בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
גן הורים  

גן הורים

 
 
לימור גריף

להמצאה החדשה הזו אין עדין שם קריאטיבי. כמה הורים שהתאגדו להם יחד, ויצרו גן לילדיהם, ממש בתוך ביתם הפרטי. וכמו בכל דבר, הדעות חלוקות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמא, איפה הגננת? (צילום: kraigsta-flickr.com)
 אמא, איפה הגננת? (צילום: kraigsta-flickr.com)   
גן הורים הוא הטרנד החדש, המציע מקום מפלט לכל החרדות שממלאות את ראשנו, באשר לגני ילדים. הרעיון מציע להורים, שלא מצאו לנכון להשאיר את ילדם הפעוט בכל מסגרת חינוכית אחרת, להוות עבורו את הסביבה הטבעית, לה הוא נזקק. במקום גננת קבועה, חינוכית, מוסמכת, ובעיקר דומיננטית אחת, תפקידה יתחלק בין כמה הורים.

ומה חושבים הפסיכולוגים

ענת זפרני, מרצה לפסיכולוגיה ומנחת קבוצות הורים, מבהירה כי התפיסה החדשנית של גן הורים, מאפשרת להורים להתחבר לעולם הילדים, וליצור קשר מיוחד בינם לבין ילדם. "לדעתי הרעיון מקסים, תורם, חדשני, יצירתי, ואם מדובר על גילאים צעירים (לפני מסגרת חינוך חובה) הוא מאוד חיובי. התפתחות הילד בגיל זה תלויה בקבלת חום, אהבה, סבלנות והיענות לצרכים. אם בגן יש גירויים מספקים (משחקים, חצר, וכו'), התפתחות הילד לא תפגע. תמיד ניתן להזמין חוג כזה או אחר לגן, על מנת שהילדים יהנו מחוויה מקצועית (ג'מבורי, חיות מחמד וכו')".

באשר לחיזוק הקשר עם הילד, טוענת זפרני, כי להורה ישנה הזדמנות, להתחבר לילד, ולשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא, דרכו ודרך ילדים נוספים בגן. "הוא מגלה שאצל רוב הילדים חוזרות רוב ההתנהגויות, וישנה הבנה ברורה יותר, לדרך ההתנהלות של הילד הספציפי שלו, במרחב החוץ-ביתי".

"לעבוד עם ילדים זה מקצוע"

מיכל הרפז, יועצת לניהול חינוכי ופדגוגי לגני ילדים, חושבת אחרת. הרפז טוענת, כי השיטה של גן הורים אינה תורמת להתפתחות הילד, מכיוון והילד זקוק לדמות מקצועית מולו. "חשוב כי המענה של הילד יהיה מקצועי, וממקור של דמות חינוכית. זה לא אומר בהכרח שיש לוותר על גן חם, אוהב, תומך ומבין. כל אלה חשובים ומאוד, אבל יחד עם זאת, יש צורך בגן מקצועי".
 

דמות חינוכית

 
באשר לדמות חינוכית, טוענת זפרני, כי ילדים הם עם סתגלן. "הם מקבלים כמובן מאליו את מה שמרגילים אותם. עבור הילד, השגרה מתבטאת בדמות שכלפיה הוא יוצר חיבור. דמות זו מחליפה את ההורה המשמעותי. בניגוד לכך, טוענת מיכל הרפז, כי ילד זקוק לדמות משמעותית, קבועה, כדי שיוכל להיקשר אליה, וכך רמת החרדה שלו תפחת בהדרגה.

בית וגן

רון גרליץ (34), ממושב בית זית, היה חלק מקבוצה של חמישה זוגות הורים, שהקימו גן הורים לפני שנה. הרעיון התחיל כשרון ובת זוגו, החליטו כי יש למצוא לבתם בת השנה וחצי, מסגרת חברתית. בשל ההסתייגויות לשלוח אותה לגן רגיל, בו נמצאים ילדים רבים, ללא כל התערבות הורים. פרסם רון מודעה, דרכה התארגנה קבוצת הורים.

רון מסביר כי ההחלטה העיקרית להקים גן הורים, נבעה מן הצורך להכניס את בתו למסגרת, שהיא בעיקר משפחתית, תחושה שלדעתו הכרחית לגילאי שנה וחצי: "הילדה שלי הלכה לגן, שהיה לה ברור שהוא חלק מהמשפחה שלה. גם אם זה לא היום בו הוריה הם האחראים, ההורים האחראים האחרים, היו הוריהם של חבריה". היתרונות, אותם מציג רון, לא פוסחים על העובדה הכלכלית, שהיא זולה בהרבה, למעט תשלום לאיש צוות נוסף, שהחליטו להעסיק לטובת חמשת ילדי הגן. בנוסף ליתרון זה, חוזר רון ומציין, כי גן הורים הוא קודם כל מסגרת משפחתית, המקנה ביטחון ואמונה מלאה בין ההורים. "אני אשים את ילדי אצל הורה, שבאותה מידה, ירגיש בנוח לשים אצלי את ילדו".

עוד יתרונות

הגן עצמו פועל במסגרת מאוד מצומצמת של ילדים, כל סימני השאלה שעולים בד"כ בגן רגיל, אינם קיימים יותר, ובנוסף קיימת שקיפות מלאה בין כל ההורים. לסיכום מציין רון כי גן ההורים הוא חוויה כיפית לילדים וגם להורים. לאחר שנת פעילות פעילה ומשגשגת, החליטו ההורים החברים בגן לפרק את החבילה, בשל עזיבתה של משפחה אחת את המושב, והחלטתם לשלוח את הילדים שהיו בוגרים בגילם, למסגרת רגילה.
 

אמא גננת

בין מטרותיו העיקריות של הגן, ניצבת גם המטרה להעניק לילד את הכלים היישומיים, להתמודד מול מצבים חברתיים. ענת זפרני טוענת כי בסיטואציה, שהאם או אפילו הסבתא, מתפקדות כגננות, האווירה הכללית סובבת סביב כיף, גאווה, פינוק, ולעיתים אפילו לחץ שבהדרגה משתחרר, כשהילד לא אינו חש מאוים יותר.
.
מיכל הרפז טוענת כי במצב כזה, הילד הוא יוצא מן הכלל. יחסיו עם אימו הם אחרים. האם נוהגת אחרת מול ילדיה וכדי שלא לתת לו יחס מועדף, היא עלולה להשתנות בקיצוניות שאינה נכונה. "במצב כזה כל מערכת היחסים בין הילד לאימו יוצאת החוצה, למשל חוסר גבולות, הילד יכול לעשות מה שהוא רוצה, לא לשבת במפגש, ולא לשבת לאכול". בשל חרדת האם התמידית ורצונה לגונן, היא תמנע מילדה לרכוש ולבנות את הכלים העתידיים להם הוא יזדקק. ילד חייב לדעת להסתדר לבד בחברה, בעיקר כשאמא לא נמצאת, מכאן ממליצה מיכל, שנזכור כי ילדים מתנהגים בבית ובגן, בצורה שונה לגמרי.
 
 
אז מי הגננת היום? (צילום: shutter babe-flickr.com)
 אז מי הגננת היום? (צילום: shutter babe-flickr.com)   
מדוע נפתחים גני הורים?
מיכל מסבירה כי גן הורים לא בהכרח חוסך כסף, הוא מציע את הפתרון המבטיח להורים, כי כך יוכלו לבלות זמן יקר עם ילדם. "המוני גנים פרטיים נפתחים מן הסיבה שהורים חיפשו גן, לא מצאו, והחליטו לפתוח גן בעצמם. בשלב מסוים, פתיחתו של גן הורים, עשויה לנפץ את הפנטזיה ההורית. הורים רבים חושבים שעצם פתיחת גן תקל על חייהם, מבלי שישקלו כי ניהול גן, מצריך המון שעות של עבודה, החל מעבודה אדמיניסטרטיבית, לימוד פדגוגי וניהול עסק, שהרי גן ילדים הוא עסק לכל דבר".

הורים יקרים, לפני שתשקלו לפתוח גן בעצמכם, נסו לבלות יום שלם עם קבוצה של חמישה ילדים, כולל גוזלכם הטרי. נסו להבין, האם יש בידכם הכישורים המתאימים לכך, הן ברמת הסבלנות, האופי, האישיות, והרצון להיות יצירתיים כל הזמן. לאחר שתבררו את כל זה, נסו שוב לשאול את עצמכם, האם אני באמת רוצה לפתוח גן הורים?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by