בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איינשטיין מטומטם? 

איינשטיין מטומטם?

 
 
חגית מוסקוביץ ישעיהו

אם חשבתם שילדכם עשוי להיות גאון רק מתוך צפייה בקלטות, "בייבי איינשטיין", אז כנראה שתצטרכו להסתמך על משהו אחר. מחקר חדש מאוניברסיטת וושינגטון טוען כי הן אפילו עשויות להזיק. אז מי גאון של אמא?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אז מי גאון של אמא? (צילום: smellyknee-flickr.com)
 אז מי גאון של אמא? (צילום: smellyknee-flickr.com)   
כמה פעמים הושבתם את ילדכם הקטן מול הטלוויזיה, בזמן שניקיתם את הבית, הכנסתם לו את אחת מקלטות "בייבי איינשטיין" אל ה-DVD, ואמרתם לעצמכם: "אם אני לא יכול להקדיש לו זמן, לפחות שילמד משהו. אולי בסוף יצמח לי איזה גאון קטן בבית"? אז אחרי שהציפיות "מבייבי אינשטיין" הרקיעו שחקים, כנראה שהיה זה בלתי נמנע, שיגיע איזה מחקר חדש, שיוכיח בדיוק ההפך.

לא עומדים במבחן

מחקר אשר פורסם במגזין לרפואת ילדים, כך נמסר מאתר ברלינגטון, מצא כי ישנו קשר בין צפייה במשך שעה ביום בקלטות מבית "בייבי איינשטיין", וירידה של 17 נקודות במבחני שפה לתינוקות, בגילאים 8-16 חודשים. הכווונה היא, שילדים אשר צפו בקלטות, יודעים פחות 6-8 מילים( מתוך רשימה של 90), מאשר ילדים אשר לא היו חשופים כלל לקלטות. החוקרים הוסיפו כי אינם יכולים לומר בוודאות, מה בדיוק גרם לירידה בצליחת המבחנים בלי המשך של מחקר עתידי. יתרה מכך, לא מצאו החוקרים כל שוני בין הנבדקים, ובין פעוטות בגילאי 17-24 שצפו בוידאו או בטלוויזיה.

החוקרים סבורים כי ישנו סיכוי, כי צפייה "כבדה" בקלטות, פוגעת בהתפתחות שפתם של הילדים, אך ישנן עוד אפשרויות. הורים עם כישורי שפה דלים, חושפים את ילדהם לכמויות צפייה גבוהות יותר או הורים העוזבים את ילדיהם לצפות בקלטות בגפם. האוניברסיטה סירבה לבקשת דיסני לדחות את הוצאת הידיעה לעיתונות בדבר תוצאות המחקר. אלו לטענת האונ', מסכמים היטב את הממצאים, כמו גם את פרשנות החוקרים. להמלצת האוניברסיטה, על ההורים לצמצם את שעות הצפייה ב"בייבי אינשטיין". מצידה, טוענת דיסני, כי המחקר לא הגיע למסקנה חותכת וודאית.

מאושרים, לא גאונים

ג'ולי איגנר קלארק, היוצרת וההוגה של קלטות "בייבי איינשטיין", מתעקשת כי הקלטות לא נועדו מלכתחילה להפוך ילדים לגאונים קטנים, סה"כ כל רצונה היה לגרום להם מעט אושר. קלארק שמכרה את החברה שבבעלותה לוורלד דיסני, לפני כחמש שנים, נתונה כיום לחיצי ביקורת כבדים, לאחר שמחקר מאוניברסיטת וושינגטון רמז, שקלטות הוידאו שאמורות להפוך את הקטנטנים לאיינשטיינים, עושה בדיוק ההפך, ומאט את התפתחות אוצר המילים שלהם.

לטענתה של קלארק, תינוקות אשר צופים בקלטות יכולים ללמוד דברים רבים, כמו מילים ומספרים, בעוד ההורים יושבים לצדם, ומדברים איתם על הדברים אותם הם רואים בטלוויזיה, כשם שהם עושים בעת קריאת ספר. מדוע אם כך לקרוא לקלטות על שמו של החכם באדם? "איינשטיין ממחיש בצורה הטובה ביותר את האהבה לאומנות, סקרנות פשוטה ותשוקה למחקר", טוענת קלארק.

בייבי סיטר או בייבי איינשטיין

פסיכולוג התפתחותי מאוניברסיטת קנזס, פרופ' ג'ון מוריי, טוען, כי הוא אינו סבור כי קלטות הוידאו עצמן מזיקות, אלא ההורים משתמשים בקלטות כתחליף לקריאה ולמשחק עם ילדיהם.
"אל תצפו לדריסת רגל רצינית באונ', בהסתמך על קלטות 'בייבי איינשטיין' , מתריס מוריי.

ואתם, עד שתספיקו "לנקות" את ביתכם מכל קלטת, מבית האימפרייה לפעוטות, יבוא שוב מחקר חדש, שיוכיח בדיוק את ההפך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by