בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נחיתה רכה  

נחיתה רכה

 
 
לימור גריף

נחיתה רכה בגן הילדים, היא אחת ממשאלות הלב, המבוקשות ביותר מצד ההורים, לקראת שנת הלימודים החדשה. אז איך מכינים אותם לצניחה המושלמת? מיד תדעו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה שלי מהבית (צילום: the shutter babe-flickr.com)
 זה שלי מהבית (צילום: the shutter babe-flickr.com)   
היום הראשון בגן הוא פחות או יותר גם היום הראשון שלנו, ההורים בגן. ההתרגשות גוברת, הדמעות עומדות על הקצה, והחרדה הגדולה ביותר שמתעוררת היא, האם נוכל לעזוב את ילדנו במקום בטוח, ולצאת בשקט למקום העבודה?

הכירו את הגן ביחד

מיכל הרפז, יועצת חינוכית ופדגוגית לגני ילדים, מבהירה כי היום הראשון בגן, נועד להיכרות בלבד. היכרות הורים עם הורים אחרים, עם הגן, עם הצוות החינוכי, ועם הילדים האחרים. כך גם לגבי הילד. "גם הילד לומד לראשונה להכיר את הסביבה החינוכית החדשה שלו, את הגננת הלא מוכרת, ואת הילדים איתם יהיה בקשר תמידי, לאורך כל השנה". עם פתיחת היום השני, על ההורה להישאר עם ילדו בגן, לא יותר מחצי שעה, להסביר לילד כי ההורה צריך ללכת לעבודה, ולציין מתי הוא יחזור, ועל אף הבכי קורע הלב, לקום וללכת.

ענת זפרני, מרצה לפסיכולוגיה ומנחת קבוצות הורים, מציעה לקחת את הילד ולסייר עימו ביחד בגן, מתוך החשיבה, כי הכרות מפחיתה חרדות. בנוסף מציעה ענת, "שחקו עם ילדכם מספר דקות, באחת מפינות המשחקים בגן. כך תלמדו אותו להכיר את המקומות השונים. אל תשכחו גם לערוך הכרות עם הגננות. הילד נזקק להעברת תחושת הביטחון לאדם מבוגר. הכירו לו את הגננת, ניתן אפילו לצלם אותם ביחד לקראת הגן לתלות את התמונה במקום בולט, על מנת שהילד יתרגל למראה הדמות, ויוכל להכירה, כשיתחיל לפקוד את הגן באופן קבוע".
 

יום ראשון עם אמא

 
תחושת הניכור והבדידות ביום הראשון בגן בולטת מאד. לכן ממליצה הרפז, באופן חד משמעי לבלות עם הילד את השעתיים הראשונות בגן החדש, ואח"כ לעזוב את הגן עם הילד ולא להשאירו לבד, כפי שממליצים ברוב הגנים בארץ. את התהליך הזה, חייב ההורה ללוות בהסברים, שישתפו את הילד במתרחש, ובחוויות החדשות שעוברות עליו. מיכל מוסיפה, כי רגע הפרידה מן הילד עשוי להיראות כרגע דרמטי מאוד, הן להורה והן לילד. לא ניתן לדעת האם החששות לגבי רגע הפרידה הולכים להפוך למציאות או להתמוסס להם אט אט. לכן על ההורה להיות החלטי, ולהקפיד לקיים את הכלל שהכתיב. ולא, הילד יגלה את חולשת ההורה, ויבין כי הבכי, הוא הגורם אשר יעכב את הפרידה של ההורה. מיכל מציעה להורים להיפרד מילדם כמה שיותר מהר, אחרת הפרידה תהיה קשה יותר לילד, והציפייה כי ההורה ישאר, רק תלך ותגבר.
 

את האמת לאמיתה

בוא נעשה מעגל גדול (צילום: photos.com)
 בוא נעשה מעגל גדול (צילום: photos.com)   
ברגע הפרידה מן הילד בגן, יש לומר לו כי בסוף היום אמא או אבא יבואו לאסוף אותו מן הגן, עם הדגש על סוף היום. בגני הילדים מתקיים סדר יום קבוע, כאשר בסופו, מתקיימת ישיבה מרוכזת עם שאר חברי הגן, פרידה מן היום שעבר, וסיכום המסייע לילד מן מבחינה רגשית וחברתית. מיכל הרפז, "אל תשקרו לילדכם, בקשו מן הגננות שלא לומר לילד, "עוד מעט אמא תגיע". ילד לא מבין את פירוש המונח, "עוד מעט", ויכול להיווצר מצב, בו הילד ימתין שעות רבות להגעת הוריו שיאספוהו מן הגן". מיכל מסבירה, כי ברגע שהילד עסוק בתהייה, מתי יגיעו הוריו, הוא לא יוכל להתפנות רגשית על מנת להשתלב בגן החדש, להכיר את הגננות, ואת חברת הילדים החדשה.

חברים לגן ומחוצה לו

ברוב ימות השבוע, וכמעט בכל אחר צהריים, יוצאים ההורים עם ילדיהם אל הגינות הציבוריות, החוגים והפעילויות, אשר עשויים להעביר את זמנם של הילדים עד לארוחת הערב והמקלחת המיוחלת. זפרני מציעה להורים היוצאים לפעילות משותפת עם ילדיהם, להפגיש אותם עם חברים מן הגן, מתוך חשיבה כי מוכרות, עשויה להפחית מהלחץ.

חפץ מעבר

כמעט לכל ילד יש חפץ כזה, חפץ מעבר. זפרני, "בחרו יחד עם ילדכם חפץ מעבר, צעצוע, בגד או תמונה, שהילד יוכל לקחת מהבית לגן, וכשיתגעגע יוכל להרגיש אותו לצידו". כמו כן ממליצה זפרני להלביש את הילד בגדים חגיגיים לקראת יום הגן הראשון, על מנת לסמן עבורו כי אירוע מיוחד יתרחש, והשהייה בגן הילדים, מקורה בפעילות כייפית ומעניינת.

תקופה של שינויים

עצם הכניסה לגן הילדים, היא שינוי גדול עבור הילד, וכמובן גם עבור ההורה. לכן מומלץ שלא להוסיף לחווית הכניסה לגן, שינויים נוספים כמו גמילות למיניהן, שינוי חדר, מעבר דירה וכו'. ספרו לצוות הגננות על ההרגלים המיוחדים של הילד. מאכלים שהוא אוהב, דרכי התנהגות, כיצד הוא אוהב לישון, הרגלי עשיית צרכים וכו'. פירוט מסוג זה מכבד את הטקסים אותם מקיים הילד כדרך הרגל, ויזרז את ההיכרות בין הילד לגננת.

לי קשה יותר

היום הראשון בגן, הוא ללא כל ספק חוויה חדשה לכם ולילדכם. ההמלצות הן לזרום עם הילד, להקשיב לו, לשאול אותו על הנעשה בגן ולדבר איתו הרבה. כמו כן רצוי להזכיר בפניו את שמות הגננות והגן ולדבר עליהם בחיוב. זפרני מציעה להורים שלא לדבר על החששות שלהם בפני הילד. "הילד מבין. הורה שלוקח את הילד בבטחה לגן, מעביר לו מסר של שקט נפשי". יתרה מכך, חשוב שנסית רגע אחד את תשומת הלב מהחששות הפוקדים אותנו, וננתב את האנרגיות, לקליטת המסרים שהילד עשוי להעביר לנו עם כניסתו לגן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by