בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארבע על ארבע 

ארבע על ארבע

 
 
דקלה שטרן קיי

תמיד רציתם כלב, אבל אמא לא הסכימה. עכשיו אתם, בתפקיד אמא ואבא, רוצים את הכלב הכי חמוד, הכי חברותי, הכי מתאים למשפחה שלכם. איך בוחרים את זה שתפור עליכם, שמתאים במיוחד למשפחה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנחנו מתאימים? (צילום: carf-flickr.com)
 אנחנו מתאימים? (צילום: carf-flickr.com)   
עוד בפגישה הראשונה דיברתם על האהבה המשותפת לכלבים, על איך שמשפחה לא נראית לכם מושלמת בלי ידיד נאמן בחצר, במרפסת או על הספה. בינתיים עברתם לגור יחד, התחתנתם, הבאתם לעולם יורש (אנושי לחלוטין) אבל לאמץ או לרכוש כלב, עדיין לא הספקתם. אז מה, אתם שואלים זה את זו, אולי עכשיו זה הזמן?

כלבים יכולים להיות חיית מחמד נהדרת. רוב הגזעים, ובעיקר המעורבים, נאמנים, ידידותיים, אוהבים לשחק, ומתפקדים כמעודד זחילה מושלם. אם יש בבית תינוקות או ילדים, הם ייהנו מאוד מתוספת שעירה למשפחה, השאלה היא איך בוחרים את הכלב המתאים. חוסר התאמה יכול לגרום לתסכול רב של כל הנוגעים בדבר, כולל אותו, ההולך על ארבע, שנקלע למשפחה הלא מתאימה, שלא באשמתו.
 

אהבה זה לא מספיק

 
יוסי סמואל, מאלף כלבים מקצועי שצבר ניסיון מכובד של למעלה מ - 37 שנות אילוף, ממליץ בעיקר לחשוב היטב על ההשלכות, לפני שמאמצים כלב. "אם יש תינוק חדש בבית, הייתי מחכה שתעבור תקופת ההסתגלות הראשונית, במיוחד של האימא. יש את הדכדוך הזה אחרי הלידה, קצת קשיים בהסתגלות, והיא לא צריכה בתקופה הזו עוד כלב לטפל בו. זה סתם יעמיס. מניסיון, עדיף לחכות שהילד יהיה קצת יותר עצמאי, ידרוש פחות טיפול אינטנסיבי והמשפחה כולה תיכנס לרוטינה ותתרגל למציאות החדשה. אחר כך אפשר לבחור כלב".

סמואל מדגיש שאימוץ הכלב תלוי בכמות הזמן שיש לאם המשפחה, ובשיתוף הפעולה של הבעל. "אם מדובר בבעל שחוזר מאוחר מהעבודה, וכמעט ולא לוקח חלק בפעילות של הבית, חבל על הזמן ועל כאב הלב", הוא אומר. "כלב זה לא בעל חיים שמספיק שיאהבו אותו ודי. כלב צובר אנרגיה וחייב לשחרר אותה איכשהו. אם לא לוקחים אותו לטיולים, לא נותנים לו לרוץ באוויר הפתוח, ולא משחקים ומגרים את החשיבה שלו, הוא יוציא את האנרגיה בדרכים אחרות, ינבח במשך שעות, ילעס רהיטים, ישתולל בבית וינשך".
 

חצר היא רק תירוץ

לפני שאתם פונים למרכז האימוץ הקרוב לביתכם או למגדל הכלבים החביב עליכם, בדקו האם אתם יכולים להוציא את הכלב כמה פעמים ביום, ולטייל איתו למשך זמן מה. לא מדובר על סיבוב קטן בשכונה, אלא טיול של ממש, בו יוכל לרוץ, להוציא אנרגיה, לרחרח ולשחק. חצר גדולה לא מספיקה, אי אפשר להשאיר בה את הכלב, ולצפות שיעסיק את עצמו כל היום. "חצר גדולה היא התירוץ הכי גדול, למי שלא רוצה לעשות כלום עם הכלב", אומר סמואל. "אני הייתי מעדיף למכור או למסור כלב למשפחה שגרה בדירה, כך אתה יכול להיות בטוח שהם יצאו עם הכלב כמה פעמים לגינה, ייתנו לו להתרוצץ ולשחק. כלב לא ממש אוהב להסתובב בחצר בלי לעשות כלום. הוא יעדיף שתיקח אותו ברצועה ותצא לטייל, בלי לדבר או לגעת בו. זה מבחינתו כמו לצאת ביחד לציד. מעבר לכך, צריך לעשות שימוש במוח שלהם, ללמד אותם לשחק, להביא דברים ולהפעיל אותם".
 
 

לא בשביל הילד

הקורא הנבון בטח מושך בכתפיו ואומר לעצמו: בסדר גמור, שהילד יצא עם הכלב לטייל וישחק איתו. כבר שבועות שהוא מנדנד לי כמה הוא רוצה כלב, מתחנן ונשבע להוריד בשבילו את הירח והכוכבים. ניקח כלב, ונחתים את הילד על חוזה לטיפול ארוך טווח. ובכן, חוזה או לא חוזה, דעו שהטיפול בכלב, תמיד ייפול עליכם ההורים. סמואל: "בשום פנים ואופן לא לקחת כלב "בשביל הילד". ההורים צריכים להבין שהם לוקחים את האחריות על עצמם, גם אם הילד, בכל גיל, מבטיח לטפל בכלב. בפועל זה פשוט לא קורה. אם ההורים לא אוהבים כלבים, ולא מוכנים לאחריות הזו, במוקדם או במאוחר, הם יצטרכו למסור את הכלב, וזה פשוט שובר את הלב".
 

שלב ההתאמה

לברדור. מישהו מגיש פה אוכל בבית הזה? (צילום: ratterrell-flickr.com)
 לברדור. מישהו מגיש פה אוכל בבית הזה? (צילום: ratterrell-flickr.com)   
אוקיי, אנחנו אוהבים כלבים ומתחייבים לטפל בהם, עד שהמוות יפריד בינינו. אז איזה כלב מתאים למשפחה צעירה עם תינוק? "אנשים פעילים יכולים לקחת כל כלב. אם יש תינוקות בבית, אולי כדאי לקחת כלבים יותר קטנים, או כאלה שצריכים לשחרר קצת פחות אנרגיה, שלא חייבים להתרוצץ כל הזמן. כדאי לקחת כלבי ציד וכלבי רועים, מאוד כיף לשחק איתם והם מאוד אינטליגנטיים. קוקר ספניאל, ספרינג ספניאל, לברדור, גולדן רטריבר".

מה לגבי ג'ק ראסל? הם נחשבים כלבים אינטליגנטיים ושובבים.
"הם מאוד אנרגטיים וצריך המון אנרגיה בשבילם, מאוד אינטליגנטיים אבל גם לוחמניים ונמרצים. כלבים מסוג פג, מתאימים מאוד למשפחה, אבל זה כלב שדורכים עליו, כלב שכל הזמן מתרוצץ לך בין הרגליים. לפג, כמו לבולדוג ולבוקסר, יש המון בעיות נשימה והם נוחרים, ומי שסובל משנת לילה קלה ורעשים כאלה מפריעים לו, צריך לחשוב פעמיים אם לקחת אותם. מצד שני, בוקסרים הם כלבים נהדרים שלא מתבגרים אף פעם, גם כשהם קשישים הם שמחים לשחק. הם כמו הזקנים האלה שעדיין מעשנים ג'וינט מידי פעם", הוא צוחק. בכל מקרה, לדבריו, עדיף לקחת נקבה מאשר זכר. "יש להם אינסטינקט אימהי שלפעמים מופנה כלפי הילד. הן קטנות יותר, עדינות יותר, וקל יותר לאלף אותן".

מה עדיף, כלב בוגר או גור?
"גור עדיף בכל מקרה. כלב בוגר סוחב איתו לפעמים בעיות של חרדת נטישה, הרגלים שלא מתאימים למשפחה, וצריך לעבוד איתו קשה יותר מבחינת אילוף. לדעתי, כדאי להתחיל לחנך גורים החל מגיל חודשיים. יש מגדלים ומאלפים שיאמרו לך לא לגעת בכלב עד גיל חצי שנה, אבל אני מאמין שכדאי לחנך מגיל צעיר, כי מהרגלים רעים, קשה יותר להיפטר".

מה לגבי כלבים שנחשבים דומיננטיים יותר?
"אני לא אוהב את המילה הזו, מבחינתי זה תירוץ מדוע האילוף לא מצליח. את צריכה לדעת איך את רוצה שהכלב יתנהג ולחנך אותו בהתאם".

איזה כלבים לא מומלץ לקחת?
"את המסוכנים- פיט בול, אמסטף, רועה אסיאתי ורועה קווקזי. אלה כלבים מאוד גדולים ששימשו ככלבי שמירה על עדרים ועל רכוש. הם יכולים להיות מצוינים עם הילדים, אבל לא עם החברים שלהם. כלב כזה יכול לתקוף מישהו מבחוץ, הוא גדול ותוקפני, ויכול להרוג אדם. כלבים כמו צ'או צ'או לא ממש מתקשרים טוב, הם כלב של אדם אחד, וגם הם עלולים לנשוך מישהו מבחוץ".

מסתבר שלהביא כלב הביתה זו לא משימה פשוטה. עלות הכלב עצמו היא הדבר הכי זניח, צריך להשקיע במזון, בטיפולים וטרינריים ובעיקר בזמן. בענייני התנהגות רצוי להתייעץ עם מאלף, אפילו טלפונית או דרך פורום להתנהגות בעלי חיים, ולזכור שמדובר במחויבות ארוכת טווח. כלבים יכולים לחיות עשרות שנים, והם למעשה מהווים חלק מהמשפחה. סמואל אומר שאם אתם רוצים כלב ומעוניינים להתייעץ לגבי הסוג, מומלץ לדבר עם מאלפי כלבים ולא מגדלי כלבים, כי אלה האחרונים עסוקים יותר בלמכור. מי שרוצה להתייעץ עם וטרינר חשוב שיידע שוטרינרים, טובים ומקצועיים ככל שיהיו, לא תמיד מבינים ומנוסים בבעיות אופי והתנהגות. לפני שאתם מחליטים לקחת חבר על ארבע, הרימו טלפון למאלף שאתם מכירים וסומכים עליו, ובכל מקרה, המלצה אישית, תמיד עדיף לאמץ.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by