בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טיול מבצר ומים 

טיול מבצר ומים

 
 
תיירות נענע

אל מבצר נמרוד והבניאס: סיור במקומות שבהם נטוותה טלנובלה היסטורית המתפרשת על אלפי שנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מבצר נמרוד (תמונה: דורון ניסים)
 מבצר נמרוד (תמונה: דורון ניסים)   
גישה לגן לאומי מבצר נמרוד: מכביש 90 פונים מזרחה לכביש 99 בצומת המצודות (הצומת הצפונית של קריית שמונה). ממשיכים עם הכביש עד שמגיעים לצומת המובילה לנווה אטיב ולחרמון (צומת מפל סער). פונים וממשיכים בנסיעה עד לגן לאומי מבצר נמרוד.
 

מבצר נמרוד

שמורת הבניאס (תמונה: דורון ניסים)
 שמורת הבניאס (תמונה: דורון ניסים)   
לפנינו אחד המבצרים המרשימים ביותר שנשתמרו מימי הביניים. מרק טווין כתב על המקום "שזהו כנראה תל החורבות הנהדר מסוגו בעולם" והרשו לנו להוסיף שההיסטוריה של המקום נהדרת לא פחות. תקופת ימי הביניים הייתה אחת מהסוערות שידע האזור. ארץ ישראל נשלטה בחלקה על ידי הצלבנים ובחלקה על ידי המוסלמים וכולם רצו לשלוט על ירושלים ועל צירי התנועה החשובים. עד לאחרונה סברו החוקרים שמבצר נמרוד נבנה על ידי הצלבנים אך בדיקות מעמיקות בספרות הוכיחו שדווקא המוסלמים, אויביהם הגדולים של הצלבנים באותה תקופה, בנו את המצודה.

בשנת 1187 הפיל השליט האיובי סאלח א-דין את ממלכת ירושלים הצלבנית בקרב בקרני חיטין. כעבור כמה שנים כבשו הצלבנים את רצועת החוף וייסדו את ממלכת ירושלים השנייה שבירתה עכו. כישרונו הגדול של סאלח א–דין היה יכולתו לאחד את הפלגים המוסלמים השונים לכוח אחד בלתי מנוצח, אך לאחר מותו לא השכילו בניו לשלוט באימפריה הגדולה. אחיו של סאלח א–דין השתלט על הממלכה וחילק אותה בין בניו. על אזור הבניאס התמנה אל-עזיז עות'מן, שהיה כפוף לאחיו ששלט בדמשק, אל–מועט'ם.

בברית שנכרתה בשנת 1227 בין אל-כאמל שליט מצרים והקיסר הגרמני פרידריך השני, העניק אל-כמאל לצלבנים שליטה על ירושלים בתמורה לעזרה נגד אל-עזיז עות'מן בצפון. האחים האיובים נלחצו מברית זו ובנו מצודה שתגן על הדרך לדמשק, בירת האזור. כמה שנים מאוחר יותר השתלט השליט הממלוכי ביברס על ארץ ישראל ומינה את סגנו למפקד מצודת נמרוד. השליט החדש הרחיב את המצודה ופיאר אותה ואף הנציח את פועלו בכתובת מרשימה משנת 1275. בסוף המאה ה-13 נכנעו הצלבנים וגורשו סופית מארץ ישראל. הצורך במבצר ירד והוא הפך לבית כלא ולבסוף ננטש.

בסיורנו במצודה נבקר באולמות השונים, במעברי הסתרים, במגדלי השמירה ובבורות המים, וננסה לחוש את אווירת הימים הסוערים ההם. כשנסיים נחזור למכוניות וניסע חזרה לכיוון מערב לשמורת הבניאס.
עה עד לגן לאומי מבצר נמרוד.
 

שמורת הבניאס

שמורת הבניאס שופעת מים זורמים, מפלים ומעיינות מפכים בצל עצי דולב ענקיים. באתר נמצאים שרידי ארכיאולוגיה מתקופות קדומות ומרתקות וגם קישור היסטורי למצודת נמרוד שממנה באנו.

כיבושיו של אלכסנדר הגדול בתקופה ההלניסטית הביאו את היוונים לאזור זה. הם ראו את יופיו של המקום והקדישו אותו לאל פאן, הממונה על אזורי הספר, היערות וההרים. שמו של המקום נקבע פניאון, על שם האל פאן.

בתקופה הרומית בנה המלך הורדוס מקדש גדול במקום והקדיש אותו לקיסר אוגוסטוס. פיליפוס, ממשיכו של הורדוס, הרחיב את המקום והקים בו את בירתו "קיסריה פיליפי", היא פניאס (או בהיגויו הערבי בניאס). פניאס המשיכה להיות בירת הממלכה גם בימי אגריפס השני והוקמו בה ארמון גדול, מונומנטים מרשימים, מקדשים ומקומות פולחן לאל פאן.

במאה הרביעית, עם עליית הנצרות, נהרסו המקדשים המפוארים ופולחן האל פאן הגיע לקצו. המקום עדיין זכה לחשיבות גדולה כיוון שהנוצרים האמינו שבו מסר ישו את מפתחות השמים לפטרוס. במאה השביעית הגיע הכיבוש המוסלמי ובניאס ירדה מגדולתה והפכה לכפר קטן.

במאות 12-11 הגיעו לאזור הצלבנים. הם ראו בבניאס מקום אסטרטגי וגבול טבעי של ממלכתם וניסו לכבוש אותו במשך תקופה ארוכה, עד שלבסוף הצליחו בשנת 1143. הצלבנים ביצרו את העיר והחזיקו בה עד למפלתם הגדולה בקרב קרני חיטין. במאות ה-16-15 ירדה חשיבותה האסטרטגית של בניאס, הביצורים ננטשו והעיר הפכה לכפר שהתקיים באזור עד שנת 1967.

בסיורנו בשמורה נבקר באזור הפולחני שבו ממוקמים מספר מקדשים וחצרות פולחן ייחודיים ולא נפסח על שרידי הארמון המפואר מימי אגריפס. אם יהיה לנו כוח נמשיך לטייל בשבילים לאזור טחנת הקמח המשוחזרת, לבריכת הקצינים ולמפל הגדול (במסלול זה כדאי להשאיר רכב אחד בחניית המפל לפני תחילת המסלול).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by