בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יש פוטנציאל 

יש פוטנציאל

 
 
יואב כהן

באיטון תפגשו נסיכים, בגרוטון ישלחו אתכם להשתלמות ברוסיה, ובסן פרנסיסקו יש תכנית לימודים על גייז. בתי הספר הטובים בעולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תלמידי איטון. חיים בסרט? (אימג'בנק/Gettyimages)
 תלמידי איטון. חיים בסרט? (אימג'בנק/Gettyimages)   
חוזרים ללימודים? יש מי שמבין היטב את ההרגשה שלכם. אבל לא זו הבעיה. מבט אחד על בית הספר שלכם, מסכם היטב את הדיכאון הרב שנתי: שטח קטן, מבנה אדריכלי משעמם, חוסר משווע במסלולי לימוד ובפעילויות לאחר הלימודים, חוסר בידע וציוד מקצועי. לא פלא שהרישום לבית הספר הינו מטלה ומעמסה ולא שאיפה.

אבל מה היה קורה ואיך הפרצופים שלכם היו נראים, אם הייתם לומדים באחד ממוסדות השכלה שלא רק מציעים את כל העולם, אלא שכל העולם גם רוצה ללמוד בהם?
 

איטון, אנגליה: המעמד מחייב

הנסיך הארי במדי התלבושת האחידה של איטון (אימג'בנק/Gettyimages)
 הנסיך הארי במדי התלבושת האחידה של איטון (אימג'בנק/Gettyimages)   
איטון קולג', או בשמו היומרני מעט - King's College of Our Lady of Eton, הוא תיכון פרטי יוקרתי לבנים בלבד בעיירה איטון, המרוחקת כ-30 ק"מ מערבית ללונדון.

באיטון לומדים כ-1,300 נערים בגילאי 13 עד 18 בתנאי פנימייה. שכר הלימוד השנתי (נכון ל-2007) הוא 26,490 ליש"ט (לקוראת שרי אריסון, מדובר ב-211,920 ש"ח), כאשר חלק מהנערים זוכים למלגות שונות, למרות שהוריהם יכולים לשלם את הסכום ללא בעיה מיוחדת. קבוצה מובחרת במיוחד, "מלגאיי המלך" ((king's scholars, המונה כ-70 תלמידים, כ-14 בכל שכבה, מתגוררת במעונות בית הספר עצמו, ונהנית מזכויות יתר סמליות ותנאים משופרים. שאר התלמידים מתגוררים במספר בניינים ברחבי המוסד. כ-15% מן התלמידים באים מחוץ לבריטניה, וקיימת גם תוכנית מיוחדת לאמריקנים, שיכולים ללמוד שנה אחת בבית הספר. לתלמידים ולמורים יש כמובן חובת קוד לבוש - חליפה שחורה משעממת (שנראית טוב, כמובן, על תלמידים כדוגמת הנסיך הארי).

בכל כיתה לומדים בין 20-24 תלמידים, והיחד של מורה-תלמיד עומד על מורה אחד על כל שמונה תלמידים. המורים מלמדים בדרך שהם עצמם מאמינים בה ולא בדרך שנכפית עליהם מגבוה. הם מקבלים לפטופ או כל מכשיר טכנולוגי אחר שיבקשו בכל כיתה לטובת ההוראה, ועל כן מחויב כל תלמיד להיות בעל מחשב בעצמו.

לעידוד המצוינות האקדמית, מעניקים באיטון פרסים שונים, הכוללים גם טיול מחוץ למדינה בחגים או בסיום הלימודים. בתחום המוסיקה בלבד, ישנם כ-55 מורים שמגיעים במיוחד, בימים מסוימים, ללמד בבית הספר. איטון משקיע היטב בכל מקצוע הנלמד בו: ללומדי המדעים עומדות 24 מעבדות מתקדמות, כך שלכל מורה מדעים יש כיתה משלו עם כל הציוד. בנוסף, בית הספר שולח את תלמידיו למשלחות מגוונות במדינות זרות לטובת לימודי שפות, לימודי שטח, ומשלחות לאירועים רלוונטיים ללימודים באנגליה ומחוץ לה. בנוסף, מחזיק איטון שלוחה בפירנצה שבאיטליה, לטובת מסיבות ואירועים פרטיים.

מעבר לשעות הלימודים, ניתנים לתלמידים קורסים בתחומי המשחק, אמנות, ציור, מוסיקה, כדרות, מחשבים, כתיבה, סאונד ועוד. בונוס משמעותי לא פחות, הוא הברנז'ה העילית הנוהגת לפקוד את ספסל הלימודים בבית הספר, החל מבני מלוכה מכל העולם (הבוגרים ויליאם והארי הם נציגיה הבולטים של בריטניה) וכלה בבני משפחות מתחומי הפוליטיקה, צבא, דת ספרות וכדומה.
 

גרוטון, מסצ'וסטס: תתפלל, תצליח

נבחרת חתירה שהובסה על-ידי גרוטון. מצוינות בכל התחומים (אימג'בנק/Gettyimages)
 נבחרת חתירה שהובסה על-ידי גרוטון. מצוינות בכל התחומים (אימג'בנק/Gettyimages)   
גרוטון (Groton), הוא פנימייה פרוטסטנטית יוקרתית בעיר גרוטון, מסצ'וסטס. לומדים בו רבים מצאצאי משפחות האצולה של החוף המזרחי בארה"ב. בית הספר נוסד ב-1884 על ידי כומר, בן לאחת המשפחות הבולטות במסצ'וסטס, שבזמנו הלא פנוי גם תפקד כמנהל המוסד. מטרת המקום - לחנך את בני האליטה המפונקים בשיטת לוחמנית וקשוחה, לטובת שילובם בשירות המדינה. סיסמת בית הספר משקפת זאת היטב: "עבור הבוגרים שלנו, לשרת הוא למשול".

בבית הספר לומדים כ-350 תלמידים בכיתות ח' עד י"ב. הם נהנים מחיי אקדמיה גם מחוץ למסגרת הלימודים הכוללים צילום, משחק, ספורט ומוסיקה. בבית הספר ישנו מוזיאון המקבל את אוצרותיו בהשאלה ממוזיאונים מובילים ברחבי ארה"ב. המקום עצמו שטוף במדשאות ירוקות ענקיות, המעניקות תחושה של חווה עצומה יותר מאשר מוסד אקדמי.

כיאה לבית ספר ברוח הדת, נמצאת בו כנסייה מרשימה שבדרך כלל מוצאים רק בעיר גדולה. בכנסייה נערכים בהתאמה מפגשים מוסיקליים רבים ותפילות לכל דורש.
 
 

סוטה, סן פרנסיסקו: תלמה ילין (לא) משחק כאן תפקיד

הדלת לבי"ס לאומנויות בסן פרנסיסקו. תלמה ילין לעשירים (FLICKR, uzvards)
 הדלת לבי"ס לאומנויות בסן פרנסיסקו. תלמה ילין לעשירים (FLICKR, uzvards)   
בית הספר לאומנויות Sota שבסן פרנסיסקו, הוא תיכון שמכין את תלמידיו לאוניברסיטה מהיום הראשון. בעזרת יועצים שמכירים את התחום ויודעים את הדרישות שלו, מלווה כל תלמיד במסגרת תוכנית לימודים המותאמת ללימודים גבוהים בתחום, ואף לפרקטיקות תיאטרליות יותר, כגון תיאטרון ותקשורת.

בין היתר, נהנים התלמידים ממשלחת בת חודש בכל שנה לרוסיה, שם הם לומדים במחנה המעניק להם פרקטיקות נוספות בכל תחום. לתלמידים מוצעות אפשרויות לימוד באוניברסיטת סן פרנסיסקו בהנחה משמעותית, והם זוכים לנקודות זכות בעת הרישום לאוניברסיטה בבוא יומם. לתלמידים ניתנת האופציה להתלכד תחת מועדון חברים בעל מטרות שונות כגון גיוס כספים לטיולים, פלורליזם תרבותי, תמיכה חברתית בהומואים ולסביות, ועוד
 

אמבריט, רומא: מעורב אירופאי

 
מדובר, מוריי ומורתיי, באחד מבתי הספר הטובים ברומא. אמבריט (Ambrit), בית הספר המעורב תרבותית, אתנית, וחברתית. בהתאמה, דואג בית הספר לקידום, להכרה ולהבניה חברתית-סובלנית כלל עולמית.
בית הספר מפעיל פרויקטים מיוחדים לכל שכבת גיל, במטרה שכל תלמיד יגלה את הביטחון שלו, את הפוטנציאל הטמונים בו, ואת כישוריו. בית הספר מאובזר בכל הפתרונות הטכנולוגיים המשתווים לאלו שבאוניברסיטות יוקרה, ובמשך כל ששת ימי הלימודים, ישנה תעסוקה מעבר לשעות הלימודים הכוללת לימודי טניס, שפות, קרמיקה, מוסיקה וקריאה.

בית הספר מלמד את תלמידיו את חשיבות הנתינה והעזרה. בעזרת פרויקט המערב את כל לומדי בית הספר ומשפחותיהם, הם אוספים ציוד, לבוש וכסף לטובת ילדים ברחבי העולם, וגם בקרבת רומא. פרויקט זה, למשל, סיפק לילדים בהודו שמיכות ונעליים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by