בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחצור לראש פינה 

מחצור לראש פינה

 
 
תיירות נענע

חוזרים 4,000 שנה לאחור אל "ראש כל הממלכות" בגן לאומי תל חצור וחוזרים לנחל שמספר את סיפורה של תחילת ההתיישבות בארץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התצפית מתל חצור (תמונה: דורון ניסים)
 התצפית מתל חצור (תמונה: דורון ניסים)   
מסלול הטיול: גן לאומי תל חצור ונחל ראש פינה.
אופן הטיול: המסלול בתל חצור מתאים לכל גיל ואורך כשעתיים. המסלול בנחל ראש פינה מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 10 ומעלה ואורך כשלוש עד ארבע שעות. יש להשאיר רכב אחד בסיום המסלול.
משך הטיול: כחצי יום
גישה לגן לאומי תל חצור: נוסעים צפונה על כביש 90, עוברים את צומת מחניים וממשיכים להתפתל עם הכביש כשמשמאל הפנייה לתל חצור. כיון שהפנייה מכיוון דרום מסוכנת, מומלץ לנסוע עד קיבוץ איילת השחר (עוד כ-300 מטרים), להסתובב, לחזור ולפנות ימינה.
לשמורת טבע נחל ראש פינה: נוסעים בכביש הישן (כביש מס' 89) המחבר את צפת עם ראש פינה, עוברים את הפנייה לשכונת נוף כינרת ומגיעים לכניסה לצפת. חולפים על פני גשר קטן ומחפשים סימון שבילים שחור מימין. נוסעים בדרך המובילה אל שכונה חדשה עד לתחילת המסלול ומשאירים רכב אחד בסיום המסלול, בחניון המוסדר במושבה ראש פינה, ליד בית הקברות.
 

תאור המסלול

גן לאומי תל חצור (תמונה: דורון ניסים)
 גן לאומי תל חצור (תמונה: דורון ניסים)   
בתל חצור, שנקראה בתנ"ך "ראש כל הממלכות", נתחקה אחר עקבות מלפני כ-4000 שנה. זהו התל הגדול ביותר מתקופת המקרא, וכנראה האתר המקראי החשוב ביותר שנחשף בארץ ישראל. חצור הייתה מיושבת במשך אלפי שנים ובימי תפארתה השתרעה כממלכה על כ- 800 דונם (יותר מפי 10 משטחה של ירושלים בימי בית ראשון). בעיר נסתובב בינות לארמונות, אתרי פולחן, חומות, שערים, בתים, מחסנים ומפעל מים מרשים.

נעמוד תחת העץ בחנייה העליונה ונתבונן בשער שלפנינו, המיוחס למאה ה-10 לפנה"ס, תקופתו של המלך שלמה: "וזה דבר המס אשר העלה המלך שלמה לבנות את בית ה' ואת ביתו ואת המילוא ואת חומת ירושלים ואת חצור ואת מגידו ואת גזר" (מלכים א' פרק ט' פסוק טו'). נלך לאורך השביל עד למבנה גדול ומקורה. נקיף אותו ונרד במדרגות האבן, נמשיך עם השביל ונגיע אל ארמון מלכי כנען. בבסיס הארמון, שגילו למעלה מ-3000 שנה, יש אבני בזלת גדולות, שנסדקו כתוצאה מהשריפה הגדולה שהתרחשה בו בעת העתיקה. נמשיך לתור אחר אוצרותיה של העיר העתיקה ונעלה לבקר את פסלו של הלוחם האחרון (שניתן לראות מן הכביש הראשי). כשנעמוד לצד הפסל נראה כיצד חלשה העיר על המפתח הדרומי של עמק החולה, אך הסכנה באה לה מצפון: בשנת 732 לפנה"ס הגיע תגלת פלאסר וכבש את הארץ בסערה. הישראלים הוגלו מארצם וממלכת חצור נפלה.
 
לאחר הסיור בתל נמשיך אל שמורת טבע נחל ראש פינה. שמורה מרהיבה זו משלבת בתוכה פריחה, מים וסיפורים היסטוריים על ההתיישבות בעמק החולה במאה ה-19. מסלול הטיול עובר בחלק קטן של הנחל, ממורדותיו המזרחיים של הר כנען אל המושבה ראש פינה.
טיפוס קטן יוביל אותנו אל השביל. נעבור גדר ומכאן נתחיל לצעוד במורד אל תוך הנחל.
סביבנו שרידי דרך הבנויה מאבנים, שבה השתמשו בני היישוב הישן מצפת כאשר החליטו לבצע מהפכה: בשנת 1878 יצאו קומץ משפחות מהיישוב העירוני היהודי והמוגן והתיישבו בין הערבים בכפר ג'עוני (לימים נקרא מקום מושבם "גיא אוני"). היציאה מצפת התפרשה כמעשה כפירה והמתיישבים החדשים הוחרמו על ידי הקהילה היהודית ונתקלו בקשיים רבים. שנות הבצורת הקשות גרמו בסופו של דבר לנטישת המשפחות, למעט שתיים - משפחות קלר ופרידמן, שצאצאיהן נמצאים עד היום במושבה. ב-1882 הגיעה עלייה חדשה לארץ, שהצטרפה אל שתי המשפחות החלוציות וקראה את שם המקום ראש פינה על שם תהילים פרק קי"ח, פסוק כ"ב: "אבן מאסו הבונים – הייתה לראש פינה".

נצעד בשביל כשעה קלה, עד שנגיע לפיצול. תחת עץ התאנה הגדול נחפש את המעיין הראשון, ששמו גיא אוני אך יש הקוראים לו "מי המריבה", כיוון שב-1882 החלו מאבקים רבים סביב המים בין המתיישבים החדשים לבני הכפרים באזור. המעיין נקרא גם עין אבו חליל על שם אבו חליל, הלוא הוא אברהם אבינו, שעל פי האגדה שתה ממי המעיין בדרכו.

ננוח מעט מהירידה התלולה ונמשיך בדרך אל המעיין השני - עין פינה, המספק מים למושבה ראש פינה גם כיום.

נמשיך במורד הנחל ולאורך הגדה הצפונית נראה את שרידי הכפר הערבי ג'עוני וגם עצי פרי רבים. בתוך אזור הבוסתנים העתיקים יציץ לעברנו מבנה המעיין האחרון בדרכנו – עין כדן, הקרוי על שם פרח הכדן.
בתי המושבה כבר מבצבצים ומסלולנו מסתיים. לפנינו דרך אבן והחנייה שבה ממתין הרכב.

אפשר להצטרף לסיורים בנחל ראש פינה ובתל חצור בהרשמה מראש בטלפון 6934331 – 04, או 546666 – 800 – 1.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by