט בכל העולם, אבל אנחנו מתעקשים להתייחס אל החיים יותר מידי ברצינות. "הורים ומורים מדכאים את הצחוק, וחבל", אומרת אוסטרובר. "מורים אומרים לילדים משפטים כמו 'תצחק עכשיו, אבל כשתראה את התעודה אתה תבכה'. אולי זה בגלל שאנשים מתייחסים לאנשים שצוחקים לא בצורה רצינית. חושבים שאם הם צוחקים אז הם לא רציניים, קלי דעת, אבל זה פשוט לא נכון".

את הדוקטורט שלה עשתה אוסטרובר על, "הומור כמנגנון הגנה בשואה". לשם כך ראיינה ניצולי שואה שנעזרו בהומור כדי לשרוד. "הומור הוא מנגנון הגנה, הוא עוזר לנו להתמודד עם כל מיני מצבים קשים ונוראיים. הוא עוזר לפרק את החוויה, לצאת מתוכה ולהתבונן מבחוץ, וכך אולי לראות אותה בצורה אחרת, ולקבל אותה". לדבריה, אנשים לא צוחקים מהבדיחות עצמן, אלא מאלמנטים רבים מסביב. "לפעמים זו הצורה בה נאמרת מילה מסוימת או לעיתים זו האווירה המכוונת להומור, הומור זה עניין של שפה משותפת. אתה חייב להיות שותף לחוויה מסוימת, כדי ליהנות ממנו באותו הרגע. זה כמו הבדיחה הזו של חבר'ה מהצבא שנפגשים, מישהו אומר "שמונה" וכולם צוחקים. זה משהו משותף שלהם, חלק מהחוויה הקבוצתית שלהם".
 
 

שיעורי בית- לצחוק, והרבה

אבא, די, אתה מפיל אותי ( צילום: melpeloquim-flickr.com)
 אבא, די, אתה מפיל אותי ( צילום: melpeloquim-flickr.com)   
הצחוק וההומור נמצאים בבסיס החוויה החברתית שלנו. ילד צריך להרגיש שהוא חלק מהחוויה הזו. בהתחלה אנחנו צוחקים איתו ממשחקי "קוקו" ונפילות על הטוסיק, בהמשך אנחנו צוחקים מהחוכמות והבדיחות שלו, ומשתדלים לא להתעצבן כשהוא חוזר עליהן שוב ושוב. חשוב לעודד אותו לצחוק ולפתח את ההומור. מי יודע, אולי מתחבא לנו ג'רי סיינפלד קטן בבית? "צריך לצחוק הרבה בבית", אומרת אוסטרובר, "צחוק זה דבר חשוב. צריך להתמודד עם הדברים בבית בצורה הומוריסטית, גם אם זה קשה, אך ברגע שמתחילים, זה נעשה קל יותר. תצחקו מהשטויות של הילדים שלכם ותעשו שטויות בעצמכם. ברגע שאתם נענים להצחקות שלהם, אתם נותנים להם לגיטימציה להמשיך. בסוף הם יעשו דברים שבאמת יצחיקו אותכם. צריך ללכת עם ההומור, לשמש לו הד. זה כיף, צחוק זה דבר נפלא וחבל שמשתמשים בו כל כך מעט. זה משחרר אנדורפינים, מרגיע, מוריד את לחץ הדם ומה לא. צחוק זה בריאות".

אז אם שואלים אתכם בפעם הבאה, מאיפה חוש ההומור שלכם? עכשיו כנראה זה כמעט ודאי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by