בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדי הספארי  

ילדי הספארי

 
 
לילך וולך

איזה קול משמיע האריה? לאיזה גובה מגיעה הג'ירפה? מדוע הזברה לובשת פיג'מה? הפעם לא מדובר בספרי ילדים. כל טיולי הספארי מאוסטרליה ועד אפריקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למה, למה? (צילום: FLICKR, Myrrien)
 למה, למה? (צילום: FLICKR, Myrrien)   
חלום ילדותי היה לנסוע לספארי באפריקה. חיכיתי בקוצר רוח לבר המצווה, על מנת שחלומי יתגשם. אני הייתי משוכנע: בהגעתי למצוות, אזכה לספארי. קטן עלי רמת גן, אני שווה אפריקה. לא היה איש מתאים יותר להגשים עבורי את החלום מאשר אבא שלי, ממנו ירשתי את אהבתי העצומה לבעלי חיים. אבא טיפח את הדירה התל אביבית הקטנה שלנו לכדי גן חיות עירוני: אוגרים ספונים בכלוב במרפסת, תוכי שירק קליפות גרעינים א-לה אוהדי בית"ר, חתולה גרגרנית שלא הייתה מסוגלת להחזיק את עיניה פקוחות ליותר מחדש דקות, אקווריום דגים מטפטף בסלון, וכלבתנו האהובה מיסטי, שהגדירה עבורנו מחדש את מושג האהבה.

בשנים שעברו מאז, נוכחתי בצער לגלות שהקשר העיקרי בין חיות בר לבני אדם קשורות להישרדותן של הראשונות אל מול תעשיית הסחר והצייד של האחרונים. כמו כן, הבנתי שאפריקה אינה המקום היחיד בה ניתן ליהנות מהיצע מרתק של בעלי חיים, ולסוואנה אין בלעדיות על בתי גידול נשכניים. כל יבשת והחיות שלה, והיופי הוא בעיני המתבונן: רבים מתעניינים באפריקה, אך האמריקות מרתקות לא פחות בהקשר החייתי, שלא לדבר על קדחת הטבע המתרחשת באוסטרליה..
 

צפון אמריקה, בה תפגשו את אלק, מלך החיות האמיתי

צרפדע ארסית. רק בטיולי ספארי (FLICKR, Jason Cartwright)
 צרפדע ארסית. רק בטיולי ספארי (FLICKR, Jason Cartwright)   
נכון, לא תיתקלו בדב גריזלי במנהטן, אבל כן תוכלו למצוא אותם משוטטים ברחבי שמורות הטבע צפון אמריקאיות. דב הגריזלי הנו הדב המפורסם בעולם (ועם דוב הקוטב סליחה) אך ניתן לחזות גם בבן דודו, הדב השחור, מתנהל באיטיות ביערות. בצפון אמריקה מזג האוויר קר וחרפי לפרקים, אז צפו לחיות עם הרבה בשר ופרווה: הבופלו למשל, וגם דביבונים, סנאים וגם בונים, הגרסה החייתית למהנדסי בניין. בצפון אמריקה הרבה הרים, ועל כך תעיד עז ההרים הלבנה. בכלל, בצפון אמריקה שוכנים מפריסי פרסה מדהימים. ראיתם פעם אלק? יש שמועות שהוא מלך החיות האמיתי, וכיאה למלך צנוע אמיתי ויתר על כתרו למען האריה העצלן והזחוח (בינינו, אם כבר מגיע למישהי, אז ללביאה. מלכה אמיתית). ואיך אפשר בלי אריה ההרים, הלא הוא הפומה. לא רק נעל ספורטיבית, אלא גם חתול ענקי, המייצג בגאווה את משפחת החתולים הגדולים צפונית לתעלת פנמה.

כל אלה ואחרים תוכלו לראות בשניים מהפארקים המתוירים ביותר בצפון אמריקה: הפארק הלאומי יילוסטון (Yellowstone National Park) שבמדינת איידהו, והפארק הלאומי דאנלי (Daneli National Park) שבאלסקה.
 

דרום אמריקה, בה תגלו שהלאמה לא יודעת ללעוס

באפלו בצד הדרך, הגן הלאומי של יילוסטון (FLICKR, arielmatzuk)
 באפלו בצד הדרך, הגן הלאומי של יילוסטון (FLICKR, arielmatzuk)   
הג'ונגלים הדרום אמריקאיים מפורסמים בדייריהם באותה מידה כמו סוואנות אפריקה, אם לא יותר. ערבות האמזונס ידועות בזוחליהן, דוגמת נחש האנקונדה האימתני וזנים מסוימים של תנין. היגואר, או בלשון המקומיים "חגואר", הוא המייצג הלטיני של משפחת החתולים הגדולים. מדובר בחתול הדומה מאד לנמר, אך קטן, רחב, ושרירי ממנו. חבל רק שהג'ונגל הנו בלתי ידידותי לאדם – לחות בלתי נסבלת, יתושים בגודל אגרופים, והחיה הארסית ביותר בעולם – צפרדע חץ ארסית.

בהרי האנדים תוכלו להתוודע אל היורקת המקומית, הלא היא הלאמה, הידועה ביכולתה ללעוס ולא לבלוע, אלא להשפריץ תכולת דשא ירקרקה על מי שרק מתחשק לה. בשמיים חגים תוכים ססגוניים ביחד עם הטוקן, ציפור בעלת המקור השערורייתי ביותר מצ'ילה ועד להונדורס. לא חסרות חיות יוצאות דופן דרומית לקו המשווה. העצלן הנו יונק המחבק עצים בעזרת טלפיים ארוכים, זז כחצי מטר ביומיים, והפעם האחרונה שנצפה ער היה ב- 1979. כמו כן, דרום אמריקה הנה המקום היחיד בו תוכלו לחזות במכרסם הגדול בעולם, בעל השם המשונה קפיברה, הדומה לאוגר הכלוא בגוף של חזיר.

כל אלה ואחרים תוכלו לראות בשניים מהפארקים המתוירים ביותר בדרום אמריקה: הפנטנל (ברזיל, בוליביה, ופרגוואי), והפארק הלאומי מאנו (Manu) שבפרו.
 
 

אפריקה, שם (לא) תשחו עם היפופוטם

טיילים בפנטנל. לא בדיוק הפעילות הממולצת (FLICKR, bongo vongo)
 טיילים בפנטנל. לא בדיוק הפעילות הממולצת (FLICKR, bongo vongo)   
מה אפשר לומר על היבשת שכבר אמרו עליה הכל? הידעתם שג'ירפות לא משמיעות קול? שלא ניתן לאלף זברות? שהאוקפי הוא קרוב משפחה של הג'ירפה, למרות שמבנה גופו מזכיר דווקא את הזברה? שברדלסים מסוגלים להגיע למהירות של 120 קמ"ש? שפילים אפריקאיים הם מאד גדולים? שלא כדאי לשחות בקרבת היפופוטם, כי למרות שהוא צמחוני הוא גם עצבני? תגלו שם גם שתנינים הנם השורדים היחידים מתקופת הדינוזאורים, ושהצבועים, למרות צחוקם האווילי, מאד חכמים. תתוודעו גם לעובדה שהשימפנזות חזקות כמו שלושה גברים, שאומרים יען ולא בת יענה, שהקרנפים בקושי רואים אבל האוזניים, תודה ששאלתם, עובדות נהדר.

כל אלה ואחרים תוכלו לראות במספר מוקדים מתוירים ומסודרים ביבשת: פארק לאומי קרוגר (Kruger National Park) בדרום אפריקה, פארק לאומי סרנגטי (Serengeti National park) בטנזניה, ופארק לאומי נאירובי (Nairobi National Park) שבקניה.
 

אסיה, בה תעקבו אחר חבריו של מוגלי

כמעט הקטלני מכולם: נחש הקוברה (FLICKR, idol)
 כמעט הקטלני מכולם: נחש הקוברה (FLICKR, idol)   
אסיה גדולה וההטרוגניות של בעלי חייה עצומה. בדומה לאפריקה, באסיה דוהרים קרנפים ופילים, רק קטנים יותר, והם שייכים למינים המכונים "הודיים" ולא "אפריקאיים". אך החתול הגדול ביותר מצוי דווקא באסיה, בעיקר בהודו: הטיגריס הבנגלי (וגם זה לא מדויק: הטיגריס הסיבירי גדול יותר, ומצוי בסיביר). למי שקרא מימיו את ספר הג'ונגל של רודיארד קיפלינג או ראה את הסרט, למוגלי היו חברים רבים ממשפחת החי: האורנגאוטן (ולא אורנגוטנג), הגיבון (מעין גרסה שעירה ומצייצת של טרזן), ונחש הקוברה. אותם נחשי משקפיים רוקדים, למורת רוחם, לצלילי חלילים בשווקים ברחבי הודו, ומנסים להימנע מלפגוש באויבם הגדול ביותר, הלא היא הנמייה הקטנה, שרק היא מסוגלת לנצח את הקוברה בקרב. באגף בחיות החמודות מצוי דב הפנדה, שמקורו בסין, אנטיתזה לחיה האסייתית האימתנית ביותר, לטאת הענק בשם דרקון קומודו, השוכנת באינדונזיה.

כל אלה ואחרים תוכלו לראות במספר מוקדים מתוירים ביבשת: פארק לאומי קאזירנגה (aziranga National Park) שבהודו, פארק לאומי קאהו ייאי (Khao Yai National Park).
 

אוסטרליה, בה תגלו על הפער בין הקואלה מציאות

 
באוסטרליה לחיות יש תעוזה. הן ניחנות באומץ לשבור את כל החוקים, להיראות איך שבא להם, ולהידמות אך ורק לעצמן (כי הן לא דומות לשום דבר אחר). למשל הסיפור הזה עם הכיסים. ממתי לחיות יש כיסים? למה הן צריכות את זה?

באוסטרליה, הקנגורו הוא מלך. מייצג את כולם. אתלט גדול, וגם אמא מסורה (ע"ע גור בכיס מרופד - ראיתם פעם כזה פינוק?). אבל הקנגורו נורמלי לעומת השאר. קחו דוב הקואלה, למשל. לא רק שלא מדובר בדב אמיתי, אלא שמדובר בחיה, שהפער בין איך שהיא נראית (חמוד. מאד חמוד) לבין איך שהיא מתנהגת (מופרע. מאד מופרע), הוא שערורייתי ממש. ומה לגבי הברווזון? מדובר בנס אבולוציוני: שחיין עם מקור ופרווה ועקבים בעלי חוד רעיל. מבולבלים? זה טבעי, אתם באוסטרליה. ביבשת שבה לחיה עם שם כמו שד טסמני יש מקום של כבוד, אי אפשר שלא להיות מרותקים מהגוון והשונות של בעלי החיים, ולהגיע למסקנה שאם חיות אלו לא היו קיימות, היו צריכים להמציא אותן.

כל אלה ואחרים תוכלו לראות במספר מוקדים מתוירים ביבשת: הגן על-שם דייוויד פלי (David Fleay Wildlife Park) שבקווינסלנד, פארק "הטריטוריה הפרועה" (תרגום חופשי), ובאנגלית - Territory Wildlife Park.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by